Jump to content



Ryzen 1600- Πόσο σκόπιμη αναβάθμιση;


Recommended Posts

Εδώ και 6 χρόνια περίπου είμαι με τον Intel i7 3820, Asus Rampage IV Extreme, και 16 gb ram. Αν και με καλύπτει πλήρως από άποψη ισχύος το setup μου, έλεγα να κάνω μια μικρή αλλαγή κυρίως για να πάω σε matx μητρική και να έχω πρόσβαση σε m2 θύρα.

Σαν καλή επιλογή μυ φαίνεται ο ryzen 1600 μιας και αποδίδει καλύτερα από το δικό μου, φαίνεται να είναι ικανός στις περισσότερες συνθήκες και απαιτεί και λίγο ρεύμα. Σε συνδυασμό με μητρική matx μάλλον της msi και μνήμες gskill στα 3200 νομίζω ότι θα με καλύψει αρκετο καιρό. Θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνεται η συλλογιστική μου και αν ξέρετε πως συμπεριφέρονται θερμικά cpu όπως ο 1600.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δηλαδή στο Corsair Obsidian 800 θα βάλεις Micro ATX μητρική ?

Ξέρεις πως θα φαίνεται ? :D:p

 

Προσωπικά θα έβαζα  R7 1700, αν πήγαινα σε αλλαγή για μακροημέρευση , από την στιγμή που κρατάς χρόνια το σύστημα.

Θερμικά αποδίδουν καλά οι ryzen , δεν θα συναντήσεις πρόβλημα εκεί.

 

Πάντως από την στιγμή που σε καλύπτει το σύστημά σου, ποιος ο λόγος ?  Η M2 είναι ταχύτερη αλλά σε SSD πολύ ακριβότερους .

Αν έχεις βρει να δώσεις σε καλή τιμή το σετ CPU-MOBO-RAM , ίσως να σε συμφέρει, αφού ανανεώνεις και εγγυήσεις, ενώ παίρνεις και τα νέα features, μαζί με την όποια καλοδεχούμενη επεξεργαστική ισχύ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Δεν έχω το obsidian πλέον και γενικά προσανατολιζομαι προς πιο compact σύστημα.

 

 

Τότε θα κοιτούσα σε

 

BIOSTAR AB350 GTN (MINI ITX) νομίζω τώρα κυκλοφορεί.

http://www.biostar.com.tw/app/en/news/news.php?S_ID=299

R7 1700

16GB DDR4 3200+ (Έρχεται νέο agesa 1006) δίνει άλλη συμβατότητα οπότε κοιτάς τι και πως για συμβατότητα με 3200-3600 μνήμες.

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/05/25/community-update-4-lets-talk-dram

βάλε και ένα bitfenix prodigy/raijintek metis και εισαι κομπλέ σε πολύ compact κατάσταση.

https://www.google.gr/search?q=raijintek+metis&client=ubuntu&hs=1fq&channel=fs&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiJoNzr94zUAhUMbBoKHd3SB_oQ_AUICigB&biw=1855&bih=985

https://www.google.gr/search?q=raijintek+metis&client=ubuntu&hs=1fq&channel=fs&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiJoNzr94zUAhUMbBoKHd3SB_oQ_AUICigB&biw=1855&bih=985#channel=fs&tbm=isch&q=bitfenix+prodigy

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν θέλω mini itx,  θέλω micro. Ο λόγος είναι ότι πέρα από gpu θα μπει και κάρτα ηχου pci xpress. Όποτε οι προτάσεις παρακαλώ να αφορούν αποκλειστικά matx.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αλλαγή πλεύσης λοιπόν. 

 

Πρέπει να ξέρουμε 

 

1) Αν θα ασχοληθείς με o/c

2) Αν σε ενδιαφέρει κάποιο crossfire/sli

3) Με τι θα ασχοληθείς με το pc?

4) Σε ανδιαφερει η ομοιογένεια σε θέματα χρωματισμών κ.λ.π.?

5) Υπάρχει ήδη κάποιο κουτί ?

6) Λοιπά parts, όπως πχ η κάρτα ήχου που είπες προηγούμενος.

7) Σε τι βάθος χρόνου θα γίνει η επόμενη αναβάθμιση. 

 

Καλή και φτηνή m atx είναι και η Asrock ab350m pro4 .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Ίσως ήπιο αλλά όχι από την αρχή

2.οχι ποτέ

3.gaming, multimedia, office, photoshop, ηχογράφηση μπάσου κυρίως

4. Προτιμώ κάτι ουδέτερο, ίσως με κόκκινες λεπτομέρειες αλλά προτιστως μαύρο ή γκρι

5. Phanteks evolv atx (αλλά επιμένω στην matx μητρική)

6. Asus xonar stx

7. Να βγάλει κάνα 5αρι χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

1. Ίσως ήπιο αλλά όχι από την αρχή.

Η μητρικη που προτεινει ο adpanos φαινεται να ειναι μια χαρουλα. Ετσι και αλλιως δεν εχεις μεγαλο OC Headroom με καποιον Ryzen. Αυτο ισως να αλλαζε ελαφρως με καποια κανονικη ΑΤΧ Χ370 μητρικη.

 

3.gaming, multimedia, office, photoshop, ηχογράφηση μπάσου κυρίως

Φανταζομαι οτι πρεπει να αλλαξεις και GPU για να ικανοποιησεις το νο7. Αναλογα τις απαιτησεις σου παντα. Εγω θα περιμενα λιγο να περασει καποιο διαστημα, να βγουν VEGA & Volta, και να κανω την επιλογη μου.

 

4. Προτιμώ κάτι ουδέτερο, ίσως με κόκκινες λεπτομέρειες αλλά προτιστως μαύρο ή γκρι

Σε μαυρο-γκρι αυτη που προτεινε ο adpanos, gg  μοιαζει!

 

5. Phanteks evolv atx (αλλά επιμένω στην matx μητρική)

Υπάρχει και το evolv mATX. Why not this? 

 

7. Να βγάλει κάνα 5αρι χρόνια.

 Αυτο δε μπορει να στο πει κανεις με απολυτη βεβαιοτητα. :) Αν σου εβγαλε το προηγουμενο, γιατι οχι και αυτο παντως; ;) Με τις καταλληλες αλλαγες, νομιζω πως θα τα βγαλει τα 5 χρονια! 

Just my 2 cents :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απλα mind that , volta & vega μπορει να αργησουν (αν και το VEGA πρεπει να ειναι στα σκαρια - επιτελους). Αν δεν βιαζεσαι, GG :) 

Αν βιαζεσαι ομως, περιπλεκονται λιγο τα πραγματα οσον αφορα την GPU. Γιατι η AMD εχει ως τελευταια "ναυαρχιδα" την fury x, που ειναι κοντα σε 980ti. Υπολειπεται των ακριβοτερων nvidia παντως, που παιζουν μονες τους (δυστυχως, γι'αυτο παιξανε για μπολικο καιρο με τιμες στο θεο). Υστερα εχεις τις rx480/580 , ως αρκετα καταλληλες για 1080p gaming (για βαθος 5ετιας ομως; Δε νομιζω...)

 

Αν βιαζεσαι επισης, στα μεταχειρισμενα εχει τιμες καλες στις gtx1080/1070, αλλα το αν χρειαζεσαι τετοια καρτα, εξαρταται απο 

-Μπατζετ διαθεσιμο

-Απαιτησεις παιχνιδιων

-Οθονη

 

My 2 more cents :p 

 

ΥΓ: Η αναβαθμιση νομιζω οτι ισως να χρειαζεται (απαντωντας στον τιτλο του θρεντ). Αλλα εξαρτωνται ΟΛΑ απο τις πραγματικες απαιτησεις σου, οπως ειπωθηκε ηδη :) 

ΥΓ2: Ειτε 1600(Χ) ειτε 1700, νομιζω αναβαθμιζεις. Ο 2ος εχει περισσοτερα περιθωρια να φανει πιο χρησιμος μελλοντικα θεωρω...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω οπαδικα απλά έχω μια προτίμηση στις κάρτες της nvidia. Όσο αφορά για cpu, σκέφτηκα ryzen λόγω value for money και για να αποφύγω ανάγκη για delid σε πέριπτωση που έπαιρνα intel.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως φιλε psyber στη θεση σου,  δεν θα εκανα τιποτα για φετος....!!!!   οπως και προτιθεμαι να κανω...!! 

 

επειδη εχεις ενα συστημα που, οπως λες κι εσυ, σε καλυπτει, γιατι να πας σε RYZEN φετος, και να μην πας σε RYZEN 2 σε 10 μηνες?    ουτως ωστε...,  να εχουν λυθει και ΟΛΑ τα θεματακια της πλατφορμας και να εχεις και ενα βελτιωμενο πακετο σε ολα τα επιπεδα.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος cabdik έγραψε:

εγω παντως φιλε psyber στη θεση σου,  δεν θα εκανα τιποτα για φετος....!!!!   οπως και προτιθεμαι να κανω...!! 

 

επειδη εχεις ενα συστημα που, οπως λες κι εσυ, σε καλυπτει, γιατι να πας σε RYZEN φετος, και να μην πας σε RYZEN 2 σε 10 μηνες?    ουτως ωστε...,  να εχουν λυθει και ΟΛΑ τα θεματακια της πλατφορμας και να εχεις και ενα βελτιωμενο πακετο σε ολα τα επιπεδα.

 

Και του χρόνου θα του λέμε περίμενε 10μηνες να έρθουν τα RYZEN στα 7nm ....

Γιατί να πάρεις τώρα 14nm, 10 μήνες μόνο χρειάζεται....

Όταν βγουν τα Zen των 7nm θα λέμε περίμενε τα Zne 7nm+ που θα έχουν ωριμάσει τα 7nm και θα έχεις υψηλά ρολόγια ...

 

Τι θέλω να πω με αυτό? Δεν τελειώνει ποτέ αυτή η λογική .

 

Υπάρχει και μια άλλη λογική που λέει.

Παίρνεις την πιο νέα πλατφόρμα με αναφορά για πολλά έτη υποστήριξης με νέα cpu, κουμπώνεις έναν VFM επεξεργαστή και αναβαθμίζεις σε μελλοντικά μοντέλα πουλώντας το πρώτης γενιάς και βάζοντας το επόμενης με μικρή επιπλέον επιβάρυνση.

Έτσι ξεκοκαλιζεις την αξία της πλατφόρμας που πλήρωσες .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι και τη λογική του adpanos και του cabdik. Η αλήθεια είναι ότι το γενικότερο feeling που έχω εισπράξει είναι ότι η ryzen πλατφορμα είναι σε κάποια επίπεδα ανώριμη και έτσι ο cabdik μιλάει σωστά. ωστόσο και ο adpanos έχει δίκιο αν σκεφτεί κανείς πρόσθετα ότι τα πράγματα που έχω θα χάσουν περεταίρω την αξία τους. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και την ευγένεια σας. Δε βιάζομαι οπότε θα προσπαθήσω να μην κάνω κάποια αυθαίρετη κίνηση.

 

Θα ήθελα και με την ευκαιρία να σχολιάσουμ αυτό που λέει ο tommybertsen σχετικά με το μικρότερο oc headroom των matx μητρικών. Αυτό είναι ίδιον τον matx ή αφορά την περίπτωση των ryzen συγκεκριμένα; Αυτό που εννοώ δηλαδή είναι εάν από τη φύση της μια matx μητρική είναι χειρότερη στο oc επειδή υποτροφοδοτείται ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο ή εάν σε άλλες πλατφόρμες διαφορετικές από τη ryzen αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Ή το θέμα έχει να κανει με την ανωτερώτητα του χ370 για το οποίο δεν υπάρχουν matx προς το παρόν; Οπως αναφέρω και προηγουμένως δεν είναι προτεραιότητα μου το oc αλλά καλό είναι να ξέρουμε τι περιθώριο υπάρχει.

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ryzen δεν ανεβαίνουν, δεν είναι θέμα μητρικών. Πήρα μητρική με σχεδόν 300€, δεν υπήρχαν πιο πεταμένα χρήματα. Επίσης θες ψύξη, αλλά υπάρχουν πολλές λύσεις.

Για μένα δεν αξίζει να κάνεις κάτι ούτε φέτος ούτε του χρόνου. Από άποψη επεξεργαστή σε βγάζει καιρό ακόμα εκτός και αν βγάζεις λεφτά από αυτό το πισί ή σκοπεύεις να βγάζεις στο μέλλον. Δεν εννοώ αναβάθμιση σε ryzen αλλά γενικά. Η αίσθηση της ταχύτητας που θα πάρεις είναι μικρή σε  σχέση με τα χρήματα που θα δώσεις. Αν θες μία αναβάθμιση πάρε μία πολύ καλή και ξεκούραστη οθόνη, και ίσως κάρτα γραφικών. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Σέβομαι και τη λογική του adpanos και του cabdik. Η αλήθεια είναι ότι το γενικότερο feeling που έχω εισπράξει είναι ότι η ryzen πλατφορμα είναι σε κάποια επίπεδα ανώριμη και έτσι ο cabdik μιλάει σωστά. ωστόσο και ο adpanos έχει δίκιο αν σκεφτεί κανείς πρόσθετα ότι τα πράγματα που έχω θα χάσουν περεταίρω την αξία τους. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και την ευγένεια σας. Δε βιάζομαι οπότε θα προσπαθήσω να μην κάνω κάποια αυθαίρετη κίνηση.

 

Θα ήθελα και με την ευκαιρία να σχολιάσουμ αυτό που λέει ο tommybertsen σχετικά με το μικρότερο oc headroom των matx μητρικών. Αυτό είναι ίδιον τον matx ή αφορά την περίπτωση των ryzen συγκεκριμένα; Αυτό που εννοώ δηλαδή είναι εάν από τη φύση της μια matx μητρική είναι χειρότερη στο oc επειδή υποτροφοδοτείται ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο ή εάν σε άλλες πλατφόρμες διαφορετικές από τη ryzen αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Ή το θέμα έχει να κανει με την ανωτερώτητα του χ370 για το οποίο δεν υπάρχουν matx προς το παρόν; Οπως αναφέρω και προηγουμένως δεν είναι προτεραιότητα μου το oc αλλά καλό είναι να ξέρουμε τι περιθώριο υπάρχει.

 

Περιμένεις το νέο AGESA CODE 1006 που υποσχεται μεγαλύτερη υποστήριξη μνημών κ.λ.π. να κυκλοφορησει στις μητρικές να δούμε από χρήστες την συμπεριφορά στην κάθε μια και μετά διαλέγεις.

Σε λίγες ημέρες είναι η κυκλοφορία του. Υπόσχονται υποστήριξη για έως και 4000Mhz μνήμες. 

Γενικά η ανωριμότητα της πλατφόρμας αυτή την στιγμή έχει να κάνει κυρίως με αυτό.  Αν δηλαδή παίρνοντας HYNIX μνήμες στα 3200, μπορέσεις να τις χρονίσεις εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2017 at 2:06 ΜΜ, το μέλος adpanos έγραψε:

Και του χρόνου θα του λέμε περίμενε 10μηνες να έρθουν τα RYZEN στα 7nm ....

Γιατί να πάρεις τώρα 14nm, 10 μήνες μόνο χρειάζεται....

Όταν βγουν τα Zen των 7nm θα λέμε περίμενε τα Zne 7nm+ που θα έχουν ωριμάσει τα 7nm και θα έχεις υψηλά ρολόγια ...

 

Τι θέλω να πω με αυτό? Δεν τελειώνει ποτέ αυτή η λογική .

 

Υπάρχει και μια άλλη λογική που λέει.

Παίρνεις την πιο νέα πλατφόρμα με αναφορά για πολλά έτη υποστήριξης με νέα cpu, κουμπώνεις έναν VFM επεξεργαστή και αναβαθμίζεις σε μελλοντικά μοντέλα πουλώντας το πρώτης γενιάς και βάζοντας το επόμενης με μικρή επιπλέον επιβάρυνση.

Έτσι ξεκοκαλιζεις την αξία της πλατφόρμας που πλήρωσες .

με συγχωρεις, αλλα ειπα την αποψη μου.   και ο psyber φαινεται οτι καταλαβε απολυτα τι και πως το εννοουσα.    

 

η AMD με τους RYZEN εκανε πολλα αλματα, σε πολλα επιπεδα ταυτοχρονα.  και σε αρχιτεκτονικη, και σε λιθογραφια, και σε πλατφορμα. αρα λογικο ειναι να ειναι ανωριμη.   

για αυτο το λογο, αλλα και επειδη η ιδια η AMD εχει ηδη δωσει το χρονοδιαγραμμα του επομενου βηματος της ΖΕΝ αρχιτεκτονικης, αρχες του '18,  θεωρω -επαναλαμβανοντας και διευκρινιζοντας- οτι,  για καποιον που εχει ενα καλο και δυνατο συστημα ηδη , θα του προτεινα να παει κατευθειαν σε ZEN+.

 

οποιος δεν εχει ενα δυνατο συστημα, ή οι απαιτησεις του ειναι υψηλες και χρειαζεται ενα δυνατοτερο συστημα ΤΩΡΑ, σαφεστατα και θα αγορασει νεο συστημα... ΤΩΡΑ...!!   

 

του χρονου που θα εχει βελτιωθει και τελειοποιηθει η AM4 πλατφορμα (chipset + Ryzen) δεν θα εχω κανενα ενδοιασμο να μεταβω.

 και -προσωπικα- με ενδιαφερει λιγοτερο η μεταβαση απο τα 14nm -> 7nm , απο οτι να εξαλειφθουν τα μειονεκτηματα - προβληματα της πλατφορμας.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 16/9/2017 at 9:22 ΜΜ, το μέλος def έγραψε:

Αν με ρωρουσαν ποιον θεωρεις κορυφαιο cpu σε συγκριση αποδοση-τιμης θα σου ελεγα 1700 !

 

μετα απο.... 4 μηνες, θα ηθελα να μαθω τι απεγινε τελικα...! 

 

εγινε αλλαγη?  ή οχι? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.