Jump to content



wifi στο υπόγειο?


woe2011

Recommended Posts

Καλησπέρα,
Έχω το εξής θέμα.

Θέλω να αποκτήσω wifi σε ενα ημιυπόγειο, το οποιο είναι κάτω απο το σπίτι μου, το οποιο σπίτι, βρίσκεται στον 4ο όροφο.
Βάσικά χαρακτηριστικά, υπάρχει ίδιο ρολοι δεή, αλλα και ιδια γραμμη τηλεφώνου!

Οι λύσεις μέχρι στιγμής που έχω σκεφτει έιναι οι εξής:

1. καλωδιο utp απο το σπίτι μέχρι το υπόγειο και συνδεση με ενα router.
η οποία λύση είναι κ αυτη που προτιμώ καθως την θεωρώ πιο αξιόπιστη, αλλά πρεπει να τρυπησω ενα τοιχο και το καλωδιο να βγει απο εξω με ότι αυτο συνεπαγεται αυτό!

2. powerline στο σπίτι με ανταποκριση  στο υπόγειο,
αλλα δε γνωριζω κατα ποσο θα δουλεψει σωστα σε τετοια αποσταση καθως μιλαμε για 4 οροφους!

και
3. router στο σπιτι, router και στο υπογειο, κλεινοντας το ενα κ ανοιγοντας το αλλο, ανάλογα με το που θα είμαι.
(την έβαλα ως τελευταία επιλογή, οπότε ας μην την σχολίασουμε πολυ, ξέρω οτι δεν ειναι λυση αυτό!)


Αν υπάρχει καποια πρόταση, περαν των παρπάνω, η οποία νομιζετε ότι θα δουλέψει, περιμένω να την ακούσω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα χρησημοποιουσα την ηδη υπαρχων συνδεση των οροφων με το καλωδιο τηλεφωνου , θα εχεις 2 ζευγαρια αντι για τα 4 που εχει το utp ,  αλλα αμα δεν θες να streamαρεις απο pc σε pc , ουτε που θα καταλαβεις την διαφορα ταχυτητας . 

 

 

(2 ρουτερς μαζι σιγουρα δεν γινεται ? )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Το powerline δουλεύει άψογα σε εμένα, για τρεις ορόφους που συνδέονται με ίδιο ρολόι για τριφασικό ρεύμα, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην δουλέψει για 4 ορόφους...

Δεν έχω δουλέψει ποτέ οποιοδήποτε powerline, γι αυτο κ δε γνωρίζω κατα πόσο ειναι αξιόπιστο η όχι εργαλείο
 

πριν 2 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Εγω θα χρησημοποιουσα την ηδη υπαρχων συνδεση των οροφων με το καλωδιο τηλεφωνου , θα εχεις 2 ζευγαρια αντι για τα 4 που εχει το utp ,  αλλα αμα δεν θες να streamαρεις απο pc σε pc , ουτε που θα καταλαβεις την διαφορα ταχυτητας . 

δε θέλω να streamαρω, ούτε να κάνω καποια εξηζητημένη δουλειά, θέλω απλά να αποκτήσω wifi στο υπόγειο.

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, kpetros said:

(2 ρουτερς μαζι σιγουρα δεν γινεται ? )

Σίγουρα όχι.

51 minutes ago, woe2011 said:

Δεν έχω δουλέψει ποτέ οποιοδήποτε powerline, γι αυτο κ δε γνωρίζω κατα πόσο ειναι αξιόπιστο η όχι εργαλείο

Αν μπορείς να δοκιμάσεις ένα από κάποιον φίλο ή να πάρεις ένα και να μπορείς να το επιστρέψεις στο μαγαζί με τη δικαιολογία ότι δε δουλεύει και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

1 hour ago, woe2011 said:

αλλα και ιδια γραμμη τηλεφώνου!

Αν η πολυκατοικία είναι παλιά και τα τηλεφωνικά καλώδια που εγκατέστησαν είναι ένα ζεύγος ή δύο ζεύγη δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μόνο να καλέσεις ηλεκτρολόγο να περάσει utp και να χρησιμοποιήσεις τα δύο ζεύγη για δίκτυο (100Mbps) και τα άλλα δύο για τηλέφωνα.

Αν είναι ήδη περασμένο utp είσαι τυχερός και μπορείς να ενώσεις στη ρεγκλέτα τα δύο ζεύγη που έρχονται από τον 4ο και το υπόγειο και να συνδέσεις τις συσκευές σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Σίγουρα όχι.

Αν μπορείς να δοκιμάσεις ένα από κάποιον φίλο ή να πάρεις ένα και να μπορείς να το επιστρέψεις στο μαγαζί με τη δικαιολογία ότι δε δουλεύει και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Αν η πολυκατοικία είναι παλιά και τα τηλεφωνικά καλώδια που εγκατέστησαν είναι ένα ζεύγος ή δύο ζεύγη δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μόνο να καλέσεις ηλεκτρολόγο να περάσει utp και να χρησιμοποιήσεις τα δύο ζεύγη για δίκτυο (100Mbps) και τα άλλα δύο για τηλέφωνα.

Αν είναι ήδη περασμένο utp είσαι τυχερός και μπορείς να ενώσεις στη ρεγκλέτα τα δύο ζεύγη που έρχονται από τον 4ο και το υπόγειο και να συνδέσεις τις συσκευές σου.

 

Στην περιπτωση που ειναι με 2 ζευγαρια , δεν θα μπορουσε να κανει το εξης ? (πιθανον η γραμμη αρχιζει απο το κατω οροφο) 

Ερχετε στο υπογειο το τηλεφωνο , βαζει το router εκει  , μετα με τα ιδια καλωδια που πανε στο πανω σπιτι , τους αλλαζει συνδεσμολογια το utp και στην ακρη να βαλει repeater 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kpetros said:

 

Στην περιπτωση που ειναι με 2 ζευγαρια , δεν θα μπορουσε να κανει το εξης ? (πιθανον η γραμμη αρχιζει απο το κατω οροφο) 

Ερχετε στο υπογειο το τηλεφωνο , βαζει το router εκει  , μετα με τα ιδια καλωδια που πανε στο πανω σπιτι , τους αλλαζει συνδεσμολογια το utp και στην ακρη να βαλει repeater 

 

Άμα είναι έτσι μπορεί να γίνει και να ελπίζει ότι θα παίζει, γιατί είναι αρκετή απόσταση για να παίξει χωρίς σωστό καλώδιο. Επιπλέον δε θα έχει τηλέφωνο στον 4ο.

Αλλά πιο πιθανό είναι η συνδεσμολογία να είναι με κεντρικό σημείο τη ρεγκλέτα της πολυκατοικίας, παρά σειριακά από το ένα διαμέρισμα στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος woe2011 έγραψε:

Αν υποθέσουμε οτι πάω σε powerline, υπάρχει κατι που πρέπει να προσέξω στην αναζήτηση του σωστου; υπάρχει καποια πρόταση; 

Αυτά πρέπει να είναι τα δικά μου αλλά εσύ μάλλον θέλεις το ασύρματο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντί να δώσεις καμμιά 60ριά ευρώ και μετά να σου μείνουν τα powerlines, γιατί δεν είναι απόλυτο ότι θα τα δεχθούν πίσω στο κατάστημα αν τελικά δεν παίξουν, καλύτερα να προμηθευτείς καμμιά 40-50ριά μέτρα καλώδιο utp για εξωτερικούς χώρους (μαύρο χρώμα και ποιό ανθεκτικό πλαστικό περίβλημα) να το ρίξεις μέχρι το υπόγειο και εκεί να συνδέσεις switch,access poiont, κλπ.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το καλώδιο εξωτερικά, κανονισμός πολυκατοικίας, γείτονες, κλπ, είναι η καλύτερη κ ποιό αξιόπιστη λύση όπως λες και εσύ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τέτοιο θεμα, (γειτονες κτλπ) το καλωδιο θα πέσει απο την πισω οψη της πολυκατοικίας ετσι κ αλλιως, ουτε το αισθητικο κομμάτι δε θα χαλασω δηλαδή. Κ εγω σε αυτη τη λυση καταλήγω. Θα ψαξω να βρω αν μπορω να δοκιμάσω καποιον powerline, αλλιως καταληγω στη λυση του καλωδίου! 

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. 

Έγινε επεξεργασία από woe2011
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με καλώδιο , θα δώσεις 10ε για 50-60 μέτρα utp και θα βάλεις τις φυσες στην άκρη μόνος σου ή στο μαγαζί .Άμα το πάρεις έτοιμο σε αυτά τα μέτρα , θα σου ποιασουν το ποπουδακι

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2017 at 2:12 ΜΜ, το μέλος kpetros έγραψε:

Με καλώδιο , θα δώσεις 10ε για 50-60 μέτρα utp και θα βάλεις τις φυσες στην άκρη μόνος σου ή στο μαγαζί .Άμα το πάρεις έτοιμο σε αυτά τα μέτρα , θα σου ποιασουν το ποπουδακι

 

On 27/4/2017 at 4:48 ΜΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Άσε που δε βολεύει να ανοίγεις μεγαλύτερη τρύπα για να περάσει το καλώδιο μαζί με τον κονέκτορα.



Προφανώς και θα αγοράσω το καλωδιο, και θα περασω τα κλιψακια μονος μου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.