Jump to content



Αναβάθμιση απο Q9400 σε G3258


Recommended Posts

θεωρητικα... σε τετοια χρηση, ΔΕΝ θα επρεπε να εχεις θεματα.  

 

ομως επειδη εχω παρομοιο συστημα, αν και οχι unlocked Pentium, θεωρω λαθος επιλογη τον συγκεκριμενο συνδυασμο για το 2017...!  

εχω 2 χρονια πια την Η81M-C + G3220, με HDD ομως που καταλαβαινω οτι τον καθυστερει, αλλα και παλι, σε καποια σεναρια παραλληλων εργασιων, δεν φτανει...!!! 

 

δεν σε προλαβα, θα σου προτεινα τον G4560....μακραν ανωτερος...! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 4,4 παει μία α χαρά. Κάποια στιγμη θα βάλω τη μεγάλη ψυκτρα για να τον ανέβασω. Έτσι κι αλλιως μεταχειρισμένο το πήρα το σετ με τη προοπτική οτι σε κάνα χρονο να πάω σε i5. Δε βλέπω βέβαια να περνάει χρονος και οποτε μαζεψω χρήματα θύρα πίσω σε κάνα k, i3 η i5.


Τώρα που βλέπω βέβαια τη τιμή του με 4theards και επιδόσεις i3 δεν αποκλείεται να πάω σε αυτον μέχρι να πάω σε i5 4690k
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος virus777 έγραψε:

Νομίζω ότι μαζί μιλάμε, και χώρια καταλαβαίνουμε.
Καλή συνέχεια.

Δηλαδη το παραπανω τεστ σε καθε slot? δε θα εβγαζε error?  θα το τρεξω χωριστα

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

4 passes είναι πολύ λίγα, και κανονικά θες bootable memtest.

Εγώ σου είπα να τρέξεις το aida που είχες το πρόβλημα, με ένα dimm τη φορά.

Δοκίμασε κι αυτό που σου πρότεινε ο virus777

 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος giokspy έγραψε:

Τώρα που βλέπω βέβαια τη τιμή του με 4theards και επιδόσεις i3 δεν αποκλείεται να πάω σε αυτον μέχρι να πάω σε i5 4690k

αν αναφέρεσαι στον g4560 δεν μπορείς, είναι συμβατός με s1151 και όχι με s1150 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο 1150 είναι μονόδρομος ο 4670k η 4690k. Στο θέμα τώρα, δεν ξέρω πως και μην ο υπολογιστής δουλεύει μια χαρά. Οτι τεστ και να κάνω κολαει μεν, ίσως επειδή είναι διπυρηνος , αλλά δε σταματάει ο driver ,όπως έκανε. Στοκ συχνότητα π επεξεργαστής και οι μνήμες χειροκίνητα στα 1866. Θα τρεξω και bootable memtest ανα slot να δω. Έβαλα και ενα alternative driver για ati 4xxx. Θα δοκιμααω άποψη βδομάδα να βάλω τηεγαλη ψυκτρα, αν χωράει στο κουτί, με dual fan να ανεβασω στα 4,2 + να πηγαινει αξιοπρεπώς γιατί τώρα είναι λίγο αργος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση η κάρτα γραφικών να χαλάει τις μητρικές? Γιατί η 4850 ρίχνει τη τάση 03-0,5 volt ,(στα 12v). Έχει μια λογική γιατι με την ίδια κάρτα γραφικών εχω αλλάξει 5 μητρικες(


Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μετα απο μια βδομαδα καλης λειτουργιας και αφου αβαλα την coolermaster seidon 120 ανεβασα και με διαφορους πειραματισμους σταθεροποιηθηκε στα 4,4Ghz με 1,38vcore. Μετα απο καποια επανεκιννηση πλεον δεν ανοιγε. δοκιμασα αλλαγη στα slot τυης ram, κατεβασα default και πλεον παιζουν μονο τα slot 3 και 4 οποτε δεν παιζουν και dual οι μνημες. Οτι και αν δοκιμασα (clear cmos, bios update...) δεν φτιαχνει. Τρεχω memtest ανα ενα slot στα δυο που δουλευουν και οι μνημες ειναι ok. Παω λετε για RMA τη μητρικη? εχει ακομα 6 μηνες εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Λοιπόν, τελικά το θέμα το είχε ο επεξεργαστής. Μιλώντας στο support chat της Intel έστειλαν courier με συνοπτικές διαδικασίες και σε 5 μέρες παρέλαβα καινούριο επεξεργαστή από Ολλανδία σφραγισμένο με εγγυησή παρακαλώ ως 9/2020. Η μητρική δεν είχε θέμα απλά λόγω πίεσης της ψυκτρας έκανε αυτό το θέμα. Έτσι τώρα δουλεύει άψογα με ένα light overclock στα 4,2 με 1,255 v και θερμοκρασίες 31-65 °C. Παρεμπιπτόντως η coolermaster seodon 120v είναι για τα μπάζα αφού με πάρα πολλούς δοκιμαστικούς συνδυασμούς ρίχνει τη θερμικρασια 5-10°C σε σχέση με τη στοκ με push-pull fans


Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.