Jump to content



θελω να αγορασω εναν σκληρο δισκο μεγαλης χωριτικοτητας


Recommended Posts

Γεια σας  θελω να  αγορασω εναν σκληρο δισκο μεγαλης  χωριτικοτητας περιπου στα  8ΤΒ  γιατι κατεβαζω  παρα  πολλα πραγματα,, εχω και παρα  πολλα πραγματα  στους  παλιους  μου τους δισκους  ( ταινιες παιχνιδια πργραμματα  εργασιες για την δουλεια μου./θελω εναν  παρα  πολυ καλο δισκο και εναν προσιτο σε  θεμα τιμης..δεν  θελω και τον  πιο ακριβο..

 

μπορειτε να  μου  δωσετε  καποιες  επιλογες σε  σκλήρους  δισκους?? στα  8  ΤΒ??και να  μου πειτε  καποιες εναλακτικες  λυσεις??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο (πιο εφικτό οικονομικά) να πάρεις 2 δίσκους από 4GB (ή παραπάνω);

Κοιτάζοντας για μεγάλους δίσκους, εκτός από έναν Seagate που ξεκινάει στα 225€, οι υπόλοιποι ξεκινάνε από 270€.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω 3χ Seagate Archive με τον πρώτο κοντά στα 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είναι και οι γρηγορότεροι σε sustained write αλλά δεν με νοιάζει καθώς μια φορά τους γράφω γιατί είναι αποθήκες

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ποιον με  συμβουλευετε να  αγορασω?? μιλαω  για  8 τΒ..  αν επαιρνα πχ  τον  http://www.skroutz.gr/s/8489790/Western-Digital-Red-NAS-8TB.html

 

εινε  καλυτερος σε  σχεση με  τους αλλους??

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν τον δίσκο τον θέλεις για να κατεβάζεις σε αυτόν (γράψε-σβήσε) ή απλώς για αποθήκη οπού μετά απλώς θα διαβάζονται τα δεδομένα του.

Στην πρώτη περίπτωση ο red είναι ο κατάλληλος δίσκος ενώ στην δεύτερη ο seagate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/3/2017 at 8:35 AM, sstav said:

Επειδη και εμενα με ενδιαφερει να αλλαξω τους δισκους με εναν μεγαλο και η Hitachi ειναι κορυφη αλλα βρισκω πλεον μονο για χρηση σε NAS θα εχω προβλημα εαν τον χρησιμοποιησω σε sata 3 συνδεση στο pc? 

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε δίσκος κατηγορίας NAS μπορεί να χρησιμοποιηθεί άφοβα σαν κλασικός sata δίσκος. Απλώς πληρώνεις περισσότερα για χαρακτηριστικά τους που δεν χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2017 at 10:51 AM, Efialtis said:

Έχω 3χ Seagate Archive με τον πρώτο κοντά στα 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είναι και οι γρηγορότεροι σε sustained write αλλά δεν με νοιάζει καθώς μια φορά τους γράφω γιατί είναι αποθήκες

 

you are my man! :)

 

Επειδή και μένα το μηχάνημα έχει πήξει θέλω να βάλω 2-3 τέτοιους σε ένα κουτί να παίζει το ρόλο του content server. θα μεταφερθούν ταινίες & σειρές σε αυτούς και θα διαβάζονται μέσω δικτύου από tvbox/κινητό κλπ. Απλό network share, όχι plex streaming κλπ. Και όχι RAID ο καθένας θαχει απλά τα δεδομένα του. Είναι decent για τέτοια εφαρμογή από άποψη ταχύτητας; (μιλάμε για 1-2 concurrent users όχι σοβαρό load).

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, kavadias said:

 

you are my man! :)

 

Επειδή και μένα το μηχάνημα έχει πήξει θέλω να βάλω 2-3 τέτοιους σε ένα κουτί να παίζει το ρόλο του content server. θα μεταφερθούν ταινίες & σειρές σε αυτούς και θα διαβάζονται μέσω δικτύου από tvbox/κινητό κλπ. Απλό network share, όχι plex streaming κλπ. Και όχι RAID ο καθένας θαχει απλά τα δεδομένα του. Είναι decent για τέτοια εφαρμογή από άποψη ταχύτητας; (μιλάμε για 1-2 concurrent users όχι σοβαρό load).

Ικανοποιητικότατο read, στο write χωλαίνουν.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια  θελώ  να κανω  μια ερωτηση  επειδη  απο τους  4 δισκους  μου  οι 3  εχουν  χαλασει  τι εινε προτιμοτερο??  να παρω εναν δισκο  που να εινε πχ στα  8 ΤΒ  η να παρω  2 δισκους που να εινε  στα  4 ΤΒ ο καθενας??  τι  με συμβουλευετε?? και αν ναι  πιον να παρω?? απο ,θεμα αξιοπιστιας και καλους?? απλα  βλεπω οτι σιγα σιγα  οι δισκοι μου μετα απο 4 χροννια  αρχιζουν και τα  φτυνουνε και ειτανε και seagate..

πειτε  μου σας παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

να παρω εναν δισκο  που να εινε πχ στα  8 ΤΒ  η να παρω  2 δισκους που να εινε  στα  4 ΤΒ ο καθενας?? 

 

τι εινε το καλυτερο??

Έγινε επεξεργασία από statiplulse
Link to comment
Share on other sites

δεν σε  καταλαβαινω 

 

εγω  ρωτησα 

να παρω εναν δισκο  που να εινε πχ στα  8 ΤΒ  η να παρω  2 δισκους που να εινε  στα  4 ΤΒ ο καθενας?? 

 

τι εινε το καλυτερο?? 

 

οι  Hitachi Deskstar NAS εινε  καλοι??

  

Έγινε επεξεργασία από statiplulse
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2017 at 0:34 ΠΜ, το μέλος TopCLR έγραψε:

Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο (πιο εφικτό οικονομικά) να πάρεις 2 δίσκους από 4GB (ή παραπάνω);

Κοιτάζοντας για μεγάλους δίσκους, εκτός από έναν Seagate που ξεκινάει στα 225€, οι υπόλοιποι ξεκινάνε από 270€.

 

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σε ρωτησω κατι 

 

πχ  οι toshiba και οι hoitachoi  εινε  καλοι  οπως  εινε οι western  καi oi  seagate??

 

επειδη γνωριζω οτι οι καλυτεροι εινε western  καi oi  seagate

 

αυτο  που θελω να ρωτησω  τι διαφορες  εχουν οι toshiba και οι hoitachoi ,,,western  καi oi  seagate????πιοι εινε  πιο αξιοπιστοι??

 

γιατι  ειχα    seagate  εδω και 4  χροννια και τον  τελευταιο καιρο εινε στα τελευταια  τους  μετα απο 4  χρονια απλα  φοβαμε να παρω   seagate

 

 

αν  επαιρνα 2  δισκους απο  6 τΒ ο  καθενας  πιον θα  μου προτεινες??? απο  θεμα ποιοτητας και  κατασκευης και  αξιοπιστιας;

Έγινε επεξεργασία από statiplulse
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.