Jump to content



Βοήθεια για αγορά νέας κάρτας


Recommended Posts

Καλησπέρα την ομάδα. Τον τελευταίο καιρό ψάχνομαι να αλλάξω επιτέλους την κάρτα γραφικών μου. Πριν λίγους μήνες δεν είχα ιδέα, όχι ότι τώρα έχω αλλά τουλάχιστον παρακολουθώ τις τελευταίες εξελίξεις. Για να μη τα πολυλογώ το budget μου είναι 200-250 euro το πολύ. Όπως βλέπετε είμαι ανάμεσα σε RX 480 4GB και GTX1060 3GB. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν άκουγα κάποια fan boys της Nvidia θα είχα ήδη πάρει την RX 480 ή την 470 αλλά με έχουν προβληματίσει λιγάκι με αυτα που ακούω με τα προβλήματα στους drivers, προβλήματα στο support, στην υψήλη τροφοδοσία και γενικώς πέρα απο τις πολύ καλές επιδόσεις τους η AMD είναι ένα σκαλί κάτω απο την Νvidia.

 

Δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν ή όχι γιαυτό και ζητάω την βοήθεια σας εδώ.

Να πάω λοιπόν στην RX 480 ή όχι?

Και αν όχι τα 3GB της 1060 θα αξίζουν ή να συμβιβαστώ με μια 1050 ti? Γιατί να πάω σε μια GTX 1060 6GB με τίποτα.

Δεν παιζω high end παιχνίδια περιορίζομαι στα Dota2, Wow, Wildstar, Overwatch κλπ τουλάχιστον προς το παρόν χωρίς να αποκλέιω κάτι στο μέλλον έχοντας μια κάρτα που θα μπορω να παίζω πολλά περισσότερα games. Ούτε έχω σκοπό να αλλάζω κάθε 1-2 χρόνια κάρτα.

 

Case : Aerocool GT-A

PSU : Targan 750 W

Motherboard : Gigabyte 970A-DS3P

CPU : AMD FX-8350 με CoolerMaster 212 HyperX ψυκτρα

RAM : 2x HyperX Fury 4GB DDR3 1866MHz

GPU : ATI Radeon Sapphire HD 4890 Vapor-X

Monitor : LG 24MT55D 1920*1080

ΟS : Windows 10 Pro

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

H 480 4GB είναι καλύτερη επιλογή από την 1060 3GB αυτή την στιγμή αλλά πιστεύω και σε βάθος χρόνου σύμφωνα με ότι έχουμε δει μέχρι τώρα από τους 2 αυτούς ανταγωνιστές.

Δεν υπάρχουν πλέον τα προβλήματα που αφήνουν να εννοηθεί οι οπαδοί της nvidia για τις AMD κάρτες.

Μάλιστα προβλήματα έχει αντιμετωπίσει η nvidia το τελευταίο διάστημα.

Τέλος το τροφοδοτικό σου καλύπτει άνετα τα 20-30W διαφορά μεταξύ των 2 καρτών, δεν πρόκειται για κάτι σημαντικό. Μάλιστα καίει λιγότερο από την κάρτα που έχεις τώρα έχοντας τεράστια διαφορά σε επιδόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

H 480 4GB είναι καλύτερη επιλογή από την 1060 3GB αυτή την στιγμή αλλά πιστεύω και σε βάθος χρόνου σύμφωνα με ότι έχουμε δει μέχρι τώρα από τους 2 αυτούς ανταγωνιστές.

Δεν υπάρχουν πλέον τα προβλήματα που αφήνουν να εννοηθεί οι οπαδοί της nvidia για τις AMD κάρτες.

Μάλιστα προβλήματα έχει αντιμετωπίσει η nvidia το τελευταίο διάστημα.

Τέλος το τροφοδοτικό σου καλύπτει άνετα τα 20-30W διαφορά μεταξύ των 2 καρτών, δεν πρόκειται για κάτι σημαντικό. Μάλιστα καίει λιγότερο από την κάρτα που έχεις τώρα έχοντας τεράστια διαφορά σε επιδόσεις.

Ευχαριστώ πολύ! RX 480 λοιπόν!

 

Σε τι υλοποίηση?  Sapphire, Gigabyte, XFX, MSI?

 

Προσωπικά κλίνω προς MSI αλλά μόνο βάση συστήματος ψύξης και εμφάνισης. Τα αξίζει όμως τα παραπάνω λεφτά σε σχέση με τις άλλες εταιρίες?

Link to comment
Share on other sites

1 sapphire που έχει περάσει από τα χέρια μου τα έφτυσε ένα μήνα μετά τη λήξη της εγγύησης. δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι δίνει ένα χρόνο λιγοτερο εγγύηση από asus, gigabyte και msi. Νομίζω σε αυτές που λές κλίνω και εγώ προς msi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για εμενα πιο καλα να περιμενεις λιγακι.................

οι τιμες θα πεσουν(nvidia),θα βγουν και οι καινουργιες amd(vega).......................................

αν μπορεις τρεναρε το μερικους μηνες..............

για μαρκες και εγω θα πηγαινα για πλακα msi και gigabyte

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη τη παρεα, σαν φανατικος pc enthusiast μολης εμαθα για τη κυκλοφορια της 1080 Ti και φυσικα σκοπευω να την αγορασω συντομα, απλα θελω να μου πειτε αν τη σηκωνει το παρακατω συστημα το οποιο εχω και αν πρεπει να αλλαξω τροφοδοτικο γιατι ακουσα πως η συγκεκριμενη καρτα εχει TDP 250W,  υπαρχει πιθανοτητα να μην υποστηριζετε απο το τροφοδοτικο μου? :/ 

Παρακατω τα specs μου.

 

Χωρίς τίτλο.png

Έγινε επεξεργασία από giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος giorgosmc έγραψε:

Καλησπερα σε ολη τη παρεα, σαν φανατικος pc enthusiast μολης εμαθα για τη κυκλοφορια της 1080 Ti και φυσικα σκοπευω να την αγορασω συντομα, απλα θελω να μου πειτε αν τη σηκωνει το παρακατω συστημα το οποιο εχω και αν πρεπει να αλλαξω τροφοδοτικο γιατι ακουσα πως η συγκεκριμενη καρτα εχει TDP 250W,  υπαρχει πιθανοτητα να μην υποστηριζετε απο το τροφοδοτικο μου? :/ 

Παρακατω τα specs μου.

 

Χωρίς τίτλο.png

Το 250W TDP δεν σημαινει οτι θα καθεται μια καρτα και μονιμα θα εκλυει 250W . Εαν συναθροισεις ολα τα υποσυστηματα, να τρεχουν στο 100% μονιμα, δε βγαζουν ουτε 400W, οχι τα 750 του αρκετα ποιοτικου τροφοδοτικου σου. ;) 

Αν θες περισσοτερα, καλο θα ηταν να κανεις νεο θεμα. 

 

Οσον αφορα τον TS, αν πας σε 480, η XFX ειναι παρα πολυ καλη υλοποιηση φετος, και η Msi σιγουρα ειναι πολυ κομπλε! 

Βεβαια αν μπορεις να περιμενεις, περιμενε, γιατι θα βγουν νεες καρτες απο AMD και μπορει να δουμε μειωσεις τιμων! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2017 at 6:05 ΜΜ, το μέλος alexcrx έγραψε:

για εμενα πιο καλα να περιμενεις λιγακι.................

οι τιμες θα πεσουν(nvidia),θα βγουν και οι καινουργιες amd(vega).......................................

αν μπορεις τρεναρε το μερικους μηνες..............

για μαρκες και εγω θα πηγαινα για πλακα msi και gigabyte

Το σκεφτηκα και εγω να περιμενω αλλα οι νεες Vega θα ειναι πολυ πιο ακριβες και η GTX 1060 6GB δεν παιζει να πεσει κατω απο τα 250€. Οποτε αν σκεφτεις οτι και στα 250€ ειμαι 50€ πανω απο το αρχικο μου budget η RX 480 ειναι σχεδον μονοδρομος.

 

Επειδη ομως δεν την βλεπω να πεφτει καθολου εδω και καιρο (για MSI μιλαω, οι Gigabyte ακουσα εχουν θεματακια με τα fans) την βρηκα στο γερμανικο Amazon στα 200€.

Δεν εχω αγορασει ομως ποτε ξανα κατι τοσο ακριβο απο εξω και το σκεφτομαι.

Να την παρω απο εκει λετε? Σε περιπτωση DOA ή εγγυησης μιλαω με MSI εδω Ελλαδα ή θα πρεπει να την στειλω πισω Amazon? Γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ας υποθεσουμε πως μπορω να διαθεσω μεχρι χιλιαρικο για gpu, κυριως τη θελω για overkill τουλαχιστον στα 72fps σε 1080p οσα ειναι και το monitor που εχω δηλαδη ως λατρεις των πολλων fps αλλα και των ultra γραφικων καθως δε κανω συμβιβασμους με τιποτα λιγοτερο οταν προκειτε για settings, στη πορεια αργοτερα πολυ πιθανον να αγορασω και ενα 4k G-sync ή Free-sync monitor για να παιζω και 4k ισως, τωρα, τι πιστευετε εσεις πως θα ηταν καλυτερο, να τα σκασω να παρω μια gtx 1080Ti ή μια Vega αν ειναι οσο ''τερατωδεις΄'' υποστηριζουν στην amd ή να αγορασω δυο 1080 σε sli ή αντιστοιχα 2 vega σε crossfire αν υποθεσουμε πως θα πεσει κανα 600αρι η τιμη στη καθε μια πιο μετα, που πιστευετε πως θα εχω περισοτερη ''δυναμη'' στα games?

Έγινε επεξεργασία από giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Υπέρτατη δύναμη η TitanX, για πιο "λογικές" τιμές η 1080ti. To SLI έχει προβλήματα σε γενικές γραμμές, και κυρίως δεν το εκμεταλλεύεται και το VR, προς το παρόν. Για vega δε ξέρουμε ακόμη. Όχι οτι είναι κακή λύση το SLI, αλλά έχει ακόμη κάποια μειονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως απο αυτα που διαβαζω και σε αναλυτικα specs συγκρισης μεταξυ titanX και 1080Ti η δευτερη φαινετε να ειναι ακομα πιο ''δυνατη'' και μαλιστα σε τιμη που σκοτωνει σε σχεση με την TitanX

Έγινε επεξεργασία από giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2017 at 11:56 ΜΜ, το μέλος giorgosmc έγραψε:

Εχω ενα μονιτορ που υποστηριζει freesync σε συνδιασμο με την amd gpu μου, οταν εχω ενεργοποιημενο το freesync με αφηνει να επιλεξω απο τις ρυθμησεις οθονης μεχρι 72hz, οταν το απενεργοποιω με αφηνει αν επιλεξω μονο μεχρι 60hz, η ερωτηση μου τωρα, αν εγω αυριο μεθαυριο αγορασω μια nvidia gpu θα εχω τη δυνατοτητα να παιζω στα 72hz? Ρωταω αυτο γιατι με τη λογικη πως μονο οταν εχω το freesync ενεργοποιημενο βλεπω τη ρυθμηση των 72hz τη στιγμη που θα εχω μια gpu που δεν ειναι συμβατη με το freesync που υποστηριζει το μονιτορ μου αρα δε θα μου επιτρεπει να μπορω να τρεχω τα παιχνιδια στα 72hz, οποιος γνωριζει ας μου απαντησει γιατι θελω να αναβαθμιστω και ειναι μεγαλο κριμα να μη μπορω να εκμεταλευτω εστω και αυτα τα επιπλεον 12hz που θα μπορουσα να εχω γιατι πραγματικα τη καταλαβαινω τη διαφορα απ τα 60 στα 72 και δεν ειναι ομορφο το αποτελεσμα για τα ματια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.