Jump to content



Αγορά Μικροφώνου


Recommended Posts

Ναι! Samson Go Mic Clip On USB microphone. https://www.amazon.co.uk/d/Musical-Instruments-DJ/Samson-SAGOMIC-Go-Mic-Clip-USB-Microphone/B001R76D42

 

Πάρε και τα παρέλκόμενα (arm and pop filter) και είσαι έτοιμος για το the voice! :-) Το set το έχω εδώ και λίγες μέρες και είναι φοβερό. Ψάξε για review και testing του συγκεκριμένου στο YouTube και θα καταλάβεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2017 at 6:38 ΜΜ, το μέλος Anthemius έγραψε:

Ναι! Samson Go Mic Clip On USB microphone. https://www.amazon.co.uk/d/Musical-Instruments-DJ/Samson-SAGOMIC-Go-Mic-Clip-USB-Microphone/B001R76D42

 

Πάρε και τα παρέλκόμενα (arm and pop filter) και είσαι έτοιμος για το the voice! :-) Το set το έχω εδώ και λίγες μέρες και είναι φοβερό. Ψάξε για review και testing του συγκεκριμένου στο YouTube και θα καταλάβεις.

Αυτό το φίλτρο τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά "διορθώνει" τον ήχο στις λέξεις που έχουν "π" και "τ" κυρίως...

Π.χ. Λές στον άλλον, "Η Τιτίκα μου έκανε μια Παπάρα κάτσε καλά!" Αν δεν έχεις το φίλτρο τότε θα ακουστεί με πολύ μπάσο το "Τ" και "Π" και πιθανόν να παραμορφώσει τον ήχο, δηλαδή να μπουκώσει το ηχείο, σα να μιλάς πολύ κοντά στο μικρόφωνο και να έχεις το level πολύ δυνατά... Αν όμως έχεις φίλτρο, το "Τιτίκα" και το "Παπάρα" θα ακουστεί πεντακάθαρα, όσο κοντά κι αν είναι το στόμα σου στο μικρόφωνο!

 

Επιστημονικά, νομίζω πως η αρχή λειτουργίας του pop filter έγγυται στο ότι το φίλτρο περιορίζει τα υγρά σωματίδια που εκτοξεύονται από το στόμα όταν μιλάμε (κοινώς σάλια) να ακουμπήσουν το μικρόφωνο και να παραμορφώσουν τον ήχο.

 

Κι εγώ δεν είχα εμπειρία από pop φίλτρο, αλλά είναι φθηνό και γκλαμουράτο, και το κυριότερο, κάνει δουλειά! Το παράδειγμα με την Τιτίκα και την παπάρα προέρχεται από προσωπική παρατήρηση και ενδελεχή έλεγχο κατά την δοκιμή του μικροφώνου! Φτύσε όσο θες (μπλιάχ! :-)), δεν καταλαβαίνει τίποτα! Τα φιλτράρει όλα λέμε! ;-)

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Πολλά τα μεταφορικά δυστυχώς

 

 

Order Summary

Items: GBP 42.23
Postage & Packing: GBP 33.27

(Order Total: GBP 75.50)

Payment Total: EUR 91,50

 

 

!!!!!

 

Ούτε να το σκέφτεσαι! Δες από κανένα άλλο amazon! Εγώ από το γερμανικό παίρνω, με περίπου 10 ευρώ μεταφορικά!

https://www.amazon.de/d/Musical-Instruments-DJ/Samson-SAGOMIC-Go-Mic-Clip-USB-Microphone/B001R76D42

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SpeedLink Spes Clip-On Microphone 7€ Καθαρός ήχος μια χαρά για online gaming, αρνητικό θέλει ενεργοποιημένο το “microphone boost” με ένταση κοντά στο 75% αλλιώς δεν ακούγεσαι δυνατά (asus D1).

 

Για κάτι ποιο καλό πρόσφατα έτυχε να δω στο ΥΤ video που ανάφερε το BM-8000 (22€) αλλά είναι Condenser (πυκνωτικό) και θέλει phantom power.

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

SpeedLink Spes Clip-On Microphone 7€ Καθαρός ήχος μια χαρά για online gaming, αρνητικό θέλει ενεργοποιημένο το “microphone boost” με ένταση κοντά στο 75% αλλιώς δεν ακούγεσαι δυνατά (asus D1).

 

Για κάτι ποιο καλό πρόσφατα έτυχε να δω στο ΥΤ video που ανάφερε το BM-8000 (22€) αλλά είναι Condenser (πυκνωτικό) και θέλει phantom power.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά χθες ελλείψει άλλων το παρήγγειλα από de

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.