Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι στην vodafone απο τότε που με θυμάμαι και ουδέποτε σκέφτηκα να αλλάξω εταίρια μιας και ήμουν ικανοποιημένος και οι εταιρικές επιδοτήσεις που έδιναν πάντα ήταν καλύτερες του ανταγωνισμού.Ειχα Red 2 με 2.8GB data.Δεν το είχα τελειώσει ΠΟΤΕ μου ..Δεν θυμάμαι να μου είχε ερθέι έστω μια φόρα "καταναλώσατε το 80% τον MB σας".(ισως και να ήρθες αλλα να ήτνα τόσο σπάνιο που δεν το θυμάμαι.
Απο 1/1 σχεδόν πήγα στην Cosmote...Καλύτερο σήμα έιπαν...Θα είναι καλά είπαν...
ΑΡ*****.
Είναι μακράν ΠΟΛΥ χειρότερη σε όλους τους τομείς...
Εξυπηρέτηση πελατών που να στο κλείνει το τηλέφωνο...(ολες οι τηλεφωνικές είναι απασχολημένς καλέστε αργότερα)μην πώ οτι ΕΚΤΟΣ απο τους εταιρικούς πελάτες ΧΡΕΩΝΕΙ του απλούς για κλήση στην εξυπηρέτηση του που υπολειτουργεί?Εγω μια φορά έδωσα 3euro(6 τηλέφωνα απο 0.50 λεπτά) για να μην μιλήσω με ΚΑΝΕΝΑΝ.Για το σήμα δεν θα μιλήσω που δείχνει οτι έχει και κλείνει η δεν ακούς τίποτα...Τουλάχιστον με την Vod ήταν τίμιο...Ειίχε?Μιλούσες καμπάνα...Δεν είχε?δεν έμπαινες στον κόπο....


WHATEVER.......Απλά νευρίαζα καθώς έγγραφα και τα ανέφερα...Το θέμα είναι οτι κάνουν μια απατεωνιά και σκέφτομαι πως μπορω να μάθω τί γίνεται...Εγω πιστευω οτι είναι κάποια "κομπίνα" αλλα μπορεί και να κάνω λάθος...

Λοιπόν απο τα 2.8 GB πλέον έχω 4 GB και τελειώνουν ΚΑΘΕ μήνα...Για την αρκίβεια οχι απλά τελειώνουν αλλα δεν μου φτάνουν...Αυτό γίνεται απο τον πρώτο μήνα που πήγα στην εταιρία.Κάθε μήν πλέον γύρο στην 20 του μηνός.."καταναλώσατε το 80% ....."Δηλαδή 3.2GB που στην vodafone μέχρι της 30 του μηνός δεν μου είχε έρθει για 80%(δηλαδή 2.24GB).
Το ίδιο ακριβώς βλέπω οτι γίνεται σε άλλο κινητό άλλη γραμμής και έχει το ίδιο παράπονο....Πέτυχα εναν τεχνικό της vodafone και με άκουγε που έβριζα με ενα φίλο που έχει κομμωτριο και περίμενε ο άνθρωπος στην σειρά του και πετάγεται μου λέει χαμογελόντας(τότε βλέπω οτι είναι κα ιντυμένος "vodafone" ...."Το έχω ξανακούσει αυτό που λές αλλα δεν ξέρω τι γίνεται.
Για το μόνο που είμαι 1000% σίγουρος είναι οτι Η η vodafone δεν μετράει καλά και "κλέβει" τον εαυτό της(αμφιβάλω) Η η cosmote μας κλέβει κανονικά.

Μπορεί κάποιος να σκεφτεί τι γίνεται?Η ακόμα καλύτερα αν ξέρει κάτι.
Δεν υπάρχει λογική μιας και τα MB είναι MB...Αυτό που σκέφτηκα αλλα θέλει πολύ χρόνο και να κάψω 1 μήνα 2 γραμμές...Να πάρω 2 κινητά ίδια 1 vod 1 cosm και να κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια χρήση να ανοίγω δηλαδή τα ίδια video τις ίδιες ώρες..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, SirDiman said:

Δες απο το κινητο σου που καταναλωνεις τα MB

Αυτό που μου λές δεν είναι εφικτό...Τι εννοώ...
Μπορώ να δώ οτι έκανα κάτι πριν οταν έκανα browse και οτι κατανάλωσα 20mb...Εγώ που ξέρω οτι όντως τράβηξε 20 όντως??
Καταλαβαίνεις οτι με την ίδια χρήση κινητού και ΑΜΕΣΩΣ μετα την αλλαγή είναι σαν να καταναλώνω τον διπλάσιο αριθμό MB?Πόσο λογικό φαίνεται?

Και δεν είμαι ο μόνος που το έχει πεί-ισχυρίζεται.Αυτό είναι το περίεργο

Link to comment
Share on other sites

λες να ειναι τζουφια τα MB που δινει η κοσμοτε οπως οι πυρηνες της AMD ? :hehe:

 

Δοκιμασε να κατεβασεις ενα αρχειο 20MB και δες ποσο σου μενουν.
Επισης δες χωρις χρηση χωρις τπτ αν σου καταναλωνει τιποτα στο "background"

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει εφαρμογή η Cosmote για την παρακολούθηση της κατανάλωσης. Βάλε την και τσέκαρε εάν αυτά που γράφει το κινητό συμβαδίζουν με αυτά που γράφει η Cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Παιζει μηπως να εχεις VoLTE ανοικτο και να σου τρωει απο εκει  ? ( μπορει να πεταξα βλακεια , δεν εχω ψαξει πως ακριβως δουλευει)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, είμαι στην Cosmote από το 2001. Σε όλα αυτά τα χρόνια μόνο μια - δυο φορές έτυχε να εξαντλήσω τα GB και αυτό γιατί είχα κλείσει τελείως το wifi με αποτέλεσμα να κάνει όλες τις ενημερώσεις εφαρμογών μέσω του 4G...

 

@SirDiman To VoLTE δεν τρώει μονάδες από τα data...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, GoMaR said:

Συμφωνω με τον @cna
Πολλα χρονια πελατης της Cosmote και εγω, ποτε δεν ειχα θεμα με καταναλωσεις.

 

Αν είσαι σε μια εταιρία που έχεις πχ διαθέσιμα 2gb και καταναλώνεις τα 1.5gb (άσχετα αν ειναι στην πραγματικότητα 750mb)δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αυτό που λέω είναι μήπως καταναλώνεις πολύ λιγότερα απο αυτά που γράφει.

40 minutes ago, cna said:

Έχει εφαρμογή η Cosmote για την παρακολούθηση της κατανάλωσης. Βάλε την και τσέκαρε εάν αυτά που γράφει το κινητό συμβαδίζουν με αυτά που γράφει η Cosmote...

Θα το δοκιμάσω μόλις γίνει ανανέωση του προγραμματός μου.

42 minutes ago, YDinopoulos said:

Εχεις πιο γρηγορη ταχυτητα με Cosmote? Λεω -μηπως- ελεω γρηγορου Download το "παρακανεις" στην χρηση του.

Μου το είπαν αρκετοι αλλα η χρήση που κάνω είναι η ίδια.τι μπορεί να άλλαξε απο τον πρώτο κιολας μήνα που έκανα την αλλαγή στην χρήση μου?Κάνω οτι έκανα τόσα χρόνια.

21 minutes ago, cna said:

Εγώ, πάντως, είμαι στην Cosmote από το 2001. Σε όλα αυτά τα χρόνια μόνο μια - δυο φορές έτυχε να εξαντλήσω τα GB και αυτό γιατί είχα κλείσει τελείως το wifi με αποτέλεσμα να κάνει όλες τις ενημερώσεις εφαρμογών μέσω του 4G...

 

@SirDiman To VoLTE δεν τρώει μονάδες από τα data...

Αυτό ομως δεν είανι μέτρο σύγκρισης...Τι εννοώ..
Μπορεί γενικά να καταναλώνεις λιγότερα mb απο τα ονομαστικά...Αν πήγαινες όμως στην vodafone πχ και έβλεπες οτι καταναλώνεις πχ τα μισά??
Εγω αυτό βλέπω...Απο τον πρώτο μήνα που έβαλα cosmote και ΚΑΘΕ μήνα καταναλώνω 4gb ενω με την vod δεν α τελείωνα ποτέ:/ και ήταν και πολύ λιγότερα.
 

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι να αφησεις το κινητο μια ωρα χωρις να το πειραξεις, να δεις αν σου τρωει μεγαμπαιτ, οπως επισης να βρεις ενα αρχειο να κατεβασεις 20-30ΜΒ και να δεις αν σου καταναλωνει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, cna said:

Βάλε την εφαρμογή από σήμερα. Δεν χρειάζεται να περιμένεις μέχρι την ανανέωση.... Επίσης, μπορείς να ελέγχεις την κατανάλωση και μέσω Internet...

Το app τησ cosmote το έχω απο την πρώτη μέρα το θέμα είναι πώς θα κάνω calculate  απο το iphone...Γιατι σαν cellular Data Usage έχει "Current Period" ...Εκανα λοιπόν reset statistics εγγραψα και τα διαθέσιμα data που μου δίνει η cosmotε Και περιμένω....

Link to comment
Share on other sites

Μιας, και απ'ότι είδα, έχεις iPhone, δοκίμασε να κλείσεις το Wi-Fi Assist. Πας Settings -> Mobile Data, σκρολάρεις μέχρι κάτω κάτω, και το απενεργοποιείς

 

Ουσιαστικά το Wifi Assist σε γυρνάει σε Data αυτόματα, ακόμη κι αν είσαι κοντά σε Wifi, αλλά δεν έχει καλό σήμα (το WiFi) ή καλή ταχύτητα σύνδεσης στο νετ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deninho said:

Μιας, και απ'ότι είδα, έχεις iPhone, δοκίμασε να κλείσεις το Wi-Fi Assist. Πας Settings -> Mobile Data, σκρολάρεις μέχρι κάτω κάτω, και το απενεργοποιείς

 

Ουσιαστικά το Wifi Assist σε γυρνάει σε Data αυτόματα, ακόμη κι αν είσαι κοντά σε Wifi, αλλά δεν έχει καλό σήμα (το WiFi) ή καλή ταχύτητα σύνδεσης στο νετ.

Εψαξα ακριβώς αυτο το πράγμα πριν καν 2ωρο και το βρήκα.ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ στο κάνει ΜΟΝΟ οταν το wifi εχει χαμηλό σήμα φανταζόμουν μονο αν ειναι μακρία λόγο εμβέλειας.
Προσ το παρόν δεν το έκλεισα επιτιδες..να δώ λίγο πως θα παέι τώρα που μηδένισα τα data και σε 1 εβδομάδα θα το κλείσω να δώ αν αλλάξει κάτι.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.Οποιος έχει να προτίνει κάτι ακόμα feel free.
Θα δώσω feedback απο εβδομάδα για την εξέληξη.!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Staxtis said:

Εψαξα ακριβώς αυτο το πράγμα πριν καν 2ωρο και το βρήκα.ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ στο κάνει ΜΟΝΟ οταν το wifi εχει χαμηλό σήμα φανταζόμουν μονο αν ειναι μακρία λόγο εμβέλειας.
 

Υποτίθεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Staxtis said:

Εψαξα ακριβώς αυτο το πράγμα πριν καν 2ωρο και το βρήκα.ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ στο κάνει ΜΟΝΟ οταν το wifi εχει χαμηλό σήμα φανταζόμουν μονο αν ειναι μακρία λόγο εμβέλειας.
Προσ το παρόν δεν το έκλεισα επιτιδες..να δώ λίγο πως θα παέι τώρα που μηδένισα τα data και σε 1 εβδομάδα θα το κλείσω να δώ αν αλλάξει κάτι.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.Οποιος έχει να προτίνει κάτι ακόμα feel free.
Θα δώσω feedback απο εβδομάδα για την εξέληξη.!

Ούτε θα βγάλεις άκρη!

Έχω τον ίδιο αριθμό από το 1999-2000 και πριν ενάμιση χρόνο τον γύρισα σε κάρτα για αυτό το λόγο(τώρα δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου).

Προσπάθησα να βρω τι γίνεται με όλους τους τρόπους για περίπου τρεις μήνες, αφού είχα πάρει και 3-4 τηλέφωνα και ούτε οι ίδιοι δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν και μου έλεγαν ότι αυτά που λέω δεν γίνονται.

Όμως γινόταν! Μηδένιζα τα δεδομένα του κινητού και στα 3/4 του όγκου που είχα καταναλώσει μου τελείωνε στη εφαρμογή της cosmote.

Ποτέ δεν συμβάδιζαν οι δυο μετρητές.

 

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Μου το είπαν αρκετοι αλλα η χρήση που κάνω είναι η ίδια.τι μπορεί να άλλαξε απο τον πρώτο κιολας μήνα που έκανα την αλλαγή στην χρήση μου?Κάνω οτι έκανα τόσα χρόνια.

Γυρνα σε 3g για ενα μηνα παγιου και θα το καταλαβεις. Οσο πιο γρηγορη συνδεση εχει το κινητο τοσο πιο πολλα καταναλωνει και τρωει μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει να είμαι από τους τυχερούς δηλαδή. Όσοι έχετε Iphone να έχετε υπόψιν σαν ότι το WiFi Assist μάλλον δεν ελέγχει μόνον την ποιότητα του σήματος αλλά και την ταχύτητα σε σύγκριση με την ταχύτητα που κατεβάζει από το δίκτυο του παρόχου. Οπότε, εάν η ταχύτητα της σταθερής γραμμής δεν είναι μεγαλύτερη από την ταχύτητα του παρόχου - που δεν είναι ποτέ εάν έχετε σύνδεση 4G - τότε θα προτιμά να κατεβάζει από τον πάροχο. Κάτι ανάλογο, νομίζω, συμβαίνει και με τα Windows mobile, γι' αυτό κι έχω την συγκεκριμένη επιλογή πάντα κλειστή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.