Jump to content



Πρόβλημα με ρύθμιση στροφών ανεμηστηράκι ψύχτρας cpu


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω την εξής μητρική Gigabyte B85-HD3 και τον ακόλουθο επεξεργαστή intel core i3 4340

το ανεμηστηράκι είναι συνδεμένο πάνω στη μητρική με 4πιν στα BIOS μου έχει να το ρυθμίσω στίς εξής επιλογές manual,silent,disabled,normal εγώ το έχω στο normal και τρέχει με 1000 ρπμ όταν το βάλω στο disabled πιγένει με 2500 αλά με πέρνει τα αυτιά ...υπάρχει καμιά άλη λύση να το βάλω με κάπιο άλο τρόπο στις στροφές που εγώ επιθυμώ??.....να σημειωθεί ότι δοκίμασα το speedfan  αλά λειτουργεί μόνο εκείνει τη στιγμή που θα το ρυθμίσω άμα κάνω επανακίνση ξανα πιγένει στα 1000 ρπμ.....εγώ θέλω κάτι να είναι σταθέρο...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο manual  υπάρχει τρόπος να το έχεις αθόρυβο και να αλλάζει μόνο του στροφές ανάλογα με τη θερμοκρασία και με τρόπο άλλο από τον αυτόματο.

Καθορίζεις εσύ ένα συντελεστή αναγωγής της μεταβολής της θερμοκρασίας σε μεταβολή του σήματος PWM και από εκεί στις στροφές των ανεμιστήρων σου.

Τρόπο για να κάνεις seting  σε κάποιες στροφές "τυχαίες" δεν βλέπω, πέραν του να βάλεις κάποιον fan controller, ή αντιστάσεις μείωσης της τάσης τοροφδοσίας.

Αλλά το θέμα παραμένει καθώς οι σταθερές στροφές γενικώς δεν συνίστανται εκτός και αν έχεις κάποιο αποδοτικό σύστημα ψύξης που λειτουργεί και υποστηρίζει τη μεγιστη κατανάλωσή σου διατηρώντας τις στροφές των ανεμιστήρων σταθερές και μη ενοχλητικές !

 

Για δες όμως τα α κόλουθα

Σελιδα 23

 

&& CPU/System Temperature
Displays current CPU/system temperature.
&& CPU/System Fan Speed
Displays current CPU/system fan speeds.
&& CPU/System Temperature Warning
Sets the warning threshold for CPU/system temperature. When CPU temperature exceeds the threshold,
BIOS will emit warning sound. Options are: Disabled (default), 60oC/140oF, 70oC/158oF, 80oC/176oF,
90oC/194oF.
&& CPU/System Fan Fail Warning
Allows the system to emit warning sound if the fan is not connected or fails. Check the fan condition or
fan connection when this occurs. (Default: Disabled)
&& CPU Fan Speed Control
Allows you to determine whether to enable the fan speed control function and adjust the fan speed.
Normal Allows the fan to run at different speeds according to the CPU temperature. You can adjust
the fan speed with EasyTune based on your system requirements. (Default)
Silent Allows the fan to run at slow speeds.
Manual Allows you to control the fan speed under the Slope PWM item.
Disabled Allows the fan to run at full speeds.

&& Slope PWM
Allows you to control the fan speed. This item is configurable only when CPU Fan Speed Control is set
to Manual. Options are: 0.75 PWM value /oC ~ 2.50 PWM value /oC.

 

Έτσι μπορείς να ρυθμίσεις με βάση της ελάχιστη θερμοκρασία του συστήματός σου και με βάση τους ανεμιστήρες που έχεις το ποσοστό του % του σήματος PWM που αντιστοιχεί σε αυτήν την θερμοκρασία και φέρνει τις επιθυμητές ελάχιστες στροφές.

Για παράδειγμα :

Αν η idle θερμοκρασία είναι 30 βαθμοί και επιλέξεις τον συντελεστή 0.75 PWM value /oC, τότε θα έχεις για αυτή τη θερμοκρασία τους ανεμιστήρες να στρέφονται με σήμα PWM ίσο με 30 χ 0,75 = 22,5% 

Το τι σημαίνει αυτό για τους δικούς σου ανεμιστήρες δεν ξέρω αλλά θα το δεις εσύ!

Με αυτό το συντελεστή θα έχεις ας πούμε στην μέγιστη θερμοκρασία που εσύ θέλεις να πηγαίνει το σύστημά σου , ας πούμε 70 βαθμούς, σήμα  PWM = 70 x 0,75 = 52,5 

Αυτό το ποσοστό σήματος μπορεί να μην φέρνει αρκετές στροφές ώστε να ελεγχθεί η θερμοκρασία .

Έτσι θα πρέπει να ξεκινήσεις ανάποδα και να πειραματιστείς για να προσδιορίσεις ποιος είναι ο συντελεστής που οδηγεί στο απαραίτητο σήμα % έτσι ώστε οι ανεμιστήρες να στρέφονται αρκετά γρήγορα για να διατηρείται η θερμοκρασία εκεί που θέλεις. 

Ας πούμε λοιπόν ότι αυτός ο συντελεστής είναι 1,4 PWM value /oC τότε θα έχεις  70 χ 1,4 = 98% και οι ανεμιστήρες θα στρέφονται στο τέρμα.

Αυτό σημαίνει ότι στο idle θα στρέφονται με 30 χ 1,4 = 42% , για ότι αυτό σημαίνει για τους ανεμιστήρες σου.

 

Καλή διασκέδαση ! :D

Edit:  Καλώς ήρθες στην παρέα μας ! :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Internetakis1994 έγραψε:

 

κάτι σαν και αυτο δηλαδή?  το έκανα αλά μηπως δεν λειτουργησε επειδή έχω το cpu fan speed στο normal (απο τα bios) να το βαλω σε πια επιλογη Normal,silent,manual,diasbled? άμα δεν ενοείς κάτι σαν και αυτό στείλε κάπιο video για να καταλάβω ευχαρηστω!

 

Έγινε επεξεργασία από Internetakis1994
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Internetakis1994 έγραψε:

το ανεμηστηράκι  έχει να το ρυθμίσω στίς εξής επιλογές manual,silent,disabled,normal εγώ το έχω στο normal και τρέχει με 1000 ρπμ όταν το βάλω στο disabled πιγένει με 2500 αλά με πέρνει τα αυτιά ...υπάρχει καμιά άλη λύση να το βάλω με κάπιο άλο τρόπο στις στροφές που εγώ επιθυμώ??

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω με το μαμίσιο ανεμιστηράκι δεν νομίζω να έχεις συχνά ησυχία, ιδίως το καλοκαίρι που σφίγγουν οι ζέστες.

Ακόμα και αν κατεβάσεις πάρα πολύ χαμηλά τις στροφές του ανεμιστήρα (silent) το μέγεθος της ψύκτρας (Το αλουμινένιο σώμα) δεν βοηθάει στο να απάγει τη θερμοκρασία.

Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να αγοράσεις μια άλλη ψύκτρα για να βρεις την υγειά σου.  Από την προσωπική μου εμπειρία σε παλιότερο δικό μου σύστημα αλλά και σε δυο άλλα φίλων θα σου πρότεινα την Arctic Freezer 7 Pro Rev. 2 η οποία κάνει κάτω από 20€, έχει έξι χρόνια εγγύηση και είναι value for money για αυτά που προσφέρει. Βέβαια, όσο πιο πολύ ανεβαίνεις σε θέμα κόστους, τόσο πιο πολλά παίρνεις αλλά το θέμα "αθόρυβο PC" θέλει κόπο, χρόνο και χρήμα (κουτί, ανεμιστήρες, μονώσεις, fan contr;olers κτλ).

Κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι δεν αναφέρεις σε τι κουτί είναι το σύστημά σου και πως αερίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

απάντηση που με έδωσε ένα άτομο απο άλο σιτε νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή <<< εχουμε περομοια μητρικη...βαλτο στο μανουαλ και 2 pwm απο κατω.Σε iddle εχει τις ιδιες στροφες με το νορμαλ αλλα μολις ζεσταινεται ο επεξεργαστης ανεβαινουν πιο γρηγορα οισστροφες αποτι στο νορμαλ.Με λιγα λογια η καμπυλη του ανεμιστηρα γινεται πιο aggressive>>> η απάντηση του ήταν αυτή και όντως ισχύει αυτό που λεέι το τσέκαρα!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό που λέει ο φίλος από πάνω, που είναι μια πιο ριζική λύση, μπορείς να παίξεις με το software της μητρικής σου το πως στο είπα πιο πάνω (δες το κείμενο που είναι έγχρωμο! )

Θα κάνεις την επιλογή Manual και μετά θα πάς να ορίσεις το συντελεστή στο Slope PWM.

 

Α και για το Speed Fan αυτο που λες ότι το ξεχναει κάθε φορά που σβήνεις το πισι, υπάρχει επιλογή να το κάνεις μόνιμο (πατάς το remember) δες στο video στο 7' 14"   που έβαλες ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Internetakis1994 έγραψε:

απάντηση που με έδωσε ένα άτομο απο άλο σιτε νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή <<< εχουμε περομοια μητρικη...βαλτο στο μανουαλ και 2 pwm απο κατω.Σε iddle εχει τις ιδιες στροφες με το νορμαλ αλλα μολις ζεσταινεται ο επεξεργαστης ανεβαινουν πιο γρηγορα οισστροφες αποτι στο νορμαλ.Με λιγα λογια η καμπυλη του ανεμιστηρα γινεται πιο aggressive>>> η απάντηση του ήταν αυτή και όντως ισχύει αυτό που λεέι το τσέκαρα!

Ακριβώς !

Η καμπύλη αντίδρασης των ανεμιστήρων μπορεί να γίνει αρκετά "απότομη"!

Πρακτικά με συντελεστή 2,5 % PWM ανά βαθμό C , θα έχεις τους ανεμιστήρες να στρέφονται στο μέγιστο από τους 40 βαθμούς.

Με συντελεστή 2 % PWM ανά βαθμό C , που έβαλες, θα έχεις τους ανεμιστήρες να στρέφονται στο μέγιστο από τους 50 βαθμούς.

Εσύ θα δεις τη συνολική συμπεριφορά του συστήματός σου, και θα αποφασίσεις που το θέλεις και που αντέχουν τα αυτιά σου να δουλεύει !

Δες πιο πάνω στο post που σου έγραψα μερικά παραδείγματα ρύθμισης και θα δείς τη διαδικασία ρύθμισης για να το φέρεις εκεί που θέλεις ! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

ο θέμα είναι ότι πρέπει να ανοίγει και το πρόγραμμα μαζί με τα windows για να ισχύουν οι ρυθμίσεις που έχω στη φότο οπότε η καλύτερη επιλογή μου φένεται ότι είναι απο τα bios manual και 2,5

Έγινε επεξεργασία από Internetakis1994
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

Προκαταβολικά σας λέω ότι οι γνώσεις μου πάνω στο αντικείμενο είναι πολύ περιορισμένες.

Το πρόβλημα μου είναι ο θόρυβος που προέρχεται από τους 3  case fans. Τα fans είναι αυτά του κουτιού Crystal 570x corsair και η μητρική μου η Asus TUF gaming b460 pro wifi. 

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει τα παρακάτω για να μειώσω τις στροφές r.p.m και επομένως το θόρυβο χωρίς αποτέλεσμα:

  1. Από το Bios
  2. Με προγράμματα τύπου speed fan
  3. Με το icue της Corsair.

Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω, δαπάνησα αρκετά χρήματα για τον υπολογιστή, για να είναι αθόρυβος μιας και τον θέλω για επαγγελματική χρήση.

Πέρα από το να τους αποσυνδέσω εντελώς υπάρχει τρόπος να μειωθεί η ταχύτητά τους?

Στον επεξεργαστή i9 10900 έχω την H115i elite capelix και η θερμοκρασία idle είναι 25-30 οC.

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις αντιστασεις, σαν αυτες

 

 

ή καποιο fan controller με απειρες ρυθμισεις και πολλα γουστα

 

WWW.EBAY.CO.UK

Find great deals on eBay for fan+controller. Shop with confidence.

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως τη λύση θα σου την δώσει πάντα κάποιος συνάδλεφος Μηχανολόγος!

Σε ευχαριστώ πολύ @slalomαν μπορείς και δεν είναι αντίθετο προς τους κανόνες του φόρουμ βάλε λινκ από εγχώριο κατάστημα.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, rndmg176 said:

Το πρόβλημα μου είναι ο θόρυβος που προέρχεται από τους 3  case fans. Τα fans είναι αυτά του κουτιού Crystal 570x corsair και η μητρική μου η Asus TUF gaming b460 pro wifi. 

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει τα παρακάτω για να μειώσω τις στροφές r.p.m και επομένως το θόρυβο χωρίς αποτέλεσμα:

  1. Από το Bios
  2. Με προγράμματα τύπου speed fan
  3. Με το icue της Corsair.

Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω, δαπάνησα αρκετά χρήματα για τον υπολογιστή, για να είναι αθόρυβος μιας και τον θέλω για επαγγελματική χρήση.

Πέρα από το να τους αποσυνδέσω εντελώς υπάρχει τρόπος να μειωθεί η ταχύτητά τους?

 

Αν δεν μπορείς να ελέγξεις τις στροφές τους σημαίνει ότι δεν είναι συνδεδεμένοι οι ανεμιστήρες πάνω στη μητρική, αλλά σε molex.

 

Υπάρχει και η περίπτωση να είναι συνδεδεμένοι πάνω στη μητρική αλλά να μην υποστηρίζουν PWM και η μητρική σου να μην υποστηρίζει DC mode.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος rndmg176 έγραψε:

Εννοείται πως τη λύση θα σου την δώσει πάντα κάποιος συνάδλεφος Μηχανολόγος!

Σε ευχαριστώ πολύ @slalomαν μπορείς και δεν είναι αντίθετο προς τους κανόνες του φόρουμ βάλε λινκ από εγχώριο κατάστημα.

Ευχαριστώ!

Αντιθετο δεν ειναι, αλλα η ποικιλια εξω ειναι μεγαλυτερη

 

Για παραδειγμα

https://www.skroutz.gr/c/680/diafora-psiksis/f/1023029/Fan-Controllers.html?o=fan+controller&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.