Jump to content



Βάψιμο Ξύλου (mdf, κόντρα πλακέ, κτλ.) Οδηγός, Τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος pt77 έγραψε:

Επισης εστω οτι χρησιμοποιω ξυλο ελατο, παχους 18χιλιοστων. Αρχιζω το τριψιμο με γυαλοχαρτο 180 και παω μεχρι 240 ή μονο το 180 αρκει?

Ευχαριστω και παλι και σορυ για τις πολλες ερωτησεις μου :unsure:

Οτι ξυλο κ αν χρησιμοποιεις,τωρα η στο μελλον:),κ οτι παχος κ αν εχει ,σταματας το τριψιμο εκει που σε ικανοποιει το τελικο αποτελεσμα...Αλλος το κανει κεφι αγριο κ σταματαει στο 80 κ αλλος το θελει γυαλι κ παει μεχρι 600...Πειραματισου  κ θα βρεις πολλες απαντησεις μονος σου!!!!!!!Αλλωστε εδω δεν ειναι κανεις επαγγελματιας,ολοι υποκειμενικες αποψεις εκφραζουμε που πολλες φορες δεν ειναι απολυτα σωστες:)! Στην τελικη αλλωστε ολοι απ τα λαθη μας μαθαμε κ διδαχτηκαμε ,οχι απ τη θεωρια .:hehe:! Καθε επομενη κατασκευη θα ναι ενα κλικ καλυτερη απ την προηγουμενη,ετσι παει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Stelios13 said:

Οτι ξυλο κ αν χρησιμοποιεις,τωρα η στο μελλον:),κ οτι παχος κ αν εχει ,σταματας το τριψιμο εκει που σε ικανοποιει το τελικο αποτελεσμα...Αλλος το κανει κεφι αγριο κ σταματαει στο 80 κ αλλος το θελει γυαλι κ παει μεχρι 600...Πειραματισου  κ θα βρεις πολλες απαντησεις μονος σου!!!!!!!Αλλωστε εδω δεν ειναι κανεις επαγγελματιας,ολοι υποκειμενικες αποψεις εκφραζουμε που πολλες φορες δεν ειναι απολυτα σωστες:)! Στην τελικη αλλωστε ολοι απ τα λαθη μας μαθαμε κ διδαχτηκαμε ,οχι απ τη θεωρια .:hehe:! Καθε επομενη κατασκευη θα ναι ενα κλικ καλυτερη απ την προηγουμενη,ετσι παει...

Προσωπικά οτιδήποτε μετά το 240 σε σκέτο ξύλο το θεωρώ υπερβολή, καθώς από εκεί κι επάνω το αποτέλεσμα δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα λόγω των πόρων του ξύλου (φυσικά τα βερνίκια που κλείνουν τους πόρους είναι εντελώς άλλη περίπτωση). Μόνο στο πολύ έμπειρο μάτι θα φαίνονται οι διαφορές. Στο 180άρι οι περισσότεροι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την τελική υφή. Εννοείται, βέβαια, πως ανάμεσα στα βερνίκια χρειάζεται ένα πολύ γρήγορο πέρασμα με ψιλό εάν θέλουμε να έχουμε λεία επιφάνεια στο τελικό αποτέλεσμα. Για άψογη επιφάνεια χρειάζονται 2 χέρια τελικού με τρίψιμο με 280 - 320 (ένα από τα δύο) ενδιάμεσα...

Συμπληρωματικά και μόνον ιδιαίτερη προσοχή θέλουν οι καπλαμάδες. Εκεί δεν βάζουμε πιο χοντρό από 100 (εάν δεν είμαστε και τόσο έμπειροι) γιατί αυτή η φλούδα ξύλου που έχουν εξαφανίζεται πάρα πολύ εύκολα (ναι, έχω καταστρέψει πορτάκι κουζίνας προσπαθώντας να διορθώσω «ατέλεια»).

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλα ημουν υπερβολικος:hehe: κ στο πανω κ στο κατω οριο για να δειξω ποσο υποκειμενικο ,κ καθαρα γουστο του καθενος  το ποσο θα παει σε Νο γυαλοχαρτου!!!!!!!!;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelios13 said:

Απλα ημουν υπερβολικος:hehe: κ στο πανω κ στο κατω οριο για να δειξω ποσο υποκειμενικο ,κ καθαρα γουστο του καθενος  το ποσο θα παει σε Νο γυαλοχαρτου!!!!!!!!;)

Από επαγγελματικής άποψης το κάτω όριο έχει να κάνει με την επιφάνεια που έχει το ξύλο μετά την πρώτη επεξεργασία (πλάνισμα). Φαντάζομαι ότι κανείς δεν θέλει να γεμίζει το τραπεζομάντιλο με σκλήθρες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και ευχαριστω για τη βοηθεια σας! Ελπιζω να μη σαν παιδευω με τις πολλες ερωτησεις μου.  Παιρνω ενα ξυλο ελατο πλανισμενο. Θελω να το τριψω με γυαλοχαρτο. Βασικα εκεινο που με ενδιαφερει ειναι απο το νουμερο που θα αρχισω. Εγω αρχιζω απο 180 και πολλες φορες σταματω και εκει. Αυτο ειναι σαν τροπος σωστο ή θελει αρχη απο π.χ. 120?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, pt77 said:

Παιδια καλησπερα και ευχαριστω για τη βοηθεια σας! Ελπιζω να μη σαν παιδευω με τις πολλες ερωτησεις μου.  Παιρνω ενα ξυλο ελατο πλανισμενο. Θελω να το τριψω με γυαλοχαρτο. Βασικα εκεινο που με ενδιαφερει ειναι απο το νουμερο που θα αρχισω. Εγω αρχιζω απο 180 και πολλες φορες σταματω και εκει. Αυτο ειναι σαν τροπος σωστο ή θελει αρχη απο π.χ. 120?

Για καλύτερο αποτέλεσμα ξεκινάς με 100-120 (ένα από τα δύο) για να διορθώσεις τις χοντρές ατέλειες - ανομοιομορφίες και «κλείνεις» με 180. Έχε κι έναν τάκο τυλιγμένο με 100άρι ή 80άρι για να «σπας» τις γωνίες. Στο δεύτερο χέρι τριψίματος και πριν το βερνίκι εμποτισμού τις περνάς με σφουγγαράκι 120 και είσαι οκ...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 120 είναι πιο εύκολο (ακόμα πιο εύκολο με 100 ή με 80) να διαμορφώσεις το εύρος της γωνίας που θέλεις να έχεις. Εκτός κι αν έχεις ρούτερ οπότε περνάς μία με το εργαλείο της επιλογής σου και είσαι εντάξει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην νομίζεις. Δεν βάζαμε πάντα ρούτερ εκτός κι αν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος. Θα έλεγα, μάλιστα, ότι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο με το γυαλόχαρτο (για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον) όταν έχουμε να κάνουμε με μαδέρια ξύλου και θέλουμε να έχουμε το γνωστό «χωριάτικο» αποτέλεσμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα διμηνο εφτιαξα ενα παιδικο γραφειο. Εβαλα ελατο παχος 18 χιλιοστων και ποδιια 44χ44χιλιοστα. Αφου ετριψα και εσπασα γωνιες με 180, αφου τοτε δεν ηξερα να αρχισω με 120, μετα εβαλα βερνικι εμποτισμου νερου αχρωμο. μετα το πρωτο χερι αγριεψε το ξυλο και το ετριψα με 240. Μετα περασα σευτερο χερι βερνικι εμποτισμου αχρωμο και ηταν καλο. την αλλη μερα εβαλα τελικο βερνικι νερου κρουστας αχρωμο σατινε. Σε συζητηση που ειχα με την Αγαπη, μου ειπε οτι πριν περασω το βερνικι εμποτισμου, να ψεκασω το ξυλο με νερο. Μολις στεγνωσει σηκωνονται οι σκληθρες και περναω με γυαλοχαρτο 180. Ετσι το εμποτισμου οταν περαστει μετα δεν θα αγριεψει το ξυλο. και μετα μπορω να βαλω και τελικο βερνικι. Εκανα τη διαδικασια σωστα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν με το καλό πάρεις κανένα τριβείο, έστω και φθηνό, δεν θα χρειάζεται να βρέχεις το ξύλο για να σηκωθούν οι σκλήθρες. 
Πάντως, νομίζω ότι θα έχεις ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα εάν περάσεις, μετά το βερνίκι εμποτισμού, ένα χέρι με σφουγγαράκι πολύ ψιλό (280 πχ). Ανοίγουν κάπως οι πόροι και πιάνει καλύτερα το τελικό. Το πέρασμα, όμως, να είναι πολύ ελαφρύ για να μην βγάλεις το χρώμα. Μετά σκουπίζεις με ένα πανί για να είναι καθαρό το ξύλο για το τελικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε cna για τραπεζι φαγητου που θελω να φτιαξω στο μελλον, το τελικο βερνικι προτεινεις να ειναι κρουστας, οπως εβαλα και στο παιδικο γραφειο για να προστατευεται απο τα χτυπηματα ή ενα απλο? Το ξερω οτι και τα δυο σωστα ειναι, απλα πιο θα προτεινες εσυ? Επισης γυαλιστερο ή σατινε θα εβαζες στο τραπεζι? Στο γραφειο οπως ειπα και παραπανω εβαλα τελικο κρουστας και σατινε!

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις το προτεινόμενο βερνίκι είναι το σατινέ. Τόσο το γυαλιστερό όσο και το ματ δεν τα πάνε και τόσο καλά με τις δακτυλιές. Για την ακρίβεια κάνουν μπαμ από χιλιόμετρο. Άσε που όσον αφορά το γυαλιστερό είναι και πολύ ευαίσθητο. 
Μιας κι έχεις να κάνεις με τραπέζι φαγητού προφανώς κρούστας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε!!!

Επισης για κατασκευη βασης για τηλεοραση, με κοντρα πλακε ομως τωρα, θεωρεις παλι οτι το τελικο θα ειναι καλυτερο να ειναι κρουστας και σατινε?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το κρούστας είναι προτιμότερο. Από εκεί και μετά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και το άλλο σε κάποιο κομμάτι ώστε να δεις εάν σου αρέσει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και μου απαντηθηκαν ηδη πολλα ερωτηματα, εχω κανα δυο ακομα. 
Ψαχνοντας αριστερα δεξια ιδεες και tutorials βρηκα αυτες και μου αρεσει το αποτελεσμα τους.
 

 


Τα βερνικια που χρησιμοποιουν ομως δεν τα βρισκω εδω η σε καποιο κοντινο amazon σε λογικες τιμες. Ακουω οτι της erlak ειναι καλα. Με κατι τετοιο θα εχω παρομοιο αποτελεσμα αν ακολουθησω την ιδια διαδικασια?

Η κατασκευη που θελω ειναι ενα πορτακι απο ξυλο ευρωπαλετας σε αυλη. Ευτυχως δε θα το βλεπει ο ηλιος, αλλα θα βρεχεται.  Μου ειπαν να μη βαλω πολυουρεθανη γιατι βαζουμε μονο σε πατωματα ή αλλες επιφανειες που υφιστανται σε πολλες κακουχιες. Εσεις τι πιστευετε? Χρειαζεται κατι αλλο περα απο τριψιμο, βερνικωμα και ισως σατινε πολυουρεθανη?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα βερνίκια αυτά θα τα βρεις σαν εμποτισμού.

erlac, titanxyl, bondex, vitex είναι μερικές από τις καλές μάρκες που μου έρχονται στο μυαλό και μπορείς να τις βρεις εύκολα στην ελληνική αγορά.

Το πολυουρεθάνης κάνει κρούστα και δίνει αντοχή στη κρούση.

Δε θα το έβαζα ούτε εγώ σε πορτάκι εξώπορτας

 

Για έξω θες προστασία από UV ακτινοβολία (άσχετα αν λες ότι δε το χτυπάει άμεσα ο ήλιος) και αδιαβροχοποιηση. Πιο πολύ ζημιά κάνει ο ήλιος πάντως :) 

Οπότε ένα βερνίκι εμποτισμού στην πόρτα στο χρωματισμό που θες και είσαι μια χαρά κατά τη γνώμη μου :) 

 

ΥΓ τα εμποτισμού προσφέρουν και προστασία από σαράκι πάντως έχε υπόψιν σου και δεν αλλοιώνουν την υφή του ξύλου. Ενα καλό εμποτισμού δε θα σου ξεφλουδίσει και δε θα σου αποχρωματιστεί για χρόνια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Zoso εγω σε ενα παιδικο γραφειο που εφτιαξα απο ξυλο ελατο εβαλα αχρωμο βερνικι εμποτισμου νερου και μετα εβαλα βερνικι νερου κρουστας αχρωμο σατινε. Δημιουργησε ετσι ενα φιλμ, κρουστα και το εκανε ανθεκτικο στα χτυπηματα! 

Επισης σε μια καρδια ρεσω για τη βεραντα που εφτιαξα, εκανα ακριβως τα ιδια. Βενρικι εμποτισμου και μετα κρουστας. Βεβαια οπως πολυ σωστα λεει και η Αγαπη, μπορεις να σταματησεις μονο στο εμποτισμου.

Υ.Γ. και εγω ειχα μπερδευτει πολυ με τα βερνικια, αλλα με βοηθησε τοσο η Αγαπη οσο και τα αλλα παιδια εδω στο φορουμ, να τα βαλω σε μια ταξη!:)

Χρησιμοποιησα βερνικια της vernilac.Εμποτισμου το aqualasur plus και τελικο κρουστας το aquacare

http://www.e-diy.gr/βερνίκι-εμποτισμού-νερού-Vernilac-aqualasur

http://eshop.xromatopolio.gr/index.php?cPath=507_610&osCsid=346c1a2cdc6d3075663ccb427b8212dd

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.