Jump to content



Πρότασεις για προστασία σωλήνων ύδρευσης από τη παγωνιά


Recommended Posts

Αγαπητοί "μάστορες" ρίξτε καμιά ιδέα - παγετός έρχεται:

Φεύγω σήμερα για το χωριό να φέρω πίσω την οικογένεια που παραθερίζει εκεί... Αγχώνομαι όμως πολύ για τον παγετό που έρχεται (στην Αθήνα) - για τα υδραυλικά του σπιτιού! Ο ηλιακός και οι σωλήνες του είναι εκτεθειμένα στο κρύο και επίσης ένα κομμάτι της παροχής που φέρνει το νερό μέχρι το διαμέρισμα και δύο βρύσες στα μπαλκόνια.

Για τον ηλιακό σκεφτηκά να κλείσω τον γενικό και να αφήσω το νερό να τρέξει να αδειάσουν τουλάχιστον οι σωλήνες από την ταράτσα μέχρι το διαμέρισμά μου. Με τον ίδιο τρόπο θα προστατέψω και τις βρύσες (αδειάζοντάς τες) - θα δουλέψει?

Για την παροχή δεν ξέρω τι να κάνω.

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

αφησε το νερο να τρεχει και δε θα εχεις προβλημα :hehe:

Περα απο την πλακα, δε νομιζω να παγωσουν. Λιγο κατω απο το 0 θα εχουμε.Σιγα.

 

Στην Ορεστιαδα οι σωληνες παγωσαν στους -20 και αυτο για μια μερα οταν για ενα μηνα ειχαμε < -10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

αφησε το νερο να τρεχει και δε θα εχεις προβλημα :hehe:

Περα απο την πλακα, δε νομιζω να παγωσουν. Λιγο κατω απο το 0 θα εχουμε.Σιγα.

 

Στην Ορεστιαδα οι σωληνες παγωσαν στους -20 και αυτο για μια μερα οταν για ενα μηνα ειχαμε < -10

Χαχα, παντού είσαι ρε Ιάσονα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες θα λείπεις Αρη;

Γιατί η λύση του Ιάσονα να αφήσεις λίγο τη βρύση να τρέχει είναι η καλύτερη.

 

Να σου πω και γω ότι δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Στο χωριο που ήμουν έκανε χαμηλές θερμοκρασίες και οι σωλήνες δε πάγωσαν. Βέβαια έπαιξε ρόλο και το ότι είχε ρίξει χιόνι και τις είχε σκεπάσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος artyom έγραψε:

anti frost βρύσες,μόνωση στις σωλήνες και ναι λίιιγο ανοιχτες τις βρύσες.

Οι σωλήνες είναι μονωμένες, αλλά αυτό δεν πιστεύω να βοηθήσει για πάνω από ένα 24άωρο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην Σταμάτα όταν υπήρχαν λόγω ανακαίνισης στην ταράτσα εκτεθιμένες σωλήνες νερού δίχως την παραμικρή μόνωση στο καλό χιονιά του 2008 αν θυμάμαι καλά είχαν παγώσει 2 μέρες.

 

Τις τύλιξα καλά με αυτοκόλλητο neoprene και έκτοτε δεν ξαναπάγωσαν ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος predator7 έγραψε:

ασε μια βρυση του μπαλκονιου να σταζει κ σιγουρεψου οτι εχει παραφλου ο ηλιακος στους καθρεφτες τιποτα αλλο 

Ανοιγουμε το λιγο το ζεστο και ετσι το νερο κυκλοφορει και στο κρυο δικτυο και στο ζεστο (για τις σωληνες του ηλιακου κυριως)

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.