Jump to content



Γνωμη για cpu/mb/ram


Pieros

Recommended Posts

14 hours ago, Delijohn said:

και πάλι δεν βοηθάς.. παιχνίδι είναι και το fifa/pro/lol που τα παίζεις και με την ενσωματωμένη κάρτα του επεξεργαστή, παιχνίδι είναι και το Assassin's Creed/Witcher 3 που θέλουν καλή κάρτα. Τι παιχνίδια παίζεις/μπορεί να παίξεις; Τα πάντα; Τρώγοντας θα σου έρθει η όρεξη; Π.χ. ανάλογα με το τι μπορεί κι η κάρτα σου;

Τι ανάλυση έχεις στην οθόνη σου;

 

εχω ηδη καρτα που παιζει games  κ απλα θελω να παω σε καλυτερη μαχ σε καινουρια 350 ευρω

αναλυση εχω 1680 χ 1050

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Pieros έγραψε:

 

εχω ηδη καρτα που παιζει games  κ απλα θελω να παω σε καλυτερη μαχ σε καινουρια 350 ευρω

αναλυση εχω 1680 χ 1050

Αν έχεις σκοπό να μείνεις σε αυτή την ανάλυση, πάρε μια μεταχειρισμένη 290/290χ/970 και μην δώσεις παραπάνω λεφτά. Δεν έχει και νόημα.

Αν αλλάξεις οθόνη (μεγαλύτερη ανάλυση κάποτε) το συζητάμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2016 at 9:30 ΠΜ, το μέλος Pieros έγραψε:

α) περισσοτερο ιντερνετ κ σπανια καποια παιχνιδι αλλα θα ηθελα αν δω καποιο ωραιο να παιξω

β) θα κρατησω ssd/psu/case 

 

πριν 22 ώρες, το μέλος Pieros έγραψε:

 

Στο α) απλα αν βγει καποιο παιχνιδι κ μου αρεσει να μπορω να το παιξω . να μην χρειαστει να βαλω την μικροτερη αναλυση

το budget το εβαλα ενδεικτικα για να φτιαξουμε ενα οριο

αν καταλαβα καλα

ενα cpu εχει 250-300€ - μ/β 70-90€ - vga 250€ -ram 80-90€  σωστα ?   (μεταχειρισμενα παντα)

 

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Bonito έγραψε:

@Pieros εγώ θα έπαιρνα τον Χ5650 που σου πρότεινε  @TASOS και θα άφηνα την κάρτα γραφικών μέχρι να αλλάξεις οθόνη (ανάλυση). 

 

Φίλε Bonito, σύμφωνα με αυτά που λέει ο Pieros, δεν νομίζω οτι θα του δώσει κάτι το να αλλάξει μόνο επεξεργαστή.

Δεν γνωρίζω στην ανάλυση που έχει (1680x1050) αν παίζει με "όλα τέρμα" η κάρτα που έχει (7850/7870).

Πιο σωστή μου φαίνεται η λύση του TASOS (ποστ #10) εφόσον χρειάζεται δυνατότερη κάρτα για καλύτερα γραφικά (αν δεν είναι αρκετή η υπάρχουσα).

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, TopCLR said:

 

 

Φίλε Bonito, σύμφωνα με αυτά που λέει ο Pieros, δεν νομίζω οτι θα του δώσει κάτι το να αλλάξει μόνο επεξεργαστή.

Δεν γνωρίζω στην ανάλυση που έχει (1680x1050) αν παίζει με "όλα τέρμα" η κάρτα που έχει (7850/7870).

Πιο σωστή μου φαίνεται η λύση του TASOS (ποστ #10) εφόσον χρειάζεται δυνατότερη κάρτα για καλύτερα γραφικά (αν δεν είναι αρκετή η υπάρχουσα).

 

 

Αυτό λέει στο post. Να βρεί τον x5650 για παράδειγμα (£50 αγγλικό eBay). Είναι λίγο πιο γρήγορος σε single core, έχει 6 πυρήνες και 95W από 130W.

 

Κάρτα γραφικών γιατί να αλλάξει αφού δε ξέρει τι παιχνίδια θα παίξει και σε τι ανάλυση?

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Απλά στο πίσω μέρος του μυαλού σου , βάλε και μιά budget λύση , του τύπου :

Εναν μεταχειρισμένο 6core/12 thread Xeon στο υπάρχον σύστημα (περίπου στο 100άρικο)

Μια καινούργια κάρτα γραφικών , π.χ. RX-480 ή GTX-1060 (250 έως 300)

Τα παραπάνω προτείνει ο TASOS (ποστ# 10). Σου παρέθεσα και τα λεγόμενα του Pieros με bold στο προηγούμενο μου ποστ.

Επίσης έγραψα:

Παράθεση

Δεν γνωρίζω στην ανάλυση που έχει (1680x1050) αν παίζει με "όλα τέρμα" η κάρτα που έχει (7850/7870).

Αν εσύ γνωρίζεις σίγουρα αν η κάρτα του (7850/7870) είναι αρκετή γι' αυτά που θέλει, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

παιδια γενικα με τρωει να κανω μια αναβαθμιση χωρις να κοστισει παρα πολύ κ χωρις να υπαρχει λογος αν δουλευει τερμα την καρτα ή τον cpu. 

απλα ζηταω τι ειναι value for money αυτην την περιοδο

 

πχ  RX-480 ή GTX-1060 ή GTX 970

να παω σε 1150 ή 1151 ?

μνήμη 16gb ειναί καλά ή να φτασω τα 32gb 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pieros said:

 

 

παιδια γενικα με τρωει να κανω μια αναβαθμιση χωρις να κοστισει παρα πολύ κ χωρις να υπαρχει λογος αν δουλευει τερμα την καρτα ή τον cpu. 

απλα ζηταω τι ειναι value for money αυτην την περιοδο

 

πχ  RX-480 ή GTX-1060 ή GTX 970

να παω σε 1150 ή 1151 ?

μνήμη 16gb ειναί καλά ή να φτασω τα 32gb 

 

 

32gb τι να τα κάνεις ρε συ? Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα 12 τότε καταλαβαίνεις ότι και τα 16 είναι υπερβολικά.

 

ΥΓ:Το παραπάνω post μου είναι εντελώς άσχετο με το θέμα. Αλλού ήθελα να το γράψω. Κάποιος Mod να τραβήξει μια διπλή γραμμή :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και γω τη γνώμη μου.
Αφού σε τρώει για αναβάθμιση και από ότι κατάλαβα και τα παιχνιδάκια σου θα παίξεις κλπ, και το μπατζετ είναι αυτό που είναι, θα έκανα τις εξής 3 κινήσεις:

1) Θα έπαιρνα χτες τον xeon που σου προτείνει ο Τάσος σε τιμή χώμα.
2) Θα αγόραζα μια νέα οθόνη 24" το 1920×1080/1200 κατά προτίμηση ips για να ανοίξει το μάτι (150-200€).
3) Θα έπαιρνα μια μεταχειρισμένη 970 (~200€).

Σύνολο γύρω στα 450€ και τα ρέστα ssd αν δεν έχεις. Με αυτές τις κινήσεις θα είναι σαν να έχεις πάρει καινούργιο μηχάνημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα για καποιες περαιτερω συμβουλες

πηρα gpu gtx  970

 

και cpu

Xeon X5650 2,66 GHz Six Core 12M SLBV3

 

 

επειδη θελω να αλλαξω το Μ/Β μου ( Gigabyte EX58-UD3R ) τι προτείνετε (καλο κ τιμιο) ?

 

Έγινε επεξεργασία από Pieros
Link to comment
Share on other sites

^ Υποθέτω usb 3.0, μιας και το είχε αναφέρει πιο πίσω.

 

@Pieros

Φυσικά και δεν είναι ανάγκη να αλλάξεις μητρική για αυτό το λόγο. Με κάτι τέτοιο θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά:

https://www.skroutz.gr/s/10386161/Transcend-TS-PDU3.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Pieros έγραψε:

επαναφερω το θεμα για καποιες περαιτερω συμβουλες

πηρα gpu gtx  970

 

και cpu

Xeon X5650 2,66 GHz Six Core 12M SLBV3

 

 

επειδη θελω να αλλαξω το Μ/Β μου ( Gigabyte EX58-UD3R ) τι προτείνετε (καλο κ τιμιο) ?

 

 

Είδα σε "διπλανό" φόρουμ , ότι πήρες μιά πολύ καλή υλοποίηση σε 970 (και σε πολύ καλή τιμή).

Λογικά κάτι αντίστοιχο σε deal , θα έκανες και με τον Χ5650.

 

Δέν υπάρχουν πολλές επιλογές σε μητρικές 1366.

Είναι σχετικά δυσεύρετες , στις αγγελίες (μιλάμε για κάποιο μοντέλο της προκοπής) και όσες υπάρχουν , κρατάνε τιμές.

 

Το ιδανικό σενάριο για εσένα , θα ήταν κάποια X58A (που σημαίνει ότι θα έχει USB3 και SATA-III πάνω) , κατά προτίμηση Gigabyte (που έχουν καλύτερο xeon support).

Αλλά τέτοιες μητρικές βρίσκονται στην περιοχή των 180-200 ευρώ περίπου.

 

Βέβαια άν δώσεις τα παλιά σου πράγματα (cpu & μητρική) η διαφορά θα είναι άνευ λόγου.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TASOS said:

 

Είδα σε "διπλανό" φόρουμ , ότι πήρες μιά πολύ καλή υλοποίηση σε 970 (και σε πολύ καλή τιμή).

 

xaxaaxaxxa εισαι πολύ δυνατός

 

 

 

 

2 hours ago, TASOS said:

Λογικά κάτι αντίστοιχο σε deal , θα έκανες και με τον Χ5650.

γυρω στα 52-53 ευρω

 ειναι πολλά ?

 

η μητρικη που εχω ασχετα με το usb 3 ειναι καλή ?

 

 

 

 

2 hours ago, TASOS said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.