Jump to content



22άρες Οθόνες σε προσφορά. Γνώμες;


Recommended Posts

Παίζουν 2 προσφορές από eshop για 2 οθονούλες 22άρες. Ψάχνει ένας φίλος να πάρει μία οθόνη (σοβαρή) γιατί τώρα είναι με μια 17άρα 4:3 tft του 2000 σε ανάλυση (1280χ1024)  (είναι θλιβερός το ξέρω). Εμένα παρόμοιες μου φαίνονται σε χαρακτηριστικά. Έχουν και το DVI τους για ψηφιακό σήμα (γιατί συνήθως οι πολύ φτηνές έχουν μονο VGA και δεν αξίζουν τα λεφτά τους)... Οπότε γενικά γνώμες ακόμα και μόνο για τις μάρκες τους καλοδεχούμενες είναι. Ευχαριστώ!

Τα μοντέλα που παίζουν σε προσφορά είναι :
 

ΟΘΟΝΗ ASUS VS228NE 21.5'' LED FULL HD BLACK
Τιμή: 92.90 €

PER.170717.jpg

 

ΟΘΟΝΗ HP 22KD T3U87AA 21.5'' LED FULL HD BLACK

Τιμή: 97.90 €

 

PER.152257.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΤΝ oθονες της συμφορας ειναι. Η φθηνοτερη συγχρονη IPS ειναι κλασεις ανωτερη. Πες στο φιλο σου να παρει την LG 23mp68vq, αλλιως την LG 22mp68vq σαν φθηνοτερη εναλλακτικη. Βσκ δες τις παρακατω απο καλυτερη προς χειροτερη και φθηνοτερη.

 

https://www.skroutz.gr/s/9298040/LG-23MP68VQ-P.html

https://www.skroutz.gr/s/9499740/LG-22MP68VQ-P.html

https://www.skroutz.gr/s/8296128/LG-22MP58VQ.html

https://www.skroutz.gr/s/8318405/LG-22MP48D.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, XMorsX said:

ΤΝ oθονες της συμφορας ειναι. Η φθηνοτερη συγχρονη IPS ειναι κλασεις ανωτερη. Πες στο φιλο σου να παρει την LG 23mp68vq, αλλιως την LG 22mp68vq σαν φθηνοτερη εναλλακτικη. Βσκ δες τις παρακατω απο καλυτερη προς χειροτερη και φθηνοτερη.

 

https://www.skroutz.gr/s/9298040/LG-23MP68VQ-P.html

https://www.skroutz.gr/s/9499740/LG-22MP68VQ-P.html

https://www.skroutz.gr/s/8296128/LG-22MP58VQ.html

https://www.skroutz.gr/s/8318405/LG-22MP48D.html

Απλά δώσε βάση στο τι είχε και τι πρόκειται να πάρει.... Κάτι που εσύ θεωρείς δεδομένο για πολλά χρόνια (full hd ανάλυση) δεν το είχε αυτός. Και γενικά το budget που λες πάει +50% και ξεφεύγει λίγο... Επίσης αυτές έχουν και freesync που υποθέτω ανεβάζει την τιμή και του είναι αχρείαστο.
Η τελευταία έχει 14ms και την απέριψα σίγουρα. Ίσως να του πω για την 58VQ στα 125-130....
Ευχαριστώ για τις προτάσεις @XMorsX witcher 2 :p 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, devaggos said:

Απλά δώσε βάση στο τι είχε και τι πρόκειται να πάρει.... Κάτι που εσύ θεωρείς δεδομένο για πολλά χρόνια (full hd ανάλυση) δεν το είχε αυτός. Και γενικά το budget που λες πάει +50% και ξεφεύγει λίγο... Επίσης αυτές έχουν και freesync που υποθέτω ανεβάζει την τιμή και του είναι αχρείαστο.
Η τελευταία έχει 14ms και την απέριψα σίγουρα. Ίσως να του πω για την 58VQ στα 125-130....
Ευχαριστώ για τις προτάσεις @XMorsX witcher 2 :p 

Αυτό τι σημαίνει ότι να πάρει το λίγο καλύτερο? Έχουν χάλια χρώματα οι ΤΝ ειδικά τόσο φθηνές και είναι πεταμένα χρήματα. Αν θέλει να πετάξει χρήματα τότε δικαιώμά του. Επίσης σου πρότεινε και την 22αρα που είναι φθηνότερη  και δεν ξεφεύγει. Είναι κρίμα όμως τη σημερινή εποχή να πάρει 22αρα. Το λιγότερο 23-24.

Καλή επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ. 

 

Προσωπικά θα προτιμούσα μια 720p ips από μια 1080p TN. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να προτινώ μια TN οποίες και αν είναι οι περιστάσεις. 

 

Τα Ms που γράφουν οι κατασκευαστές είναι ψέματα. Τα 15 αναγραφόμενη ίσως σημαίνουν ότι η οθόνη δεν έχει overdrive, το οποιο είναι μείον. Από TN όμως πάλι καλύτερα. 

 

Αυτές που έχουν freesync έχουν και καλύτερη εικόνα από τις ανταγωνιστικές.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, XMorsX said:

Παρακαλώ. 

 

Προσωπικά θα προτιμούσα μια 720p ips από μια 1080p TN. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να προτινώ μια TN οποίες και αν είναι οι περιστάσεις. 

 

Τα Ms που γράφουν οι κατασκευαστές είναι ψέματα. Τα 15 αναγραφόμενη ίσως σημαίνουν ότι η οθόνη δεν έχει overdrive, το οποιο είναι μείον. Από TN όμως πάλι καλύτερα. 

 

Αυτές που έχουν freesync έχουν και καλύτερη εικόνα από τις ανταγωνιστικές.

Ρε παιδιά μήπως είστε λίγο υπερβολικοί; Επίσης σίγουρα δεν θα έπαιρνα 720p στο οποίο δεν χωράει τίποτα μέσα. Στο λάπτοπ που έχει 1366χ768 απλά δεν μπορώ να δουλέψω όσο βολικά στο dekstop (1080p) γιατί δεν μπορώ να έχω πάνω από 1 παράθυρο ανοιχτό.
Εγώ εχω μια samsung S23B350 αλλά δεν βρίσκω τι panel έχει... δε νομίζω ότι είναι IPS, Led monitor βλέπω ότι είναι και τα χρώματα είναι μια χαρά.... Σόρρυ που ρωτάω απλά δεν έχω δει IPS και δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Η μέρα με τη νύχτα οι ips με τις φτηνές tn. Μία ματιά από κοντά θα σε πείσει.

Επειδή το μπατζετ είναι περιορισμένο, και επειδή κάτω από 24" είναι κρίμα, δες αυτήν.
http://www.skroutz.gr/s/8108760/Dell-SE2416H.html



  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Εγώ εχω μια samsung S23B350 αλλά δεν βρίσκω τι panel έχει... δε νομίζω ότι είναι IPS, Led monitor βλέπω ότι είναι και τα χρώματα είναι μια χαρά.... Σόρρυ που ρωτάω απλά δεν έχω δει IPS και δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά...

Μπορείς να το καταλάβεις από τη γωνία θέασης.

IPS  =  Μεγαλύτερες γωνίες θέασης χωρίς να αλλάζουν τα χρώματα + πιο βαθύ μαύρο + πολύ καλή (έως άριστη ) χρωματική απεικόνιση  αλλά με πιο μεγάλο χρόνο απόκρισης G to G (4ms ή περισσότερο)

ΤΝ =  Το χρώμα αλλάζει ανάλογα με την γωνία που κοιτάμε την οθόνη - Λιγότερο βαθύ μαύρο - καλή  (αλλά όχι πολύ καλή) χρωματική απεικόνιση με μικρό χρόνο χρόνο απόκρισης G to G (μέχρι 1ms)

Σε γενικές γραμμές τα ΤΝ δεν είναι του πεταματού  αλλά τα IPS δείχνουν όντως καλύτερα σε αυτό το βιντεάκι θα πάρεις μια ιδέα και από τα δυο πάνελ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p55 said:

Μπορείς να το καταλάβεις από τη γωνία θέασης.

IPS  =  Μεγαλύτερες γωνίες θέασης χωρίς να αλλάζουν τα χρώματα + πιο βαθύ μαύρο + πολύ καλή (έως άριστη ) χρωματική απεικόνιση  αλλά με πιο μεγάλο χρόνο απόκρισης G to G (4ms ή περισσότερο)

ΤΝ =  Το χρώμα αλλάζει ανάλογα με την γωνία που κοιτάμε την οθόνη - Λιγότερο βαθύ μαύρο - καλή  (αλλά όχι πολύ καλή) χρωματική απεικόνιση με μικρό χρόνο χρόνο απόκρισης G to G (μέχρι 1ms)

Σε γενικές γραμμές τα ΤΝ δεν είναι του πεταματού  αλλά τα IPS δείχνουν όντως καλύτερα σε αυτό το βιντεάκι θα πάρεις μια ιδέα και από τα δυο πάνελ.

 

Έτσι είναι το λαπτοπ μου, σαν το αριστερό στο βίντεο και είναι πραγματικά κακό. Το Desktop σίγουρα δεν είναι έτσι... απλά σκοτεινιάζει όταν το κοιτάς από ψηλά.
Επίσης τα IPS δεν είναι τεχνολογία της LG?
Πουλάει τα πανελ της ή πλέον έχουν και οι άλλες εταιρείες IPS panels?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος devaggos έγραψε:

Επίσης τα IPS δεν είναι τεχνολογία της LG?
Πουλάει τα πανελ της ή πλέον έχουν και οι άλλες εταιρείες IPS panels?

Μάλλον φτιάχνουν και άλλοι....

 

Από την wikipedia

Manufacturers[edit]
LG Display (mentioned as largest supplier of IPS LCDs in 2012)[1]
Samsung Display
Sony Professional Display
Japan Display Inc.
Panasonic Liquid Crystal Display Co., Ltd
AU Optronics
Acer

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, devaggos said:

Ρε παιδιά μήπως είστε λίγο υπερβολικοί; Επίσης σίγουρα δεν θα έπαιρνα 720p στο οποίο δεν χωράει τίποτα μέσα. Στο λάπτοπ που έχει 1366χ768 απλά δεν μπορώ να δουλέψω όσο βολικά στο dekstop (1080p) γιατί δεν μπορώ να έχω πάνω από 1 παράθυρο ανοιχτό.
Εγώ εχω μια samsung S23B350 αλλά δεν βρίσκω τι panel έχει... δε νομίζω ότι είναι IPS, Led monitor βλέπω ότι είναι και τα χρώματα είναι μια χαρά.... Σόρρυ που ρωτάω απλά δεν έχω δει IPS και δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά...

 

Ναι είναι.

 

8bit (όχι 6+FRC) ΤΝ VS 8bit IPS calibrated φάτσα κάρτα δε καταλαβαίνεις διαφορά στα χρώματα παρά μόνο λόγω γωνιών. Με το VA μόνο στο μαύρο. Γράφω καθημερινά και σε καλό ΤΝ και σε IPS και όχι δεν έχουν τέτοια διαφορά. Τις διαφορές τις βλέπουν παλικάρια που πήγαν από κάτι 6bit TN τις πλάκας με ότι να'ναι ρυθμίσεις και πήγαν σε κάποιο IPS της προκοπής.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο gamma shift και ως αποτέλεσμα και στην χρωματική ακρίβεια είναι εμφανεστατη. Είναι ψέμα ότι δεν καταλαβαίνεις διαφορά στην εικόνα, ακόμη και αν την κοιτάς από την καλύτερη δυνατή γωνια, καθώς οι άκρες με το κέντρο έχουν διαφορετικό gamma. Επίσης οι TN έχουν συνήθως βαρύτερο coating.

 

Η dell s2716dg και η ViewSonic xg2401 και η Acer xb241h θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι οι καλύτερες TN στην κατηγορία τους. Και πάλι υπολειπονται πολύ από τις φθηνές σύγχρονες LG των 150 ευρώ σε ποιότητα εικόνας, ειδικά η dell που ακαλυμπραριστη ενδέχεται να μην έχει καλό gamma curve. 

 

Οι 6bit +frc με τις 8bit γενικά έχουν από ελάχιστες ως αμελητεες διαφορές, και σίγουρα δεν έχει νόημα η σύγκριση ανάμεσα σε TN και ips. Ανάμεσα σε δύο ips τέτοιου είδους, οι δευτερες μπορεί να έχουν λίγο μεγαλύτερες γωνίες θέασης και θεωρητικά λιγότερο balding, κάτι το οποίο όμως δεν αποτελεί γενικό φαινόμενο, δεν έχουμε και σοβαρά στοιχεία. 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, XMorsX said:

Η διαφορά στο gamma shift και ως αποτέλεσμα και στην χρωματική ακρίβεια είναι εμφανεστατη. Είναι ψέμα ότι δεν καταλαβαίνεις διαφορά στην εικόνα, ακόμη και αν την κοιτάς από την καλύτερη δυνατή γωνια, καθώς οι άκρες με το κέντρο έχουν διαφορετικό gamma. Επίσης οι TN έχουν συνήθως βαρύτερο coating.

 

Ναι λέω ψέμματα γιατί έχω πολλά να κερδίσω. Αδερφέ, έχω το aoc 29 q2963pm (IPS)  και το iiyama B2783QU-B1 (TN), και τα 2 8bit + FRC. Τα δουλεύω και τα 2 ώρες. Όταν κάθεσαι στο γραφείο και κοιτάζεις την οθόνη φάτσα κάρτα, διαφορά στα χρώματα δε βλέπεις. Τώρα δε ξέρω άμα εσύ έχεις βιονικά μάτια ή βλέπεις την οθόνη υπό γωνίες εγώ διαφορές δε βλέπω όταν κάθομαι μπροστά στην οθόνη.

 

Το coating δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το panel type. 

 

3 hours ago, XMorsX said:

 

Οι 6bit +frc με τις 8bit γενικά έχουν από ελάχιστες ως αμελητεες διαφορές,

 

 

Επίσης έχω άλλα 2 TN 6bit+FRC (LG W2442PA και ένα άλλο 20ρι). Εκεί βλέπω διαφορές. Στα gradient π.χ. εμφανέστατες μπάρες. Άμα θες, μπορώ να σου βγάλω και μερικές φωτόγραφίες να το δεις και μόνος σου.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψέματα είναι ότι δεν υπάρχουν διαφορές. Το ότι εσύ δεν τις  αντιλαμβανεσαι δε σε κάνει ψεύτη, μην παίρνεις το ποστ μου προσωπικά. 

 

Υπόψιν επίσης ότι αναφέρομαι στις νεότερες οθόνες. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 23/11/2016 at 1:40 PM, virus777 said:

Η μέρα με τη νύχτα οι ips με τις φτηνές tn. Μία ματιά από κοντά θα σε πείσει.

Επειδή το μπατζετ είναι περιορισμένο, και επειδή κάτω από 24" είναι κρίμα, δες αυτήν.
Dell SE2416H | Skroutz.gr


 

 
 

κοιτάω για 24-αρι κοντά στα 150 ευρώ.

 

Είμαι ανάμεσα στο DELL SE2416H (140)  και LG24MB56HQ (150) .

 

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, virus777 said:

To Dell, για το καλύτερο after-sales service, καλύτερη/ πιο ποιοτική βάση και καλύτερο factory calibration.

Ποιότητα εικόνας να φανταστώ είναι παρόμοια;

 

απλά είδα ότι η LG πάει 75Hz.

 

edit:

 

Είναι κάποια άλλη να κοιτάξω μέχρι 200?

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Τα 75 hz τα πιάνει μέχρι 1280×1024, φαντάζομαι δε θα την έχεις σε αυτήν την ανάλυση.

Ποιότητα εικόνας παρόμοια, ναι, απλά out of the box η lg είναι ψιλοχάλια από ότι διάβασα. Θέλει calibration.

Τώρα για άλλες δε μπορώ να κυτάξω αυτή τη στιγμή, είμαι στο δρόμο, αλλά μπορώ να κάνω αυτό @XMorsX [emoji4]

 

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.