Jump to content



Κατα ποσο ειναι ασφαλης η υδροψυξη?


Recommended Posts

On 24/02/2017 at 10:19 AM, kpetros said:

@fatalara

 

Αν και δε με καλυψες , θα ηθελα να γραψω μερικες γραμμες για την απομυθοποιηση της θεας υδροψυξης αν και ειμαι αθλιος στο λεγειν , κυριος για ξερει τι παει να κανει ο @Δημήτρης Μπιστιόλης ειδικα την στιγμη που εχει δειξει οτι δεν κατεχει το αθλημα . Καθως επισης για τον λογο οτι δεν μου αρεσουν οι απαντησεις "ετσι ειναι τα πραματα" χωρις αιτιολογηση οταν προσωπικα εχω διαφορετικη αποψη για αυτα . 

Δυστυχος λογο του τροπου λειτουργιας των υδροψυξεων βλεπουμε αριστερα και δεξια διαφορα βιντεακια , που δειχνουν  με 5 λεπτα απο διαφορα παιχνιδακια να ποιανουν σουπερ χαμηλες θερμοκρασιες . ο @sotiris κατι πηγε να κανει με το λινκ του αλλα δεν ειναι ολη η αληθεια εκει περα , διοτι το υγρο εντως της υδροψυξης ειναι πεπερασμενο .

 

Σαφως το νερο εχει μεγαλυτερη θερμικη χωριτηκοτητα αλλα καποια στιγμη ειναι αναγκαμενο θα φτασει στο οριο του διοτι υπαρχει περιορισμενη ποσοτητα εντος μιας ΑΙΟ (σε custom φυσικα με μεγαλο ντεποζιτο αυτο θα παρει πολυ περισσοτερο χρονο ) .  Μετα απο αυτο το σημειο το μονο που θα παιζει ρολο ειναι η επιφανεια που διαθετει ο καθενας για να απαγει την θερμοκρασια(με την υποθεση οτι η μεταφορα ειναι τελεια) . 

 

 

 

Δεν έχει απλώς μεγαλύτερη, έχει πολλές φορές μεγαλύτερη. Τώρα αν μου συγκρίνεις μια εκπληκτικής ποιότητας αερόψυξη (π.χ. V8, V10 etc.) με μια ελεεινή υδρόψυξη οκ ίσως να υπερτερεί η αερόψυξη αν δεν λάβεις υπόψιν σου όμως το θόρυβο (ιδιαίτερα δε από την κάρτα γραφικών).

 

Το πλεονέκτημα σε όλα τα υδρόψυκτα συστήματα (είτε είναι αυτοκίνητο είτε υπολογιστής) είναι η ευκολία του να στείλεις το πρόβλημά σου σε σημείο με καλύτερη απαγωγή θερμότητας. Π.χ. έχεις έναν επεξεργαστή και τον βαράς με αέρα, τι θερμοκρασία έχει ο αέρας εντός του κουτιού, τι πιέσεις δημιουργείς και τι αποτελεσματικότητα έχεις στην ψύξη σου? Με την υδρόψυξη μεταφέρεις το πρόβλημα στο ψυγείο, και αναλόγως των απαιτήσεών σου μπορείς να κάνεις ό,τι θες. Π.χ. εγώ έχω ένα Reserator 1 το οποίο δεν ζεσταίνεται ποτέ με τον επεξεργαστή του laptop, και με ψύξη μίας κάρτας γραφικών το νοιώθεις ζεστό (=40 βαθμούς) μετά από 6-8 ώρες gaming. Φαντάσου τώρα σε αυτό το σύστημα να προσθέσω ένα διπλό ψυγείο (όπως το έχω σχεδιάσει εξ' αρχής). Σύγκρινε τώρα το τι ψύξη μπορείς να βάλεις σε ένα laptop (τίποτα μιας και μιλάμε για passive αερόψυξη) και θα δεις ότι η υδρόψυξη είναι η ιδανική λύση για DIY.

 

Μειονεκτήματα? Αν δεν ξέρεις, πληρώνεις. Από κοννέκτορες μέχρι άχρηστα συστήματα. Όλοι πληρώσαμε κάτι παραπάνω στην αρχή. Επίσης με λάθος υποσυστήματα μπορεί να έχεις φασαρία ή μειωμένη απόδοση. Αν επιλέξεις τα κατάλληλα όμως, θα έχεις απίστευτο λόγο ησυχίας/απόδοση ψύξης. Για μένα που το ζητούμενο είναι η ησυχία, το μόνο που ακούγεται πλην ενός αμελητέου βόμβου της αντλίας είναι η βάση της deepcool.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sotiris

 

Για το νερο που λες , δεν πα να εχει και 100 φορες περισσοτερη χωριτηκοτητα , καποια στιγμη θα φουσκωσει αμα δεν μπορεις να το δροσισεις αρκετα γρηγορα , ενω η αεροψυχτρα τροφοδοτειται "υποτιθεται" συνεχως με φρεσκο αερα . 

Μια τοπ αεροψυχτρα με μια υδροψυξη σωστη , μεγεθους 2Χ120 (οχι θεοχοντρου ψυγειου) πανω κατω ιδια επιφανεια εχουν και για αυτο βλεπεις noctua και λοιπες corsair να κονταροχτυπιουντε . Κατι μπουρδες τυπου "η αεροψυχτρα ειναι γουρουνι" τις ακουω βερεσε , απλα μετακινεις τον ογκο σε σημειο που δεν τον νοιωθεις  . 

 

Αν θες να κανεις σωστα την δουλεια σου , πας σε αυτο που εγραψε ο φαταλαρας , 2χ τριπλα ψυγειακια ή εστω 1 τριπλο αμα θες μονο τον CPU , αυτο βεβαια αμα εισαι σε θεση να τα ΣΚΑΣΕΙΣ γερα , γιατι δεν ειναι απλο ζητημα να καταπιει καποιος το γεγονος οτι μια σωστη υδροψυξη χρειαζεται το μισο budget του (τυπικου) συστηματος του .... με αποτελεσμα να νομιζουν οι περισσοτερη οτι η Corsair θα κανει μαγεια επειδη κοστιζει 100+ευρο ενω στην πραγματικοτητα οι ρεαλιστηκες επιδοσεις δεν διαφερουν απο μια τοπ αεροψυξη . 

 

Τωρα για τα θετικα και τα αρνητικα την καθε επιλογης , ειναι στην κριση του καθενος . 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2017 at 11:36 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Μπιστιόλης έγραψε:

Κατα ποσο ειναι ασφαλης μια υδροψυξη?
Σε ποια περιπτωση υπαρχει περιπτωση να γινει καποια διαροοη μεσα στον υπολογιστη και τι μετρα μπορει να παρει καποιος για να προφυλαχτει?
Ποια ειναι επισης τα υπερ και τα κατα της?

 Το διάβασες το review του φίλου?

 

ψήσου....άμα θες ψάξε και για aio με ledakia ;)

Όσο σε σχέση με κάτι κορυφαίο στον αέρα ίσως χάνεις σε εμφάνιση...χώρο.... απλά μπορεί να κερδίσεις κανα βαθμό σε σχέση με τις 2χ240 aio που θα χάσεις σε θόρυβο όμως...

Όσο γενικά για το νερό με τον αέρα...άμα πας σε custom υδροψυξη...τον πατάς τον αέρα σε όλα τα επίπεδα....

Διαρροές μη φοβάσε ... υπάρχουν λύσεις από οτι λένε και τα παιδιά...κάνε το βήμα παραπάνω ;) εδώ εγώ σκέφτομαι να βάλω και άλλο ψυγείο να δώ που μπορεί να φτάσει χααχααχ....

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, kpetros said:

@sotiris

 

Για το νερο που λες , δεν πα να εχει και 100 φορες περισσοτερη χωριτηκοτητα , καποια στιγμη θα φουσκωσει αμα δεν μπορεις να το δροσισεις αρκετα γρηγορα , ενω η αεροψυχτρα τροφοδοτειται "υποτιθεται" συνεχως με φρεσκο αερα . 

Μια τοπ αεροψυχτρα με μια υδροψυξη σωστη , μεγεθους 2Χ120 (οχι θεοχοντρου ψυγειου) πανω κατω ιδια επιφανεια εχουν και για αυτο βλεπεις noctua και λοιπες corsair να κονταροχτυπιουντε . Κατι μπουρδες τυπου "η αεροψυχτρα ειναι γουρουνι" τις ακουω βερεσε , απλα μετακινεις τον ογκο σε σημειο που δεν τον νοιωθεις  . 

 

Αν θες να κανεις σωστα την δουλεια σου , πας σε αυτο που εγραψε ο φαταλαρας , 2χ τριπλα ψυγειακια ή εστω 1 τριπλο αμα θες μονο τον CPU , αυτο βεβαια αμα εισαι σε θεση να τα ΣΚΑΣΕΙΣ γερα , γιατι δεν ειναι απλο ζητημα να καταπιει καποιος το γεγονος οτι μια σωστη υδροψυξη χρειαζεται το μισο budget του (τυπικου) συστηματος του .... με αποτελεσμα να νομιζουν οι περισσοτερη οτι η Corsair θα κανει μαγεια επειδη κοστιζει 100+ευρο ενω στην πραγματικοτητα οι ρεαλιστηκες επιδοσεις δεν διαφερουν απο μια τοπ αεροψυξη . 

 

Τωρα για τα θετικα και τα αρνητικα την καθε επιλογης , ειναι στην κριση του καθενος . 

 

Ναι απλά το ψυγείο δεν είναι κάτι ακριβό, πας στα μεταχειρισμένα των αυτοκινήτων και παίρνεις ένα ψυγείο για punto με 50 ευρώ το οποίο χωράει 10χ120 τουλάχιστον και μετά ψάχνεις να δεις που θα το βάλεις. Δεν διαφωνώ ως προς την αποτελεσματικότητα της αερόψυξης στις σύγχρονες ψύκτρες επεξεργαστή, και δεν μπορώ να πω σε κάποιον ότι αξίζει να μπλέξει με υδρόψυξη, αν θέλει δεν θα ρωτήσει εμένα! Διαφωνώ όμως ως προς το θέμα του θορύβου όταν μιλάμε για GPU, εκεί επειδή σπάνια γδύνω κάρτες για να τους βάλω υδρόψυξη, είναι η μέρα με τη νύχτα, ειδικά όταν αρχίζεις και τις ζορίζεις. Δηλαδή έχεις βάλει το ωραίο σου 1080p vide-άκι και ξαφνικά αρχίζει το αεροπλάνο.

 

Το κόστος της υδρόψυξης δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό όσο δεν αναζητείς ιδιαίτερα απαιτητικές λύσεις. Αν θες το τοπ, όπως και με την αερόψυξη θα το πληρώσεις.

Δες εδώ: 

http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/v10/

 

Όταν για καλές χάλκινες αερόψυκτες (thermalright) δίναμε 50 ευρώ το 2003 επί athlon δεν μπορείς να μου πεις ότι ένα waterblock των 50 ευρώ είναι ακριβό. Είναι στην ίδια κατηγορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Διαφωνώ όμως ως προς το θέμα του θορύβου όταν μιλάμε για GPU, εκεί επειδή σπάνια γδύνω κάρτες για να τους βάλω υδρόψυξη, είναι η μέρα με τη νύχτα, ειδικά όταν αρχίζεις και τις ζορίζεις. Δηλαδή έχεις βάλει το ωραίο σου 1080p vide-άκι και ξαφνικά αρχίζει το αεροπλάνο.

Οι GPU ειναι καταδικασμενες στο θεμα του αερα , αλλα δεν μπορεις να πεις οτι μια καλη εκδοση ειναι δα και αθλια . 

 

Το ψυγειο οπως λες ειναι φτηνο , μαλλον το πιο φτηνο κομματι σε μια υδροψυξη . Η 70αρια για την αντλια ομως ? Το κοστος των fans που σιγουρα δεν θα βαλεις καποια του 5ευρου ? Σωληνωσεις και fittings που λιγο λιγο ανεβαζουν το κοστος . Για custoμ block στην καρτα παει ακομα πιο ψηλα . 

 

Το θεμα ειναι πως ΑΙΟ vs αερα , πας αερα 

Αλλα αμα θες να γινει μια δουλεια ΣΩΣΤΑ και να μην κανεις πασαληματα , σκας το μαρουλι για custom νερα και με λιγο ψαξιμο ισως χαμηλωσεις το κοστος με κανα κομματι μεταχειρα 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζεται κανείς ότι η υδρόψυξη βγαίνει οικονομικά. και αυτό που την κάνει περισσότερο δαπανηρή είναι οι μικροαλλαγές που κάνει ο χρήστης που έχουν να κάνουν περισσότερο με το εμφανισιακό κομμάτι. Αν κάποιος ψαχτεί και κάνει υπομονή με 200-230 ευρώ, παίρνοντας μεταχειρισμένα και καινούργια πράγματα μπορεί να φτιάξει ένα σύνολο υπέρ του δέοντος επαρκές. Εγώ επιμένω για λόγους αξιοπιστίας και θορύβου να μη γίνουν περικοπές στην αντλία και να είναι d5.

και να δώσω ένα παράδειγμα

 

Μεταχειρισμένο good to high performance cpu waterblock: 40 ευρώ

Μεταχειρισμένο καλο διπλό ψυγείο: 50 ευρώ (πρόσφατα πούλησα τριπλό πολύ καλό στα 60 ευρώ)

6 καινούρια fittings non fancy ή μεταχειρισμένα fancier  και καινούριοι σωλήνες: 30 ευρώ

d5 με συμβατό res μεταχειρισμένα: 80 ευρώ

καινούριοι κατάλληλοι ανεμιστήρες χ2 : 30 ευρώ

σύνολο 230 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kpetros έγραψε:

+30/60 e για καλά fans ανάλογα άμα θες pushpull η άμα κομπλέ με μόνο push.  Και αυτά μόνο για την cpu 

συγκρίνουμε με αερόψυκτρες ή all in one οπότε εννοείται μόνο για την cpu.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε χοντρικά 250% κόστος παραπάνω για να πάρεις απόδοση 2πλου ψυγείου που σου δίνουν τα ΑΙΟ.... 

Θα μου πεις όμως τώρα , ' μα μπορώ να βάλω επάνω και την γραφικων'. Άλλο ένα 100-150αρι για block + rad/fans 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σε καμία περίπτωση την απόδοση του AIO και επισημαίνω πάλι η υδρόψυξη κοστίζει. όσοι την προτιμάμε δεν το αρνηθήκαμε ποτέ αυτό.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Οπότε πάμε χοντρικά 250% κόστος παραπάνω για να πάρεις απόδοση 2πλου ψυγείου που σου δίνουν τα ΑΙΟ.... 

250% παραπάνω από τι; γιατί τα AiO κιτ κάνουν ένα κατοστάρικο, και τώρα μιλάγαμε για custom στα 230. Με πολύ καλύτερες επιδόσεις. Όχι 120% καλύτερες επιδόσεις, αλλά πολύ καλύτερες, και με πολύ καλύτερες δυνατότητες επέκτασης.

 

Από την άλλη, αν πάμε με τη λογική σου, κάποιος τρίτος αναρωτιέται γιατί να δώσει κάποιος 70€ για μία γομαροαερόψυκτρα, και να μη μείνει με τη στοκ, αφού κάνει δουλειές γραφείου. Τι θέλω να πω; Ο καθένας κρίνει τι του χρειάζεται, και τι θα αγοράσει, με βάση τις ανάγκες του (άλλες ανάγκες ψύξης το λογιστικό γραφείο, άλλες ανάγκες ο data scientist, άλλες ανάγκες ο gamer, άλλες ο overclocker), καθώς και με την καύλα του. Αν είχα κι εγώ 200€ για σύστημα ψύξης, θα έβαζα υδρόψυξη. Όχι γιατί μου είναι απαραίτητη, κάθε άλλο, αλλά γιατί μ'αρέσει. Και για να επιστρέψουμε και στον τίτλο του θέματος: γιατί δεν έχει κανένα θέμα ασφάλειας, εφόσον, φυσικά είσαι προσεκτικός όταν τη στήνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για custom υδροψυξη: Μολις γεμισεις το συστημα αν δεν σου κανει leak στο 1ο λεπτο δεν κανει leak ποτε, τα σημεια για leak ειναι μονο τα rotary fittings που υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να ειναι προβληματικο και να χανει απο το σημειο που γυριζει.

Για ολες τις αλλες περιπτωσεις φταιει ο χρηστης.

 

Spoiler

230 ολη η υδροψηξη? 300 εκαναν μονο τα ρακορ της Bitspower που πηρα για να βαλω hard tube.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα 1 τριπλο ψυγειο για cpu μονο.........................

και λεω τωρα εγω........

το μεγαλο ψυγειο της ek λεει στο site τους οτι ειναι απο 300 μεχρι 500 watt αναλογα το παχος του

για να βαλω στο νερο τον 6700κ με την gtx 980 και 4 τσιπακια μνημης θελω περιπου 300 watt συνολο

δηλαδη ενα 360αρι λεπτο................................

τωρα για την τιμη της custom.....................................................

ακομα ποναει ο ....................:hehe:

ενδεικτικα https://www.ekwb.com/custom-loop-configurator/shared/oW58b30d295a439

 

 

Link to comment
Share on other sites

για λεπτο ψυγειο θελει push pull?????????????

εγω νομιζα οτι το χοντρο ψυγειο εχει θεμα......

για πες να μαθουμε και τιποτα γιατι κοντευω να φαω τα φρυδια μου με τον 6700κ :hehe:

παντως εγω που εχω χοντρα ψυγεια οταν εβαλα push pull δεν ειδα μεγαλη διαφορα...............

και με καλα φανια οχι μουφα

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοι ανεμιστηρες θα μπουν δεν εχει να κανει με το παχος του ψυγειου αλλα με το fpi και τι θες να κανεις εσυ.

Το EK εχει 22 fpi ειναι δηλαδη απο τα πιο πυκνα σε fins ψυγειο, για να δουλεψει σωστα θελει και πιο γρηγορους ανεμιστηρες. Σιγουρα θα κανει δουλεια και με 1000αρι ανεμιστηρα αλλα δεν θα εχει την ιδια αποδοση με εναν 1800+ ο 1800+ ομως εχει τρελο θορυβο σε σχεση με εναν 1000αρι που δεν ακουγεται αν ειναι απο τους καλους αρα αν θες την επιδοση θα βαλεις Push pull ακομα και στο EK SE.

 

 

Ξαναβαζω το λινκ εδω διαβαστε το

http://www.xtremerigs.net/2015/05/31/ek-coolstream-xe-360mm-radiator-review/5/

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι η επιφανεια, πρωτα κοιτας αν ειναι μονο διπλο τριπλο μετα τα fpi και μετα αν ειναι 30αρι 45αρι 60αρι. Οτιδηποτε ανω των 45 θελει η push pull η δυνατους ανεμιστηρες για να το εκμεταλευτεις στο 100% εκτος και ειναι κανα χαλι της alphacool με 9fpi που γελαει ο κοσμος.

Γενικα με ενα καλο τριπλο βαζεις ανετα cpu gpu στη λουπα με νορμαλ κλοκια.

Οποιος θελει μονο cpu μην περιμενει μεγαλες διαφορες... απο τη σειρα της intel ivy και μετα που σταματησε το soldering οτι και να βαλεις πανω το ιδιο ειναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.