Jump to content



Gaming PC MAX 450 ΕΥΡΩ


Recommended Posts

1 hour ago, kpetros said:

Απτην στιγμη που υπαρχει το οικονομικο θεμα , ουτε και η κονσολα ειναι επιλογη λογο του 60αρικο και τιτλος .... 

Κατι που δεν εγινε σαφες στην αρχη , 

ΝΑΙ το Η110 socket ειναι συμβατο με τον G4560 αλλα πιθανον να χρειαστει bios update , πραμα που σημαινει οτι αμα εχετε σκοπο απλα να κοτσαρετε τον cpu επανω , ισως να μεινετε με αδεια χερια (εκτος αμα σας δωσουν μια με οτι πιο καινουργιο σε bios υπαρχει). Μιας και εχω την εντυπωση οτι bios χωρις cpu δεν μπορεις να μπεις , αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να βαλεις επανω πρωτα εναν συμβατο cpu για να κανεις αναβαθμηση ή να πας σε Β250/Η270/Ζ270 , η φτηνοτερη Β250 εχει 72ε ..... 

Για εμενα , κοιτα στα μεταχειρισμενα κανα σωστο σετακι στα 200-250ε και κολλησε μια 470 μετα 

 

 
 
 

 

Και εγώ μεταχειρισμένα θα κοιτούσα αλλά από τους pentium μόνο ο G4560 αξίζει και δεν τον πουλάει κανείς. Σετάκια με i3 + i5 ξεφεύγουν πολύ.

 

470  έχει minimum 190 ευρώ, οπότε μένουν 260 για τα υπόλοιπα. Οπότε μόνο combo φτηνής mobo + G4560

 

@GdamprXP κουτί έχεις; αν αν ναι πιό ? 

 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κονσόλα του είπα μεταχειρισμένη σπασμένη με 100 ευρώ. Εξετάζω τώρα και την λύση από amazon καθώς υπολογίζω να πάω σε i3 με την 1050 ti η την 470 απλά πράγματικα δε ξέρω εάν αξίζει ένας i3 σε σχέση με τον4560. Εάν πάμε σε i5 7600k με καλή mobo z170 τι μπορω να ελπίζω για τα ενσωματωμένα γραφικά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Efialtis έγραψε:

Σε καμία περίπτωση ενσωματωμένα γραφικά και παιχνίδια που ανέφερες δεν πάνε μαζί.

Οκ σπαζοκεφαλιά.

 

κουτι εχω ένα απλό που θα του δώσω εγω

Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο φίλε μου ,ειναι ένας πεντιουμ με μια gtx 750 .
Και απο κει και περα βλέπεις τι μένει για σκληρούς τροφοδοτικά κτλ .Εξαρτάται τι παιχνίδια παίζει .
Τα μεταχειρισμένα ειναι σίγουρα καλύτερος δρόμος .

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, das said:

Το ελάχιστο φίλε μου ,ειναι ένας πεντιουμ με μια gtx 750 .
Και απο κει και περα βλέπεις τι μένει για σκληρούς τροφοδοτικά κτλ .Εξαρτάται τι παιχνίδια παίζει .
Τα μεταχειρισμένα ειναι σίγουρα καλύτερος δρόμος .

 

 

Αμα βρεί μεταχειρισμένη 750 κάτω απο τα 100 ίσως να αξίζει.

 

Και εγώ θα έκανα μια έρευνα για το τι μπορεί να υπάρχει μεταχειρισμένο. 

 

Κάνε και μια ερώτηση σε μαγαζί για τις H110 αν έχουν το παλιό bios.

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2017 at 1:15 ΜΜ, το μέλος GdamprXP έγραψε:

ΟΚ Θα δώ και για τίποτα μεταχ/μενο

Δεν τον ξέρω τον πωλητή, αλλά το πακετάκι καθόλου άσχημο για τα λεφτά του. Kαι θα σου χωρέσει και μια rx470 στο budget.

Mε 2500K/8GB Ram/z77 συν την 470 θα παίζεις τα πάντα αξιοπρεπώς στα 1080p.

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2017 at 2:02 PM, virus777 said:

Δεν τον ξέρω τον πωλητή, αλλά το πακετάκι καθόλου άσχημο για τα λεφτά του. Kαι θα σου χωρέσει και μια rx470 στο budget.

Mε 2500K/8GB Ram/z77 συν την 470 θα παίζεις τα πάντα αξιοπρεπώς στα 1080p.

Συγχωρέστε τον AMDά, αλλά δεν είναι ολίγον πολλά τα 230 για αυτό το συνολάκι; Ασχέτως το αν η μητρική ήταν ή είναι super wow, δεν παύει να είναι παλιά, ο επεξεργαστής δεν παύει να έχει μόνο 4 core και πολύ περισσότερο 4 threads, είναι και παλιάς γενιάς. Όσο για την μνήμη, είναι μάλλον αργή για τα σημερινά δεδομένα και μόλις 8GB. Με τους νέους φτηνούς Pentium(Kaby Lake) στην αγορά, προσωπικά δεν θα έδινα πάνω από 160-180€(60 η μητρική, άντε 60-70 ο επεξεργαστής και μέχρι 50 ευρώ οι μνήμες).

Link to comment
Share on other sites

Ο 2500Κ έχει 4 φυσικούς πυρήνες, αντί για 2 cores/4 threads του pentium.

Stock vs.stock εξακολουθεί ο i5 να είναι δυνατότερος, και μην ξεχνάμε οτί είναι ο πιο δυνατός overclocker των τελευταίων ετών. Aπό 3.3 πάει 4.5-4.6 Ghz για πλάκα, και η συντριπτική πλειοψηφία τους ανεβαίνει και άλλο. Οπότε η διαφορά μεγαλώνει.

Να τώρα μπροστά μου βρήκα αυτό:

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Pentium-G4560-vs-Intel-Core-i5-2500K/3892vs619

 

Από ότι κατάλαβα επίσης η τιμή είναι συζητίσιμη στην αγγελία από οτι λέει ο πωλητής, άρα κάτι καλύτερο θα μπορούσε να γίνει.

Στα λεφτά πάνω κάτω το ίδιο θα του έρθει.

 

Τα μειονεκτήματα του 2500Κ σε σχέση με τον pentium, είναι οτί ο τελευταίος έχει καλύτερα ενσωματωμένα γραφικά (που δε θα χρειαστούν), χαμηλότερη κατανάλωση και εγγύηση.

Ας τα ζυγίσει ο @GdamprXP και αποφασίζει. Εγώ σαφώς και θα πήγαινα με τον 2500Κ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και πάλι θεωρώ ότι οι Kaby Lake Pentium κλείσανε πολλά σπίτια και το βασικό τους πλεονέκτημα έναντι παλιών (όχι μόνο του 2500, αλλά και άλλων και AMD FX/Thuban) είναι η νέα και αναβαθμίσιμη πλατφόρμα πάνω στην οποία μπαίνουν, συν την πλήρη εγγύηση που λαμβάνει ο αγοραστής, έναντι ενός μεταχειρισμένου. Anyway thanks για την απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρισκάρεις σε έναν πιωμένο επεξεργαστή αρκετών χρόνων για ένα 20% παραπάνω ή και για να γλιτώσεις λίγα ευρώ, δεν είναι ευκαιρία αυτή, είναι λάθος κίνηση. Δεν είναι άποψη μου είναι γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επανέρχομαι

 

Μετά από όλα αυτα και ψάξιμο στο internet που είπαμε λέω να πάω στα παρακάτω.

 

cpu:G4560

m/b: b250 msi

ram:corsair 2133 8gb

psu: cooler master 600w

gpu: rx480  αξίζει σε σχέση με την 1050 Τi + κόστος psu (στην μια περίπτωση θα πάω σε 430 ενώ στην αλλη σε 600)

 

Τί λέτε? 

μετ/μενα ουτε να ακούσει δεν θέλει

Έγινε επεξεργασία από GdamprXP
Link to comment
Share on other sites

600άρι πας έτσι και αλλιώς, αν η διαφορά τιμής είναι 10-15€. Καλό είναι να υπάρχει, επιπλέον ρεύμα δεν καίει. Θα κοίταγα πάντως να αναφέρει τουλάχιστον ένα 80 PLUS.

 

Η 480 είναι 2 σκαλοπάτια πάνω από την 1050Ti. Στην Ti πάει μόνο αν θέλει να κάνει οικονομία και μόνο αν την βρίσκει φτηνά (έως160€). Αν π.χ. η διαφορά τιμής της 1050Ti που μπορεί να κοιτάει, με την 470, είναι 25€ ή μικρότερη, καλύτερα η 470, ασχέτως υλοποίησης της 470. Αν η 480 είναι σε καλή τιμή, ακόμα καλύτερα. Βέβαια από την 1050Ti έως την 480, είναι μια 60άρα € πιο πάνω, αλλά η 480, ακόμα και αυτή με τα 4GB ή και η 470, θα του κρατήσει πολύ παραπάνω. Την 1050Ti θα την στραβοκοιτάζει του χρόνου ίδια εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.