Jump to content



Format or not format ?


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους μας. 

 

Εχω το συστημα της υπογραφης και θελω να κανω αναβαθμιση σε επεξεργαστη-μητρικη. Για επεξεργαστη θα βαλω : INTEL CORE I5-6600 3.30GHZ LGA1151 - BOX

και για μητρικη: ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE GA-Z170-HD3 DDR3 RETAIL. 

 

Το ερωτημα ειναι το εξης: Θα πρεπει να κανω φορματ; Εχω τις τελευταιες ενημερωσεις της microsoft. Το εχει δοκιμασει καποιος να το κανει αυτο; Υπαρχει σοβαρος λογος που δεν θελω να κανω φορματ.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος (δε μπορω να το ψάξω αυτή τη στιγμή αλλά google it) υπάρχει από Acronis εργαλείο νομιζω ειναι και free που παίρνει image χωρίς να πάρει τους drivers.

Οπότε αν θυμάμαι καλα παίρνεις το Image αλλάζεις το hardware και μετά απλά το περνάς και περνάς τους drivers στη συνέχεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν δείξει ότι κάθεται στη νέα μητρική και όλα καλά μετά στο παραμικρό κολληματάκι θα σε τρώει αν φταίει το ότι δεν έκανες εξαρχής φορμάτ.

Οπότε καλύτερα φορμάτ μια και καλή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια συμφωνω με dpolal, απο την αλλη γινεται να παρεις image με το acronis true image (και παιρνει το συστημα αυτουσιο - registry και τα παντα ολα), σε περιπτωση που δεν γινεται κατι και δε παιξει το συστημα.

 

Σε καθε περιπτωση, αν κατι δε παει και πολυ καλα, ξερεις την λυση :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος xkabamarux έγραψε:

;;;

Λαθος Thread πιθανοτατα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θελει φορματ .
Εγώ πάντως ,σιγά σιγά ,κομματι κομματι ,έχω αλλαξει 3 pc σταδιακά σε κάποια φάση ,μια μητρική ,μια cpu κτλ ,και δεν ειχα κάνει φορματ .
Απο coreduo ,πήγα σε quad μετα άλλη μητρική μετα αλλαγή πλατφόρμας σε sandy ,μετα άλλη μητρική και μετα άλλο cpu .
Ολα χωρίς φορματ .
Απλα επειδή βαριόμουν.
Αν ήταν αλλουνού pc ,θα ειχα κάνει φορματ πάντως .
Ειναι λίγο λοττο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχμ, πριν αλλάξεις μητρική/επεξεργαστή μπες στην διαχείριση συσκευών και σβήσε τους οδηγούς που αφορούν στις συσκευές που έχει η μητρική. Βάζεις τα νέα κομμάτια και λογικά θα σου βγάλει στην επόμενη εκκίνηση τους οδηγούς εύρεσης νέων συσκευών κ.λπ. (ναι, το σύστημα θα κάνει αρκετή ώρα να φορτώσει πάντως). Από εκεί και πέρα, μάλλον θα χρειαστείς νέους κωδικούς ενεργοποίησης για τα windows καθώς και για όποια προγράμματα «κλειδώνουν» με βάση το s/n επεξεργαστή/μητρικής. Σε κάθε περίπτωση επιβάλλεται να πάρεις ένα backup πριν μπεις στην διαδικασία...

My 2 cents...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα πηρα το συστημα της υπογραφης, τηλεφωνησα στη Microsoft Hellas, μου εστειλαν ενα λινκ στο mail μου. Κατεβασα ενα image των  windows 10 και ενα εργαλειο. Με το εργαλειο δημιουργησα ενα στικακι εγκαταστασης. Εκανα boot απο το στικακι και σε περιπου 9 λεπτα ειχα επιφανεια εργασιας με καθαρη εγκατασταση και κανονικο φορματ. Ολα πηγαν καλα. Το συστημα δουλευει μια χαρα. 

 

Ευχαριστω για το χρονο σας. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2016 at 8:49 PM, xkabamarux said:

Τελικα πηρα το συστημα της υπογραφης, τηλεφωνησα στη Microsoft Hellas, μου εστειλαν ενα λινκ στο mail μου. Κατεβασα ενα image των  windows 10 και ενα εργαλειο. Με το εργαλειο δημιουργησα ενα στικακι εγκαταστασης. Εκανα boot απο το στικακι και σε περιπου 9 λεπτα ειχα επιφανεια εργασιας με καθαρη εγκατασταση και κανονικο φορματ. Ολα πηγαν καλα. Το συστημα δουλευει μια χαρα. 

 

Ευχαριστω για το χρονο σας. :)

Έκανες εκ νέου ενεργοποίηση και πως ή απλά δεν χρειάστεικε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.