Jump to content


Δεν ανοίγει αμέσως το pc.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Είνα ιενα πρόβλημα το οποίο το εχω καιρό θα έλεγα απλά άλλες φορές το κάνει πιο συχνά αλλες πιο σπάνια...

Ειναι βραδυ κλείνω το pc μου...start->shut down...
Μεσημέρι απογευμα γυρνάω απ οτην δουλεία power button...ΤΙΠΟΤΑ....Οσεσ φορές και να το πατήσω..Αν κλείσω το psu απο το κουμπί και το ξανα ανοίξω πάλι τίποτα...
Δυο τρόποι υπάρχουν για να ανοίξει..
1.Κλείνω όλο το πολύμπριζό και το ξαναανοίγω..πατά power button και ανοίγει..
2.Να πατήσω παρατεταμένα 5-10sec το power button είτε 1 είτε 2 φορές...Ακούω εναν μικρό θόρυβο ενα "γκλίνκ"οπως οταν κλείνει το pc..(οπως οταν αφοπλίζει ενα ρελέ να το πώ..Οταν πέφτει το ρευμα?Ο φυσιολογικός θόρυβος δηλάδή)...Και μετα πατάω και ανοίγει κανονικά.

Νομίζω οτι το pc σαν να μην κλείνει τελείως?Κάπως να κρατάει φορτίο?Δεν αναβοσβήνει κανένα λαμπάκι...Δεν μπαίνει σε sleep mode δηλαδή(τουλαχιστον εμφανές) γιατι είτε κουνήσω Mouse-keyboard η πατήσω το Power button δεν κάνει τίποτα.

Το pc είναι αυτό στην υπογραφή μου...:/
Καμια ιδέα?Μήπως εχει κανα πρόβλημα το psu?μήπως δεν πατάει καλά κανα καλώδιο κάπου?


Να ενημερώσω οτι δεν το κάνει πάντα.Το κάνει μπορει 1 φο΄ρα την εβδομάδα μπορεί 3 μπορεί και μια φορά τον μήνα.Επίσης δεν μου το έχει κάνει ποτε σε shutdown και αμέσως power...Δηλαδή οτνα το κάνει βλέπω οτι το κάνει με αρκετές ώρε αφόυ το έχω κλείσει.


edit:Νόμα οτι έγγραφα το psu...Corsair RM550

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

χμμ,ψιλοπερίεργο.... αλλά για να σιγουρευτείς,δοκίμασε να βάλει το pc:

1)Κατευθείαν στην πρίζα(όχι από το πολύπριζο)

2)Σε άλλη πρίζα του σπιτιού(είτε κατευθείαν είτε και με το πολύπριζο)

ώστε να απομονώσεις οτι δεν φταίει σε κάτι το ηλεκτρολογικό του σπιτιού! (είχα κάτι πάρομοια θέματα και ναι έφταιγε το παμπάλαιο σπίτι....)

Όσο για τον ήχο αν είναι κάτι σε στυλ beep σειρήνας ή γλινγκ όπως το λές,συνήθως στις περισότερες mobo είναι φυσιολογικό και σημαίνει οτι κάνει boot,τσέκαρε στο manual της μητρικής σου για σιγουριά....

Ειδαλλώς έχει κάψει κάποια φλάντζα το psu και αν μπορεί να σε βοηθήσει καποιός συμφορουμο-λαμπίτης....:P

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Gamer sensei said:

χμμ,ψιλοπερίεργο.... αλλά για να σιγουρευτείς,δοκίμασε να βάλει το pc:

1)Κατευθείαν στην πρίζα(όχι από το πολύπριζο)

2)Σε άλλη πρίζα του σπιτιού(είτε κατευθείαν είτε και με το πολύπριζο)

ώστε να απομονώσεις οτι δεν φταίει σε κάτι το ηλεκτρολογικό του σπιτιού! (είχα κάτι πάρομοια θέματα και ναι έφταιγε το παμπάλαιο σπίτι....)

Όσο για τον ήχο αν είναι κάτι σε στυλ beep σειρήνας ή γλινγκ όπως το λές,συνήθως στις περισότερες mobo είναι φυσιολογικό και σημαίνει οτι κάνει boot,τσέκαρε στο manual της μητρικής σου για σιγουριά....

Ειδαλλώς έχει κάψει κάποια φλάντζα το psu και αν μπορεί να σε βοηθήσει καποιός συμφορουμο-λαμπίτης....:P

Στην αρχή θεωρούσα οτι φταίει το πολύμπριζό ασφαλείας(ενα belkin) αλλα όταν είδα οτι ανοίγει με 5-10 sec στο Powerbutton θεώρησα οτι δεν φταίει αυτό.
Το να το αλλάξω πρίζα δεν είναι εφικτό γιατι δεν είναι κάτι που θα καταλάβω σε 1-2 μέρες..Μπορει να μου το κάνει και 1φορά τον μήνα επομένως δεν μπορώ να βάλω όλο το pc κάπου αλλού.Μπορώ να δοκιμάσω άλλο πολύμπριζο.
Το "γκλινκ" που περιγράφω δεν είναι σειρήνα η κάποιος "κακός" θόρυβος είναι ενας θόρυβος πολύ μικρός που κάνει πάντα όταν κλείνει το pc.Δεν ξέρω πως μπορώ να τον χαρακτηρίσω...Ενας θόρυβος όπως οταν κλείνει τελείως το ρευμα και σβήνουν όλα.
Δηλαδή νομίζω οτι κάτι δεν κλείνει τελείως οταν κλείνω το pc και μένει σε αδράνεια για αυτό μόλις πατήσω 5-10sec το κουμπι κάνει σαν "hard shut down"επομένως ακούω τον ήχο απο τα ρευματα που κλέινουν και μετά μόλις πατάω ανοίγει γιατι έχει κλείσει "κανονικα"...

Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2017 at 8:13 PM, tommybertsen said:

Οσο περιεργο και αν ακουγεται, δοκιμασε να απενεργοποιησεις το fast boot απο το power menu των windows. Παιζει να ευθυνεται...

Μακάρι να είναι αυτό...

On 4/27/2017 at 9:32 AM, GriGaS said:

Για τροφοδοτικό μου ακούγεται....

Αυτό φοβάμαι:/


Αυτό που παρατήρησα γιατι μου το έκανε και προχθές πάλι...
Πατάω τίποτα...(δεν ξέρω πως να σας δώσω να το καταλάβεται αλλα νομίζω οτι ακούω το "ρευμα" δηλαδή οτι κάτι δεν έχει κλέισει 100% δεν μπορώ να σας το μεταφέρω...)
Παταω συνεχόμενα τίποτα...
Ξαναπατάω συνεχόμενα και αυτό που ακούω (την επόμενη φορά θα έχω ανοιχτό το side panel να βλέπω κιόλας) είναι οτι κάνει να πάρει και το κόβει...Ακριβώς όπως δηλαδή αυτό που οταν εκάνα εγώ παλια τουλάχιστον..Εκλεινα το psu παο το κουμπι και πατόυσα το κουμπια να ανοίξει το pc για τον "στατικο ηλεκτρισμό" και έδινε ρευμα αλλα ουσιαστικα γυρνούσε 2 στροφές το φουρφούρι και τέλο...Κάνει λοιπόν αυτο το πράγμα τότε...
Ε πατάω μια (οχι συνεχόμενα) και ανοίγει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά έχεις cdrom με σύνδεση ide. Επειδή πλέον έχουν να "κλανουν" αποσυνδεσε το και δοκίμασε. (Γρήγορη απάντηση) το καλωδιο ide ή άλλαξε το.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2017 at 9:45 PM, eyuri said:

Πιθανά έχεις cdrom με σύνδεση ide. Επειδή πλέον έχουν να "κλανουν" αποσυνδεσε το και δοκίμασε. (Γρήγορη απάντηση) το καλωδιο ide ή άλλαξε το.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν έχω καν cdrom μιας κια το κουτί μου δεν έχει καν Slot για cd rom.

Δοκίμασα το fast boot και περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εαν το τροφοδοτικό σου δεν έχει εγγύηση, ξήλωσε το και άνοιξε το.

Δες τους πυκνωτές που έχει μέσα μήπως είναι κάποιος φουσκωμένος. Το ίδιο θα πρέπει να δεις και στην μητρική σου.

Δες όλους τους πυκνωτές σου μήπως είναι κάποιος φουσκωμένος και δεν κρατάει σωστά ρεύματα.

 

Από εκεί και πέρα δυστυχώς μόνο με πειραματισμό μπορείς να εντοπίσεις το πρόβλημα σου.

Όπως λέει και ο Grigas, πιο πολύ φαίρνει πρόβλημα στο τροφοδοτικό. Εαν έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις κάποιο εφεδρικό, θα βοηθούσε.

Έγινε επεξεργασία από Aligator21
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Aligator21 said:

Εαν το τροφοδοτικό σου δεν έχει εγγύηση, ξήλωσε το και άνοιξε το.

Δες τους πυκνωτές που έχει μέσα μήπως είναι κάποιος φουσκωμένος. Το ίδιο θα πρέπει να δεις και στην μητρική σου.

Δες όλους τους πυκνωτές σου μήπως είναι κάποιος φουσκωμένος και δεν κρατάει σωστά ρεύματα.

 

Από εκεί και πέρα δυστυχώς μόνο με πειραματισμό μπορείς να εντοπίσεις το πρόβλημα σου.

Όπως λέει και ο Grigas, πιο πολύ φαίρνει πρόβλημα στο τροφοδοτικό. Εαν έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις κάποιο εφεδρικό, θα βοηθούσε.

Pf...Εντωμεταξύ το έκανε και πιο παλιά απο την αρχή θα έλεγα..Απλα πιο σπάνια και επίσησ επειδη το έκανε μονο 1 φορά την ημέρα αλλεσ φορές δεν ειχα χρόνο καν να ασχοληθώ μετα εκανα πειράματα με καλώδια...με ups και όλα τα αλλα ...Αλλιως θα το γυρνούσα απ οτην αρχή.
Το psu μου ξέρει κανείς πόσα χρόνια εγγυήση έχει?είναι 2+?
Rm 550 corsair...
Το θέμα είναι οτι για να το περάσω εγγύηση πρέπει να το ξηλώσω να το στείλω να το δούνε  και μετά....εχει νόημα?Μπορεί να μου βγάλει κάπου αλλού πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να εντοπίσεις την πηγή του προβλήματος.

Δεν είναι εύκολο πράγμα εάν δεν έχεις στην κατοχή σου εφεδρικά parts για να δοκιμάζεις τι μπορεί να φταίει.

 

Φυσικά η άλλη λύση είναι να το πας σε κάποιο κατάστημα που εμπιστεύεσαι έτσι ώστε να κάνουν την διάγνωση αυτοί.

 

Υ.Γ. Όχι, δεν γνωρίζω τη εγγύηση έχει το τροφοδοτικό σου. Θεωρητικά, εάν δεν αναγράφει κάτι διαφορετικό η απόδειξη αγοράς σου, είναι σύμφωνα με τους Ευρωπαϊκούς νόμους 2 έτη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχα και εγώ τα ίδια προβλήματα. 

 

Να σου πω αρχικά ότι όταν το έπαθα, είχε πέσει 2-3 φορές το ρεύμα απότομα. Πάταγα το κουμπί και είτε δεν ξεκινούσε καθόλου είτε άνοιγε και μετά από λίγο έκλεινε ξανά. Μετά από 2-3 φορές που το έκανε αυτό μόνο του, ξεκινούσε.

 

Πείραξα σε όλα τα πιθανά σημεία τις μνήμες, δεν κατάφερα κάτι. Μάλιστα, πειράζοντας τις μνήμες μερικές φορές έπαιρνε μπροστά και νόμιζα ότι αυτό ήταν το πρόβλημα.

 

Κάποια στιγμή, σταμάτησε (για καμιά 10αριά μέρες) και όταν άρχισε και πάλι το πρόβλημα, δεν ξεκινούσε καθόλου. Άρχισα να πειράζω τους δίσκους, οπότε και έβγαλα έναν. Έλυσα το πρόβλημα για εκείνη την ημέρα μόνο. Δύο SATA θύρες πλέον δεν λειτουργούσαν. Επίσης, είχε καεί και η μία θύρα LAN.

 

Σημαντικό, δεν είχε πέσει κεραυνός ή τπτ. Το πρόβλημα άρχισε και πάλι και μερικές φορές όταν έκανα επαννεκίνηση, έκλεινε τελείως και εκκινούσε λες και ήταν σβηστός.

 

Άλλαξα τροφοδοτικό προσωρινά και ενώ ξεκινούσε κανονικά, μερικές φορές δεν έβρισκε το δίσκο, άλλες το CD και άλλες απλά κόλλαγε στο loading των Windows.

 

Πέταξα τη μητρική και αγόρασα άλλη πλατφόρμα. 

 

Αλήθεια, δεν κατάλαβα τι ακριβώς έφταιγε. Θα σε παιδέψει ΑΛΛΑ μακάρι να είναι το τροφοδοτικό.

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Το psu μου ξέρει κανείς πόσα χρόνια εγγυήση έχει?είναι 2+?

http://www.corsair.com/en-eu/rm-series-rm550-80-plus-gold-certified-power-supply

 

A five year warranty and lifetime access to Corsair’s legendary technical support and customer service.

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, GriGaS said:

 


 RM Series™ RM550 — 550 Watt 80 PLUS® Gold Certified Fully Modular PSU

 

A five year warranty and lifetime access to Corsair’s legendary technical support and customer service.

 

 

ooOO..Merci beaucoup!!!
Θα δώ μηπως το στείλω στην corsair δωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν βέβαια με κάποιο τρόπο να μπορούσες να επιβεβαιώσεις πριν το στείλεις στην corsair ότι όντως φταίει αυτό.

 

Σε πρώτη φάση θα μπορούσες να δεις εάν το τροφοδοτικό ξεκινάει με βραχυκύκλωμα πράσινου-μαύρου. Εάν δεν ξεκινάει έχει πρόβλημα. Εάν ξεκινάει δε μας λέει κάτι, καθότι δεν είναι ασφαλές κριτήριο για το ότι είναι εντάξει.

 

Επίσης, κοίτα εάν είναι εντάξει ο διακόπτης σου. Αποσυνδέεις τον κονέκτορά του από την μητρική και το ανάβεις βραχυκυκλώνοντας τα 2 πινάκια με ένα μικρό κατσαβιδάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα ενδεχόμενα είναι δύο.

1) προβληματικό τροφοδοτικό

2)προβληματική μητρική.

 

Ξεκινάς από το 1ο . Να μπορέσεις να βρεις ένα τροφοδοτικό από κάποιον γνωστό σου να δοκιμάσεις Εδώ είναι η δυσκολία λόγω της φύσης του προβλήματος που μπορεί να εμφανιστεί και μετά από μεγάλο διάστημα. Κρατάς το τροφοδοτικό για μήνες και μέχρι να σου βγάλει το πρόβλημα. Αν δεν βγάλει πρόβλημα στέλνεις την μητρική για rma αν έχεις.

 

Πρέπει να δοκιμάσεις όμως και σε άλλη πρίζα. και άλλο πολύπριζο  Αν είναι μακριά χρησιμοποίησε μπαλαντέζα.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.