Jump to content



Recommended Posts

3 hours ago, slalom said:

Γυρνα σε 3g για ενα μηνα παγιου και θα το καταλαβεις. Οσο πιο γρηγορη συνδεση εχει το κινητο τοσο πιο πολλα καταναλωνει και τρωει μπαταρια

Δε το καταλαβαινω αυτο.Αν ενα site ειναι 3MB, με 4G θα καταναλωσω περισσοτερα απο 3;

Ειναι διαφορετικο αυτο που εννοεις απο το αν εχω γρηγοροτερο ιντερνετ θα κανω περισσοτερη χρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και περισσότερα να καταναλώνεις, που δεν νομίζω να γίνεται, πως γίνεται η χρήση δεδομένων να μην καταγράφεται σωστά από το τηλέφωνο;

 

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, rory said:

Ούτε θα βγάλεις άκρη!

Έχω τον ίδιο αριθμό από το 1999-2000 και πριν ενάμιση χρόνο τον γύρισα σε κάρτα για αυτό το λόγο(τώρα δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου).

Προσπάθησα να βρω τι γίνεται με όλους τους τρόπους για περίπου τρεις μήνες, αφού είχα πάρει και 3-4 τηλέφωνα και ούτε οι ίδιοι δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν και μου έλεγαν ότι αυτά που λέω δεν γίνονται.

Όμως γινόταν! Μηδένιζα τα δεδομένα του κινητού και στα 3/4 του όγκου που είχα καταναλώσει μου τελείωνε στη εφαρμογή της cosmote.

Ποτέ δεν συμβάδιζαν οι δυο μετρητές.

 

Δηλαδή το κινητό έλεγε πχ οτι χρησιμοποίησες 4GB ενω εσύ είχες κατεβάσει 2.7?(3/4)

3 hours ago, cna said:

Τελικά παίζει να είμαι από τους τυχερούς δηλαδή. Όσοι έχετε Iphone να έχετε υπόψιν σαν ότι το WiFi Assist μάλλον δεν ελέγχει μόνον την ποιότητα του σήματος αλλά και την ταχύτητα σε σύγκριση με την ταχύτητα που κατεβάζει από το δίκτυο του παρόχου. Οπότε, εάν η ταχύτητα της σταθερής γραμμής δεν είναι μεγαλύτερη από την ταχύτητα του παρόχου - που δεν είναι ποτέ εάν έχετε σύνδεση 4G - τότε θα προτιμά να κατεβάζει από τον πάροχο. Κάτι ανάλογο, νομίζω, συμβαίνει και με τα Windows mobile, γι' αυτό κι έχω την συγκεκριμένη επιλογή πάντα κλειστή...

Αυτό είναι σίγουρο που λές?οτι οταν η ταχύτητα του 4G είναι πιο γρήγορη κατεβάζει παο εκεί?

4 hours ago, slalom said:

Γυρνα σε 3g για ενα μηνα παγιου και θα το καταλαβεις. Οσο πιο γρηγορη συνδεση εχει το κινητο τοσο πιο πολλα καταναλωνει και τρωει μπαταρια

το 3G τι σχέση έχει?Νομίζω οτι είσαι λάθος εδώ.Αν ανοίξω να δώ ενα video που είναι 10mb  είτε gprs είτε 3G είτε 4g έχω θα κατέβουν 10MB...Απλά στην μία περίπτωση θα γίνει "αμέσως" και στην άλλη θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, rory said:

@Staxtis Το κινητό είχε καταγράψει 1,2gb και η εφαρμογή της cosmote 1,5gb. Στο περίπου τώρα τα νούμερα γιατί πάει καιρός και δεν τα θυμάμαι ακριβώς.

Να φασνταστω χωρις wifi assit..
Εγω τώρα δεν ξέρω αν τα mb sto wifi assit μετράνε extra η είναι υπολογισμένα στα data...
Γιατι γράφει και πόσα mb σου έχει τραβήξει το assist...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε το καταλαβαινω αυτο.Αν ενα site ειναι 3MB, με 4G θα καταναλωσω περισσοτερα απο 3;

Ειναι διαφορετικο αυτο που εννοεις απο το αν εχω γρηγοροτερο ιντερνετ θα κανω περισσοτερη χρηση.

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

το 3G τι σχέση έχει?Νομίζω οτι είσαι λάθος εδώ.Αν ανοίξω να δώ ενα video που είναι 10mb  είτε gprs είτε 3G είτε 4g έχω θα κατέβουν 10MB...Απλά στην μία περίπτωση θα γίνει "αμέσως" και στην άλλη θα περιμένω.

Δοκιμαστε το και οι δυο και πειτε μου

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, slalom said:

 

Δοκιμαστε το και οι δυο και πειτε μου

Δεν εχω πρόβλημα να το δοκιμάσω ουτε είμαι σίγουρος οτι αυτό που λες δεν έχει βάση.
Αλλα θα ήθελα να μου εξηγήσεις τονμ λόγο αν μπορείς για να καταλα΄βω.

Link to comment
Share on other sites

Η "χρήση δεδομένων" στο τηλέφωνο είναι ο συνολικός όγκος που έχεις καταναλώσει από όλα.

Το wifi  assist καταναλώνει δεδομένα του δικτύου όταν δεν έχεις καλή σύνδεση wifi και αυτά συνυπολογίζονται στον συνολικό όγκο δεδομένων.

Αν προσθέσεις τι έχει καταναλώσει κάθε εφαρμογή, οι υπηρεσίες του συστήματος και το wifi assist πρέπει να έχεις την χρήση δεδομένων του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Δεν εχω πρόβλημα να το δοκιμάσω ουτε είμαι σίγουρος οτι αυτό που λες δεν έχει βάση.
Αλλα θα ήθελα να μου εξηγήσεις τονμ λόγο αν μπορείς για να καταλα΄βω.

Ας πουμε οτι οι σελιδες που μπαινεις και οι εφαρμογες που χρησιμοποιεις προσαρμοζουν την υπηρεσια τους αναλογα τη γραμμη που τους παρεχεται

 

Δε μιλαω φυσικα για βιντεο και ληψη αρχειων

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Staxtis said:

Αυτό είναι σίγουρο που λές?οτι οταν η ταχύτητα του 4G είναι πιο γρήγορη κατεβάζει παο εκεί?

 

Το είχα συναντήσει σε iPhone 6s φίλου. Έκτοτε το έχει κλειστό ενώ ακόμη και στο δικό μου 650 έχω απενεργοποιήσει την αντίστοιχη ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....Σήμερα τελείωσαν τα MB μου...Οταν ξεκίνησα να μετράω και μηδένισα τα του κινητού....Το Προγραμμα της cosmote έγγραφε...

462.6ΜΒ..
Μόλις μηδένισε αυτό το νούμερο πήγα στα Cell data του κινητού...

Cellular Data Usage:
Current Period: 414MB
Wi-Fi Assist: 4.3 MB
System Services:34.1

Σύμφωνα με όσα ρώτησα πιο πάνω μέσα στα 414 υπάρχουν τα 4.3 και τα 34.1 αν ισχύει αυτό τότε η cosmote με κλέβει σίγουρα κατα 50mb περίπου για κάθε 450MB.Αν όχι τότε με κλέβει μόνο 10MB!.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το "Current Period" είναι ο συνολικός όγκος δεδομένων του κινητού σου και πρέπει να συμπεριλαμβάνονται τα πάντα.

Ξανακάντω άλλη μια για να είσαι σίγουρος.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Staxtis said:

Λοιπόν....Σήμερα τελείωσαν τα MB μου...Οταν ξεκίνησα να μετράω και μηδένισα τα του κινητού....Το Προγραμμα της cosmote έγγραφε...

462.6ΜΒ..
Μόλις μηδένισε αυτό το νούμερο πήγα στα Cell data του κινητού...

Cellular Data Usage:
Current Period: 414MB
Wi-Fi Assist: 4.3 MB
System Services:34.1

Σύμφωνα με όσα ρώτησα πιο πάνω μέσα στα 414 υπάρχουν τα 4.3 και τα 34.1 αν ισχύει αυτό τότε η cosmote με κλέβει σίγουρα κατα 50mb περίπου για κάθε 450MB.Αν όχι τότε με κλέβει μόνο 10MB!.

 

Υπάρχει περίπτωση το κινητό να γράφει μόνο αυτά που κατεβάζεις; Γιατί η Cosmote μετράει την συνολική κίνηση (up/down), οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο τα 60 MB να αφορούν δεδομένα που έχουν αποσταλεί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, rory said:

Το "Current Period" είναι ο συνολικός όγκος δεδομένων του κινητού σου και πρέπει να συμπεριλαμβάνονται τα πάντα.

Ξανακάντω άλλη μια για να είσαι σίγουρος.

Θα το κάνω απο της 3 του μηνός που γίνεται η ανανέωση γιατι προς το παρόν αγόρασα 1GB αλλα δεν εμαφανίζεται στο App της cosmote αρα δεν μπορώ να δώ τι γίνεται.:/
Απο τις 3 του μηνός θα το κάνω και θα κλείσω και το wifi assist να δώ τι γίνεται.

7 minutes ago, cna said:

Υπάρχει περίπτωση το κινητό να γράφει μόνο αυτά που κατεβάζεις; Γιατί η Cosmote μετράει την συνολική κίνηση (up/down), οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο τα 60 MB να αφορούν δεδομένα που έχουν αποσταλεί...

Το κινητό δείχνει τι περνάνε σαν data δεν τον νοια΄ζει αν ειναι imessage-photo-e-mail-fb-youtube etc etc.Δεδομένα διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Staxtis said:

Το κινητό δείχνει τι περνάνε σαν data δεν τον νοια΄ζει αν ειναι imessage-photo-e-mail-fb-youtube etc etc.Δεδομένα διαβάζει.

Δεν είπα αυτό. Είπα ότι η Cosmote χρεώνει και το ανέβασμα και το κατέβασμα. Παράδειγμα: μπαίνεις σε μια σελίδα να δεις τον καιρό. Για να γίνει εφικτό αυτό το κινητό στέλνει δεδομένα με τα οποία ζητάει τα δεδομένα της σελίδας. Η Cosmote, λοιπόν, χρεώνει και αυτά τα λίγα δεδομένα που στέλνεις αλλά και τα πολλά δεδομένα που κατεβάζεις. Το θέμα είναι εάν το κινητό μετράει με τον ίδιο τρόπο που χρεώνει η Cosmote. Αν μετράει μόνον αυτά που κατεβάζεις προφανώς και θα υπάρχει μια διαφορά, έως και 20% εάν, βέβαια, δεν ανεβάσεις κάποιο αρχείο, σε αυτά που έχει γράψει το κινητό και σε αυτά που χρεώνει η Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, cna said:

Δεν είπα αυτό. Είπα ότι η Cosmote χρεώνει και το ανέβασμα και το κατέβασμα. Παράδειγμα: μπαίνεις σε μια σελίδα να δεις τον καιρό. Για να γίνει εφικτό αυτό το κινητό στέλνει δεδομένα με τα οποία ζητάει τα δεδομένα της σελίδας. Η Cosmote, λοιπόν, χρεώνει και αυτά τα λίγα δεδομένα που στέλνεις αλλά και τα πολλά δεδομένα που κατεβάζεις. Το θέμα είναι εάν το κινητό μετράει με τον ίδιο τρόπο που χρεώνει η Cosmote. Αν μετράει μόνον αυτά που κατεβάζεις προφανώς και θα υπάρχει μια διαφορά, έως και 20% εάν, βέβαια, δεν ανεβάσεις κάποιο αρχείο, σε αυτά που έχει γράψει το κινητό και σε αυτά που χρεώνει η Cosmote.

H vodafone δηλαδή δεν τα χρεώνει?Η τα  χρεώνουν όλες απλά λές μηπως για αυτό δεν συμβαδίζουν τα νούμερα?

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρείες χρεώνουν upload και download. Βέβαια, εγώ ποντάρω περισσότερο στο να σου κάνει μαϊμουδιές το wi-fi assist. Τί στο καλό. 16 χρόνια στην Cosmote έχω αλλάξει τόσα κινητά και ποτέ δεν είχα τέτοια ασυμφωνία. Το wifi assist, όμως, το έχω πάντα κλειστό...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω βρε παιδια με ξεκινησε ενα περιεργο προβλημα ενω τα δεδομενα ηταν κλειστα, εμπαινε ιντερνετ την ημερα και μου χρεωνε 1Ε χωρις να μπω καν, καθε μερα το ιδιο μυνημα εχασα 4Ε απο την καρτα, και ακομα το συνεχιζε τωρα σταματησε δεν ξερω πως  αλλα ειχε απο τα χριστουγενα αυτη η ιστορια, υπαρχει περιπτωση να κολησε το συστημα τους; το κινητο που εχω ειναι ενα zte a310  και ποτε  δεν ειχα παρομοιο θεμα, η κοσμοτε λεει οτι φταιει το κινητο μου αλλα πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, panos 12 said:

Εγω βρε παιδια με ξεκινησε ενα περιεργο προβλημα ενω τα δεδομενα ηταν κλειστα, εμπαινε ιντερνετ την ημερα και μου χρεωνε 1Ε χωρις να μπω καν, καθε μερα το ιδιο μυνημα εχασα 4Ε απο την καρτα, και ακομα το συνεχιζε τωρα σταματησε δεν ξερω πως  αλλα ειχε απο τα χριστουγενα αυτη η ιστορια, υπαρχει περιπτωση να κολησε το συστημα τους; το κινητο που εχω ειναι ενα zte a310  και ποτε  δεν ειχα παρομοιο θεμα, η κοσμοτε λεει οτι φταιει το κινητο μου αλλα πως γινεται;

H cosmote εννοείτε οτι θα έλεγε οτι φταίει το κινητό σου:D:D:D:D:D
Οταν λες όμως έμπαινε internet?είδες οτι η συσκευη σε άφηνε να μπείς?Με κλειστά data δοκίμασες να πας να μπείς στον internet ναδείς αν σε αφήνει?
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.