Jump to content


Βάψιμο Ξύλου (mdf, κόντρα πλακέ, κτλ.) Οδηγός, Τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

Κατόπιν συμβουλής εκ των άνωθεν και αποφυγής banαρίσματος :D,

ότι συμβουλες, τεχνικές, οδηγίες έχετε να προτείνετε για βάψιμο ξύλου.

Για περάστε να βοηθήσετε και τους υπόλοιπους.

Χρώμα κιμωλίας, decoupage με ρυζόχαρτο από τον @eleozz

*Αν θέλει κάποια διόρθωση ο τίτλος ή το θέμα, η ΟΔ ας κάνει την διόρθωση που χρειάζεται.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Θέλω να βάψω mdf ( μαύρη ή κόκκινη λάκα), έχετε κάποια πρόταση/οδηγό?

Αυτό που βρήκα, ελαφρύ τρίψιμο, κάποιο υπόστρωμα,  ακρυλική ριπολίνη (χρώμα) {με βάση νερού}

Για πείτε μην κάνω καμία πατάτα :tomato:!

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Με λάκα δεν έχω ασχοληθει αλλά αν δεν κάνω λάθος θέλει πεντακάθαρο χώρο και πιστόλι βαφής.

 

Αυτό που είχα κάνει πριν καιρό (αρχες 2015) με mdf, ήταν μία βάση για τα μπαχαρικά στην κουζίνα. Από τις πρώτες κατασκευές μου με ξύλο οπότε μη βαράτε :p

 

πέρασα βελατούρα νερου και πάνω από τη βελατούρα πέρασα χρώμα λευκό νερού επίσης.

Το έχω ακόμα και το χρώμα δεν έχει πάθει τίποτα παρόλο που κάθε μέρα βάζω και βγάζω βαζάκια μέσα

 

Αυτό που θα άλλαζα πλέον είναι να το έβαφα με πιστόλι βαφής και όχι με πινέλο που έκανα τότε. 

 

20150403_171613.jpg20150403_185718.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα κιμωλίας ( chalk paint )

μπορείτε να βρείτε σε μαγαζιά έτοιμο προς χρήση ή να φτιάξετε δικό σας χρώμα εύκολα, συνταγές υπάρχουν στο ίντερνετ πολλές, κι ανάλογα τα υλικά που θα χρησιμοποιήσετε κάποια tips για για ευκολία (π χ αν βάλετε και ασβέστη, προσθέστε λίγο χυμό λεμονιού) 

το χρώμα το περνάμε με πινέλο, 2 ή 3 χέρια ανάλογα με πώς κάθεται στην επιφάνεια, στο τέλος τρίβουμε ελαφρά με γυαλόχαρτο

(αν κάνουμε αναπαλαίωση μπορούμε να "βγάλουμε" σε κάποια σημεία το παλιό χρώμα τρίβοντας παραπάνω)

 

δείτε το video για να μπείτε στο νόημα

 

 

decoupage με ρυζόχαρτο

decoupage είναι η τεχνική που κολλάς ένα χαρτί, χαρτοπετσέτα, ρυζόχαρτο ,εφημερίδα etc πάνω σε μία επιφάνεια π.χ. ξύλο

τώρα σε λευκές επιφάνειες προτιμώ το ρυζόχαρτο καθώς

1) μπορείς να το βρεις σε A4 και να εκτυπώσεις πάνω του ότι θες εσύ

2) κάθεται όμορφα πάνω στο λευκό

3) έχει ωραία υφή

4) δεν χρειάζεται κόψιμο καθώς με ένα μικρό πινελάκι και λίγο νερό μπορείς να το τραβήξεις και να φτιάξεις όμορφα τελειώματα

 

η κόλλα που χρησιμοποιείτε στο decoupage πωλείται στο εμπόριο και οι περισσότερες είναι αδιάβροχες οπότε δεν χρειάζεται να περάσεις κάτι άλλο από πάνω (π.χ. βερνίκι)

 

:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν μυστικά για λάκα. 

1. Πιστόλι βαφής καλής σχετικά ποιότητας με μπεκ 1.6 ή κατάλληλο για βερνίκι.

2. Καλή προπόνηση στο χέρι για το χειρισμό του πιστολιού αέρα

Μία καλή λάκα θέλει σε άβαφτο MDF δύο χέρια Surfacer και δύο χέρια Λάκα με ενδιάμεσο τρίψιμο σε κάθε βαφή.

Δηλαδή τρίβουμε το MDF με 120 ή 150 ρίχνουμε Surfacer, στεγνώνει τρίβουμε με 150 ή 180.

Δεύτερο χέρι  Surfacer, στεγνώνει τρίβουμε με 180 ή 220

Πρώτο χέρι Λάκα στεγνώνει τρίβουμε με 220 ή 240

Δεύτερο χέρι Λάκα.

Με όσο πιο ψιλό γυαλόχαρτο τρίβουμε τόσο πιο καλό αποτέλεσμα έχουμε.

Καλή ποιότητα υλικά ειδικά σε άσπρο χρώμα γιατί κιτρινίζει μετά από καιρό.

Το βασικότερο από όλα είναι η εξάσκηση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα. Εχω φτιαξει μια βαση για μπουκαλι κρασιου και κολωνατα ποτηρια, οπως στο επομενο σαιτ

http://www.downhomeinspiration.com/wine-bottle-and-glasses-holder/

 

Τωρα σκεφτομαι με τι λαδι να το περασω. Το λαδι του ικεα ειναι καταληλο, το εχει δουλεψει καποιος? Ευχαριστω!

http://www.ikea.gr/kouzina/pagoi-kouzinas/behandla-ladi-epeks-sias-ksyloy-eswter-xrisi-25577/50070378/

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια κατασκευή μπορείς να βάλεις ότι λάδι θέλεις με το σκεπτικό ότι δεν έρχεται σε άμεση επαφή με τα τρόφιμα.

Αυτό του ΙΚΕΑ δε το έχω δοκιμάσει για να σου πω γνώμη. Εχω δοκιμάσει πολλά άλλα όμως.

Οποιοδήποτε λινέλαιο θα σου κάνει εξίσου καλό φινίρισμα και θα ειναι και πιο οικονομικό ~4ευρω το λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Καρμεν μου ειπ ανarrow-10x10.png για βρασμενο λινελαιο, γιατι το ωμο δεν στεγνωνει. Στο λεροι που ρωτησα, εχουν μονο ωμο. Βρασμενο λες σε χρωματοπωλειο να βρω? Αν εχεις να προτεινεις εσυ καποιο ευχαριστως!

Link to comment
Share on other sites

Το βρασμένο στεγνώνει πιο γρήγορα από το ωμό. Όχι όμως ότι το ωμό δε στεγνώνει.

Εχω πάρει αυτό εδώ χωρίς στεγνωτικό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/dialutika-diavrotika-ulika/dialutika/linelaio-08-l-61693240/

Αν βιάζεσαι υπάρχει στεγνωτικό λινελαίου που επιταχύνει την όλη διαδικασία.

Αλλά δε βρίσκω λόγο να βάλω κάτι επιπλέον μιας και το λαδώνω και το επόμενο πρωί πάω και το παίρνω και είναι έτοιμο.

 

Για τα αντικείμενα που έχουν επαφή με τα τρόφιμα προσωπικά μιλώντας δεν εμπιστεύομαι τίποτα άλλο πέρα από τα πόσιμα/φαρμακευτικά σαν το παρακατω

 

20170412_170103.jpg

 

Γενικά πάντως δεν ειμαι ο άνθρωπος που έχω πεντε χιλιάδες λάδια στην κατοχή μου. Το φυσικό χρώμα του ξύλου δε θέλει και πολλά για να βγει στην επιφάνεια

Ενα τρίψιμο με τα ίδια του τα ροκανίδια για γυαλάδα, λαδάκι και είναι έτοιμο.

Mineral oil από το φαρμακείο Κάνει επίσης πολύ καλή δουλειά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος pt77 έγραψε:

To mineral oil για κατασκευες που ερχονται σε αμεση επαφη με τα τροφιμα ή για αυτο με τα ποτηρια που εφτιαξα εγω?

Ακόμα και σε πλάκες κοπής :)

Οτιδήποτε φαρμακευτικό είναι safe

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος koinos123 έγραψε:

Ψάχνω το "μεγάλο" σετ CYL-9 Multi Construction της Bosch. Αυτό που έχει και το 10αρι. Υπάρχει πουθενά να το παραγγείλουμε σε λογική τιμή;

 

Συμφέρει μήπως να αγοράσω ένα ένα τα τρυπάνια αντί κασετίνας;

Σαν μεμονωμένα

https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=1278

Σαν σετ βρίσκω μέχρι το 8

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6171

Προσωπικά έχω πάρει 6-8-10 μιας και τα υπόλοιπα νουμερα δε τα δουλευω και μου ειχε βγει καπου στα 8 ευρω αν θυμαμαι καλα το συνολακι

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κ Καρμεν πηρα απο φαρμακειο το λινελαιο που εβαλες στη φωτο της CHEMCO. Ποσα χερια περνας το ξυλο? Αναμεσα στα χερια χρειαζεται ξανα τρυψιμο με γυαλοχαρτο?

Just now, pt77 said:

Καλησπερα. Κ Καρμεν πηρα απο φαρμακειο το λινελαιο που εβαλες στη φωτο της CHEMCO. Ποσα χερια περνας το ξυλο? Αναμεσα στα χερια χρειαζεται ξανα τρυψιμο με γυαλοχαρτο?

Ποση ωρα το αφηνεις να στεγνωσει? 

Ευχομαι σε ολα τα παιδια του σαιτ καλη Ανασταση, παντα με υγεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύο χέρια πέρασα την βάση για τα μαχαίρια που έφτιαξα.

Πριν το περάσεις μερικές συμβουλές

 

Τρίψε και ανέβα μέχρι 180 μαξ πιο πάνω μη πας

Σκούπισε το ξύλο με ένα πανί

Ψέκασε το με νερό και άσε το λίγη ώρα

Θα πετάξει σκλήθρες οπότε επαναλαμβάνεις το τρίψιμο με 180

Καθαρίζεις και εφαρμόζεις το λάδι

Το συγκεκριμένο στεγνώνει πολύ γρήγορα θα το δεις και με το χέρι σου

Μόλις στεγνώσει μπορείς να περάσεις και δεύτερο δε το θεωρώ βεβαια απαραίτητο.

 

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση και σε σένα

Link to comment
Share on other sites

Καρμεν δυστυχως το ξυλο το εχω τριψει μερες τωρα με 240. Πιστευω να μην εκανα ζημια. Με το χερι παντα το ετριψα, καθως δεν εχω τριβειο.

Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Κατι αλλο τωρα. Κατασκευη καρδιας απο ξυλο ελατο, κοψιμο στη μεση και δυο ρεσω. Θεωρεις οτι μπορωarrow-10x10.png να βαλω το ιδιο λινελαιο ή επειδη θα ειναι εξω στη βεραντα για το καλοκαιρι να βαλω  αχρωμο βερνικι εμποτισμου και μετα παλι αχρωμο βερνικι σατινε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μπουκαλάκι έχε το για πράγματα που θα ακουμπάνε τρόφιμα aka "εργαλεία" τροφίμων

Οταν θέλεις ξύλο για έξω πέρα από το να γίνει αδιάβροχο (που το κάνει το λάδι) θες και προστασία από UV ακτινοβολία. Εχθρός του ξύλου είναι περισσότερο ο ήλιος παρα το νερό. Όπως λέει και ένας σοφός, μη φοβάστε το νερό στο ξύλο εξάλλου με αυτό μεγάλωσε :)

 

Οπότε βερνίκι εμποτισμού για να έχει και το φιλμ απο UV ακτινοβολία 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα έβαζα τίποτα άλλο πέρα από το εμποτισμού και απλά θα το ανανέωνα κάθε 1-2 χρονια

Αν θες να μην ξανασχοληθείς όμως,  τότε πέρασε και ένα βερνίκι από πάνω είτε σε σπρέι είτε ότι θες τελος πάντων.

Εξαρτάται το αποτέλεσμα που ψάχνεις. Θες να νιώθεις το ξύλο ή το βερνίκι πχ. Εγώ προτιμάω το πρώτο :)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.