Jump to content



Σκληροί δίσκοι 3ΤΒ. Red ή Purple;


Recommended Posts

Καλημέρα! :)

 

Θα γίνει αγορά 3 x 3TB και ειμαι μεταξύ Red και purple.  Οι μεν ειναι 'φτιαγμένοι' για NAS οι δε για συστηματα καταγραφής βιντεο 24/7..

Τους θέλω για υπολογιστή-κατεβαστίρι. Από θέμα αξιοπιστίας έχουμε καμιά απόψη ποιοι ειναι καλύτεροι;; ή ειναι το ιδιο πράγμα πάνω κάτω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω 1ΤΒ purple. Απολυτα ευχαριστημενος με το δισκο για τη χρηση που τον εχω (downloads ONLY). Ισως οι RED να ειναι ελαχιστα πιο γρηγοροι, αλλα δε νομιζω οτι τιθεται θεμα αξιοπιστιας και για τους 2. Ειδικα αν δουλευει 24/7 το κατεβαστηρι σου, εισαι κομπλε με καθε εναν απο αυτους. 

Δε ξερω αν αλλαζει κατι για τους 3ΤΒ though...Καθε ενας θαρρω εχει διαφορετικο "προσδοκιμο" ζωης, αν και μιλωντας για HDD, συνηθως μιλαμε για "λαχειο". 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τον purple μιας και από προσωπική εμπειρία είχα βάλει 3tb red σε κατεβαστίρι (24/7) και την δεύτερη μέρα παρέδωσε πνεύμα.

Ίσως να ήταν και τυχαίο βέβαια, αλλά δεν το ξανά επιχείρησα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ηταν τυχαιο. Ο δισκος ουσιαστικα ηταν DOA @rory . Βασικα ηταν Α-τυχαίο :p 

Παρολα αυτα ο δισκος και εμενα δουλευει "υπερωριες", και δεν καταλαβαινει τιποτα. Ο χρονος θα δειξει (τον εχω απο φθινοπωρο του 15).

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ηταν τυχαιο. Ο δισκος ουσιαστικα ηταν DOA @rory . Βασικα ηταν Α-τυχαίο :p 
Παρολα αυτα ο δισκος και εμενα δουλευει "υπερωριες", και δεν καταλαβαινει τιποτα. Ο χρονος θα δειξει (τον εχω απο φθινοπωρο του 15).


Άμα καείς όμως με το χυλό και φυσάς και το γιαούρτι που λένε. :)
Πάντως αυτός που μου ήρθε τότε αντικατάσταση και ένας άλλος που είχα πάρει μαζί δουλεύουν κοντά στα 2 χρόνια απροβλημάτιστα μόνο για αποθήκευση.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 purple εχω 1,2 και 3 tb. Αυτός με 1ΤΒ είναι σε καταγραφικό και με τα πρόσφατα κρύα ήταν εκτεθειμένος σε θερμοκρασίες -10  περίπου 7 ημέρες χωρίς να κάνει γκιχ. Εδώ και 3 χρόνια που τον έχω στο καταγραφικό σβήνει και γράφει συνεχώς σε ένα ρυθμό 1ΤΒ ανα 15 ημέρες ανα 5 λεπτά τουλάχιστον. Σαν κατεβαστήρι αυτός με τα 2ΤΒ (4 χρόνια τον έχω) δεν πετάει από ταχύτητα αλλά είναι αξιοπρεπέστατος σε καθημερινές εργασίες. Δεν είχα ποτέ RED αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάρω αφού υπάρχουν οι Purple

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο είναι φτιαγμένοι για να λειτουργούν πολλές ώρες, οι red σε nas και οι purple σε συστήματα ασφάλειας κάμερες κτλ. Νομίζω ότι οι Purple έχουν μεγαλύτερη ανοχή σε σφάλματα καθώς δεν έχει πολύ σημασία αν σε ένα σύστημα ασφαλείας χάσεις λίγα «καρέ», τώρα συμφωνώ η τύχη παίζει μεγάλo ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jpavly said:

Δες αυτό:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Understanding-the-WD-Rainbow-674/

 

Μετά από αυτό κατέληξα σε Purple για file storage, μια χαρά τα πάει. 

Βασικα σε αυτο το αρθρο πουθενα δεν προτεινει purple... Σε καμμια απο τις 4 περιπτωσεις που αναλυει. Αρα τελικα το ελαβες υποψη η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Βασικα σε αυτο το αρθρο πουθενα δεν προτεινει purple... Σε καμμια απο τις 4 περιπτωσεις που αναλυει. Αρα τελικα το ελαβες υποψη η οχι?

Το conclusion δεν το έλαβα υπόψιν, καταχώρησα στο κεφάλι μου τον Purple σαν εφάμιλο του Red. Ο Purple είναι περίπου 20% οικονομικότερος, οπότε είχα πάρει αυτόν και πάει μια χαρά :T:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α οκ γιατι με μπερδεψες :p Τοτε θα δοκιμασω και εγω κανεναν purple γιατι ο ενας 2αρης εχει σχεδον τελειωσει. Θα παρω κανεναν 4αρη καποια στιγμη

 

ΥΓ Βεβαια βλεποντας τα pdf των δυο σκληρων μαλλον παλι red θα παρω γιατι βλεπω ο purple εχει 300k load/unload cycle ενω o red 600k και επισης ενω ο red αναγραφει MTBF ο αλλος δεν γραφει τιποτα απολυτως...Αρα κατι πρεπει να σημαινει αυτο. Για 10 ευρω διαφορα εννοειται δεν θα δωσω σημασια. Απο 130 παει 140 ο red...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε κάνω αύριο ένα CrystalDiskMark στον Purple που έχω στη δουλειά. Υπάρχει κι άλλος ένας αλλά δεν θυμάμαι αν είναι Red ή Blue, θα το δω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jpavly said:

Αν θέλετε κάνω αύριο ένα CrystalDiskMark στον Purple που έχω στη δουλειά. Υπάρχει κι άλλος ένας αλλά δεν θυμάμαι αν είναι Red ή Blue, θα το δω. 

Εμενα προσωπικα δεν θα με ενδιαφερουν οι ταχυτητες. Μονο αποθηκη αλλωστε τους εχω τους μηχανικους. Αλλα πληροφοριακα εννοειται κανε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστάκι στους δύο δίσκους που έχω στη δουλειά, ένας Red κι ένας Purple, από 3TB.

 

Έτρεξα δύο φορές το κάθε τέστ, παρόμοια νούμερα. Η διαφορά μου φαίνεται αρκετά μεγάλη αλλά δεν έχω το χρόνο να το ψάξω τώρα παραπάνω, παρατηρήσεις δεκτές. 

 

WD30EFRX 

WD RED 3TB
E:

-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 5.2.1 x64 (C) 2007-2017 hiyohiyo
                           Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes
   Sequential Read (Q= 32,T= 1) :    88.811 MB/s
  Sequential Write (Q= 32,T= 1) :    85.668 MB/s
  Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) :     0.613 MB/s [   149.7 IOPS]
 Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) :     1.706 MB/s [   416.5 IOPS]
         Sequential Read (T= 1) :    87.454 MB/s
        Sequential Write (T= 1) :    84.941 MB/s
   Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) :     0.577 MB/s [   140.9 IOPS]
  Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) :     1.667 MB/s [   407.0 IOPS]
  Test : 1024 MiB [E: 65.6% (1833.0/2794.4 GiB)] (x5)  [Interval=5 sec]
  Date : 2017/05/15 10:10:02
    OS : Windows Server 2012 R2 Datacenter (Full installation) [6.3 Build 9600] (x64)

red.png
  

WD30PURX
WD PURPLE 3TB
F:

-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 5.2.1 x64 (C) 2007-2017 hiyohiyo
                           Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes
   Sequential Read (Q= 32,T= 1) :   113.812 MB/s
  Sequential Write (Q= 32,T= 1) :   112.732 MB/s
  Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) :     0.554 MB/s [   135.3 IOPS]
 Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) :     1.328 MB/s [   324.2 IOPS]
         Sequential Read (T= 1) :   115.143 MB/s
        Sequential Write (T= 1) :   112.626 MB/s
   Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) :     0.371 MB/s [    90.6 IOPS]
  Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) :     1.187 MB/s [   289.8 IOPS]
  Test : 1024 MiB [F: 71.6% (2001.4/2794.4 GiB)] (x5)  [Interval=5 sec]
  Date : 2017/05/15 10:16:14
    OS : Windows Server 2012 R2 Datacenter (Full installation) [6.3 Build 9600] (x64)

 purple.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.