Jump to content



Ευρυζωνική γραμμή / υπηρεσία ( OTE, κλτ.) απορίες, προβλήματα ...


Recommended Posts

Ανοίγω το παρόν θέμα μιας και δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο.

 

Άλλαξα το modem-router (zte) που είχα, με το speedport envy 2i. Καθώς κάλεσα την εξυπηρέτηση άκουσα κάποιο ηχογραφημένο μήνυμα

ότι η γραμμή μου είναι στο στάδιο μετάβασης σε ευρυζωνική (κάτι τέτοιο, δεν έδωσα σημασία). 

*adsl 24mb, pstn γραμμή (vdsl δεν έχουμε ακόμα :wall:)

 

Το απόγευμα παίρνω τηλ. την εξυπηρέτηση από το κινητό, με κατευθύνουν, συνδέω στο router καλώδιο (phone2) από τον διαχωριστή (η συσκευή είναι αλλού)

και όλα κομπλέ. Κάθομαι και το ψάχνω τι στο πο... είναι η ευρυζωνική γραμμή, μιας και μου είπε ότι θα γίνουν όλες έτσι και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ή να 

απενεργοποιήσω την μπούρδα! Ισχύει το τελευταίο??

 

Απ'ότι κατάλαβα είναι VOIP, στον (π)οτε μου είπαν δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά κάτι παρόμοιο,

δεν την θέλω αυτή την παπάτζα (θα μου πείτε πολλά ζητάς).

 

Πάμε στα αρνητικά,

- σε περίπτωση που δεν δουλεύει το modem δεν έχω τηλέφωνο! Δεν μπορώ να καλέσω! 

- σε περίπτωση που δεν συγχρονίζει ομοίως,

*αυτά τα 2 είναι και τα σημαντικότερα για μένα αν δεν δουλεύει το internet για το χ,ψ λόγο θέλω να έχω τηλέφωνο όπως πριν!

Γίνεται, μπορώ να κάνω κάτι (μου είπαν ότι δεν μπορώ, δεν υπάρχει κάποια λύση)??

- άλλη περίπτωση, αν χρειαστείς να πάρεις τηλ. την εξυπηρέτηση και για τους παραπάνω λόγους δεν έχεις τηλ. πρέπει να πάρεις από άλλη συσκευή

(τους πήρα από το κινητό) και να χρεωθείς!! (Βάζω τελίτσες.....................,  θα φάω ban αν γράψω αυτά που σκέφτομαι.

 

Υπάρχει κάποια λύση ή ..... .......... .... .......?

(αυτά για αρχή)

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ βαφτίζει "ευρυζωνική" τηλεφωνία το VoIP, οπότε μέσα έπεσες, ανεξάρτητα από τη διάψευση :)

Ακόμη κι αν κατάφερνες να το γλιτώσεις προς το παρόν, τους αμέσως επόμενους μήνες θα άλλαζε...

 

Τα αρνητικά που επισημαίνεις ισχύουν, αλλά με ένα UPS εξασφαλίζεις τουλάχιστον τη δική σου πλευρά. Μάλιστα ο ΟΤΕ δίνει ένα mini UPS αν του αναφέρεις ότι χρειάζεσαι αδιάλλειπτη παροχή (πχ για συναγερμό). Το πρόβλημα είναι ότι εάν πέφτεις σε καμπίνα και γίνει διακοπή στην περιοχή, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχει ρεύμα η καμπίνα, γιατί οι περισσότερες δεν έχουν μπαταρίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, κάτσαμε στον άξονα των Ζ.

Ups υπάρχει (πάντα έχω το modem συνδεδεμένο πάνω του).

Τον π(οτε) τους μέσα :wall: .

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Ο ΟΤΕ βαφτίζει "ευρυζωνική" τηλεφωνία το VoIP, οπότε μέσα έπεσες, ανεξάρτητα από τη διάψευση :)

επίσης για να μην μειώσουν και τις τιμές/χρεώσεις, μιας και χρησιμοποιείς τηλεφωνία μέσω internet έπρεπε να σε χρεώνουν

μόνο για την  παροχή του internet (λέω τώρα :whistling: , καταγγελία..)

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Σαν υπηρεσία είναι πολύ καλύτερη και έχει πάρα πολλές δυνατότητες, αλλά το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι η λειτουργία που εξαρτάται απο την παροχή ρεύματος...
Πάρε τηλέφωνο και πες οτι για λόγους υγείας θα πρέπει να υπάρχει αδιάλειπτη λειτουργεί τηλεφωνίας στον χώρο σου κατι το οποίο δεν μπορούν να στο εγγυηθουν, άρα θα είναι υπεύθυνοι εάν, συμβεί κατα!
Οπότε να το αλλάξουν σε pots τηλεφωνία!!!

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

VoIP δεν σημαίνει τηλεφωνία μέσω internet.

:p σου δίνει την δυνατότητα μέσω της IP σου να μιλήσεις μέσω της IP που έχει ο άλλος, 

το  έγραψα γενικά (ενώ σου δίνει κι άλλες δυνατότητες όπως έγραψε και ο bpapad81)

 

πριν 4 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Έχω ΟΤΕ 1 χρόνο με αυτό το "σύστημα". Δεν υπάρχει λύση να κάνεις κάτι άλλο. Αν θέλεις να έχεις την τηλεφωνική συσκευή σε άλλη μπρίζα αυτό γίνεται.

έτσι το έχω, 2 συσκευές σε άλλες τηλ. πρίζες,

καλώδιο από τον διαχωριστή (phone) συνδεδεμένο στο modem (phone2).

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος bpapad81 έγραψε:

Σαν υπηρεσία είναι πολύ καλύτερη και έχει πάρα πολλές δυνατότητες, αλλά το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι η λειτουργία που εξαρτάται απο την παροχή ρεύματος... 

Πάρε τηλέφωνο και πες οτι για λόγους υγείας θα πρέπει να υπάρχει αδιάλειπτη λειτουργεί τηλεφωνίας στον χώρο σου κατι το οποίο δεν μπορούν να στο εγγυηθουν, άρα θα είναι υπεύθυνοι εάν, συμβεί κατα!
Οπότε να το αλλάξουν σε pots τηλεφωνία!!!

Πέρα από την παροχή ρεύματος (αν και το έγραψα παραπάνω), στην περίπτωση που δεν συγχρονίζει το modem, πάλι δεν

έχεις τηλ. σωστά ?

 

Ευχαριστώ, αυτό μπορεί να δουλέψει ως προσωρινή λύση, μιας και θα μεταβούν όλοι σε ευρυζωνική αυτό μου ανέφεραν στον ΟΤΕ, 

επίσης διάβασα κι αυτό που αναφέρει ο deninho από το 2018 όλοι θα έχουμε ευρυζωνική.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν συγχρονίζει η γραμμή δεν έχεις τηλέφωνο.
Για να γίνει αυτό που λέτε, από το 18 και μετά voip, ακόμα δεν είναι έτοιμοι... Κανένας παροχος, για διάφορους λόγους.. Οπότε κοίτα να το αλλάξεις εφόσον σε ενοχλεί... Μίλα και με ΕΕΤΤ

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bpapad81 said:

Εαν δεν συγχρονίζει η γραμμή δεν έχεις τηλέφωνο.
Για να γίνει αυτό που λέτε, από το 18 και μετά voip, ακόμα δεν είναι έτοιμοι... Κανένας παροχος, για διάφορους λόγους.. Οπότε κοίτα να το αλλάξεις εφόσον σε ενοχλεί... Μίλα και με ΕΕΤΤ

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν είναι υποχρεωτικό να γίνουν όλα τα τηλέφωνα VoIP, αυτό που είναι υποχρεωτικό είναι να υποστηρίζεται δρομολόγηση IP από τους παρόχους. Το 2018 έχει τεθεί από τον ΟΤΕ/DT ως χρονοδιάγραμμα που εκείνοι θέλουν να γίνουν All IP, όπως έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Πάντως αυτή τη στιγμή εικάζω ότι ο ΟΤΕ έχει περισσότερες ενεργές συνδέσεις VoIP από τη Cyta και εν γένει και οι δύο δεν έχουν σημαντικά θέματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, vagsk said:

ακριβώς την Cyta έχουν όλοι στο μυαλό τους και δεν θέλει κανείς να μεταβεί σε voip. Τα προβλήματα που είχε τα πρώτα χρόνια ήταν απίστευτα.

Έλα να δεις που θα μπορούσε να βγεί από πάνω τώρα.

Μάλιστα θα μπορεί να πει οτι έχει την εμπειρία με το μέρος της όπως διατείνεται ο ΟΤΕ τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος bpapad81 έγραψε:

Μίλα και με ΕΕΤΤ

Από Δευτέρα θα τους πάρω τηλ. (ΕΕΤΤ) να δω τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ

 

 

On 29/3/2017 at 8:56 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Ανοίγω το παρόν θέμα μιας και δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο.

βρήκα και το παρακάτω θέμα

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό να γίνουν όλα τα τηλέφωνα VoIP, αυτό που είναι υποχρεωτικό είναι να υποστηρίζεται δρομολόγηση IP από τους παρόχους. Το 2018 έχει τεθεί από τον ΟΤΕ/DT ως χρονοδιάγραμμα που εκείνοι θέλουν να γίνουν All IP, όπως έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.
Πάντως αυτή τη στιγμή εικάζω ότι ο ΟΤΕ έχει περισσότερες ενεργές συνδέσεις VoIP από τη Cyta και εν γένει και οι δύο δεν έχουν σημαντικά θέματα.

Το να περάσει ip για τηλέφωνο είναι το μόνο εύκολο..
Το θέμα θέμα είναι ότι εσυ πχ που είσαι 2,5km απο ΑΚ... Θα έχεις σωστό Voip?!?! Χμ.., δεν νομίζω... Μήπως λεω, μήπως πρέπει να γίνουν όλα το KV, Fttc?!?! για να έχει σωστό voip?!? Σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπως λες... Έχεις δει μήπως το πως γίνεται η όλη διαδικασία τη1 ενεργοποίησης και τη εξοπλισμούς έχουν τόσο οι παροχοι αλλά και οι πελάτες ? Μάλλον FTTX.. όταν θα γίνει και εδώ τοτε ναι να παίξει. Εδώ δεν έχουν όλες οι περιοχές vdsl!!!

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bpapad81 said:


Το να περάσει ip για τηλέφωνο είναι το μόνο εύκολο..
Το θέμα θέμα είναι ότι εσυ πχ που είσαι 2,5km απο ΑΚ... Θα έχεις σωστό Voip?!?! Χμ.., δεν νομίζω... Μήπως λεω, μήπως πρέπει να γίνουν όλα το KV, Fttc?!?! για να έχει σωστό voip?!? Σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπως λες... Έχεις δει μήπως το πως γίνεται η όλη διαδικασία τη1 ενεργοποίησης και τη εξοπλισμούς έχουν τόσο οι παροχοι αλλά και οι πελάτες ? Μάλλον FTTX.. όταν θα γίνει και εδώ τοτε ναι να παίξει. Εδώ δεν έχουν όλες οι περιοχές vdsl!!!

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ίσως δεν είναι το πιο κατάλληλο θέμα για να το αναλύσουμε, αλλά προφανώς και δεν χρειάζεται VDSL ή FTTx για VoIP τηλεφωνία. Μία γραμμή χωρίς βλάβες, ακόμα και λιγότερο από 2Mbps είναι αρκετή για να έχεις πλήρως αποδεκτό VoIP. Επιπλέον, δεν αναφέρθηκα σε άλλες εταιρείες, αλλά στην ίδια την DT που με τον ίδιο εξοπλισμό και την ίδια τεχνογνωσία υλοποιεί την μετάβαση σε All IP τηλεφωνία (σε μικρές χώρες όπως τα Σκόπια έχει ολοκληρωθεί εδώ και καιρό). Βάσει του ίδιου προγραμματισμού μάλιστα άρχισαν να δίνουν και WiFi calling από τα κινητά της Cosmote.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν ακόμη πολλά πράγματα να γίνουν για την ανάπτυξη των ευρυζωνικών δικτύων στην Ελλάδα. Αλλά με το να πετάμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, φεύγει η έμφαση από τα πραγματικά προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση,

μιας και στο ασύρματο έχω "πιάσει" όλες τις θέσεις στην αυτόματη απόρριψη, μέσω του router (προς αξιοποίηση της "ευρυζωνικής" )

 speedport envy 2i μπορώ να μπλοκάρω συγκεκριμένους αριθμούς που θέλω (προωθητικές wind, vodafone κτλ.. να ηρεμήσουν τα @@ μας)?

Δεν πήρε κάτι το μάτι μου στην σελίδα ρυθμίσεων του router.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ειναι λαμογια σημερα μου βαλανε voip σε καταστημα που σημενει οτι αν δεν πληρωσω το ιντερνετ δεν θα με βρισκουν οι πελατες μου γιατι δεν θα δουλευει το σταθερο..το μαγαζι του οτε παει να κλησει τα δικα μας μαγαζια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.