Jump to content



θέρμανση με υπέρυθρα πανελ


SirMomus

Recommended Posts

43 minutes ago, SirMomus said:

@GriGaS Τι προτείνεις για χωρο 33τμ 4 μετρα υψος? εγώ δεν μπορω να αποφασισω γιατι εχω μεν γνωση αλλά τοση ωστε να αμφιταλαντευομαι...δηλαδη λεω οτι αν βαλω αντλια θα θερμαινει αλλά θα πηγαινει γρηγορα ψηλα ο αέρας οποτε θα θελει συνεχεια παροχη ας πουμε... ο χωρος βεβαια ειναι ενιαιος και υπαρχει τζακι(ενεργειακο) σ αυτον... γι αυτο εγω σκεφτομουν τα υπέρυθρα ώστε το τζακι να βαζει θερμο αέρα και τα υπέρυθρα να ακτινοβολουν τα σωματα! απλά δεν ξερω αν θα εχουν αποδοση τα φιλμ κατω απο το χαλι πχ γιατι απο το ψαξιμο που εκανα διαβασα οτι τα καινουργια με τους νανοσωληνες ανθρακα έχουν το μειονεκτημα οτι δεν φτάνει η ακτινοβολια σε μεγαλη αποσταση... και λεω αν ολη απορροφαται απ το χαλι και λιγη απ το τραπεζακι που ειναι απο πανω, αυτά τι αγωγιμοτητα έχουν... βασικά η θερμοτητα που θα εκπέμπουν επειτα θα ειναι ικανη να θερμανει και τον ανθρωπο μεσα στο δωμάτιο ή κι αυτα θα θερμαινουν κοντα τους(δηλαδη τον αερα γυρω τους κυριως ο οποιος θα ανεβαινει στο ταβανι οποτε τζαμπα κοπος;)

Ολόκληρη συζήτηση είχαμε κάνει κάποτε στο michanikos.gr (νομίζω έχει παρατεθεί το link από κάποιον). Λοιπόν, υπέρυθρη ακτινοβολία εκπέμπει και το τζάκι. Ουσιαστικά, πάντως, τα υπέρυθρα θα βελτιώσουν μεν την αίσθηση άνεσης αλλά όχι απαραίτητα και την πραγματική θερμοκρασία. 

Όσον αφορά τον αέρα που πηγαίνει ψηλά δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα αρκεί η πλάκα να είναι μονωμένη ή να γειτνιάζει με θερμαινόμενο χώρο. Εάν η πλάκα δεν έχει μόνωση τότε θα πρότεινα να σκεφτείς πολύ σοβαρά την μόνωση της πλάκας πριν προβείς σε οποιαδήποτε άλλη κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Ε το τζάκι βγάζει και αέρα το ενεργειακό δεν εχει μονο ακτινοβολια για μεταφορα...η σκεπη είναι ξύλο με κεραμιδι απο πανω, μονωμενα απ οσο ξερω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος SirMomus έγραψε:

 Τι προτείνεις για χωρο 33τμ 4 μετρα υψος?

εκ του μακρόθεν δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω συγκεκριμένες προτάσεις. είναι σαν να ρωτάς σε φόρουμ τι φάρμακο να πάρεις για τον οξύ κοιλόπονο που σε έχει πιάσει.

 

το ενεργειακό τζάκι γιατί δεν σας καλύπτει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GriGaS said:

το ενεργειακό τζάκι γιατί δεν σας καλύπτει;

Εγω υποθέτω λόγω του ύψους... ρωτησα για τη μονωση τους γονεις μου και λενε ειναι καλή, με κατι μεγαλα μπλόκα λεει αλλά δεν ξερω ακριβως τι μονωση είναι οποτε θα μπορουσε να εχει μεριδιο και κατι τετοιο γιατι το σπιτι δεν γειτνιαζει απο πουθενα... δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Δεν ειναι οτι δε ζεσταινει καθολου απλά φτανει να ζεστανει απο 12 βαθμους που θα ηταν η εσωτερικη στους 15. Φανταζομαι ολα παιζουν ρολο, δεν το εχω μελετησει εκτενως..

Link to comment
Share on other sites

Το να ανεβάζει την θερμοκρασία μόνο 3 βαθμούς σημαίνει πως είτε είναι μικρό, είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση, είτε πως το σπίτι είναι εντελώς αμόνωτο και μπάζει από παντού.

 

Θα έλεγα να συμβουλευτείς κάποιον μηχανικό εκεί για μία σωστή εκτίμηση της κατάστασης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Το να ανεβάζει την θερμοκρασία μόνο 3 βαθμούς σημαίνει πως είτε είναι μικρό, είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση, είτε πως το σπίτι είναι εντελώς αμόνωτο και μπάζει από παντού.

 

Θα έλεγα να συμβουλευτείς κάποιον μηχανικό εκεί για μία σωστή εκτίμηση της κατάστασης.

Ακριβώς! 

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος είναι σίγουρα ένας παράγοντας που παίζει ρόλο. Αυτός, όμως, ο παράγοντας θα έπρεπε να είχε ληφθεί υπόψιν πριν παραγγελθεί και τοποθετηθεί το τζάκι. Ενδεχομένως - για να μην πω σίγουρα - το τζάκι να είναι πολύ λιγότερων θερμίδων από όσες απαιτούνται για την θέρμανση αυτού του χώρου*. Επειδή, όμως, ό,τι έγινε έγινε και δεν ξεγίνεται εύκολα, είναι αναγκαίο να καλέσεις κάποιον μηχανικό - κατά προτίμηση μηχανολόγο για να σε κατευθύνει σωστά στην επιλογή θερμαντικού μέσου. 

Προσωπικά, πάντως, εξακολουθώ να θεωρώ τα πάνελ υπερύθρων ως μη-λύση στο πρόβλημα...

*Μιας και πιάσαμε τις αποδόσεις, έχεις φροντίσει για την σωστή συντήρηση; Έχεις καθαρίσει την καμινάδα; Μπορεί να υπάρχει κάποιο εμπόδιο που να προκαλεί την χαμηλή απόδοση.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kpetros said:

Σομπα υγραεριου για να τσονταρει μαζι με το τζακι μηπως?  

Δύσκολο να φτάσει η σόμπα για να πάει η θερμοκρασία από τους 15 στους 20. Αναλόγως, βέβαια, και την σόμπα...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GriGaS said:

το ενεργειακό τζάκι γιατί δεν σας καλύπτει;

Ακριβώς !

Στο σπίτι των γονιών μου εγκαταστήσαμε τη μικρότερη μαντεμένια αερόθερμη εστία (60 εκ ολικό μήκος) και με το ''θάλαμο'' που δημιουργεί η νάπα ζεσταίνεται πολύ καλά (μπορεί να φτάσει και 24 βαθμούς) ένα διχώρο διαμέρισμα 35τετραγωνικών, με δίριχτη σκεπή (μέγιστο ύψος ~3 μέτρα) το οποίο δεν διαθέτει μόνωση (τώρα φτιάξαμε έναν τοιχο εξωτερική μόνωνση, και περιμένουν οι άλλοι). Το τζάκι μπορεί άνετα να ζεστάνει το χώρο. η μόνωση είναι αυτή που θα ''κρατήσει'' τη θερμότητα μέσα στο σπίτι. Ενδεικτικά σου λέω πως 4 μέρες που το σπίτι ήταν κλειστό, και με κλειστά παράθυρα, η θερμοκρασία έφτασε στους 5 βαθμούς μέσα. Σε 2 ώρες το σπίτι ήταν πάλι ''φούρνος''

Link to comment
Share on other sites

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο σκρουτζ τα μικρότερα ενεργειακά τζάκια είναι στα 10 kw (βλέπω και μερικά 7άρια), οπότε θεωρώ πως είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο τζάκι είτε στην εγκατάσταση των αεραγωγών.

 

Μη μπλέξεις με πάνελ υπερύθρων. Καλύτερα πάρε μια σόμπα pellet να στο κάνει νταούλι που λέμε και στο χωριό μου.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Aν το σπίτι δεν είναι μεζονέτα,φτιάξε μια ψευδοοροφή με γυψοσανίδα και φελιζόλ απο επάνω σαν μόνωση, κρέμασέ την στα 2,80 και θα είσαι τζετ με το τζάκι!

Έγινε επεξεργασία από orderlover
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.