Jump to content



Ram για βαριες υπολογιστικες εργασιες


Recommended Posts

Λοιπον, λογω της δουλειας μου και της ερευνας που κανω πρεπει να υπολογιζω μεγαλους ογκους δεδομενων με αποτελεσμα πολλες φορες τα προγραμματα να τρεχουν για εναν ασθενη 12 με 14 ωρες.

Οποτε ειπα να αναβαθμισω τον υπολογιστη μου μπας και γλιτωσω χρονο.

Εχω τη παρακατω μητρικη

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4343#sp

και αντεχει μεχρι 64 γιγα ραμ. Τρεχω τα 10αρια παραθυρα προ σε 64 bit αλλα ο επεξεργαστης μου ειναι λιγο για πεταμα νομιζω (AMD A10-5800K APU).

Ραμ εχω τις Corsair Vengeance 2χ16 Gb. 

Θελω ομως τη βοηθεια σας προκειμενου να βρω σωστες ραμ για 64Gb (εχω μονο 4 slots οποτε λογικα θα παρω καινουριες 4χ16).

Ποιες ειναι οι καλυτερες?

Να αλλαξω και τον επεξεργαστη? Ποιος θα ταιριαζε? Λογικα καποιος με πολλους πυρηνες?

Πως μπορω να λειτουργησω τους πυρηνες της καρτας γραφικων στους υπολογισμους για να "ξεκουρασω¨ τον επεξεργαστη μου? Εχω την AMD Radeon HD 5900. Επισης παναρχαια.

 

Ευχαριστω για τον κοπο σας και καλες γιορτες ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα παρολο που παρακολουθω το θεμα δε μου εβγαλε ειδοποιηση οτι εχει απαντησεις.

 

Λοιπον, χρησιμοποιω το Brainsuite, BraTumIa και Matlab.

 

@Oric Μπορω να βαλω ιντελ στη μητρικη μου με την ιδια ραμ? Γιατι εχει AMD πανω αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, xkabamarux said:

Καλησπερα, χρονια πολλα. Πιστευω οτι μια αναβαθμιση μητρικης, επεξεργαστη (intel i7), μνημης (ddr4), δισκου (ssd) θα σου εδινε αυτο το οποιο χρειαζεσαι. Ταχυτητα.

 

 

Μπορεις να μου κανεις ενα πακετο με προτασεις (ας ειναι και μια μονο απο το καθε κομματι) ωστε να φτιαξω κατι σωστο? Η τιμη ειναι αδιαφορη. Σημασια εχει να δημιουργηθει ενα επεξεργαστικο τουμπανο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι με αυτο το συνολο θα εχεις το αποτελεσμα που θελεις και ισως πολυ παραπανω απο οτι θελεις ή μπορεις να φανταστεις.

 

Τιμες δεν εγραψα για να μην πουν οτι κανω διαφημιση μαγαζιου κτλπ...ψαξε με αυτους τους κωδικους στο ιντερνετ και οπου τα βρεις σε καλυτερη τιμη, απλα αγορασε τα. 

 

Σε περιπτωση που τα παρεις, με γεια σου. :)

 

INTEL CORE I7-6950X 3.0GHZ LGA2011-3


ASUS X99-DELUXE II 


CORSAIR CMD128GX4M8B3000C16 DOMINATOR PLATINUM 128GB (8X16GB) DDR4 3000MHZ OCTA KIT


SAMSUNG MZ-V6P1T0BW 960 PRO M.2 1TB

Link to comment
Share on other sites

Αν θες απλετη ram τοτε πας στανταρ σε supermicro με χ2 cpu αλλα ειναι ΠΟΛΛΑ τα λευτα (πχ  http://www.skroutz.gr/s/6576258/Asus-Z10PE-D16-WS.html )
Για κατι πολυ πιο οικονομικο και λογικα θα κανεις την δουλεια σου θα προτεινα απλα το "paging file" να το βαλεις σε εναν SSD και δοσε οσο θελεις.
δλδ.
i7 6700k 350€~ ή  i7-6800K 470€~
mobo  220€~
32gb ram  200€~   ή   64gb 400€~  (και τα 128gb η τιμη ειναι εξωφρενική...)
1ο SSD για OS και 2ο SSD μονο για να βαλεις εκει το Paging File. (ισως και με εναν Μ.2 960 PRO 512gb 340€~ να εισαι μια χαρα)
Για κατι πιο extreme τοτε 1ο SSD για OS και x2 M.2 raid για Paging File.

Αυτο ισχι μονο αν η διεργασια γεμιζει την ram αργα. Αν θες κατι πολυ πιο γρηγορο τοτε η 1η λυση ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι ο op εργάζεται σε θέματα υγείας δεν ξέρω αν ecc(error correcting) ram είναι κάτι που θα το ήταν χρήσιμο(εως απαραίτητο) για λόγους ακρίβειας

απο εκεί και πέρα,

σίγουρα ένα βήμα απο a10-5800 σε i7 (4core) είναι ωραίο
αλλά αφού στα χρήμματα sky is the limit(και ότι η ακρίβεια στους υπολογισμούς σίγουρα έχει σημασία),

ποιος ο λόγος να μιλάμε για 'k' overclockable μοντέλα?

ένα dual-cpu σε 2011-3 socket (κάτι σε 12 core + )

όση ram (αντέχει η τσέπη σου ή το γούστο σου)

ssd όσο χρειάζεσαι (ή nvme)

αλλά στο τέλος της ημέρας, όταν μιλάμε για τόσο ακριβά συστήματα,(όχι απαραίτητα σε τιμή αλλά και σε διαθεσιμότητα, να μην θέλεις ποτέ να σε αφήσει ξεκρέμαστο)

η έτοιμη λύση (με την έννοια έτοιμη αγορά και όχι στήσιμο κομμάτι κομμάτι) είναι ίσως κάτι που θα έπρεπε να του δώσεις σημασία
ένα έτοιμο πακέτο hardware θα έρχεται με την υποστήριξη του(και εγγύηση) σε περίπτωση που πάθει κάτι (εφόσον μιλάμε για server συστήματα πιθανά επιπέδου next bussiness day)

δηλαδή καλό το να λέμε με αυτά τα κομμάτια θα γλιτώσεις "τάδε" χρήμματα αλλά αν για κάποιο λόγο κάτι καεί στο άκυρο και τον αφήσει ξεκρέμαστο τι γίνεται?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα προγραμματα προτεινουν ολα τουλαχιστον 16 γιγα ραμ. Τα ονοματα τους τα ανεφερα παραπανω. Ειναι 3 και κυριως με απασχολει το Matlab και το Brainsuite.

Σας ευχαριστω ηδη παρα πολυ ολους για τις αποψεις σας. Με βοηθατε πραγματικα πολυ να καταλαβω τι ακριβως μου χρειαζεται.

Θα με ενδιεφερε παντως να ξερω αν η λυση server ειναι καλυτερη απο τη προταση του kabamaru πχ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω τεστ του Brainsuite.

Είναι εύκολο να το εγκαταστήσεις και να τρέξεις κάποιο "simulation" που έχεις τρέξει να δείς διαφορά ? ( αν σου δώσω remote access σε κάποιο μηχάνημά μου π.χ. με HCC επεξεργαστή )

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι ομως και τα αρχεια του ασθενη για να τρεξει, ετσι δεν ειναι?

Μπορουμε να το κανονισουμε, ναι. Το προγραμμα το βρηκες ή να σου στειλω λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Asus X99-E : 265e

Cpu 10 core I7 6950x: 1800e

Cpu 8 core I7 5960x /6900k: 1150e/1200e

Cpu 6 core I7 6800k: 500e

Μνήμη βάλε 4x16gb αν και δεν είναι απαραίτητο  να έχεις θέμα με την μνήμη.

 

Ο 6 core είναι ότι πιο value for money μπορείς να κάνεις τώρα, από θέμα επεξεργαστικής ισχύς. Με άλλα 600 παίρνεις άλλους δύο πυρήνες και με άλλα 800 άλλους 2 ακόμα, το κόστος ίσως είναι δυσανάλογο με τις επιδόσεις στην περίπτωση σου γιατί  το multithreading δεν επηρεάζει τα πάντα στο matlab, εξαρτάται από το τι δουλεύεις. Σίγουρα πάντως θα δείς τεράστια διαφορά ακόμα και με το minimum κόστος. Η λύση server και 2x Xeon είναι ασύμφορη και καθόλου ευέλικτη και δεν θα δείς και διαφορά που να δικαιολογεί την επένδυση κατά πάσα πιθανότητα.  Με τον 6 core είσαι κάτω από 1000 ευρώ και παίρνεις μια πολύ καλή γεύση πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, leonidastra86 said:

Χρειαζεσαι ομως και τα αρχεια του ασθενη για να τρεξει, ετσι δεν ειναι?

Μπορουμε να το κανονισουμε, ναι. Το προγραμμα το βρηκες ή να σου στειλω λινκ?

 

Το βρήκα το πρόγραμμα, φαντάζομαι τα αρχεία του ασθενή δεν θα είναι μεγάλα, οπότε μπορείς να το μεταφέρεις και να το τρέξεις σε δικό μου μηχάνημα μέσω teamviewer.

Είμαι περίεργος να δω πόσο multi-threaded είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το MATLAB δεν ειναι multithreaded by default οποτε μετραει μονο το IPC και η συχνοτητα. Δες αν μπορεις να χρησιμοποιησεις GPU acceleration γιατι οτι cpu και να παρεις στην καλυτερη περιπτωση να πεσουν οι ωρες απο 14 σε 5-6.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.