Jump to content



Τα εργαλεία που αγόρασα και το μετάνιωσα


Recommended Posts

πριν 47 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Θα το πετάξω και θα πάρω κάτι άλλο. Το άλλο Bosch βέβαια που πήρα βγήκε άψογο. Τι να πω. Ίσως βγήκε φόλα η παρτίδα;

Υποτίθεται το πήρα για καλό. Σχεδόν 500€ έκανε όταν το πήρα.

 

Θα τους το πετάξω στη μούρη  και θα απαιτήσω να πάρω δωρεάν κάτι άλλο.

Έτσι μου αρέσει καλύτερα! !

Γιατί διαφορετικά , θα νομίζουν ότι τα 500ρικα τα έχουμε για πασατέμπο !

 

Από καμία εταιρία δεν είναι επιτρεπτό αυτό , όχι από την Bosch , και να κάνει και 500 ! ! !

Πιες τους το αίμα ! ! !

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που τα πήρα (4 νομιζω). Οπότε οποιαδήποτε εγγύηση πήγε περίπατο.

 

Αυτό ειναι:

 

https://kounelis.com.gr/bosch-psr-expert-plus-2-5ah-li-2-18v-060397330t.html

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

OK !
ΜΗν πας μέσω εγγύησης!

Πήγαινε μέσω δημοσίων σχέσεων , αν το εργαλείο φαίνεται ότι δεν είναι ταλαιπωρημένο, δημιούργησέ τους "ηθικό" πρόβλημα !

Ακριβώς γιατί είναι Bosch και πιπιλάνε την καραμέλα της ποιότητας, βάλε τους τεχνικούς τους να σου απαντήσουν.

Και κάπου επιδέξια ας παρεισφρύσει και το θέμα του forum των 30.000 και τεχνικών που διαβάζουν αυτά που γράφονται και πόσο θα προωθούσε την εικόνα της εταιρίας η κάλυψη  -ακόμα και εκτός εγγύησης-  ενός προβλήματος  που διαπιστωμένα είναι πρόβλημα κατασκευαστικό !

Με τους PR ποτέ δεν ξέρεις . . .   :) 

Και μη μου βάζεις ηθικούς ενδοιασμούς, γιατί αυτοί δεν είχαν κανένα όταν πούλαγαν τον κατιμά για φιλέτο ! !

Καλή διασκέδαση ! ! !   :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε τι ταλαιπωρημένο. Αν σου βγάλω φωτο το εργαλείο είναι σαν καινούριο ακόμα. Αν εχει δουλέψει στο σύνολο 5-6 ώρες είναι ζήτημα. Επειδή θυμάμαι και που το εχω χρησιμοποιήσει, έχω κάνει μερικές τρύπες σε γυψοσανιδα, βίδωσα τα κρεβάτια των παιδιών όταν τα πηραμε, το δικό μας κρεβάτι όταν μετακομίσαμε 2 φορές, βιδωσα τις βιδες σε γυψοσανιδα για να μπει η τηλεοραση και ο υπολογιστης και άλλη μια φορά όταν άλλαξα τα φίλτρα στο τωρινο αυτοκίνητο. Ε, αυτή τη φορά με το αυτοκινητο μύρισε τόσο πολύ που χρησιμοποίησα το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, rory said:

Δεν παιζει να εδωσες 500 για εργαλιο μη επαγγελματικης σειρας.

 

Μπορεί να θυμάμαι λάθος. Ίσως είναι λιγότερα. Έχει περάσει και 4ετία περίπου. Νομίζω είχα γράψει εδώ όταν το πήρα.

Θα το ψάξω και θα το βρω. Την τιμή όντως δεν την θυμάμαι ακριβώς πάντως ήταν κοντά στο 500αρικο, αυτό το θυμάμαι σίγουρα.

Ας πούμε πως δεν έκανε 500 τότε. Σήμερα το συγκεκριμένο κάνει 200€ καινούριο. Δικαιολογείται δηλαδή να χαλάσει με την χρήση που του έχει γίνει;

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jax7480 said:

 

Μπορεί να θυμάμαι λάθος. Ίσως είναι λιγότερα. Έχει περάσει και 4ετία περίπου. Νομίζω είχα γράψει εδώ όταν το πήρα.

Θα το ψάξω και θα το βρω. Την τιμή όντως δεν την θυμάμαι ακριβώς πάντως ήταν κοντά στο 500αρικο, αυτό το θυμάμαι σίγουρα.

 

 

 

Μπορει να ειχες παρει και αλλα πραγματα μαζι και θυμασαι τα 500€.

Ενδεικτικα το μεγαλυτερο επαγγελματικο τους (στα 18v με δυο μπαταριες 4Ah) το ειχα παρει στα 370€,πανω κατω,την ιδια περιπου χρονολογια.

Οπως και να'χει αφου δεν εχει εγγυηση πλεον ειναι λιγο δυσκολο να στο επισκευασουν χωρις χρεωση. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει να το επισκευάσουν. Η εταιρία τρώει Χ από μένα και δεν ασχολούμαι άλλο.

Εσύ δεν μου έχεις απαντήσει όμως σε αυτό που ρώτησα παραπάνω.

Έστω πως δεν έκανε 500€ που λέω και τα παραφουσκώνω γιατί είμαι κλάψας και θέλω να πω τον πόνο μου. Έστω πως το κέρδισα σε έναν διαγωνισμό και μου βγήκε τσάμπα. Δικαιολογείται από την χρήση που του έχει γίνει να χαλάσει έτσι;

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια δεν δικαιολογείται. Αλλά συχνά εργαλεία μη επαγγελματικών σειρών παρουσιάζουν πρόβλημα λόγο ποιο χαλαρών ποιοτικών ελέγχων,σε όλες τις εταιρίες. (Όχι πως και τα επαγγελματικά δεν παρουσιάζουν.)

Παιζει πάντως και το ενδεχόμενο το πρόβλημα να δημιουργήθηκε σε εξωτερικό παράγοντα, πχ θερμοκρασία.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Δεν με ενδιαφέρει να το επισκευάσουν. Η εταιρία τρώει Χ από μένα και δεν ασχολούμαι άλλο.

Εσύ δεν μου έχεις απαντήσει όμως σε αυτό που ρώτησα παραπάνω.

Έστω πως δεν έκανε 500€ που λέω και τα παραφουσκώνω γιατί είμαι κλάψας και θέλω να πω τον πόνο μου. Έστω πως το κέρδισα σε έναν διαγωνισμό και μου βγήκε τσάμπα. Δικαιολογείται από την χρήση που του έχει γίνει να χαλάσει έτσι;

 

Όταν λες χάλασε τι εννοείς ?

Σταμάτησε να λειτουργεί ή απλός μυρίζει κατά την λειτουργεία κάτι σαν καμένο (τα καρβουνάκια μυρίζουν κατά καιρούς όταν φαγώνονται λόγο τριβής)  ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς πρέπει να προσεχθει στην αποθήκευση; Μέσα στη βαλίτσα του το εχω, μέσα στο σπίτι. Θέλει κάποιο ιδιαίτερο τρόπο αποθηκευσης;

3 hours ago, IOANNISTSA said:

Όταν λες χάλασε τι εννοείς ?

Σταμάτησε να λειτουργεί ή απλός μυρίζει κατά την λειτουργεία κάτι σαν καμένο (τα καρβουνάκια μυρίζουν κατά καιρούς όταν φαγώνονται λόγο τριβής)  ?

 

 

 

Όταν δουλέψει πάνω από 10 δεύτερα, αρχίζει να μυρίζει και μετά απλά σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο όταν λες ότι μυρίζει , μήπως παράλληλα αν κοιτάξεις από τα ανοίγματα τον συλλέκτη (εκεί που είναι τα καρβουνάκκια ), βλέπεις και έντονους σπινθηρισμούς , έτσι κάτι σαν να έχει μια διαρκή γαλάζια / πορτοκαλί "φλόγα" ?

Αν ναι, έχεις βραχυκυκλωμένες σπείρες στο δρομέα, και φυσικά μετά πό λίγη ώρα κόβει από υπερθέρμανση των τυλιγμάτων.

Αλήθεια όταν το ρίχνει στην απεργία , μήπως είναι και αρκετά ζεστό ? 

 

ΑΝ υπάρχουν κάποιοι λίγοι σπινθήρες την ώρα που δουλέυει και μετ'α σταματάει, κοίτα μήπως τα καρβουνάκια ψιλοκολλάνε μέσα στις θήκες τους και δεν εφάπτονται καλά στους τομείς του συλλέκτη. Αυτό θα το καταλάβεις τραβώντας ελαφρά πρός τα πίσω τα ακρβουνάκια και ελέγχοντας αν αυτά επανέρχονται "ζωηρά" στη θέση τους σε επαφή με τον συλλέκτη όταν τα αφήνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.