Jump to content


Recommended Posts

Η γνωστή καρέκλα που αρκετοί έχουμε και αρκετοί κατά καιρούς ζαχαρώνετε, σε προσφορά για κατόχους της κάρτας IKEA Family. Από όσο βλέπω μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά η παραγγελία, αρκεί να έχετε το λογαριασμό σας συνδεδεμένο με την κάρτα Family. Ενδεικτικά τα μεταφορικά για Άργος με μεταφορική εταιρεία βγαίνουν στα 8.95 €.

 

http://www.ikea.gr/epipla-grafeiou/karekles-grafeioy/peristrefomenes-karekles/peristrefomeni-karekla-21545/22676/

 

http://www.ikea.gr/epipla-grafeiou/karekles-grafeioy/peristrefomenes-karekles/peristrefomeni-karekla-53158/78301/

 

1.PNG2.PNG

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Την πήρα το Σάββατο. IKEA family καρτα έφτιαξα επιτόπου μέσα στο μαγαζί. Έχουν υπολογιστή για αυτή τη δουλειά. Βέβαια θα πρέπει να έχετε και το κινητό μαζί σας γιατί στέλνει SMS για επιβεβαίωση.

Πραγματικά σε αυτό το budget είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακριβώς είναι μονόδρομος η συγκεκριμένη σε σχέση με άλλες? Το homemrkt άνοιξα https://www.homemarkt.gr/epipla-esoterikou-chorou/karekles-grafeiou/karekles-grafeiou-me-rodes/?sort=Price-Ascending

και δυσκολεύομαι να βρω χειρότερη καρέκλα απο αυτή ακόμα και κοντά στα 100 ευρώ.

 

Έχει κρυφές χάρες και δεν φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snips said:

Γιατί ακριβώς είναι μονόδρομος η συγκεκριμένη σε σχέση με άλλες? Το homemrkt άνοιξα https://www.homemarkt.gr/epipla-esoterikou-chorou/karekles-grafeiou/karekles-grafeiou-me-rodes/?sort=Price-Ascending

και δυσκολεύομαι να βρω χειρότερη καρέκλα απο αυτή ακόμα και κοντά στα 100 ευρώ.

 

Έχει κρυφές χάρες και δεν φαίνονται;

 

είσαι κάτοχος κάποιας απ' τις παραπάνω και της markus και έχεις άποψη; 

 

ή κρίνεις καρέκλες μόνο από φωτογραφίες;

 

Έγινε επεξεργασία από kavadias
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση επειδη ενδιαφερομαι και εγω για Markus.

Το υψος της καρεκλας φτανει να ακουμπησεις το κεφαλι σου πισω; εχω μια verner που εχει σταματησει να τη βγαζει πλεον αλλα δεν στηριζει το κεφαλι και σε κουραζει αν καθεσαι ωρα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, fatalara said:

Να κανω μια ερωτηση επειδη ενδιαφερομαι και εγω για Markus.

Το υψος της καρεκλας φτανει να ακουμπησεις το κεφαλι σου πισω; εχω μια verner που εχει σταματησει να τη βγαζει πλεον αλλα δεν στηριζει το κεφαλι και σε κουραζει αν καθεσαι ωρα.

Ηλια ειμαι 1.85 και φτανει ναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Έχει κρυφές χάρες και δεν φαίνονται;

10 χρόνια εγγύηση ακόμα και για επαγγελματική χρήση με ό,τι αυτό σημαίνει από άποψη ποιότητας και αντοχής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της markus εδώ και έξι μήνες περίπου.Είμαι 1,80 και 120 κιλά (ναι το ξέρω θέλω δίαιτα).Περνάω καθημερινά γύρω στις 7-8 ώρες τουλάχιστον πάνω της.Ένα έχω να πω.Είναι η καλύτερη αγορά καρέκλας που έχω κάνει ever,και έχω αγοράσει πολλές.Από ποιότητα κατασκευής, απλά τα σπάει.Είναι τανκ σκέτο,και πολύ καλή για πολύωρη χρήση με άριστη στήριξη μέσης και κεφαλιού.Μη σας παρασύρουν οι διάφορες "gaming" και καλά εκδοχές καρεκλών.Οι περισσότερες είναι μούφα από πλευράς αντοχής.Για να πάρεις ποιοτική καρέκλα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά.300 ευρώ+.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά από την έκπτωση, πάρτε κι ένα υποπόδιο :) Κατά τα άλλα, η Markus είναι πάρα πολύ καλή επιλογή. Αθάνατη (στο γραφείο έχουμε 2 τέτοιες, 6-7 χρόνια, και είναι σχεδόν σαν καινούριες) και πολύ βολική, για τα λεφτά της. Μη μου πετάξει κανείς καμιά ergohuman ή καμιά herman miller

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kavadias έγραψε:

 

είσαι κάτοχος κάποιας απ' τις παραπάνω και της markus και έχεις άποψη; 

 

ή κρίνεις καρέκλες μόνο από φωτογραφίες;

 

 

Δεν κατάλαβα δλδ. Πρέπει να είμαι κάτοχος όλων των προιόντων για να έχω άποψη;  Τιμές βλέπω αρχικά. Δεν το φυσάμε το χρήμα. Και ναι, η αρχική επαφή με ένα προιόν του είδους είναι, μας αρέσει δεν μας αρέσει, η φωτογραφία. Δεν μπορώ να δω ούτε στην μία ούτε στην άλλη, τι μέταλο, τι ύφασμα, τι κλωστή, τι πλαστικό φοράει. ΔΙαβάζοντας ένα ποστ σε ένα φορουμ η μια διαφήμιση,δεν υπάρχει τίποτα άλλο να δω παρά αυτό που βλέπω στην οθόνη μου και μόνο αυτό. Απο τις περιγραφές της μιας η της άλλης εγώ δεν μπορώ να διαπιστώσω που οφείλεται η διαφορά τιμής. Γι αυτό λοιπόν, αν τύχει και ξαναδιαβάσεις θα διαπιστώσεις ότι ΡΩΤΑΩ. Και συνήθως ρωτάμε για να μάθουμε. Αν επίσης διαβάσεις την απάντηση του Griga και του black θα καταλάβεις τι θα πει απλή και κατατοπιστική απάντηση και όχι "ψαγμένη", απλά για να γεμίζουμε posts...

 

Tην επόμενη φορά λοιπόν που θα εκφέρει κανείς άποψη για Boeing 747, formula 1, για το F-16 και τον Ιntel 10700 που θα βγεί, να φροντίσει να προσκομίσει και τίτλο κατοχής προηγουμένως.

 

@black66.gr  Δεν συγκρίνω σε συ με κάτι gaming κλπ. Με πιο απλές καρέκλες βασικά έχω απορίες. Και ιδίως κάτι ψηλές.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι... Δυστυχώς στις καρέκλες κυκλοφορούν πολλές κινεζιες που βγάζουν πολύ σύντομα τα κουσούρια τους πάρα το ότι φαίνονται καλές... Δε θυμάμαι πόσες καρέκλες από praktiker και makro έχουμε πετάξει τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια. Από την άλλη η καρέκλα που είχα στο λύκειο αγορασμένη γύρω στο 1995 έναντι εικοσιπέντε χιλιάδων υπάρχει ακόμα στο πατρικό μου... Βέβαια τότε δεν υπήρχαν κινέζικα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα την προσφορά από την πρώτη στιγμή, αλλά την καρέκλα την έχω δοκιμάσει και την έχω απορρίψει πριν βγει σε έκπτωση. Δεν αμφιβάλλω για την αντοχή της στον χρόνο, άλλωστε έχει εξαιρετική εγγύηση. Το θέμα είναι ότι προσωπικά δε με βολεύει καθόλου.

 

Τα προβλήματά της:

α. Η υποστήριξη στη μέση είναι ανεπαρκής. Συνήθως κάθομαι  ακουμπώντας εντελώς πίσω στην καρέκλα μου και θέλω να αισθάνομαι ελαφριά πίεση οσφυϊκά. Με αυτήν δεν αισθάνομαι τίποτα. Όταν κουραστώ, γλυστρώ πιο μπροστά και ακουμπώ μόνο τους ώμους για λίγη ώρα. Στην Markus, αυτή η στάση υποχρεώνει τον αυχένα σε μεγάλη κάμψη και με κουράζει αμέσως.

β. Το σταθερό προσκέφαλο με υποχρεώνει να σκύβω ελαφρά συνέχεια. Αν και δεν την δοκίμασα για πάνω από 10', ξέροντας τον αυχένα μου, δε θα ήθελα να κάθομαι πολλές ώρες σ' αυτήν την καρέκλα.

 

Η τιμή είναι καλή, αλλά προτείνω όποιος έχει κοντά μια έκθεση IKEA να την δοκιμάσει πριν αποφασίσει αν του ταιριάζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@grigas δεν αρπάζομαι.

 

Αλλά απαντήσεις του στυλ "Γιατί είπες κάτι κακό ρε για το Α προϊόν που υποστηρίζω?" δεν τις δέχομαι.

 

Τώρα στα της καρέκλας. Δεκτό το περι κινεζιάς, αλλά δεν θεωρώ και τα προϊόντα του ΙΚΕΑ γενικότερα, ποιοτικά. Άποψη μου πάντα.

Και  ο @acct μάλλον με σταμάτησε απο το να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπι, διότι το πρωί είχα την 2η συνεδρία φυσιοθεραπείας για τον αυχένα μου. Και δυστυχώς και εγω προσωπικά θέλω την μέση να υποστηρίζεται από κάτι. Αλλά όπως και να χει, θα τη δοκιμάσω το βραδάκι.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Τα φτηνά του ΙΚΕΑ όντως δεν είναι και τα πιο ποιοτικά. Τα ακριβά του όμως είναι εξαιρετικά (πχ Markus, volmar, gallant κλπ). Σε τελική εάν δεν ήταν σιγά μην έδιναν δεκαετή εγγύηση. 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύσηση. Καλύπτει να πάντα; Αν εγώ δλδ είμαι αμπντάλης που λέγανε οι παλιοί στο χωριό μου.....και κάθομαι όπως να ναι, χοροπηδάω πάνω της κλπ κλπ κλπ, και τα παίξει σε 1 χρόνο, θα μου την αλλάξουν;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fatalara said:

Να κανω μια ερωτηση επειδη ενδιαφερομαι και εγω για Markus.

Το υψος της καρεκλας φτανει να ακουμπησεις το κεφαλι σου πισω; εχω μια verner που εχει σταματησει να τη βγαζει πλεον αλλα δεν στηριζει το κεφαλι και σε κουραζει αν καθεσαι ωρα.

 

Ναι. Είμαι 1,94 και φτάνει λίγο οριακά βέβαια το προσκέφαλο.

 

52 minutes ago, Snips said:

 

Δεν κατάλαβα δλδ. Πρέπει να είμαι κάτοχος όλων των προιόντων για να έχω άποψη;  Τιμές βλέπω αρχικά. Δεν το φυσάμε το χρήμα. Και ναι, η αρχική επαφή με ένα προιόν του είδους είναι, μας αρέσει δεν μας αρέσει, η φωτογραφία. Δεν μπορώ να δω ούτε στην μία ούτε στην άλλη, τι μέταλο, τι ύφασμα, τι κλωστή, τι πλαστικό φοράει. ΔΙαβάζοντας ένα ποστ σε ένα φορουμ η μια διαφήμιση,δεν υπάρχει τίποτα άλλο να δω παρά αυτό που βλέπω στην οθόνη μου και μόνο αυτό. Απο τις περιγραφές της μιας η της άλλης εγώ δεν μπορώ να διαπιστώσω που οφείλεται η διαφορά τιμής. Γι αυτό λοιπόν, αν τύχει και ξαναδιαβάσεις θα διαπιστώσεις ότι ΡΩΤΑΩ. Και συνήθως ρωτάμε για να μάθουμε. Αν επίσης διαβάσεις την απάντηση του Griga και του black θα καταλάβεις τι θα πει απλή και κατατοπιστική απάντηση και όχι "ψαγμένη", απλά για να γεμίζουμε posts...

 

Tην επόμενη φορά λοιπόν που θα εκφέρει κανείς άποψη για Boeing 747, formula 1, για το F-16 και τον Ιntel 10700 που θα βγεί, να φροντίσει να προσκομίσει και τίτλο κατοχής προηγουμένως.

 

@black66.gr  Δεν συγκρίνω σε συ με κάτι gaming κλπ. Με πιο απλές καρέκλες βασικά έχω απορίες. Και ιδίως κάτι ψηλές.

 

Καταρχάς δεν υποστηρίζω κάποιο προιόν. Κατά δεύτερον, δεν ρώτησες κάτι του στυλ "τι έχει ρε παιδιά η μαρκους και την προτείνετε όλοι;" αλλά εξέθεσες άποψη "δυσκολεύομαι να βρω χειρότερη καρέκλα απο αυτή ακόμα και κοντά στα 100 ευρώ.", χωρίς να έχεις κάτσει ούτε στις μεν ούτε στις δε. Με το αντίστοιχο ύφος λοιπόν που έγραψες σου απάντησα, και λήγει εδώ για μένα η παρεξήγηση.

 

On topic, να σε παραπέμψω σε αυτό το θέμα που έχει επίσης συζητηθεί αρκετά η Markus, και συγκεκριμένα θα με αυτο-κουοτάρω στο σημείο που παραθέτω τις εντυπώσεις  μου, μιας και ζήτησες κατατοπιστική απάντηση και όχι ψαγμένη ελπίζω να σε καλύψει σε ένα βαθμό.

 

On 9/12/2016 at 1:00 PM, kavadias said:

μετά από 1μίση χρόνο να γράψω 2 λόγια για τη  Markus μιας και έχω ρωτηθεί και σε pm

καταρχάς είμαι 1,94- 125kg.

 

την έχω απ' τον Μάιο του 2015 δηλαδή κοντά 1μίση χρόνο τώρα. Υπόψιν περνάω >8 ώρες τη μέρα σε αυτή κατά μέσο όρο, γιατί κάποιες βδομάδες δουλέυω απ' το σπίτι.

 

ο βασικός λόγος που την πήρα είναι από άποψη αντοχής γιατί λόγο ωρών και διαστάσεων διαλύονται οι καρέκλες στα χέρια μου. Χαλάει το υδραυλικό, σκορπίζουν παξιμάδια κλπ. κλπ. Η μάρκους φαίνετε καλή προς το παρόν. Μετά από τόσο καιρό λίγο οι αλενόβιδες στα χερούλια θέλαν σφίξιμο. Ακόμη όχι τριξίματα, το υδραυλικό λειτουργεί κανονικά κλπ.

 

Από άνεση θα έλεγα είναι κάπου στη μέση. 6-7/10 δεν είναι πολύ άνετη αλλά δεν με ενοχλεί σε ορθοπεδικά σημεία. Με ενοχλεί που αν βγάλω τα μπράτσα εξέχουν οι υποδοχές για τις βίδες και μπορεί να σκίσεις κανά παντελόνι και συνηθιζω να βγάζω τα μπράτσα στις καρέκλες μου για να χωράνε άνετα κάτω απ' το γραφείο. Αν είσαι λίγο ευτραφής θα σε ενοχλήσει το κάθισμα της που είναι αρκετά πιο στενό ακόμη και απ' τις φτηνές "διευθυντικού τύπου" καρέκλες. Γενικώς δεν είναι king size καρέκλα τουλάχιστον όσον αφορά το πλάτος. Συγκριτικά στο γραφείο έχω μια Steelcase Let's B που είναι πιο άνετη και πιο παραμετροποιήσιμη. Αλλά δεν ξέρω σε τι κατηγορία τιμής παίζουν αυτές.

 

Πήρα βόλτα αρκετές εκθέσεις όταν έψαχνα για καρέκλα στο price range κάτω από 1000€ δεν υπήρχε κάτι να με ικανοποιήσει ιδιαίτερα. Ακόμη και μια του σκουρόπουλο στο 500άρικο δεν την ένιωσα σημαντικά καλύτερη σε στήριξη/άνεση απ' τη μάρκους. Οπότε η επιλογή έγινε με κριτήρια value for money.

 

Προφανώς μια καρέκλα >1000$ θαναι καλύτερη από μια καρέκλα των 200$ αλλά αν δεν θες να πας σε ergohuman η herman miller πιστεύω ότι η μάρκους είναι μια εξίσου καλή επιλογή με τις καρέκλες των 300-500$ κοστίζοντας σημαντικά φτηνότερα.

 

αυτά πάνω κάτω, ελπίζω να βοηθήσουν κανένα στην επιλογή του.

 

 

Προς το παρόν δεν έχω ιδία γνώμη για την εγγύηση της μάρκους αλλά νομίζω υπάρχουν στο website του ΙΚΕΑ οι αναλυτικοί όροι. Το γεγονός ότι κοντεύει να μου βγάλει 2ετία χωρίς να σπάσει κάτι ακόμη για μένα ειναι θετικό πολύ μιας και έχω πληρώσει πολλάκις καρέκλες τον 50-100€ και λόγω διαστάσεων/πολλών ωρών χρήσης αλλά και άμπαλης χρήσης (κάθομαι πολλές φορές σταυροπόδι πάνω στην καρέκλα, κάθομαι με φόρα πάνω της κλπ.) και τις έχω πάρει στο χέρι σε λιγότερο από χρόνο. Συγκεκριμένα και στην προηγούμενη μου δουλειά είχα βγάλει 2 του 50άρικου από Πλαίσιο off στον 1μίση χρόνο.

 

Για μένα δοκίμαζε τες γενικώς, γιατί αν δεν σου κάνει εργονομικά μια καρέκλα, όσο καλή και ναναι...  :)

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή έχω το χούι να έχω καρέκλα μονίμως σε θέση ανάκλισης και να ακουμπάω σε αυτή μόνο τη μέση μου (το ξέρω ότι πιθανώς δεν είναι το καλύτερο αλλά έτσι βολεύομαι) αισθάνομαι μία ωραία στήριξη - πίεση πάνω σε αυτή. Πριν την αγοράσω έκατσα αρκετά πάνω της. Βοήθησαν στο να την επιλέξω και οι γνώμες από άλλους λαμπίτες, αλλά και κάποια review που διάβασα στο Internet. Όταν ρώτησα στο ΙΚΕΑ τι δεν καλύπτει η εγγύηση, η απάντηση ήταν πως στην ουσία δεν καλύπτει τα υφάσματα. Όλα τα μεταλλικά μέρη/μηχανισμοί έχουν δέκα χρόνια. Δεν ξέρω για τα ροδάκια τι ισχύει, αλλά αυτά αντικαθιστώνται με λίγα ευρώ οπότε και να χαλάσουν δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.