Jump to content



Απορίες περι Freesync και Gsync.Ασχετος mode on


Recommended Posts

1 hour ago, fatalara said:

@Staxtis αφου η οθονη ειναι 60 hz μολος ξεπερασεις τα 60 fps θα εχεις tearing γιατι η καρτα σου παει πιο γρηγορα απο την οθονη να στο πω απλα.

 

@DEADLAZARUS θα το διαβασω σπιτι και θα σου πω γιατι τα λες καπως μπερδεμενα.

η Οθόνη εγγραψα οτι ειναι 77hz με το overclock και ναι το δοκίμασα και με 60hz..
Οπως είδες εβαλα limit....60fps(tearing ΑΙΣΧΡΟ)...77fps(tearing ΑΙΣΧΡΟ)...100fps(tearing ΑΙΣΧΡΟ)...150fps(tearing ΠΟΛΥ)....200fps(tearing αρκετό)....250fps(tearing λίγο) 300 καθόλου!
Αν ίσχυε αυτή εδω η "θεωρία" δεν θα έπρεπε στα 60hz-77hz να εχω ΜΗΔΕΝ tearing και οσο ανεβαίνουν τα hz να εχω ολο και περισσότερο μέχρι να φτάσει στο σημείο να γίνετε πάλι μηδέν λόγο οτι πάνω απο 300fps όυτως η αλλως δεν βλέπεις και "τίποτα"
παρόλα αυτά στην περίπτωση αυτη το περισσότερο tearing το είχα οτι είχα ΛΙΓΑ fps..οταν έβαλα limit 60 η 77 fps.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω...σε vsync mode ή fps limit στα 60hz η gpu δουλεύει τόσο όσο να παράγει τα 60 fps..έτσι πολλές φορές βλέπεις να μην είναι σε 100% load...λογικά δεν πρέπει να υπήρχε tearing...

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει κατι διαφορετικο απο αυτο σου λεω, tearing πανω απο τα Hz της οθονης stuttering στα χαμηλα fps.

Σου εξηγει οτι στα 60hz το tearing σπαει νευρα ενω στα παραπανω απο 120 144 υπαρχει μεν αλλα δεν φαινεται λογο ταχυτητας και σου λεει οτι το gsync κανει και για τα δυο.

Δεν γραφει πουθενα οτι εχεις tearing αν εισαι στα 90 γιατι πολυ απλα το tearing γινεται οταν ξεπερνας το ρυθμο ανανεωσης της οθονης δηλαδη θα εχεις στα 120- 144+ απλα ειναι τοσο λιγο αντιληπτο που πολλοι λενε οτι δεν υπαρχει κιολλας το οποιο ειναι λαθος, απλα δεν φαινεται. Το θεμα εδω ειναι οτι σε καμια οθονη το Sync δεν δουλευει περαν των hz της οθονης οποτε τι σηζηταμε ακριβως? Μετα σου λεει οτι αν παιζεις ενα game με 20 fps το gsync θα στο δειχνει σαν 40 χωρις το stuttering που θα ειχες στα 20 η στα 40. Σου λεει ομως οτι ναι μεν δεν θα εχεις stuttering αλλα παλι θα παιζεις το παιχνιδι με 40 fps ψευτικα στην ουσια με οτι αυτο σημαινει. Αρα το προβλημα σου ειναι να παρεις μια καρτα που να παιζεις απο 60+ και να μην εχεις θεμα.

 

@Staxtis Και θα επρεπε να ειναι αισχρο γιατι το Limit που βαζεις απο το προγραμμα η το παιχνιδι ειναι της πλακας, δεν κραταει τα fps σταθερα ακομα και αν ετσι σου δειχνει.

Δεν ειναι μονο τα hz, ειναι ολο το πανελ. Μην συγκρινεις μια gaming οθονη με μια 60 αρα η ακομα και 120αρα απλη, δεν ειναι καθολου το ιδιο πραγμα. Μην τρελαθουμε, υπηρχε gaming σε 120 hz οθονες του 1ms πολυ πριν το gsync. Τα hz της οθονης στην ουσια ειναι το headroom που εχεις μεχρι να δεις θεωρητικα tearing, τι θα παρεις 60αρα η 144?

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

δεν καταλαβαίνω...σε vsync mode ή fps limit στα 60hz η gpu δουλεύει τόσο όσο να παράγει τα 60 fps..έτσι πολλές φορές βλέπεις να μην είναι σε 100% load...λογικά δεν πρέπει να υπήρχε tearing...

 

Μιλησε μονο για limit δεν ειπε οτι ανοιξε το vsync. Αν βαλεις limit στα 60 θα εχει tearing γιατι το limit τρεμει μεταξυ 59-62 fps. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, fatalara said:

 

@Staxtis Και θα επρεπε να ειναι αισχρο γιατι το Limit που βαζεις απο το προγραμμα η το παιχνιδι ειναι της πλακας, δεν κραταει τα fps σταθερα ακομα και αν ετσι σου δειχνει.

Δεν ειναι μονο τα hz, ειναι ολο το πανελ. Μην συγκρινεις μια gaming οθονη με μια 60 αρα η ακομα και 120αρα απλη, δεν ειναι καθολου το ιδιο πραγμα. Μην τρελαθουμε, υπηρχε gaming σε 120 hz οθονες του 1ms πολυ πριν το gsync. Τα hz της οθονης στην ουσια ειναι το headroom που εχεις μεχρι να δεις θεωρητικα tearing, τι θα παρεις 60αρα η 144?

 

Μιλησε μονο για limit δεν ειπε οτι ανοιξε το vsync. Αν βαλεις limit στα 60 θα εχει tearing γιατι το limit τρεμει μεταξυ 59-62 fps. 

Αρα μου λές οτι tearing εχω  επειδη το fps limit απο το game ειναι της πλάκας...
Οκ να το δεχτώ μιας και όντως μπορει να είναι ΑΛΛΑ...Οταν εχω 60hz και βάζω limit 60 να πάει 55-65?Οκ θα έπρεπε να εχω ΛΙΓΟ tearing...γιατι ομως οταν βάζω πχ fps 150 το tearing ειναι περισσότερο?Πάλι μπορεί να είναι 140-160 τα fps αλλα απο τα 60hz είναι τεράστια η διαφορά επομένως όσο πιο κοντά στα hz τόσο λιγότερο tearing...
Είτε υπα΄ρχει κάτι που δεν ξέρεις η δεν λές σωστά μια παράμετρος πχ...Ειτε δεν μπορώ να ακολουθήσω το σκεπτικό σου διότι μου λείπει ενα background γνώσεων πάνω στο θέμα panel+sync και πολλά ακόμα μιας και οι παράμετροι σε όλα αυτά δεν είναι 1-2.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Αρα μου λές οτι tearing εχω  επειδη το fps limit απο το game ειναι της πλάκας...
Οκ να το δεχτώ μιας και όντως μπορει να είναι ΑΛΛΑ...Οταν εχω 60hz και βάζω limit 60 να πάει 55-65?Οκ θα έπρεπε να εχω ΛΙΓΟ tearing...γιατι ομως οταν βάζω πχ fps 150 το tearing ειναι περισσότερο?Πάλι μπορεί να είναι 140-160 τα fps αλλα απο τα 60hz είναι τεράστια η διαφορά επομένως όσο πιο κοντά στα hz τόσο λιγότερο tearing...
Είτε υπα΄ρχει κάτι που δεν ξέρεις η δεν λές σωστά μια παράμετρος πχ...Ειτε δεν μπορώ να ακολουθήσω το σκεπτικό σου διότι μου λείπει ενα background γνώσεων πάνω στο θέμα panel+sync και πολλά ακόμα μιας και οι παράμετροι σε όλα αυτά δεν είναι 1-2.

Καπου μπερδευσαι.

Αν εχω καταλαβει σωστα πας να δεις αυτο που ειπα οτι πανω απο τα 144 fps δεν φαινεται το tearing και το δοκιμαζεις σε 60hz οθονη? Αν ισχυει ειναι τεραστιο λαθος αυτο που κανεις. Ειναι σαν να σου λεω οτι το porsche στα 150 χιλιομετρα κραταει μια χαρα και να παρεις το fiat 125 να δοκιμασεις αν ισχυει. 

60hz ρυθμος ανανεωσης με 2 η 3 ms αποκριση vs 144hz με 1ms? Βρες καποιον με τετοια οθονη να καταλαβεις τι λεω. Πλεον δεν υπαρχει κατι αλλο να πω, μονο να το δειτε μενει.

Link to comment
Share on other sites

Το tearing δεν ειναι σιγουρο οτι υπαρχει αν τα frames ειναι παραπανω απο τα hz. Παιχνιδι μεμπαιχνιδι διαφερει. 

Το οτι ενα frame limit στα 60 ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ VSYNC σε 60αρα οθονη θα φερει tearing ειναι σχεδον σιγουρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Αρα το προβλημα σου ειναι να παρεις μια καρτα που να παιζεις απο 60+ και να μην εχεις θεμα.

@Staxtis Και θα επρεπε να ειναι αισχρο γιατι το Limit που βαζεις απο το προγραμμα η το παιχνιδι ειναι της πλακας, δεν κραταει τα fps σταθερα ακομα και αν ετσι σου δειχνει.

Κρατώντας αυτό που γράφεις, το οποίο, νομίζω, είναι και το ζουμί και συνδυάζοντάς το με το frame limiter του @Staxtis (απ' το riva tuner;), καταλαβαίνω ότι με frame limiter θα έχεις tearing για τους λόγους που εξήγησες (όπως και ο @giorgos2187, ουσιαστικά δεν κλειδώνουν τα fps κι ας νομίζεις το αντίθετο), εν αντιθέσει με το vsync, το οποίο κλειδώνει τα fps και τέλος.

Οπότε, κάνω έναν μπακαλίστικο πίνακα:

Έστω μια οθόνη 60hz, τότε:

1) Vsync off+triple buffering off= τρελό tearing όποτε ξεπερνάς τα hz της οθόνης+τρελό stuttering όποτε πέφτεις κάτω απ' τα 60, γιατί ακόμα και αν πας στα 58 π.χ., έστω και στιγμιαία, στα υποδιπλασιάζει, δηλαδή πας στα 29-30.

2) Vsync on+triple buffering off=δεν έχεις tearing, γιατί κλειδώνουν τα fps, αλλά έχεις stuttering όποτε δεν κρατάς τα 60fps.

3) Vsync on+triple buffering on=δεν έχεις tearing ούτε stuttering (ή όχι τόσο έντονο τελοςπάντων), υπό την προϋπόθεση ότι κρατάς σταθερά 59-60fps. Γίνεται; Γίνεται, γιατί έτσι έπαιζα και εγώ στην προηγούμενη οθόνη μου. Χαμήλωνα κάποια φίλτρα και η 970 κυμαινόταν σταθερά στα 59-60fps.

Έστω μια οθόνη 100/120/144hz, τότε:

1) Vsync off+triple buffering off= πρακτικά δεν έχεις tearing (είναι πολύ δύσκολο να το προσέξεις), γιατί είναι αδύνατον να ξεπεράσεις τα 144fps π.χ., ειδικά σε βαριά παιχνίδια και αν παίζεις πιο ight games βάλε το vsync. Είναι προτιμότερο, όπως γράφτηκε ανωτέρω, από το frame limiter. Δεν έχεις stuttering, γιατί, για να έχεις τέτοια οθόνη, σημαίνει ότι έχεις και καλή κάρτα, οπότε δεν πέφτεις κάτω απ' τα 60. Οπότε κυμαίνεσαι στα 70-80-90-100-110 fps μ.ο. και είσαι οκ.

2) Vsync on+triple buffering off= δεν έχεις tearing, αλλά το ενεργοποιείς το vsync μόνο αν παίζεις παιχνίδια που περιμένεις τα fps στον Θεό. Για stuttering ισχύουν τ' ανωτέρω.

3) Vsync on+triple buffering on= ούτε tearing ούτε stuttering, αλλά γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; Πήρες/έχεις τέτοια οθόνη και θα παίζεις σαν να είσαι με fld; Αν περιμένεις ότι θα έχεις τέτοια θέματα, βάλε καλύτερα την (όποια) sync τεχνολογία έχει η οθόνη διαθέσιμη, ώστε να παίζεις στο υποστηρίζομενο εύρος των hz. Τότε έχει νόημα η χρήση της sync τεχνολογίας.

@fatalara οποιαδήποτε διόρθωση δεκτή. Αν πάλι κάτι δεν κατάλαβα καλά και είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως, συγγνώμη, είμαι της θεωρητικής. Θ' αποφασίσω ότι δεν τα παίρνω τα γράμματα και τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Καπου μπερδευσαι.

Αν εχω καταλαβει σωστα πας να δεις αυτο που ειπα οτι πανω απο τα 144 fps δεν φαινεται το tearing και το δοκιμαζεις σε 60hz οθονη? Αν ισχυει ειναι τεραστιο λαθος αυτο που κανεις. Ειναι σαν να σου λεω οτι το porsche στα 150 χιλιομετρα κραταει μια χαρα και να παρεις το fiat 125 να δοκιμασεις αν ισχυει. 

60hz ρυθμος ανανεωσης με 2 η 3 ms αποκριση vs 144hz με 1ms? Βρες καποιον με τετοια οθονη να καταλαβεις τι λεω. Πλεον δεν υπαρχει κατι αλλο να πω, μονο να το δειτε μενει.

ΟΧΙ.
Πάνω απο 300fps θα έλεγα οτι δεν φαίνεται το tearing γιατι υπάρχει πολύ μεγάλη ταχύτητα που δενβ αντιλαμβα΄νεσαι..
Εγώ αναρωτιέμαι πώς γίνετε σε ενα 60hz μόνιτορ να εχω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ tearing με limit 60hz λιγότερο με Limit 150fps ακόμα λιγότερο με Limit 200fps και καθόλου με 300fps...
Το monitor που έχω εχει 2ms οχι οτι έχει σημασία....

Link to comment
Share on other sites

@Staxtis

Τα ευρηματα σου ειναι σωστα και εχουν βαση. Ακομα και αν ειναι ποσοτικα εξισωμενα τα fps και τα Hz εχεις αφησει απ εξω το χρονικη τους εξισωση η συγχρονισμο.

Για να μην εχεις tearing θα πρεπει να ξεκιναει η ανανεωση και του hz αλλα και του fps την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη. Πραγμα αδυνατον αφου εντος ενος δευτερολεπτου υπαρχουν απειρες χρονικες στιγμες. Οταν λοιπον η ανανεωση του Hz εχει φτασει στη μεση της οθονης και τοτε ξεκιναει η ανανεωση του frame απο πανω, τοτε  με το που κουνησεις ποντικι και αλλαξεις frame θα απολαυσεις ενα ωραιοτατο εμετικο σκισιμο καπου στην οθονη. 60hz, 60fps αλλα και παλι μανταρα δηλαδη.

 Για τους κατοχους οθονων 60Hz εχω να δωσω καποιες συμβουλες. Δεν αποτελουν επικυρωμενη πληροφορια, ουτε αποδεικνυονται επιστημονικα καπως αλλα αποτελουν αποτελεσματα δικων μου ψαξιματων. 

 

Ισχυει γενικα οτι η smooth κινηση θα πεσει σε πολλαπλασια του ρυθμου ανανεωσης, ενω η εξαλειψει tearing θα επελθει με ενα μικρο σπασιμο αυτου του πολλαπλασιασμου.

 

Αρχικα πολλαπλασιαστε τα 60 με τα 1.25, 1,5 1,75, 2. Βγαζετε λοιπον 75, 90,105, 120. Αυτα ειναι τα μονα fps που πρεπει να σας ενδιαφερουν. Αναλογως τη δυναμη της καρτας σας διαλεχτε αυτο που μπορειτε να πετυχετε πιο ευκολα και σε οσο το δυνατον περισσοτερα παιχνιδια. Μεσω λοιπον του frame limiter του riva tuner statistics server πηγαιντε και κοτσαρετε το στα παιχνιδια σας. Ανοιξτε παιχνιδι και δοκιμαστε.

Αν δεν εχετε προβλημα tearing που μαλλον θα εχετε λογω αυτου που εγραψα πιο πανω, τοτε κλειστε παιχνιδι και πηγαιντε ξανα στο rtss και μεταβαλετε ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω το frame limiter. Κανα-2-3 fps το πολυ. Ξαναδοκιμαστε να δειτε πως ειναι το tearing. αν ουτε ετσι δουλεψει τοτε πρεπει υποχρεωτικα να πατε σε αλλο βημα fps.

 

Παραδειγμα απο εμενα:

Η 980ti μου μπορει να παιξει σχεδον τα παντα στα 120 fps με λιγες η καθολου υποχωρησεις στο θεμα γραφικων. Παω λοιπον να παιξω BF1. Βαζω 120 fps limit και εχω ελαφρο tearing. Σπαω λοιπον λιγο το x2 κανοντας το 122 και σχεδον ολο το tearing εχει εξαφανιστει ενω ταυτοχρονα εχω και υπερβολικα smooth gameplay. Στο Titanfall 2 to sweet spot "εκατσε" στα 117. Σε αλλο παιχνιδι μπορει να κατσει στα 118 κ.ο.κ. Γενικα οσο πιο πολυ ανεβαινουν τα fps τοσο πιο πολυ αυξανεται η smoothιλα, ενω τοσο πιο πολυ καταπολεμαται το tearing, ακριβως οπως λεει ο @Staxtis 

 

Ολα τα παραπανω οπως ξαναειπα εξαρτωνται και απο τη game engine του εκαστοτε παιχνιδιου. Μπορει καποιο γενικα να μην σωζεται (σπανιο) ενα καποιο αλλο να μη χρειαζεται καμια επεμβαση. Σε μενα ας πουμε DIrt Rally, Project C.A.R.S και Star Wars Battlefront δουλευουν αψογα as is. BF1, BF4,TF2, COD το εφαγαν το πειραγμα τους....

 

Φυσικα θα μπορουσαμε να ανεβουμε και πανω απο το 2, να παμε δηλαδη σε x2,5 η x3 αλλα δυστυχως δεν τα χουμε ευκολα τα 180fps σε πολλα παιχνιδακια.

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

1) Vsync off+triple buffering off= τρελό tearing όποτε ξεπερνάς τα hz της οθόνης+τρελό stuttering όποτε πέφτεις κάτω απ' τα 60, γιατί ακόμα και αν πας στα 58 π.χ., έστω και στιγμιαία, στα υποδιπλασιάζει, δηλαδή πας στα 29-30.

 

 

Αν δεν εχεις vsync, αυτος ο υποδιπλασισμος δεν θα ερθει. Μαλλον κατι κανεις λαθος, η κατι εγω καταλαβαινω λαθος. Αυτον τον υποδιπλασιασμο που περιγραφεις τον κανει το vsync

 

@Staxtis

Τα ευρηματα σου ειναι σωστα και εχουν βαση. Ακομα και αν ειναι ποσοτικα εξισωμενα τα fps και τα Hz εχεις αφησει απ εξω το χρονικη τους εξισωση η συγχρονισμο.

Για να μην εχεις tearing θα πρεπει να ξεκιναει η ανανεωση και του hz αλλα και του fps την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη. Πραγμα αδυνατον αφου εντος ενος δευτερολεπτου υπαρχουν απειρες χρονικες στιγμες. Οταν λοιπον η ανανεωση του Hz εχει φτασει στη μεση της οθονης και τοτε ξεκιναει η ανανεωση του frame απο πανω, τοτε  με το που κουνησεις ποντικι και αλλαξεις frame θα απολαυσεις ενα ωραιοτατο εμετικο σκισιμο καπου στην οθονη. 60hz, 60fps αλλα και παλι μανταρα δηλαδη.

 Για τους κατοχους οθονων 60Hz εχω να δωσω καποιες συμβουλες. Δεν αποτελουν επικυρωμενη πληροφορια, ουτε αποδεικνυονται επιστημονικα καπως αλλα αποτελουν αποτελεσματα δικων μου ψαξιματων. 

 

Ισχυει γενικα οτι η smooth κινηση θα πεσει σε πολλαπλασια του ρυθμου ανανεωσης, ενω η εξαλειψει tearing θα επελθει με ενα μικρο σπασιμο αυτου του πολλαπλασιασμου.

 

Αρχικα πολλαπλασιαστε τα 60 με τα 1.25, 1,5 1,75, 2. Βγαζετε λοιπον 75, 90,105, 120. Αυτα ειναι τα μονα fps που πρεπει να σας ενδιαφερουν. Αναλογως τη δυναμη της καρτας σας διαλεχτε αυτο που μπορειτε να πετυχετε πιο ευκολα και σε οσο το δυνατον περισσοτερα παιχνιδια. Μεσω λοιπον του frame limiter του riva tuner statistics server πηγαιντε και κοτσαρετε το στα παιχνιδια σας. Ανοιξτε παιχνιδι και δοκιμαστε.

Αν δεν εχετε προβλημα tearing που μαλλον θα εχετε λογω αυτου που εγραψα πιο πανω, τοτε κλειστε παιχνιδι και πηγαιντε ξανα στο rtss και μεταβαλετε ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω το frame limiter. Κανα-2-3 fps το πολυ. Ξαναδοκιμαστε να δειτε πως ειναι το tearing. αν ουτε ετσι δουλεψει τοτε πρεπει υποχρεωτικα να πατε σε αλλο βημα fps.

 

Παραδειγμα απο εμενα:

Η 980ti μου μπορει να παιξει σχεδον τα παντα στα 120 fps με λιγες η καθολου υποχωρησεις στο θεμα γραφικων. Παω λοιπον να παιξω BF1. Βαζω 120 fps limit και εχω ελαφρο tearing. Σπαω λοιπον λιγο το x2 κανοντας το 122 και σχεδον ολο το tearing εχει εξαφανιστει ενω ταυτοχρονα εχω και υπερβολικα smooth gameplay. Στο Titanfall 2 to sweet spot "εκατσε" στα 117. Σε αλλο παιχνιδι μπορει να κατσει στα 118 κ.ο.κ. Γενικα οσο πιο πολυ ανεβαινουν τα fps τοσο πιο πολυ αυξανεται η smoothιλα, ενω τοσο πιο πολυ καταπολεμαται το tearing, ακριβως οπως λεει ο @Staxtis 

 

Ολα τα παραπανω οπως ξαναειπα εξαρτωνται και απο τη game engine του εκαστοτε παιχνιδιου. Μπορει καποιο γενικα να μην σωζεται (σπανιο) ενα καποιο αλλο να μη χρειαζεται καμια επεμβαση. Σε μενα ας πουμε DIrt Rally, Project C.A.R.S και Star Wars Battlefront δουλευουν αψογα as is. BF1, BF4,TF2, COD το εφαγαν το πειραγμα τους....

 

Φυσικα θα μπορουσαμε να ανεβουμε και πανω απο το 2, να παμε δηλαδη σε x2,5 η x3 αλλα δυστυχως δεν τα χουμε ευκολα τα 180fps σε πολλα παιχνιδακια.

Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187This stutter is most pronounced when ‘Triple Buffering’ is disabled, as the frame rate will suddenly drop to half of the initial value rather than simply reducing by a few FPS (εννοώντας, προφανώς, όταν έχεις το triple buffering on). It is still very noticeable to some people even with ‘Triple Buffering’ enabled, however.

Αυτό λέει το άρθρο που ανέβασα σε προηγούμενη ανάρτηση. Μπορεί να καταλαβαίνω λάθος, αλλά υπέθεσα ότι σ' αυτήν την περίπτωση έχεις vsync off+triple buffering off.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ομολογω αυτο δεν το ειχα προσεξει και δεν το γνωριζα. Μιας και ποτε δεν εχω ενεργοποιημενο το triple buffering κι αλλα τετοια διαβολια. Δουλευω παντα οπως περιγραφω πιο πανω. Παω πασο λοιπον κι ας μου μενει η απορια "γιατι να υποδιπλασιαζονται αυθαιρετα τα fps?"

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ομολογω αυτο δεν το ειχα προσεξει και δεν το γνωριζα. Μιας και ποτε δεν εχω ενεργοποιημενο το triple buffering κι αλλα τετοια διαβολια. Δουλευω παντα οπως περιγραφω πιο πανω. Παω πασο λοιπον κι ας μου μενει η απορια "γιατι να υποδιπλασιαζονται αυθαιρετα τα fps?"

Είπες τη λέξη κλειδί. Του σατανά αυτά τα gsync, freesync και δεν συμμαζεύεται. Ένας πατέρας Κλεομένης μας χρειάζεται. Να εξορκίσει τις οθόνες να παίζουν smooth χωρίς πολλά-πολλά:hehe:.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Και το κακο ειναι οτι εμεις παμε και τα χρυσοπληρωνουμε.. Gsync, πανακριβες καρτες, πανακριβες οθονες... 2 χιλιαρικα σε γραφικα και απεικονιση τους θες. Και ειναι ο αλλος με την κονσολα και δεν ξερει καν τι ειναι το tearing και το stuttering!! Τις γλυκοκοιταζω επικινδυνα τις κονσολες τελευταια. Και κανουν και πολλα χομσινεματαδικα κολπα τελευταια και θα γινει το ατυχημα... Offtopic αλλα ηθελα να πω τον πονο μου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ναι... Και το κακο ειναι οτι εμεις παμε και τα χρυσοπληρωνουμε.. Gsync, πανακριβες καρτες, πανακριβες οθονες... 2 χιλιαρικα σε γραφικα και απεικονιση τους θες. Και ειναι ο αλλος με την κονσολα και δεν ξερει καν τι ειναι το tearing και το stuttering!! Τις γλυκοκοιταζω επικινδυνα τις κονσολες τελευταια. Και κανουν και πολλα χομσινεματαδικα κολπα τελευταια και θα γινει το ατυχημα... Offtopic αλλα ηθελα να πω τον πονο μου!

Ξερει παρα πολυ καλα τι ειναι τα 30 fps ομως :hehe:

Εγω τις εχω ολες και δεν μπορω να παιξω με καμια.

Επισης, εχεις tearing στα 120 hz με οθονη 144???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν  εχω 120αρα! 60 ταπεινα εχω ο κακομοιρης! Αλλα με το ψαξιμο που εκανα και ανελυσα παραπανω, δεν με απασχολει τοσο ωστε να ξοδεψω μερικα μηνιατικα για monitor-gpu :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@DEADLAZARUS Λογικο να εχει tearing ο envoy... ειχε 60 αρα οθονη τη στιγμη που η αναλυση αυτη βγαζει τα fps που λεει ο @icy20

( PUBG 60-90,witcher 3 65-82, forza 90-120, bf1 90-120, κ.ο.κ)

Ολα αυτα ειναι πανω απο τα hz της οθονης αρα θα εχει tearing. Αν ειχε οθονη 120-144 χωρις sync παλι δεν θα ειχε Tearing γιατι δεν τα ξεπερναει.

Απο την αλλη πουθενα δεν γραφει οτι ειναι κατω απο 60fps αρα δεν εχει ουτε stuttering εκτος αν ειναι χαλασμενος ο driver η το παιχνιδι.

 

Ειναι η πιο αχρειαστη τεχνολογια ever.

Link to comment
Share on other sites

Αρα λογικα αν ισχυει αυτο που λες στην οθονη μου με την καρτα που εχω δεν εχει καποιο νοημα το gsync. Θα ειχε αν ειχα καμμια 960 ας πουμε που δεν θα την παλευε? Δηλαδη μονο vsync on και gsync off?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.