Jump to content



Κατα ποσο ειναι ασφαλης η υδροψυξη?


Recommended Posts

Κατα ποσο ειναι ασφαλης μια υδροψυξη?
Σε ποια περιπτωση υπαρχει περιπτωση να γινει καποια διαροοη μεσα στον υπολογιστη και τι μετρα μπορει να παρει καποιος για να προφυλαχτει?
Ποια ειναι επισης τα υπερ και τα κατα της?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 χρονια φουρναρης 2 μικρα ατυχηματα τιποτα απολυτως καμμενο.Τωρα ειδικα με τα safety που υπαρχουν σε θεμα βελτιωσης σφιγκτηρων και fittings και water additives θεωρω οτι πιθανοτερο ειναι να σου καει επωνυμο τροφοδοτικο απο υπερφορτωση δικτυου ΔΕΗ παρα hardware κομματι απο διαρροη.

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το μεγαλυτερο αντικειμενικό όφελος της υδρόψυξης είναι η τεράστια διαφορά θερμοκρασιας που εχει απο την αεροψυξη και η ακαριαια επαναφορά της θερμοκρασίας μετα από φορτιο. 

Μετα αυτο που με κανει να τη βλέπω σαν χόμπι ειναι η ευχαριστηση που μου δινει η διαδικασια του στησιματος και η ενασχόληση με τα διαφορα παρελκόμενα που αλλαζουν την εικονα του συστηματος σου.

Αν ωστόσο οι ακρυλικοι σωλήνες και τα τεραστια δοχεια δε σου λενε τιποτα και θες την υδροψυξη για το λειτουργικό της κομμάτι, μπορεις με καταλληλους σωληνες και υγρα να τη στησεις με τροπο που δε θα θελει ιδιαιτερη συντήρηση και δεν καταλαμβάνει ιδιαίτερο χωρο στο κουτί σου. 

Οπως και να εχει,  εδω ειμαστε για να σε κατευθυνουμε και να σε βοηθήσουμε έτσι ωστε να έχεις ενα ασφαλές και λειτουργικό αποτέλεσμα. 

Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω εγώ είναι να παρεις απο την αρχή αντλία d5. Και μιας και ανοιξες το θεμα θα ηθελα να ρωτησω κ εγω μιας και δεν εχω καταλήξει τι θεωρουν οι περισσότεροι πιο ασφαλές,  τα compression ή τα barbed fittings.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Δημήτρη το μεγαλυτερο αντικειμενικό όφελος της υδρόψυξης είναι η τεράστια διαφορά θερμοκρασιας που εχει απο την αεροψυξη και η ακαριαια επαναφορά της θερμοκρασίας μετα από φορτιο. 

Θα ηθελα λιγο να μου εξηγησεις το γιατι πανω σε αυτο που εγραψες , οσο πιο απλα γινεται φυσικα 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Θα ηθελα λιγο να μου εξηγησεις το γιατι πανω σε αυτο που εγραψες , οσο πιο απλα γινεται φυσικα 

Battlefield1 Gpu gtx1080 στον αερα 70 βαθμοι στο νερο 42. Πιο απλα δεν μπορω να στο πω :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Γενικα ναι , σε τι οφειλεται αυτη η μεγαλη διαφορα . 

 

Ειναι συνδυασμος πραγματων, προφανως το υγρο ψυχει καλυτερα απο τον αερα αλλα δεν ειναι μονο αυτο.

Τα full cover μπλοκ ακουμπουν και ψυχουν τα παντα απο το κεντρικο τσιπ μεχρι τις μνημες και γενικα οτι σηκωνει θερμοκρασια.

Αν πας να ασχοληθεις θα βαλεις επιφανεια ψυγειου που θα ειναι το ελαχιστο 3χ120 για τα βασικα αυτο απο μονο του ειναι overkill για τη θερμοκρασια.

Δεν εχω πολυ χρονο γτ πρεπει να παω για δουλεια. Ο seafalco μπορει να σου δωσει πολυ περισσοτερες λεπτομεριες εγω μενω απλα στα αποτελεσματα και στο οτι το βλεπω και σαν χομπι.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, kpetros said:

Θα ηθελα λιγο να μου εξηγησεις το γιατι πανω σε αυτο που εγραψες , οσο πιο απλα γινεται φυσικα 

http://physics.stackexchange.com/questions/244989/water-vs-air-heat-absorption-capacity

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fatalara

 

Αν και δε με καλυψες , θα ηθελα να γραψω μερικες γραμμες για την απομυθοποιηση της θεας υδροψυξης αν και ειμαι αθλιος στο λεγειν , κυριος για ξερει τι παει να κανει ο @Δημήτρης Μπιστιόλης ειδικα την στιγμη που εχει δειξει οτι δεν κατεχει το αθλημα . Καθως επισης για τον λογο οτι δεν μου αρεσουν οι απαντησεις "ετσι ειναι τα πραματα" χωρις αιτιολογηση οταν προσωπικα εχω διαφορετικη αποψη για αυτα . 

Δυστυχος λογο του τροπου λειτουργιας των υδροψυξεων βλεπουμε αριστερα και δεξια διαφορα βιντεακια , που δειχνουν  με 5 λεπτα απο διαφορα παιχνιδακια να ποιανουν σουπερ χαμηλες θερμοκρασιες . ο @sotiris κατι πηγε να κανει με το λινκ του αλλα δεν ειναι ολη η αληθεια εκει περα , διοτι το υγρο εντως της υδροψυξης ειναι πεπερασμενο .

 

Σαφως το νερο εχει μεγαλυτερη θερμικη χωριτηκοτητα αλλα καποια στιγμη ειναι αναγκαμενο θα φτασει στο οριο του διοτι υπαρχει περιορισμενη ποσοτητα εντος μιας ΑΙΟ (σε custom φυσικα με μεγαλο ντεποζιτο αυτο θα παρει πολυ περισσοτερο χρονο ) .  Μετα απο αυτο το σημειο το μονο που θα παιζει ρολο ειναι η επιφανεια που διαθετει ο καθενας για να απαγει την θερμοκρασια(με την υποθεση οτι η μεταφορα ειναι τελεια) . 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

@kpetros γνωστα ολα αυτα και μια γομαροψυκτρα στις μερες μας με δυνατο ανεμιστηρα και υγρο στα pipes ισως ξεπερναει σε αποδοση και την καλυτερη υδροψυξη στο θεμα ψυξης cpu μονο.Aλλα για GPU και γενικα για θεμα ησυχιας πιστευω ενα custom wc ειναι king by far.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψε και ο Kpetros με την υδροψυξη δεν το κατεχω το θεμα και ουτε εχω σκοπο να κανω κατι στο αμεσο μελλον,απλα ρωταω πληροφοριακα για να μαθω κατι που δεν ξερω.

Απο οτι διαβασα και εγω,εβγαλα συμπερασμα οτι απο το θεμα αξιοπιστιας ,που με ενδιαφερει εμενα,δεν θα προτιμησω την υδροψυξη.

Ετσι και αλλιως δεν παω να σπασω τιποτα ρεκορ στο OC.

Για το OC θα επανελθω απο Απριλη μιας και θα παρω την z170 gaming pro γιατι η asus 110mc-a δεν σηκωνει OC στο 6600K.

Ποιο πολυ με απασχολει το θεμα με τα led και τα led fans που εχω ανοξει σε αλλη ενοτητα.

Link to comment
Share on other sites

@kpetros Τι 5 λεπτα παιδι μου, εδω παιζουμε 12ωρα το καλοκαιρι και η καρτα δεν ξεπερναει τους 52 βαθμους. Και μιλαμε για δυο titan + τον cpu πανω με δυο τριπλα ψυγεια και ανεμηστηρες στις 1300. Τα δεδομενα αυτα ειναι και δεν σηκωνουν αμφισβητηση ασχετα απο το τι αρεσει στον καθενα. 

 

Εννοειτε οτι κανεις μια χαρα δουλεια και με τον αερα αλλα μην λεμε οτι δεν εχει διαφορα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

@kpetros Τι 5 λεπτα παιδι μου, εδω παιζουμε 12ωρα το καλοκαιρι και η καρτα δεν ξεπερναει τους 52 βαθμους. Και μιλαμε για δυο titan + τον cpu πανω με δυο τριπλα ψυγεια και ανεμηστηρες στις 1300. Τα δεδομενα αυτα ειναι και δεν σηκωνουν αμφισβητηση ασχετα απο το τι αρεσει στον καθενα. 

 

Εννοειτε οτι κανεις μια χαρα δουλεια και με τον αερα αλλα μην λεμε οτι δεν εχει διαφορα

-_-

αααα εσυ το παραπηγες μακρυα το θεμα στην customια  ..... Σαφως εφοσον εχεις μεγαλυτερη επιφανεια απαγωγης θα εχεις και καλυτερη θερμοκρασια.

Το παραπανω ποστ μου ηταν κυριος για την παγιδα πως το AIO(εως 2χ120 θα λεγα) υποτιθεται υπερεχει του aircooler μιας και αυθαιρετα θεωρησα την ερωτηση του να εχει να κανει με αυτα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

-_-

αααα εσυ το παραπηγες μακρυα το θεμα στην customια  ..... Σαφως εφοσον εχεις μεγαλυτερη επιφανεια απαγωγης θα εχεις και καλυτερη θερμοκρασια.

Το παραπανω ποστ μου ηταν κυριος για την παγιδα πως το AIO(εως 2χ120 θα λεγα) υποτιθεται υπερεχει του aircooler μιας και αυθαιρετα θεωρησα την ερωτηση του να εχει να κανει με αυτα . 

Υδροψυξη για μενα = custom.

 aio = φασαρια για να παρεις επιδοση και μειωμενη αξιοπιστια.

Ακομα, αν μιλαμε μονο για cpu ετσι οπως τα φτιαχνουν πλεον υδροψυξη θα του βαλεις μονο αν εχεις την ορεξη για το χομπι γιατι με αυτες τις παλιο παστες που τους βαζουν διαφορα δεν βλεπεις σε σχεση με μια καλη αεροψυκτρα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα συμφωνήσω. 10 φορες να ειμαι με αέρα παρα νερό all in one. και μια και μιλάμε για αξιοπιστία και ασφάλεια, θα ήθελα να μου πείτε τι άποψη έχετε για τους zero maintenance σωλήνες της ek και ρωτώ πάλι τι ειναι πιο σίγουρο, barbed fittings με κατάλληλα clamps ή compression;

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Εισαι απολυτος για τα compression?  Οσο αφορα στο plasticizer εμαθα για τα καλα τι είναι απο peimochill lrt.... Ευτυχως καθαριζεται εύκολα. 

Ναι για compression. O advanced lrt ειναι κορυφαιος σωληνας ο απλος ειχε θεμα.

Ετσι και αλλιως καθε 2 χρονια που θα αλλαξεις υγρο δεν ειναι τιποτα να αλλαξεις και το σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.