Jump to content



Πρόβλημα με repeater rpd-250 και dell


Recommended Posts

Γεια σας!

 

Έχω ένα repeater RPD 250. Το χρησιμοποιώ λόγω χαμηλού σήματος wifi σε κάποια σημεία του σπιτιού.

Σε αυτό συνδέονται κανονικά όλες οι συσκευές μου όπως fujitsu siemens laptop, sony z3 εκτός από το βασικό μου λαπτοπ ένα dell Latitude 3570,

Ενσύρματα συνδέεται και παίρνει ίντερνετ κανονικά

Ασύρματα όμως δεν καταφέρνω να δω ιντερνετ στον dell.

Παραθέτω εν συντομία τις άπειρες προσπάθειες που έχω ως τώρα κάνει.

Οι ρυθμίσεις του ρούτερ παρατίθενται σε φωτογραφίες, είναι αυτές που περιλαμβάνονται στο εγχειρίδιο, με την αλλαγή ότι το κενό στο dns (που έγραφε στο εγχειρίδιο) το αντικατέστησα με

0.0.0.0 αλλιώς δεν το δεχόταν το ίδιο το ρούτερ.

Έχω δοκιμάσει όλα τα επίπεδα ασφαλείας, από μηδενικό μέχρι wpa2. Καμιά διαφορά.

Έχω δοκιμάσει να αλλάξω dns σε 8.8.8.8 στις καρτέλες του repeater, δεν παίζει.

Εννοείται άπειρες επανεκκινήσεις.

Καρφωτές IP στην ασύρματη του dell δεν είχαν αποτέλεσμα.

Κι εννοείται ότι το άλλο φορητό και το κινητό δουλεύουν μια χαρούλα.

 

 

Έχω την εντύπωση ότι λειτουργούσε μέχρι που αποδέχτηκα μία από τις πολλές αναβαθμίσεις που μου προσέφερε ο φορητός να κάνω. Βέβαια έχει περάσει λίγος καιρός και πολλήηηηηηηηη ζαλάδα με αυτό το πρόβλημα οπότε τελείως σίγουρος δεν είμαι κι όλας...

 

Καμιά πρόταση? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

6.png

7.png

8.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό ότι φταίει απλά κάτι στο Dell, αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Έχεις παραθέσει όλους τους τρόπους λειτουργίας του RPD-250, αλλά καλό είναι να εστιάσουμε μόνο σε αυτούς που σε ενδιαφέρουν. Θα το χρησιμοποιήσεις ως router, AP ή repeater? Πρακτικά εξαρτάται από την τοπολογία σου. Στο RPD-250 θέλεις να δίνεις δίκτυο με ethernet ή ασύρματα?

Εάν θέλεις το δίκτυο που δίνει το RPD να είναι χωριστό από το υπάρχον δίκτυο του σπιτιού, διάλεξε router (έτσι το RPD θα δίνει "guest" δίκτυο).

Εάν θέλεις οι συσκεύες που κάθονται στο RPD να είναι στο ίδιο δίκτυο με το υπάρχον, διάλεξε AP.

Μόνο εάν δεν μπορείς να του δώσεις ενσύρματα δίκτυο, διάλεξε repeater.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις το AP είναι η προτιμώμενη επιλογή.

 

Σε αυτή την περίπτωση:

Τράβα καλώδιο ethernet από μία θύρα LAN του modem/router σου προς το RPD (εάν έχει θύρα WAN διάλεξε αυτή) και πες μας πώς συμπεριφέρεται.

Θέλουμε να επιβεβαιώσουμε εάν οι συσκευές συνδέονται στο ασύρματο δίκτυο "RPD-250" αλλά και πώς συμπεριφέρονται οι συσκευές που συνδέονται ενσύρματα στο RPD-250.

Επίσης θα βοηθούσε να έχουμε την καρτέλα "Advanced".

 

Έχεις δοκιμάσει να ενεργοποιήσεις "Auto configure LAN IP address"? Δεν είναι προφανές εάν εννοεί ότι τρέχει DHCP client για να πάρει αυτόματα IP το RPD, εάν ενεργοποιεί DHCP passthrough (δηλαδή να αφήνει τον κεντρικό σου router να αποδίδει διευθύνσεις με DHCP στις συσκευές που κάθονται πάνω στο RPD) ή εάν ενεργοποιεί επιπλέον δικό του DHCP - το οποίο θα ήταν πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2017 at 2:20 ΜΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Συνδέεται στο RPD 250 αλλά δεν παίρνει IP και λοιπές ρυθμίσεις; Ή δε συνδέεται καν;

Στα logs του RPD 250 φαίνεται κάτι περίεργο;

Δε συνδέεται με τον Dell καθόλου, ανεξαρτήτως τι επίπεδο ασφαλείας επιλέξω. Ταυτόχρονα συνδέονται κανονικά οι υπόλοιπες συσκευές και παίρνουν ίντερνετ.

Αν όμως συνδέσω καλώδιο έθερνετ τον RPD στον Dell τότε παίρνω κανονικά ίντερνετ μέσω καλωδίου.

 

 

@minast

 

Repeater αναγκαστικά, δε φτάνει καλώδιο εκεί εύκολα. Και το περίεργο είναι ότι δούλευε τζιτζί ως πριν λίγες μέρες - 1/2 βδομάδες. Μετά νομίζω έγινε κάποια αυτόματη αναβάθμση στο dell από τις ίδιες εφαρμογές του και άρχισαν τα προβλήματα.

 

Θα προσπάθήσω να πάρω κι ένα στιγμιότυπο των προχωρημένων ρυθμίσεων μήπως σας κατέβει καμιά ιδέα.

Αλλά να πάρει δούλευε κανονικά πριν λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου κάνει κι άλλα κόλπα, δε βλέπω το συνδεδεμένο με καλώδιο rpd στην κλασσική διεύθυνση που το έβρισκα πριν 192.168.1.2 ...

Παρόλα αυτά συνεχίζει να το rpd να δίνει ίντερνετ στις άλλες συσκευές μου ασύρματα και στον ντελλ ενσύρματα.

Δεν μπορώ με άλλα λόγια ν μπω καν στο web interface, ενώ συνεχίζει και δουλεύει

 

 

Έγινε επεξεργασία από jeangar
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, jeangar said:

Τώρα μου κάνει κι άλλα κόλπα, δε βλέπω το συνδεδεμένο με καλώδιο rpd στην κλασσική διεύθυνση που το έβρισκα πριν 192.168.1.2 ...

Παρόλα αυτά συνεχίζει να το rpd να δίνει ίντερνετ στις άλλες συσκευές μου ασύρματα και στον ντελλ ενσύρματα.

Δεν μπορώ με άλλα λόγια ν μπω καν στο web interface, ενώ συνεχίζει και δουλεύει

 

 

Είναι πιθανό να έχει πάρει απλά άλλη IP - δες και στο ρούτερ σου εάν βλέπεις τί IP έχει δώσει στο RPD-250.

Επίσης, σε περίπτωση που δεν είναι προφανές, μόνο μία από τις οθόνες που έχεις επισυνάψει παραπάνω μπορεί να είναι ενεργή κάθε φορά, εξασφάλισε ότι έχεις επιλέξει την σωστή και έχεις αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις (λογικά Repeater-WISP με static IP 192.168.1.2).

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο repeater θέλει, το repeater-wisp θα του κάνει και ΝΑΤ, που δεν το θέλει. Και το πιο πιθανόν είναι να έχει πάρει άλλη IP από το modem-router σου, για αυτό δεν το βλέπεις πλέον στην 192.168.1.2 .

πριν 15 ώρες, το μέλος jeangar έγραψε:

Δε συνδέεται με τον Dell καθόλου, ανεξαρτήτως τι επίπεδο ασφαλείας επιλέξω. Ταυτόχρονα συνδέονται κανονικά οι υπόλοιπες συσκευές και παίρνουν ίντερνετ.

Αν όμως συνδέσω καλώδιο έθερνετ τον RPD στον Dell τότε παίρνω κανονικά ίντερνετ μέσω καλωδίου.

Συμβαίνει καμιά φορά να μην συνδέεται μια συσκεύη στο access point, μου είχε τύχει με έναν ασύρματο εκτυπωτή. Θα πρότεινα να ξηλώσεις από τον device manager των windows την ασύρματη κάρτα και να πατήσεις το refresh για να την ξαναβρεί και να εγκαταστήσει τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Είναι πιθανό να έχει πάρει απλά άλλη IP - δες και στο ρούτερ σου εάν βλέπεις τί IP έχει δώσει στο RPD-250.

Επίσης, σε περίπτωση που δεν είναι προφανές, μόνο μία από τις οθόνες που έχεις επισυνάψει παραπάνω μπορεί να είναι ενεργή κάθε φορά, εξασφάλισε ότι έχεις επιλέξει την σωστή και έχεις αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις (λογικά Repeater-WISP με static IP 192.168.1.2).

Αυτό το υποψιάστηκα αλλά δεν είχα χρόνο να Ping-άρω 252 IPs, ίσως να υπάρχει κάποιο εργαλείο. Από την άλλη όπως σας έγραψα ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ το RPD στη λίστα των συνδεδεμένων συσκευών στο web management του router (φαίνεται μόνο ο ένας φορητός και το κινητό!). Και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι φυσιολογικό για repeater μιας και δεν ξέρω πολλά για repeater

 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

Σκέτο repeater θέλει, το repeater-wisp θα του κάνει και ΝΑΤ, που δεν το θέλει. Και το πιο πιθανόν είναι να έχει πάρει άλλη IP από το modem-router σου, για αυτό δεν το βλέπεις πλέον στην 192.168.1.2 .

Συμβαίνει καμιά φορά να μην συνδέεται μια συσκεύη στο access point, μου είχε τύχει με έναν ασύρματο εκτυπωτή. Θα πρότεινα να ξηλώσεις από τον device manager των windows την ασύρματη κάρτα και να πατήσεις το refresh για να την ξαναβρεί και να εγκαταστήσει τους drivers.

Ευτυχώς γιατί repeater το έχω, όχι WISP.

Κατά λάθος έχω ήδη αφαιρέσει τον driver και ξαναεγκαταστήσει.

Εξηγούμαι

Επειδή ο ντελλ έπαιζε πριν, θεώρησα ότι κάποια ενημέρωση της ντελλ φταίει. Κι επειδή μου πετάγεται όλη την ώρα ένα Dell Unified Wireless ή κάπως έτσι που φαίνεται να ελέγχει παραμέτρους του ασυρμάτου, προχώρησα σε απεγκατάσταση αυτού του προγράμματος της ντελλ χτες.

Και διαπίστωσα ότι είχε φύγει και ο οδηγός της ασύρματης. Αφού λοιπόν βρήκα τον οδηγό Online, τον εγκατέστησα και φυσικά πάλι τα ίδια

Ο ντελλ συνδέεται κανονικά στο ρούτερ αλλά όχι στο RPD

Έγινε επεξεργασία από jeangar
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί δε θέλει να αφήσει το ασύρματο που είναι συνδεδεμένο; Καμιά φορά οι clients φέρονται ηλίθια και αντί να συνδεθούν στο πιο δυνατό σήμα, παραμένουν σε αυτό που είναι ήδη συνδεδεμένοι.

Επίσης βάλε το ίδιο όνομα και στα δύο ασύρματα δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

Να μπω κι εγώ σφήνα μιας κι έχω παλέψει λίγο από απόσταση με αυτήν την ιστορία.

Εννοείς να μπει το ίδιο SSID? OK μπορεί να γίνει αυτό για δοκιμή αλλά θα είναι κουλό αν παίξει.

Δεν έχει να κάνει με ποιότητα ή ισχύ σήματος, ανεξαρτήτως δε θέλει να συνδεθεί ασύρματα στο rpd, σε οποιοδήποτε άλλο κανένα θέμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.