Jump to content



Αγορά φθηνού πληκτρολογίου από πλαίσιο;


Recommended Posts

Καλημέρες... ξέρω πως θα ακουστώ σαν φτηνός συγγενής, αλλά here it goes...

 

Μετά από 8-9 χρόνια συνβίωσης με ένα πανάκριβο και ωραιότατο logitech keyboard+mouse combo, το ποντίκη άρχισε να κάνει νερά. Και αφού το έχω επιδιορθώσει μόνος μου 3 φορές (είχαν πρόβλημα τα ελάσματα, κυρίως του αριστερού πλήκτρου), αποφάσισα να αλλάξω, και λέω να αλλάξω μαζί και πληκτρολόγιο...

Η εργασίες μου αφορούν περισσότερο προγραμματισμό και ελάχιστο gaming. Πολύ θα ήθελα να πάω σε μηχανικό πληκτρολόγιο, αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα, και μάλιστα, προτιμώ να είναι ασύρματο...

Είδα λοιπόν κάτι φτηνές λύσεις από το plaisio, όπως αυτή: http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/pliktrologia-keyboards/Turbo-X-Combo-DWLC-6002-Asirmato.htm

Στο παρελθόν, ότι πληκτρολόγιο πλαισίου έχω πάρει, έχει βγει σκυλί, χωρίς να είμαι απαιτητικός χρήστης. Αν και την μάρκα turbox ποτέ δεν την είχα πάρει με καλό μάτι, στα πληκτρολόγια δεν έχω να πω κάτι κακό...

 

Είχε κανείς προσωπική εμπειρία από το παραπάνω πληκτρολόγιο/ποντίκι;

Πρέπει να αναφέρω ότι χρειάζομαι να είναι ασύρματο και να έχει τα 2 κουμπάκια στο πλάι (για καλύτερο και γρηγορότερο browsing). Αν τα κουμπιά είναι και προγραμματιζόμενα, ακόμα καλύτερα...

Φυσικά, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αν κάποιος έχει άσχημη γνώμη για το παραπάνω.

 

Ευχαριστώ σε όποιον απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Αν το πληκτρολόγιο είναι καλό και επώνυμο, γιατί να το αλλάξεις; Λόγω του ποντικιού; Άσχετα δεν είναι μεταξύ τους; Σαν να αλλάζεις αυτοκίνητο επειδή χάλασε η μοτοσυκλέτα. Πάρε απλά ένα νέο ποντίκι. Αν για κάποιο παράξενο λόγο δεν έχεις ελεύθερες USB, δώσε άλλα 3-4 ευρώ και πάρε και ένα hub.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο, αλλά εκτός του δεύτερου usb που χρειάζεται, το βρίσκω και σαν ευκαιρία για αντικατάσταση ενός ενσύρματου πληκτρολογίου στο δεύτερο pc, ή θα μπορώ να το χρησιμοποιώ μόνιμα με την τηλεόραση, χωρίς να είμαι συνέχεια βάλε/βγάλε... Για να μην σου πω για την άθλια ποιότητα του setpoint της logitech που χωρίς αυτό δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα παραπάνω keys που έχει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Και δυστυχώς, όσο κι αν έψαξα, δεν έχω βρει εναλλακτικό software για το setpoint.

Έγινε επεξεργασία από kogos
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά πήρε η αδελφή μου ένα combo από τα πολύ φθηνά της turbo X. Μακριά, μόνο αυτό έχω να πω. Αν σε νοιάζει έστω και λίγο τί πιάνεις, πως συμπεριφέρεται και να έχεις κάτι κάπως ποιοτικό, δεν αγγίζεις το φθηνό combo, αυτό πιθανώς να είναι καλύτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος kogos έγραψε:

Μπριζόθικα τελικά για μηχανικό. Τα βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια. Με βλέπω με κανα motospeed

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια χαρα το Motospeed , εχει και ελληνικο ριβιου στο youtube. Για τα ~40-45 που κοστιζει ειδικα. 

Απλα μετα, ξεχνας τα μεμβρανης , υποψιν :p 

Επισης , εχει ενα combo (CM Devastator νομιζω) ενας φιλος. Το πληκτρολογιο ειναι τετραθλιο, και το ποντικι απλα μετριο. Για σουπερντουπερ απλη χρηση, καλα ειναι...

Επισης ισως για πιο "all in one κατασταση" σε μηχανικο, να ειναι οι καφε διακοπτες (cherry mx ή κλωνοι ξερω  γω). Πολυ καλο feedback, χαμηλοτερος θορυβος (αν ομως εχεις γυναικα τριγυρω, καλυτερα παρε της και ενα ζευγαρακι ωτοασπιδες δωρο :hehe: )

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν θα έχω κάποιον δίπλα στο ίδιο δωματιο. Το γραφείο μου όμως που είναι τα pc είναι δίπλα από το δωμάτιο που κοιμούνται τα πιτσιρίκια το βράδυ, και αρκετές φορές έχει χρειαστεί να κάτσω να δουλεύω βράδυ αν έχω deadline. Πήγα σε κατάστημα και είδα μπλε διακόπτες, που υποτίθεται οτι είναι οι πιο θορυβώδεις, αλλά ακόμα και αυτοί μου φάνηκαν μια χαρά. Πιστεύετε ότι θα ενοχλούν ακόμα και με όλες τις πόρτες κλειστές?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

πηγες σε καταστημα και τους δοκιμασες σε πληρη ησυχια και ειναι μια χαρα; :p 

Εξαρταται απο το ποσο ενοχλειται το καθε ατομο. Σε διπλανο δωματιο , η κοπελα μου δε καταλαβαινει τιποτα (εχω με καφε διακοπτες). Τωρα εφοσον λες για πιτσιρικια,ποιος ξερει... 

Νομιζω οτι καταλληλοτεροι για διαφορες χρησεις ειναι οι καφε, αλλα πρεπει να δοκιμασεις για να ξερεις. Εγω ημουν τυχερος (κερδισα το πληκτρολογιο απο εδω), αλλα δεν εχω κανενα παραπονο (αυτο ελλειπε :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα πήγα, αλλά σε πλήρη ησυχία δεν τους δοκίμασα φυσικά. Μέσα στο κατάστημα ήταν λίγο δύσκολο να τους πω να κάνουν όλοι ησυχία και να κλείσουν την μουσική για πάρτη μου :)
Επομένως, προσπάθησα να βγάλω συμπέρασμα με ότι καλύτερο μπορούσα. Γι αυτό και ρωτώ και εδώ, γιατί δεν μπορώ να είμαι σίγουρος με αυτό που δοκίμασα σε κατάστημα με κόσμο

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι σιγουρος οτι ακουγονται διαφορετικα μεσα στο σπιτι οταν εχει ησυχια. Η μπλε ειναι περισσοτερο κλικι κλικι, οι καφε λιγοτερο, αλλα και παλι ακουγονται. :) Εννοειται πως εκανα πλακα πιο πανω, πως να τους δοκιμασεις σε ησυχια εξω; :p 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι. Έχω ψάξει αρκετά με τα διαφορετικά είδη των switches.
Να πω την αλήθεια, ο ήχος των blue μου αρέσει πολύ, και κανονικά για την λειτουργία που το θέλω, τα blue είναι ιδανικά καθώς πέφτει πολύ πληκτρολόγηση και πολύ λίγο gaming (αν και κάποιοι το γουστάρουν και για gaming λόγο ήχου).

Μου φαίνεται θα αρχίσω να κοπανάω τα βράδια το logitech wave που έχω τώρα, και αν μου κάνουν παράπονα, θα πιάσω το υπονοούμενο.

P.S. το κατάλαβα το αστείο ρε συ... Κι εγώ αστειευόμενος σχολίασα. Δεν είμαι από αυτούς που παρεξηγούν εύκολα. Εξού και η γελαστή φατσούλα:)

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.