Jump to content



Σε αναζήτηση νέου Router


jax7480

Recommended Posts

Ψάχνω νέο router για το σπίτι. Ότι καλύτερο για  wired connection και το καλύτερο δυνατό για wireless. Budget ανοιχτό. Κατά προτίμηση netgear, linksys, TP-Link, Asus. 2 συσκευές wired και 6-7 wireless. Όποιος έχει κάτι καλό στα υπόψιν ας αναφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν θες να μπλέξεις με Cisco-καταστάσεις, οπότε θα πω Asus.

Αν έχεις Dual-WAN μην περιμένεις να δουλεύει σωστά το Failback σε περίπτωση που αντί για load balancing θες να κάνεις backup line την 2η.
Κατά τα λοιπά παίζουν πολύ καλά τα routerάκια της.
Αν θες μεγάλες ταχύτητες στα PC με wireless θα χρειαστείς κάποια καλή κάρτα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει εναλλακτική high speed AC λύση δίχως Broadcomm τσιπάκι ( οι drivers της για Windows 10 μαμιούνται, πολλά bluescreens, και δύσκολα θα βρείς κάποιον απόλυτα stable ).

Link to comment
Share on other sites

Τα λαπτοπ έχουν Qualcomm QCA61x4A 802.11ac, Intel 8260 και το μεγάλο έχει Intel 8265. Το router που έχω τώρα με wired connection έχει bottleneck στα 250Mbit περίπου και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να το αλλάξω. Το σταθερό παίρνει από το modem του παρόχου απευθείας για τώρα αλλά θα ήθελα όλα να παίρνουν από ένα. 

Επίσης αν το τωρινό ρουτερ έχει bottleneck στην wired γραμμή δεν ξέρω τι bottleneck μου βάζει στα wireless. 

Δεν υπάρχει θέμα να μπλέξω με Cisco αρκεί να αξίζει και να μη μας βγει ο κούκος αηδόνι. 

Link to comment
Share on other sites

Μια προταση απο εμενα moden/router τα παντα ολα.. http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612742

 

Μιας και σκεφτομαι να το παρω και εγω ο ιδιος το συγκεκριμενο..

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, jax7480 said:

Τα λαπτοπ έχουν Qualcomm QCA61x4A 802.11ac, Intel 8260 και το μεγάλο έχει Intel 8265. Το router που έχω τώρα με wired connection έχει bottleneck στα 250Mbit περίπου και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να το αλλάξω. Το σταθερό παίρνει από το modem του παρόχου απευθείας για τώρα αλλά θα ήθελα όλα να παίρνουν από ένα. 

Επίσης αν το τωρινό ρουτερ έχει bottleneck στην wired γραμμή δεν ξέρω τι bottleneck μου βάζει στα wireless. 

Δεν υπάρχει θέμα να μπλέξω με Cisco αρκεί να αξίζει και να μη μας βγει ο κούκος αηδόνι. 

 

Αν δεν χρειαστεί να παίξεις με πολλά services και αρκετά rules, τότε με ένα RT-AC68U της Asus κάνεις την δουλειά σου αρχοντικά.
Βασικά δεν χωλαίνει εύκολα το άτιμο, σε δίκτυο με ~27 PC, με load balancing με καμμιά 15αριά rules, VPN Server + USB sharing ήταν κομπλέ ( τέζα στα θεωρητικά όρια τα data transfers στο ethernet, και τάπα και τα WiFi [ link με την PC-AC68 στα 1.2Gbps ] )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, LocoDiceGR said:

Μια προταση απο εμενα moden/router τα παντα ολα.. Tp-link Archer D2 Ac750 Wireless Dual Band Gigabit Adsl2+ Pstn Modem Router - Dsl (PER.612742)

 

Μιας και σκεφτομαι να το παρω και εγω ο ιδιος το συγκεκριμενο..

Δεν θέλω μόντεμ και μάλιστα ADSL2+ εκτός αν τους πω να γυρίσουν μερικά χρόνια πίσω. 

 

2 hours ago, YDinopoulos said:

   Ωραίο. Αυτό σκεφτόμουν βασικά ή το AC5400 της TPLink. 

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δουλέψει σε εταιρικό περιβάλλον και TP-Link ( 120+ € μοντέλα ), Netgear και Asus ( σε δευτερεύον ρόλο, πρωτεύον και άρχων του χώρου πάντα Cisco ) μπορώ να πω πως από άποψη firmware, και σταθερότητας ( να μην θες reboot γιατί σκαλώνουνε και δεν κάνουνε free τα όποια resources π.χ. σε dropped & closed connections ) τα Asus έχουν βγεί καλύτερα των TP-Link & Netgear ( Linksys δεν το συζητάω, έχει καταντήσει το σκουπιδιάρικο της Cisco ).

 

Vote of confidence ( with hatred included! [ Multi-WAN issues ] ) στην Asus και από εμένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vote for Asus too αν δεν έχουν αλλάξει το UI των TP-Link.

Όχι ότι είναι κακό αλλά τα Asus προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες / features και πολύ καλύτερο UI. Σε αυτά τα λεφτά θα το λάμβανα υπόψη.

(πχ το Web UI του Asus DSL-N14U είναι χρόνια μπροστά σε σχέση με αυτό του TP-LINK TD-W8970B, και σε επιλογές, πληροφόρηση, παντού)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Από εδώ θα αγοραστεί. Αλλιώς πληρώνω τελωνείο. 

EU δεν είσαι; Αν όχι, δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω από το τελικό ποσό που θα σου βγάλει το Amazon.

Δες το γιατί και πάλι μπορεί να σε συμφέρει ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Φυσικα και εχει τα αναλογα τελωνεια. Η Νορβηγια ΔΕΝ ειναι μελος της Ευρωπαικη Ενωσης ;) 

Συγνώμη αλλά δε θυμόμουν ότι είναι στη Νορβηγία. Πολλοί δεν το γνωρίζουν επίσης καθώς στο προφίλ του αναγράφεται "Περιοχή: Salonika" και όχι Νορβηγία :p

 

Όπως και να χει όμως, λογικά λειτουργεί όπως όταν πας να ψωνίσεις κάτι από το amazon.com που η τελική τιμή είναι όντως τελική (μεταφορικά, τελωνείο κλπ εντός).

Εγώ έκανα την πρόταση μου γιατί γενικότερα είδα αρκετά καλές προσφορές οπότε μπορεί να του έβγαινε πιο οικονομικά. Μπορεί και όχι όμως, δε το γνωρίζω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, YDinopoulos said:

Φυσικα και εχει τα αναλογα τελωνεια. Η Νορβηγια ΔΕΝ ειναι μελος της Ευρωπαικη Ενωσης ;) 

Μα ειναι μελος της https://en.wikipedia.org/wiki/European_Economic_Area#Rights_and_obligations

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.