Jump to content



Πάχος καλωδίου και αντοχή σε Watt


Recommended Posts

 

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Έχει πάνω του μια λάμπα 12V / 3Watt και θέλω να προσθέσω άλλη, θα τις αντέξει;

Όταν λέμε άλλη, τι ακριβώς εννοούμε ?

Πόσα watt θα είναι η νέα ?

Τα καλωδιάκια φαίνονται να είναι κοντά στο 1mm^2, οπότε αντέχουν άνετα κάνα 4ρι Α ακόμα και κάτω από άσχημε συνθήκες.

Συνεπώς καμιά 40ρια με 50 watt τα έχεις από αντοχή, από πτώση τάσης δεν ξέρω τι παίζει, γιατί αυτοκίνητο είναι, δεν θα θές να έχει πτώση τάσης !

Οπότε για πες τα στοιχεία της λάμπας που θες να βάλεις και τα λέμε ! :)

 

Edit  Αν και εδώ που τα λέμε είναι καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο θέμα μέσα στο στέκι του μάστορα , έτσι που να μαζευτεί εκεί νοικοκυρεμένα ότι πούμε , να μπορεί να βρεθεί και από όποιον άλλον ενδιαφερθεί στο μέλλον ! :)

Συνεπώς την απάντηση στο ερώτημά μου μαζί με το αρχικό ερώτημα , καλύτερα θα ήταν να μπει σε αυτό το νέο θέμα !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Απλά ήμουν από κινητό και έψαχνα μια γρήγορη απάντηση επειδή είχα ήδη αρχίσει την δουλειά.

Οπότε είπα να ρωτήσω εδώ . Βέβαια για κάποιο λόγο ανέβηκε αρκετές ώρες μετά αφού την τελείωσα :huh:

 

Το καλώδιο θα έχει πάνω του δύο λάμπες 10watt max και οι δύο (στη χειρότερη η μια) και μια προέκταση περίπου 1 μέτρο με καλώδιο 2x1mm (αν το λέω σωστά, είναι σαν τον πορτατίφ). Όλα είναι πάνω σε μια δεκάρα ασφάλεια που έχει όλες τις πλαφονιέρες του αυτοκινήτου απ ότι συνειδητοποίησα.

 

Επίσης δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την πτώση της τάσης καθώς αν παραμείνουν ανοιχτές οι πόρτες μετά από κάποια λεπτά κόβετε η τροφοδοσία τους.

 

Το καλώδιο δεν είδα να γράφει κάτι πάνω. Πάχος θα έλεγα σαν και αυτά που βγάζει ένα τροφοδοτικό, οπότε αν κρίνω από αυτά μπορεί να αντέξει άνετα.

 

PS: Αν μαζευτούν αρκετά μηνύματα, αν μπορεί κάποιος ας τα μεταφέρει σε ένα  νέο θέμα. Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.