Jump to content



Εργαλεία Dremel ή τύπου Dremel


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Χρειάζομαι εργαλείo τύπου "Dremel".

 

Η χρήση θα ειναι κυρίως για κοπή λεπτών κλαδιών/ξύλου, κοπη ατσάλινων αξόνων μικρής

διαμέτρου, τρυπημα πλαστικού/ατσαλιού (γλάστρες, βίδες), αφαίρεση σκουριάς από ποδη-

λατικούς σκελετούς και γενικές δουλειές στο σπίτι.

 

Η χρήση θα είναι περιαστασιακή, τύπου μερικές ώρες το μήνα. Υποθέτω ότι θέλω κάτι με

ρυθμιζόμενες και χαμηλές στροφές περιστροφής και υποθέτω ότι θα βόλευε αν δούλευε

και με μπαταρία και γενικά να παίζουν ανταλλακτικά εαν χαλάσει κάτι στο μηχανισμό του.

 

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη εναλλακτική ή κοιτάω απ' ευθείας πχ σε Dremel 8200;

 

Edit: Υποτίθεται ότι έκανα reply στο thread "Που θα βρω.... και εναλλακτικές". Δεν ξέρω

γιατί έκανε νέο θέμα. Αν γίνεται να μεταφερθεί εκεί.

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Eaglos
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα νέο θέμα γιατί δεν ήταν το κατάλληλο θέμα το που θα βρω για να ψάχνεις για το ποιο εργαλείο να αγοράσεις :)

 

Επι του θέματος τώρα. Επειδή οι απαιτήσεις που έχεις, πιάνουν ένα μεγάλο εύρος είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει κάποιο dremel ή τύπου dremel εργαλείο;

Δηλαδή από το τρύπημα ατσαλιού που εμένα με πάει στο δραπανοκατσάβιδο, μέχρι το αφαίρεση σκουριάς από ποδήλατο και κοπή μικρών αξόνων η απόσταση, στα ματια μου τουλάχιστον είναι μεγάλη...

Link to comment
Share on other sites

To τρύπημα ατσαλιού είναι τύπου μικρές βίδες σε ποδηλατικά εξαρτήματα

οι οποίες έχουν κλωτσήσει/κολλήσει. Μέχρι στιγμής είχα ένα black & decker

αλλά είναι πολύς όγκος/βάρος για τόσο λεπτή δουλειά και για εξαρτήματα

που τα δουλεύεις στο χέρι.

 

Για την αφαίρεση σκουριάς μέχρι στιγμής έπαιζε τρίψιμο με το χέρι αλλά πο-

λύς χρόνος και κούραση και έλεγα μπας και  βοήθησει το "dremel".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης απλά για να υπάρχει στο θέμα υπάρχει και ένα εργαλείο από την proxxon για τα δύσκολα σημεία

 

proxxon ps 12

https://www.skroutz.gr/s/263470/Proxxon-PS-12.html

και

proxxon ps 13

https://www.skroutz.gr/s/4796861/Proxxon-PS-13.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και έχω φάει τον τόπο πολλάκις δυστυχώς δεν βρίσκω το dremel και έναν κλώνο Einhel, οπότε πρέπει να προβώ σε αγορά αντικαταστάτη.

Τις προσεχείς ημέρες στο Lidl έχει αυτό:  https://www.supereverything.gr/2018/03/review-parkside-pfbs-160-b2.html

ghzdhgf.JPG

Να το πάρω η να πάω σε dremel; Λογικά τα εξαρτήματα κοπής/γυαλίσματος ταιριάζουν εκτός από προεκτάσεις κτλ. Το έχει πάρει κάποιος;

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι για τα λεφτα του. Τα εξαρτηματα του ταιριαζουν και στα Dremel και αντιστροφα.

Εμενα το Parkside μερικες φορες οταν βρει αντισταση σταματαει, ενω το Dremel συνεχιζει, εχει πιο δυνατο μοτερ. Εχω ομως ενα πιο παλιο μοντελο Parkside που νομιζω ειναι μεχρι 30.000 στροφες. Ισως αυτο εδω να τα παει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αν και έχω φάει τον τόπο πολλάκις δυστυχώς δεν βρίσκω το dremel και έναν κλώνο Einhel, οπότε πρέπει να προβώ σε αγορά αντικαταστάτη.

Τις προσεχείς ημέρες στο Lidl έχει αυτό:  https://www.supereverything.gr/2018/03/review-parkside-pfbs-160-b2.html

 

Να το πάρω η να πάω σε dremel; Λογικά τα εξαρτήματα κοπής/γυαλίσματος ταιριάζουν εκτός από προεκτάσεις κτλ. Το έχει πάρει κάποιος;

 

Πριν 3 χρόνια  προσπαθώ να βγάλω την βάση με τον  άξονα που γυρνάει η σκρόφα και ρίχνει την αλυσίδα της άγκυρας σε ένα καταμαράν.

Η σωλήνα  που περνάει η αλυσίδα έχει ξεχειλώσει από κάτω και παίρνω το Parkside του γαμπρού μου να το κόψω περιμετρικά. Περίπου 3 - 4 χιλ μπρούτζος.  Κώλωνε και δεν έκοβε με τίποτα. Αναγκάσθηκα και αγόρασα  dremel.

 

Το έχει βέβαια πολλά χρόνια δεν ξέρω αν τα καινούρια είναι καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.