Jump to content



Power on by mouse χωρίς να το θέλω


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Το 2ο pc της υπογραφής, ξαφνικά ανοίγει με το κλικ του ποντικιού. Δεξί αλλά και αριστερό. 

 

Επισημαίνω πως 100% είναι κλειστό το σύστημα και δεν είναι σε sleep/hibernate, καθώς και το fast boot είναι απενεργοποιημένο από τα Windows καθώς και από το bios. 

 

Τα δεδομένα:

1. Πρόσφατα πέρασα τα Windows 10. Έχει 15 μέρες, ωστόσο τώρα παρατήρησα αυτό που αναφέρω. Νομίζω το είχα ξανακάνει άλλη μια φορά και δεν το είχα καταλάβει, πριν 3 ημέρες. 

 

1. Το πρώτο πράγμα ήταν απενεργοποίηση Fast Boot και των σχετικών ρυθμίσεων.

 

2. Στο bios οι επιλογές usb mouse/keyboard power on κλπ , είναι όλες disabled. 

 

3α. To Allow ethernet to wake this device , το έχω κλείσει (από τα properties του Network Adapter )

3β. To ίδιο και για usb devices. 

 

4. Κοιτάζοντας στο Event Viewer - Windows Logs- System Logs, εντόπισα ένα Event 33 με source "e1iexpress".

Αυτό αναφέρει "Intel Ethernet Connection I217-V, Network link has been established at 100Mbps full duplex".

 

 Αυτό εντοπίζεται ακριβώς την ώρα που ξεκινά με το κλικ το σύστημα (μάλλον μου λέει ότι το δίκτυό μου λειτουργεί κανονικά όμως).

Δε μπορώ συνεπώς να το συνδέσω με ότι συμβαίνει ,και δεν έχω κανένα power-troubloushooting event στα Logs (σύμφωνα με ψάξιμο που έκανα, αν υπήρχε κάτι που το ξυπνάει, θα έπρεπε να το βρω εκεί).

 

Τι στην ευχή μπορεί να συμβαίνει;

 

Δεν είναι ότι με πειράζει, αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι εγώ και θα ήθελα να ξέρω τι συμβαίνει.

ΥΓ: Το bios ΔΕΝ είναι το τελευταίο , αλλά δε προτίθεμαι να το αλλάξω, δουλεύει fine as it is. 

 

UPDATE: Το κάνει και στο Main Pc μου... What the hell ?

Link to comment
Share on other sites

https://www.tenforums.com/attachments/drivers-hardware/138905d1497132510t-my-keyboard-mouse-turn-my-pc-when-pc-off-bios-kb_mouse-pm-settings.jpg

 

 

 

Επειδή στο bios είναι άλλη επιλογή το wake from sleep και άλλο το power on by, δες αυτή τη φώτο από ένα παρόμοιο πρόσφατο θέμα που έμεινε αναπάντητο, αυτές τις επιλογές έχεις disabled?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτές λέω ότι έχω disabled!!! Στο μεταξύ ειναι disabled και στα 2 pc. 

Οι μητρικές είναι αυτές που φαίνονται στην υπογραφή. 

Ούτε wake from sleep έχω ανοιχτό, ούτε wake by mouse/keyboard/whatever :/ 

Γι'αυτό παραξενεύομαι! 

 

Μπας και είναι κάνα τερτίπι του creators update? (είμαι στην 15063.413 με clean install και στα 2 μηχανηματα)

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση γράψε 

 

Quote

powercfg -lastwake

 

για να δεις (αν βγάλεις άκρη) τι ξύπνησε τον υπολογιστή.

 

Σε δεύτερη φάση δοκίμασε το Magic Packet (ενεργοποίησε δλδ το Wake και έπειτα το magic packet)

 

Αποτέλεσμα εικόνας για wake on magic packet only\

 

Σε τρίτη φάση, δεν κοιτάς και μία τον Task Scheduler;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίεργα, του σατανά πράγματα. Έκανα όσα λες κλπ, πάλι τα ίδια (δεν έβγαινε άκρη)

Τι έκανα μετά; 

 

Κάνω restart, και κλείνω το pc από το power button (τη στιγμή της splash screen). Δεν άνοιξε από το mouse. Κλείνω μετά, και voila, ΔΕΝ ανοίγει πλέον από το mouse. 

 

Δοκιμάζοντας και στα 2 pc το ίδιο, ξαφνικά δεν ανοίγει από το mouse. 

 

What kind of sorcery is this? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

Το έκλεινες πάντα με Shut down από τα windows? Στα power options έχεις επιλέξει when i press power off ---> shut down?  

 

Πάντα! Και επιλεγμένο αυτό που λες. 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος NooDle έγραψε:

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και γω αλλα με το πληκτρολογιο!

Δοκίμασε αυτό που έκανα εγώ (αν έχεις όλες τις πιθανές επιλογές που μπορεί να το κάνουν trigger , κλειστές). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

Δλδ τώρα αν πάς πάλι να κάνεις shut down από τα windows όπως έκανες πάντα, τι γίνεται? Ανοίγει πάλι με το mouse ή όχι? Μην αφήνεις το πείραμα στη μέση :p 

Πριν ξαναποστάρω έκανα 2 φορές shut down (και δεν άνοιγε από το mouse). Τώρα έκανα ένα ακόμη, just for the sake of it :p 

Δεν ανοίγει πλέον από το mouse. Είμαι περίεργος τώρα, θα ανοίγει από το mouse αν το επιλέξω από το bios ? :hehe: 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος NooDle έγραψε:

Τα εχω κανει ολα αυτα που έγραψες πιο πάνω.
μου φαίνεται πολυ περιεργο (win 10)

Δοκίμασες να κλείσεις το pc από το power button κατά την boot screen της μητρικής ή όσο είσαι στο bios; 

Γενικά δε βγάζω άκρη! Κάτι το έκανε trigger αυτό, και δε μπορώ να βρω από πουθενά τι! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Here I am again. Μια από τα ίδια συμβαίνει, χωρίς να έχω ιδέα τι μπορεί να κάνει trigger αυτή την βλακεία :hehe: Τελικά το συνήθισε η κοπέλα μου , την βολεύει κιόλας :hehe: 

Αλλά με ενοχλεί που δε ξέρω τι το προκαλεί :rant85: 

Link to comment
Share on other sites

Στη διαχείριση συσκευών αν κάνεις  δεξί κλικ στο ποντίκι > ιδιότητες > στην καρτέλα διαχείριση ενέργειας  αν ξετικάρεις αυτό συνεχίζει να το κάνει;

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος p55 έγραψε:

Στη διαχείριση συσκευών αν κάνεις  δεξί κλικ στο ποντίκι > ιδιότητες > στην καρτέλα διαχείριση ενέργειας  αν ξετικάρεις αυτό συνεχίζει να το κάνει;

Χωρίς τίτλο.jpg

 

Oh yeah. Το έχω και αυτό απενεργοποιημένο. Και πάλι αυτό το βιολί του.... 

Link to comment
Share on other sites

- Δοκίμασες να συνδέσεις το mouse σε άλλη θύρα;

- Επίσης, βάλε ένα άλλου mouse έτσι για την πλάκα.

- Και κάτι άκυρο εντελώς (όχι ότι τα από πάνω δεν είναι). Αν είναι ενσύρματο, για βάλε ένα ασύρματο.

 

Κάτι που μου ήρθε τώρα. Μήπως οι USB υποστηρίζουν λειτουργία Φόρτισης όταν το PC είναι απενεργοποιημένο και κάτι παίζει με αυτό;

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Είναι στις δύο κλασικές usb που είναι για mouse/keyboard Στο επανω μέρος . 

Θα δοκιμάσω αλλαγή. 

 

Δεν έχω wireless mouse για δοκιμη, μόνο ένα combo 2 σε 1 Για την τιβί και το λάπτοπ . 

 

Δε ξέρω καν αν υποστηρίζουν λειτουργία τέτοια. Που το βλέπω; :hehe:

Αν το έχει στης μητρικής το manual δε το έχω προσέξει ! 

 

εδιτ: δοκιμασα και αλλου. Same all.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είναι στις δύο κλασικές usb που είναι για mouse/keyboard Στο επανω μέρος . 

Θα δοκιμάσω αλλαγή. 

 

Δεν έχω wireless mouse για δοκιμη, μόνο ένα combo 2 σε 1 Για την τιβί και το λάπτοπ . 

 

Δε ξέρω καν αν υποστηρίζουν λειτουργία τέτοια. Που το βλέπω; :hehe:

Αν το έχει στης μητρικής το manual δε το έχω προσέξει ! 

 

εδιτ: δοκιμασα και αλλου. Same all.

Κλείσε απο πισω το κουμπί του τροφοδοτικού.

Πατα το power 8 - 10 sec να αποφορτίστει

 

CLEAR C MOS

 

RESET BIOS

SETUαρισμα του bios απο την αρχή

 

Το εχει πάθει φιλος και ετσι το φτιάξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και αυτό, το πιστεύεις; Όταν το έλυσα προσωρινά με το κλείσιμο από το power button τη στιγμή της splash screen. Και ενώ λειτουργούσε, μετά out of the blue το ξανάκανε. Καμία λογική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.