Jump to content



Καρέκλα γραφείου-σαλονιού(SOS HELP)


Recommended Posts

Σήμερα με πήρε τηλέφωνο το ένα και μοναδικό κατάστημα που έχει Herman και μου είπε οτι δεν μπορούν να στείλουν την καρέκλα απο Αθήνα θεσσαλονική ωστε να την καθήσω...(πολυ μεγάλο κόστος για την εταιρία που πουλάει 2500 κάτι σκαμπουδάκια.)
Επομένως...Τι σκατά να κάνω?:/
Πρέπει να επιλέξω σε μια απ οτις δύο...
Η Zephyr τελικά μου βγαίνει στα 390-400euro στην πόρτα μου και η Sayl στα 600-640.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, minast said:

Μεταξύ των δύο, προσωπικά θα επέλεγα τη Zephyr, επειδή μοιάζουν να έχουν πολύ παρόμοια φόρμα και βγαίνει τουλάχιστον 200€ φτηνότερη, με καλά reviews.

Σε ευχαριστώ για το support..Είναι σωστά-λογικά αυτα που είπες.Εγω να σου πω την αλήθεια είπα οτι αν δεν καθήσω στην Sayl θα πάω στην Zephyr αλλα ξέρεις με το δες-δες...βλέπω οτι η Zephyr εχει πιο λεπτό ύφασμα-δέρμα-elastomer στο κάθησμα απο ότι έχει η sayl.:/ και πραγματικά με προβλημάτισε...Μου το έκανε ακόμα πιο δύσκολο.Θέλω να καθήσω δηλαδή και να πώ...ΑΝΕΣΗ...!!Οχι να νιώθω οτι πήρα απλά κάτι πολύ μέτριο.
Θα περιμένω 1-2 ακόμα και ίσως αν είμαι τυχερός και κάποιον που τις δοκίμασε και θα επιλέξω.
Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θέλω να κλείσω το θέμα καρέκλα.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρόλο που αναφέρθηκε ήδη και απορρίφθηκε λόγω design, θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα να ρίξεις μια ματιά στο Δρομέα από κοντά. Έχω αγοράσει μία κοντά στο μέγιστο budget που έχεις και υπάρχουν πολλές επιλογές σε υφάσματα κτλ. 

 

Για ποιότητα κατασκευής και εργονομία, δεν το συζητώ. Πριν πάρω την τελική απόφαση, είχα πάει στην έκθεσή τους και έφαγα κανένα τέταρτο δοκιμάζοντας όλες τις καρέκλες ξανά και ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kfer said:

Καλησπέρα,

 

Παρόλο που αναφέρθηκε ήδη και απορρίφθηκε λόγω design, θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα να ρίξεις μια ματιά στο Δρομέα από κοντά. Έχω αγοράσει μία κοντά στο μέγιστο budget που έχεις και υπάρχουν πολλές επιλογές σε υφάσματα κτλ. 

 

Για ποιότητα κατασκευής και εργονομία, δεν το συζητώ. Πριν πάρω την τελική απόφαση, είχα πάει στην έκθεσή τους και έφαγα κανένα τέταρτο δοκιμάζοντας όλες τις καρέκλες ξανά και ξανά. 

Να σου πώ στον Δρομέα πήρα τηλέφωνο και επειδη δεν έχει και καμιά τεράστι ποικιλία αλλα σύνολο 5-6 καρέκλες εμένα 2 μου άρεσαν...Η VIP και η Smart D.
Αυτός που μίλησα τηλεφωνικά ήταν και αυτός που με έδιωξε να σου πώ την αλήθεια.δεν μου άρεσε ο τρόπος του...Η προθημεία του να μου πουλήσει...Ηταν απο αυτό το..."Δηλάδή πρέπει να σε παρακαλέσω για να μου πουλήσεις?"

Επίσης μου είπε οτι μιλάμε για δέρμα η δερματίνη...Ενώ εγώ θέλω ύφασμα.Και οτι χρειάζεται 6-8 εβδομάδες παράδοση.:/
Εχει showroom θεσσαλονίκη?


Απο περέργια δηλαδή να πάω να δοκιμάσω.Είπαμε πρέπει να επιλέξουμε ανάμεσα σε Sayl-Zephyr.
Μην προσθέτουμε....

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, το υφάκι αυτό με "διώχνει" άμεσα. 

 

Κάτι δεν πάει καλά... όταν είχα πάει στην έκθεση (Αθήνα), είχε μεγάλη ποικιλία υφασμάτων και χρωμάτων, με διάφορες προδιαγραφές (αντοχή στη φθορά, πόσο εύκολα και πώς καθαρίζεται κτλ). Μαζί ήταν και οι επιλογής δέρματος ή δερματίνης. Επίσης, τα πόδια της καρέκλας είχαν δύο επιλογές: ματ και γυαλιστερό. Για την παράδοση, μου είχαν πει 1 μήνα. Τις κατασκευάζουν στις Σέρρες.

 

Δυστυχώς δε γνωρίζω αν υπάρχει showroom στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Staxtis said:

Σήμερα με πήρε τηλέφωνο το ένα και μοναδικό κατάστημα που έχει Herman και μου είπε οτι δεν μπορούν να στείλουν την καρέκλα απο Αθήνα θεσσαλονική ωστε να την καθήσω...(πολυ μεγάλο κόστος για την εταιρία που πουλάει 2500 κάτι σκαμπουδάκια.)
Επομένως...Τι σκατά να κάνω?:/
Πρέπει να επιλέξω σε μια απ οτις δύο...
Η Zephyr τελικά μου βγαίνει στα 390-400euro στην πόρτα μου και η Sayl στα 600-640.

:/

Εδω είναι ομως το πρόβλημα kfer.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος kfer έγραψε:

Δυστυχώς δε γνωρίζω αν υπάρχει showroom στη Θεσσαλονίκη.

 

http://eshop.dromeas.gr/el/DromeasStores/DromeasStores_slh_DromeasSalesNetwork

 

ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Διεύθυνση: Κων.Καραμανλή 112, Θεσσαλονίκη

Τηλ: 2310.311601
Fax: 2310.314875
Εmail: karamanli@dromeas.gr

 

 

Link to comment
Share on other sites

...ριχνοντας μια ματια στη sato,ειδα εξαιρετικες προτασεις.τουλαχιστον εμφανισιακα,αλλα απο οτι ειδα σε ενδιαφερει και το αισθητικο κομματι.

sato διευθυντικα καθισματα  ,sato  υπαλληλικα καθισματα

 

οπως τις ειδα contessa kai okamura μου αρεσαν περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Τις ξέρω και την okamura και την contessa...Οπως επίσης και τις τιμές τους...


Θέλω μια πρόταση για ΜΙΑ απο τις ΔΥΟ καρέκλες που ανέφερα.Οχι άλλες γιατι τις έχω δεί όλες και είτε δεν μαρέσουν έιτε δεν είναι καλές είτε είναι ακριβές.

ZEPHYR Executive 400euro
Herman Miller SAYL 600euro

Είτε κάποιος να πεί με βάση αυτά που βλέπει η ακόμα καλύτερα αν έχει δοκιμάσει μια απο τις δύο Η και τις δύο.


 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Την markus δεν την δοκίμασα να σου πώ την αλήθεια αλλα η ergohuman δεν με πολυβόλεψε σήμερα που την δοκίμασα.Μου άρεσε περισσότερο μια αλλη αρκετά άσχημη χαμηλής ποιότητας κατασκευής και με λιγότερα χρήματα.Ηταν δέρμα επίσησ που δεν θέλω.


Τώρα....τι θέλω???

Εχω ΜΑΛΛΟΝ καταλήξει σε 2 καρέκλες ΧΩΡΙΣ να έχω δοκιμάσει καμια απο τις δύο...Απο αυτα που μπορώ να δώ με photos-video-review είναι οτι μάλλον είναι οι καλύτερς επιλογές στα χρήματα που διαθέτω μιας απο τις υπόλοιπες που δοκίμασα η πιο καλή ήταν η Mirra 2 αλλα 1100 δεν δίνω.
Οι τυχερές???
Herman Miller Sayl 640euro(ίσως 600)
 ΙΣΩΣ μπορέσω να την δοκιμάσω γιατι ισως  μου την ΄φερουν απο το την αθήνα σε ενα υποκατάστημα της εν λόγο εταιρίας στην θεσαλονίκης.Ισως και όχι
Zephyr Executive  350euro+150 μεταφορικά κάτι που με προβληματίζει είναι επίσης οτι αλλού την έχω δεί με όνομα STORM "mk1-2 model".Δεν βρίσω τον κατασκευαστεί δηλαδή...
 
[/url]
 





Είναι αδύνατον να την καθήσω μιας και την βρίσκω αποκλειστικά στην Αγγλία.

Τυχαίνει να έχει κανείς εμπειρία για μια απο τις 2 καρέκλες?Η και τις 2?:D





 

Φίλε την δεύτερη που την έχεις βρει; Έχεις κάποιο link?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την έχει σε "πολλά" site ευρωπαικά...βασικά UK.Ακόμα ευρώπη είναι στα οικονομικά θέματα μιας κα ιδεν έχεις τελωνείο κλπ κλπ:D
Εγω δεν την βρήκα εκτός Αγγλίας πουθενά.Και την είχα βρει καi στην Malaysia νομίζω:D:D
Τώρα για να στο κάνω πιο εύκολο αν θέλεις να την πάρεις γιατί εγώ θα πάρω τελικά την Sayl.
Στην θέση σου χωρις να έχω κάποιο κέρδος απο αυτό και χωρις να θέλω η εχω τον οποιοδήποτε σκοπό να διαφημήσω κάτι...Θα την έπερνα απο εδώ...
http://www.lofdirect.com/ η τίμή της είναι 272 λίρες(είναι η φτηνότερη τιμή που την βρήκα εγώ) και τα έξοδα αποστολής είναι 54λίρες.Ενα άλλο site Αγγλικό (boardsdirect.co.uk) μου είπε οτι γενικά δεν στέλνει αλλα αν κανονίσω εγω μεταφορική κλπ κλπ κλπ το κάνουν.Η μεταφορική μου έδωσε 150euro μέσω της εταιρίας μου..Και φαντάζομαι οτι ο άλλος είναι κάπως άσχετως στην "εξαγωγή" για αυτό και μου είπε όχι αλλα αν το κανονίσειςοκ.


Τώρα για να στο κάνω ακόμα πιο εύκολο και ολοκληρωμένο να σου κάνω copy paste ενα e-mail που αντάλλαξα μαζί τους για εγγύηση κλπ.(αν έχει θέμα οτι δεν καταλάβεις πες μου να στο κάνω μετάφραση εαν δεν είσαι οκ με τα αγγλικά)


 

The warranty on the ZURE is 5 year structural and 2 year foam and fabric.
 
We would send out parts as required. The carriage of these parts would need to be paid for by the customer however Dynamic will contribute £5.00 + VAT towards the carriage as this is the standard cost for sending out parts to Mainland UK.
 
Photos will be required for any damaged items. Faulty gas lifts etc. which cant be shown through photos will still need a description of the fault.
 
If the customer is unable to repair the chair through the use of parts then they will need to send the chair back at their cost. We can then repair the chair and if there is something wrong with the chair, we will replace and send back at Dynamic's cost. If there is nothing wrong with the chair then the carriage of sending it back will need to be paid for by the customer.
 
I hope this helps? Please let me know should you require any further information.
 
Best wishes



Και εγώ με την σειρά μου ελπίζω να βοήθησα.:D
Έγινε επεξεργασία από Staxtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την έχει σε "πολλά" site ευρωπαικά...βασικά UK.Ακόμα ευρώπη είναι στα οικονομικά θέματα μιας κα ιδεν έχεις τελωνείο κλπ κλπ:D
Εγω δεν την βρήκα εκτός Αγγλίας πουθενά.Και την είχα βρει καi στην Malaysia νομίζω:D:D
Τώρα για να στο κάνω πιο εύκολο αν θέλεις να την πάρεις γιατί εγώ θα πάρω τελικά την Sayl.
Στην θέση σου χωρις να έχω κάποιο κέρδος απο αυτό και χωρις να θέλω η εχω τον οποιοδήποτε σκοπό να διαφημήσω κάτι...Θα την έπερνα απο εδώ...
http://www.lofdirect.com/ η τίμή της είναι 272 λίρες(είναι η φτηνότερη τιμή που την βρήκα εγώ) και τα έξοδα αποστολής είναι 54λίρες.Ενα άλλο site Αγγλικό (boardsdirect.co.uk) μου είπε οτι γενικά δεν στέλνει αλλα αν κανονίσω εγω μεταφορική κλπ κλπ κλπ το κάνουν.Η μεταφορική μου έδωσε 150euro μέσω της εταιρίας μου..Και φαντάζομαι οτι ο άλλος είναι κάπως άσχετως στην "εξαγωγή" για αυτό και μου είπε όχι αλλα αν το κανονίσειςοκ.


Τώρα για να στο κάνω ακόμα πιο εύκολο και ολοκληρωμένο να σου κάνω copy paste ενα e-mail που αντάλλαξα μαζί τους για εγγύηση κλπ.(αν έχει θέμα οτι δεν καταλάβεις πες μου να στο κάνω μετάφραση εαν δεν είσαι οκ με τα αγγλικά)


 
The warranty on the ZURE is 5 year structural and 2 year foam and fabric.   We would send out parts as required. The carriage of these parts would need to be paid for by the customer however Dynamic will contribute £5.00 + VAT towards the carriage as this is the standard cost for sending out parts to Mainland UK.   Photos will be required for any damaged items. Faulty gas lifts etc. which cant be shown through photos will still need a description of the fault.   If the customer is unable to repair the chair through the use of parts then they will need to send the chair back at their cost. We can then repair the chair and if there is something wrong with the chair, we will replace and send back at Dynamic's cost. If there is nothing wrong with the chair then the carriage of sending it back will need to be paid for by the customer.   I hope this helps? Please let me know should you require any further information.   Best wishes


Και εγώ με την σειρά μου ελπίζω να βοήθησα.:D


Άψογος φίλε! 360€ βγαίνει περίπου την ώρα που στο εγώ την βρήκα 600€ απο Amazon! Είσαι Αθήνα; Αν πάρουμε 2 να σπάσουμε τα μεταφορικά; Η αν δεν γινεται σε ευχαριστώ όπως και να έχει για το site... Ελπίζω να είναι έμπιστο
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, hackertom said:

 


Άψογος φίλε! 360€ βγαίνει περίπου την ώρα που στο εγώ την βρήκα 600€ απο Amazon! Είσαι Αθήνα; Αν πάρουμε 2 να σπάσουμε τα μεταφορικά; Η αν δεν γινεται σε ευχαριστώ όπως και να έχει για το site... Ελπίζω να είναι έμπιστο

 

Τα μεταφορικά δεν θα γινόταν να τα σπάσουμε μιας και θα ήτνα διπλάσια.
οχι δεν είμαι απο Αθήνα είμαι απο Θεσσαλονίκη παρόλα αυτά αν την πάρεις και μόλις θα ήθελα ΠΑΡΑ πολύ να μου πεις πως σου φαίνεται να κάνει κάποιο review κλπ.
Ημουν πάρα πολύ κοντά στο να την πάρω και ακόμα και όταν επέλεξα την Sayl δεν ξέρω αν έκανα καλά η όχι.Οι 2 λόγοι που με έκαναν να επιλέξω την Sayl σε αντίθεση με αυτή είναι γιατι πιστευω οτι το κάθησμα της sayl είναι πιο μαλακό απο της Zure-Storm-Zephyr και γιατι η Sayl μου φαίνεται πιο κατάλληλη για τον χώρο μου μιας και θα είναι σε περιβάλλον σαλονιού σε ενα αρκετά minimal χώρο και η zure Μου φαίνεται πιο task -μεγάλη καρέκλα.
Ακόμα δεν ξέρω εαν έκανα καλά σε 6-8 εβδομάδες που θα την έχω στα χέρια μου...ΕΛΠΙΖΩ να δικαιωθώ για την επιλογή μου και να μην "κλαίω" που δεν πήρα την Zure.


PS:Σαν "ευχαριστώ" για το site και το e-mail που σου έστειλα θα σε ξαναπαρακαλούσα μόλις την παραλάβεις να μου στείλεις ενα msg.:D
PS2:Ενα ακόμα + που έχει η Sayl είναι η εγγυση. Το 12χρόνια στον σκελετό και 3-5 υφάσμα-μηχανισμό

Καλή αγορά σου έυχομαι πιστευω οτι ειναι εξαιρετική καρέκλα

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά δεν θα γινόταν να τα σπάσουμε μιας και θα ήτνα διπλάσια.
οχι δεν είμαι απο Αθήνα είμαι απο Θεσσαλονίκη παρόλα αυτά αν την πάρεις και μόλις θα ήθελα ΠΑΡΑ πολύ να μου πεις πως σου φαίνεται να κάνει κάποιο review κλπ.
Ημουν πάρα πολύ κοντά στο να την πάρω και ακόμα και όταν επέλεξα την Sayl δεν ξέρω αν έκανα καλά η όχι.Οι 2 λόγοι που με έκαναν να επιλέξω την Sayl σε αντίθεση με αυτή είναι γιατι πιστευω οτι το κάθησμα της sayl είναι πιο μαλακό απο της Zure-Storm-Zephyr και γιατι η Sayl μου φαίνεται πιο κατάλληλη για τον χώρο μου μιας και θα είναι σε περιβάλλον σαλονιού σε ενα αρκετά minimal χώρο και η zure Μου φαίνεται πιο task -μεγάλη καρέκλα.
Ακόμα δεν ξέρω εαν έκανα καλά σε 6-8 εβδομάδες που θα την έχω στα χέρια μου...ΕΛΠΙΖΩ να δικαιωθώ για την επιλογή μου και να μην "κλαίω" που δεν πήρα την Zure.


PS:Σαν "ευχαριστώ" για το site και το e-mail που σου έστειλα θα σε ξαναπαρακαλούσα μόλις την παραλάβεις να μου στείλεις ενα msg.:D
PS2:Ενα ακόμα + που έχει η Sayl είναι η εγγυση. Το 12χρόνια στον σκελετό και 3-5 υφάσμα-μηχανισμό

Καλή αγορά σου έυχομαι πιστευω οτι ειναι εξαιρετική καρέκλα



Ποιο πολύ θέλω και το design εγώ φίλε για αυτό θα επιλέξω αυτήν. Και άμα δεις πολύ youtuber την έχουν επιλέξει. Εάν καταλήξω να την πάρω εννοείται θα ενημερώσω!
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, hackertom said:

 

 


Ποιο πολύ θέλω και το design εγώ φίλε για αυτό θα επιλέξω αυτήν. Και άμα δεις πολύ youtuber την έχουν επιλέξει. Εάν καταλήξω να την πάρω εννοείται θα ενημερώσω!

 

 

Είναι πολύ designati αλλωστε και εγώ για αυτό την ήθελα αλλα σου είπα γιατί δεν την επέλεξα κα ιτι με κέρδισε στην sayl πέρα απο το design της το οποίο επίσης είναι εξαιρετικό:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ designati αλλωστε και εγώ για αυτό την ήθελα αλλα σου είπα γιατί δεν την επέλεξα κα ιτι με κέρδισε στην sayl πέρα απο το design της το οποίο επίσης είναι εξαιρετικό:D


Φίλε προχώρησα να δω την διαδικασία στο καλάθι και απο οτι βλέπω το κατάστημα δεν με αφήνει να βάλω account με διεύθυνση Ελλάδα Ελλάδα. Στέλνει μόνο UK και εσύ έστειλε e-mail στην εταιρία και σου έστειλαν απάντηση οτι στέλνουν τελικά Ελλάδα;
Στο καλάθι με φόρους κοστίζει αυτήν την στιγμή :
334,80£. Χωρίς τα μεταφορικά...

Τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.