Jump to content


Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα.

 

Πρόσφατα είχα ένα θέμα με τον thunderbird και νομίζοντας ότι έφταιγε αυτός αποφάσισα να επιστρέψω στον Outlook.

 

Το λοιπόν το πρόβλημα ήταν ότι ξαφνικά κανένα hotmail από τα δύο που είχα δε μπορούσε να συγχρονιστεί. Εκανα την ίδια προσπάθεια στον outlook και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Μετά από ψάξιμο πέφτω σε πάρα πολλές περιπτώσεις που χρήστες αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα. Για παράδειγμα

 

http://downdetector.com/status/outlook

 

Οπότε λέω κάνε υπομονή. Αλλά με έτρωγε  και λέω αφού άνοιξες το Outlook σέταρε το κιολας. Είναι και πιο designia από τον thunderbird.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν απαντήσω σε ένα email δεν εμφανίζει δίπλα το εικονίδιο ότι το συγκεκριμένο email έχει απαντηθεί.

 

Ναι ναι έχω πάει στα settings και ναι ναι έχω βάλει το Icon στη δεξιά στήλη. Δοκίμασα να το αφαιρέσω και να το ξαναβάλω αλλά κάνει τα ίδια.

Είναι σπαστικό και άβολο ειδικά με όσα emails έχω να διαχειριστώ κάθε μέρα. Με τα icons με μία ματιά ξέρεις τι έχεις απαντήσει και τι όχι.

 

Για όποιον δεν κατάλαβε τι εννοώ, εννοώ αυτά τα εικονίδια της απάντησης και της προώθησης δίπλα στο email

Στη φώτο παρακάτω που δανείστηκα από το net το μοβ βελάκι δίπλα στο email με θέμα OutlookTips. Είμαι με Outlook 2013

 

outlook-2010-icons.png

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς σύνδεση IMAP ή active sync?

Επίσης το screenshot δεν είναι δικό σου εφόσον έχεις 2013.

 

Επίσης fyi επειδή αυτό που θες δεν είναι τόσο απλό και είναι υπό συνθήκες.

Νομίζω ότι μόνο σε active sync θα παίξει σωστά. Αλλά active sync σημαίνει exchange

https://www.msoutlook.info/question/291

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Το γραφω οτι δεν ειναι δικο μου βρε. Τι ειναι δυσκολο και υπο προϋποθεσεις; Να μου εμφανισει ενα εικονιδιο που εχω απαντησει και που οχι;;; Αυτο που μου λες στο λινκ αναφερω στο ποστ οτι το εχω κανει.

 

Τελος δε μπορω να μπω στο hotmail με κανενα τροπο ειτε μεσω outlook ειτε μεσω thunderbird.  Απο τον browser και απο το κινητο ολα καλα. Αλλα αυτο ειναι γενικο προβλημα και δε νομιζω να μπορουμε να κανουμε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε πώς στηνεις τον client? 

Έχει 3 τρόπους για να συνδέσεις τον client με το email.

Συγνώμη κιολλας θέλεις το πρόγραμμα να ξέρει αν απαντήσεις εσύ σε ένα email και να στο βγάζει σε εικονίδιο. Δεν είναι τόσο απλό. Κάνει αντιστοίχιση send με receive για να δει αν απαντήσες.

Αν κάνεις pop σύνδεση από μία συσκευή και στείλεις  email δεν κρατάει στον server τα εξερχόμενα.

Ξαναρωταω πως κανείς την σύνδεση outlook με Hotmail. έχει σημασια.

Όπως έχει σημασία πώς βιδωνεις τον ανεμιστήρα πόσους και την κατεύθυνση. Έτσι έχει και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

 

@swatoner μάλλον δεν κατάλαβες το πρόβλημα ή εγώ δεν σε πιάνω :)

 

Ας ξεχάσουμε λίγο το hotmail μιας και ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί από το outlook ή το thunderbird. Επαναλαμβάνω το Hotmail λειτουργεί κανονικά είτε μεσω browser είτε μέσω κινητού απλά δεν μπορεί να συνδεθεί από Outlook/thunderbird. Το αφήνουμε αυτό να ξεμπερδέψουμε τα μπουτια μας όμως μιας και είναι γενικό το κακό.

 

Οσον αφορά το εικονίδιο. ΔΕΝ με ενδιαφέρει να μου δείχνει στον υπολογιστή ότι απαντήθηκε μέσω icon αν έδωσα απάντηση από το κινητό.

Με ενδιαφέρει να δω ένα εικονίδιο όταν απο το πισι έχω δώσει την απάντηση.

Δεν με απασχολεί ο συγχρονισμός ανάμεσα σε 10 συσκευές για τα εικονίδια στο pc.

Συνδεση IMAP είχα στον thunderbird και όλα λειτουργούσαν όπως θέλω με εικονίδια κλπ, σύνδεση με IMAP έβαλα και στο Outlook και δεν εμφανίζει τιποτα.

 

thunderbird

 

thunderbird.png

 

 

@jax7480 sorry τωρα ειδα την απάντησή σου λολ σε προσπέρασα εντελώς.

 

Ναι στέλνω λαμβάνω κανονικά (ξεχνάμε πλζ το hotmail :p μιλάμε για το email μου στο TheLab.gr και όλα τα άλλα) 

Αν απαντήσω από Outlook σε κάποιον δεν εμφανιζει τίποτα δίπλα στο email για να ξέρω ότι του απαντησα.

Προσέξτε δε θέλω να απαντήσω απο thunderbird ή απο κινητό και να εμφανίζει εικονίδιο στο pc στον outlook. Το ξανα ειπα αυτό απο πάνω αλλά απλά το ξαναλέω για να γινει κατανοητό.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό το parameter στο κρατάει ο mail server όχι ο Client. 
Απλά το διαβάζει ο client.

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.

Άλλη συσκευή στέλνει την απάντηση και από άλλη θέλεις να διαβάσεις ότι έχει απαντηθεί το e-mail.
Κοινό στους δύο clients είναι ο server.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος swatoner έγραψε:

Άλλη συσκευή στέλνει την απάντηση και από άλλη θέλεις να διαβάσεις ότι έχει απαντηθεί το e-mail.

δε σε καταλαβαίνω.

 

Δηλαδή είμαι στον υπολογιστή με outlook.

Θα απαντήσω από αυτόν τον υπολογιστή ένα email με outlook.

Kαι σε αυτόν τον υπολογιστή δε μπορώ να έχω εικονίδιο ότι απαντήθηκε και πάλι στο Outlook;

 

 

Τότε πως το κάνει ο thunderbird αυτό και ο outlook αρνείται; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sorry διαβάζω λάθος από την βιασύνη μου.
Για κάποιο λόγο ΔΕΝ διάβαζα το ΔΕΝ.

 

Και η λύση είναι πολύ απλά μπες σε safe mode. 
Κάποιο addin δημιουργεί το πρόβλημα σου. Ακόμα και το antivirus outlook addon μπορεί να το δημιουργεί.

 

http://answers.microsoft.com/en-us/msoffice/forum/msoffice_outlook-mso_winother/outlook-2013-doesnt-always-show-icon-for-forward/fd66ffb9-d4f1-48cd-8f29-31b1a7d24e5e?page=2

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει και outlook.exe /safe και outlook.exe /cleanviews χωρίς αποτέλεσμα.

 

Θα τον αφήσω στην ησυχία του και θα έχω τον thunderbird εχω googlisei το μισό ίντερνετ και λύση δε βρίσκω... Ευχαριστώ πάντως! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.