Jump to content



7700Κ OC: software, ρεύματα και συχνότητες;


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδες, 

 

Έχω μια asus strix Z270F με έναν i7 7700K και 2x8gb corsair vengeance lpx 3200, με μια ψύκτρα thermalright macho rev b. Είπα να παίξω λίγο με τις συχνότητες και έχω κάποιες απορίες. 

 

1) για απλά πράματα, το asus Ai suite αξίζει για το κοντρόλ ρεύματος/συχνότητας/θερμοκρασίας; Aν όχι, τι προτείνετε;

 

2)Είχα βάλει και το Corsair link software και μου δείχνει θερμοκρασίες 10 βαθμούς πάνω από το Ai suite την ίδια στιγμή... Καμία ιδέα γιατί; 

 

3) το 'αυτόματο' oc του Ai suite software με πήγε στα 4800mhz (100*48) με ρεύμα 1,356V και με τις μνήμες σε Xmp και 1.35V. Δεν είναι σταθερό όμως, σε prime 95 blend τα τρια από  8 τεστ σταμάτησαν στο τρίωρο.  Τι μπορώ να κάνω, να ανεβάσω ρεύμα; Δεν είναι ήδη αρκετό; 

 

Ευχαριστώ μάγκες! 

Έγινε επεξεργασία από Fandom
Link to comment
Share on other sites

1) Πάντα από το BIOS οι ρυθμίσεις και το OC.

 

2) Software για temps = realtemp

 

3) Never, never, auto oc. Δίνει περιττά ρεύματα, και πιθανόν να είναι και unstable όταν παίζεις στα άκρα του auto oc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το AI suite γιατί εμποδίζει άλλα προγράμματα να διαβάσουν σωστές τάσεις και άλλα στοιχεία(π.χ. fans).

Το AI suite δεν διαβάζει  τις core temps. Μόνο ένα γενικό cpu temp βγάζει, βάσει μετρήσεων του αισθητήρα της μητρικής. Νομίζω ότι αυτή η μέτρηση είναι καλιμπραρισμένη για να προσεγγίζει τη θερμοκρασία του IHS(του καπακιού της cpu).

 

Quote

1) Πάντα από το BIOS οι ρυθμίσεις και το OC.

Και το intel XTU καλό είναι.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνεχίζω τις ερωτήσεις για τον 7700Κ εδώ μιας και είναι πιο σχετικό το thread. To Σάββατο εγκατέστησα ένα σε Asrock z270m Pro. Είναι κάπως ζεστός νομίζω για custom υδρόψυξη. Ποστάρω παρακάτω φωτό από 4ωρο intel xtu. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι γιατί δεν δίνει στο turbo 4.5 αλλά 4.4. Και τι vcore πρεπει να ορίσω για να παίξω σε stock.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταγράφηκε μετά από 20λεπτο prime95 σε small fft

CoreTemp-Scr 20fft.png

 

 

και αυτό προς το τέλος δίωρου intel extreme tuning utility stress test

CoreTemp-Scr intel.png

 

και τα 2 σε δωματιο που αεριζοταν γιατί είχα βγει από το σπίτι χωρίς ac.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, psyber said:

Αυτό καταγράφηκε μετά από 20λεπτο prime95 σε small fft

CoreTemp-Scr 20fft.png

 

 

και αυτό προς το τέλος δίωρου intel extreme tuning utility stress test

CoreTemp-Scr intel.png

 

και τα 2 σε δωματιο που αεριζοταν γιατί είχα βγει από το σπίτι χωρίς ac.

 

μαξ λοαντ στους 45

δε μπορω ρε φιλε κλαιω............:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιριάτικα δεν χρειάζεται να "βασανίζεις" το cpu με το prime.

 

Τρέξε cinebench r15 / κάποιο παιχνίδι / Vray Benchmark (την επιλογή για το cpu) 

ή αν θέλεις να στρεσάρεις το cpu σε πιο νορμάλ συνθήκες, κατέβασε το OCCT τρέξε το linpack χωρίς το avx

 

Πειραματίσου και λίγο με τα ρεύματα, από 1,21V max το vcore που είχε ο cpu, τώρα λειτουργεί με 1,18V-1,19V.

θερμοκρασίες με αεροψύκτρα

Με 1,21          →από 67-68 σε load και 29-30 idle που είχα,

Με 1,18-1,19 →στους 65-66 load και 28-29 idle

 

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

μαξ λοαντ στους 45

δε μπορω ρε φιλε κλαιω............:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

έκανες την αλλαγή κι έβαλες την thermal grizzly conductonaut ή είσαι με την kryonaut?

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ idonthave. θα το δοκιμασω. Πάντως νομίζω ότι είναι θέμα κομματιού γιατί είναι σε υδροψυξη αρκετά αξιοπρεπη. Ισως αν πειραματιστω παραπάνω με το bios να δω αλλη εικόνα. Αν ορίσω το vcore στο 1,18-1.19 δεν θα παιζει μονιμα εκει;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

ευχαριστώ idonthave. θα το δοκιμασω. Πάντως νομίζω ότι είναι θέμα κομματιού γιατί είναι σε υδροψυξη αρκετά αξιοπρεπη. Ισως αν πειραματιστω παραπάνω με το bios να δω αλλη εικόνα. Αν ορίσω το vcore στο 1,18-1.19 δεν θα παιζει μονιμα εκει;

manual αν το βάλεις ναι, το μείον (αν το έχω καταλάβει καλά κι απ'όσο είδα σε μένα) είναι ότι και σε idle θα δίνει 1,18-19.

Στην asus είχε κι επιλογή για adaptive mode ( εκτός από manual λογικά και σε σένα θα έχει) μαζί με άλλες 23* παραμέτρους ρύθμισα το vcore.

*offset mode sign/additional turbo mode cpu core voltage/offset voltage

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, idonthave said:

έκανες την αλλαγή κι έβαλες την thermal grizzly conductonaut ή είσαι με την kryonaut?

ακομα ειμαι με την kryonaut και εχω αυτα στο prime

δες τα watt που τραβαει το cpu.............μονο που εμενα λογω delid και ρυθμισης στα ρευματα εχω αυτα χωρις ac με 31 βαθμους στο δωματιο

 

Screenshot_1.thumb.png.6d1c56274f398fdfa9742bf1406de46b.png

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ως προς τα ρευματα..... επειδή η μητρική μου δεν έχει adaptive για το vcore, το γύρισα σε offset και έβαλα τιμή -5 σε συνδυασμό με load line calibration που μπηκε σε level 3. Απο εκεί και πέρα έβαλα το vccio στα 0.950 (χαμηλότερη τιμη), το vccst στα 0.900 (χαμηλότερη τιμή), και το vccsa στα 0.900. Το internal ppl μπηκε στα 1.080. Οι θερμοκρασίες δεν αλλαξαν ιδιαίτερα είναι η αλήθεια. Το vcore στο οποίο πηγαίνει μαξιμουμ σύμφωνα με το πρόγραμμα της asrock είναι τα 1.152 στα 4.500 (turboboost), όλα σταθερα χωρίς throttling. Aυτά είναι τα αποτελέσματα μετά από μία ώρα occt (χωρίς avx) χωρίς κλιματισμό στο δωμάτιο, στο ζεστό Άργος. 598da44daf4a9_CoreTemp-Scrocct2.png.2d668bb75acfa5d42576dbd3ff1e482b.png

το ξέρω ότι θα με κράξετε που παρακολουθώ το vcore από το πρόγραμμα της asrock, αλλά είναι το μόνο software που συμφωνεί με την τιμή που έχω ορίσει στο bios. Οι τιμές που παίρνω από το aida64 είναι εντελώς εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Ισως είναι μεγάλη μου παράλειψη που δεν έχω αναφέρει ότι χρησιμοποιώ, προς το παρόν, την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της cpu. Αυτό παιζει ρόλο στις θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/8/2017 at 6:01 ΜΜ, το μέλος psyber έγραψε:

Ισως είναι μεγάλη μου παράλειψη που δεν έχω αναφέρει ότι χρησιμοποιώ, προς το παρόν, την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της cpu. Αυτό παιζει ρόλο στις θερμοκρασίες;

Σε σύγκριση με pci express gpu και την onboard δεν παρατήρησα διαφορά στις θερμοκρασίες. Τώρα σχετικά με τη θερμοκρασία του gpu, τελευταί δοκιμή είναι να πάω το load line calibration sto 4 και το offset sto +50. Οι θερμοκρασίες στα 76-77 μαξιμουμ στον πιο ζεστό πυρήνα. Αρκετά βελτιωμένη κατάσταση και ενδέχεται, όπως μου είχε πει και ο guru alexcrx , να δω καλυτερες θερμοκρασίες με την ιδια cpu, σε μητρική που επιτρέπει καλυτερη ρύθμιση των ρευμάτων.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.