Jump to content



Εκμάθηση Αγγλικών για εργασία στο εξωτερικό


Visehrad

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Μετά από σκέψη πολλών χρόνων το σκέφτομαι σοβαρά να εργαστώ στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Πράγα από όπου και κατάγεται η γυναίκα μου. Ακόμα και έτσι να μην γίνει, η εταιρεία που εργάζομαι στην Ελλάδα ως μηχανικός πωλήσεων σκοπεύει να μου δώσει νέα θέση από το 2018 που θα περιλαμβάνει ταξίδια σε χώρες των βαλκανίων οπότε τα Αγγλικά είναι must. Οι γνώσεις μου είναι μέτριες. Συγκεκριμένα πριν 6 χρόνια είχα πάρει το IELTS καθώς τελείωσα ένα μεταπτυχιακό ξένου πανεπιστημίου που γινόταν στην Ελλάδα ωστόσο επειδή μετά δεν τα χρησιμοποίησα καθόλου είναι σαν να έχουν διαγραφεί από τον εγκέφαλο μου. Παρόλο που μπορώ να καταλάβω αρκετά αν μιλάει κάποιος όταν πάω εγώ να μιλήσω είναι το ίδιο το χάλι αφού δεν ξέρω τι να πω....Φυσικά και στον γραπτό λόγο έχω περιορισμένο λεξιλόγιο πια και δεν θυμάμαι και όλους τους γραμματικούς κανόνες. Επειδή ότι γίνει πρέπει να γίνει άμεσα ώστε μέχρι τον 2/2018 να είμαι έτοιμος κοίταξα τα παρακάτω προγράμματα του Βρετανικού Συμβουλίου που νομίζω ότι με καλύπτουν. Ωστόσο δεν έχω κάποιον γνωστό που να πήγε ώστε να έχω εικόνα για την αποτελεσματικότητα τους ενώ όπως κατάλαβα τα τμήματα δεν είναι ιδιαίτερα που για εμένα είναι μεγάλο μείον..Εσείς πιστεύετε ότι το παρακάτω πακέτο με καλύπτει ή να κοιτάξω και κάπου αλλού? Και αν ναι τότε που?

https://www.britishcouncil.gr/englis...eneral-english
https://www.britishcouncil.gr/englis...glish-seminars
https://www.britishcouncil.gr/englis...rsation-skills

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι μαθήματα από τη στιγμή που έχεις τελειώσει ένα μεταπτυχιακό στα Αγγλικά. 

Χρειάζεσαι να ζήσεις λίγο έξω. 

Αυτό που λες με τις λέξεις το είχαμε όλοι όταν πήγαμε για πρώτη φορά έξω. Βδομάδα με τη βδομάδα θα βελτιώνεσαι, μέχρι που δεν θα συνειδητοποιείς τι γλώσσα μιλάς. 

Τώρα το αν θα καταλαβαίνεις τι σου λένε, αυτό εξαρτάται από την τριβή σου και μόνο. Προσωπικά όταν ζούσα στο Birmingham είχα συνηθίσει αρκετά τη τοπική διάλεκτο, τώρα που έχω να ζήσω 3 χρόνια με δυσκολεύει στην κατανόηση αλλά δεν θεωρώ ότι μπορείς να μάθεις σε μαθήματα όλες τις προφορές των Αγγλικών.

 

Οι γραμματικοί κανόνες δεν νομίζω ότι θα σου χρειαστούν μιας και όταν μιλάς δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς τη γραμματική. Πιστεύω ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι να βρεις έναν καθηγητή που να σε αναλάβει ένα διωράκι τη βδομάδα και απλά να μιλάτε Αγγλικά προσπαθώντας από ένα σημείο και μετά να χρησιμοποιείς και κάπως την ορολογία που θα χρειαστείς. Το IELTS με πόσο σκορ το είχες πάρει?

 

Τώρα αν προτιμάς πιο φροντιστηριακό πρόγραμμα, κι αυτό που έβαλες στο British Council δεν είναι κακό, απλά τα φροντιστηριακά μαθήματα είναι συνήθως πιο αργά από αυτό που θες + ο χρόνος που έχεις για εξάσκηση διαιρείται με τον αριθμό των μαθητών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι μαθήματα από τη στιγμή που έχεις τελειώσει ένα μεταπτυχιακό στα Αγγλικά. 

Χρειάζεσαι να ζήσεις λίγο έξω. 

Αυτό που λες με τις λέξεις το είχαμε όλοι όταν πήγαμε για πρώτη φορά έξω. Βδομάδα με τη βδομάδα θα βελτιώνεσαι, μέχρι που δεν θα συνειδητοποιείς τι γλώσσα μιλάς. 

Τώρα το αν θα καταλαβαίνεις τι σου λένε, αυτό εξαρτάται από την τριβή σου και μόνο. Προσωπικά όταν ζούσα στο Birmingham είχα συνηθίσει αρκετά τη τοπική διάλεκτο, τώρα που έχω να ζήσω 3 χρόνια με δυσκολεύει στην κατανόηση αλλά δεν θεωρώ ότι μπορείς να μάθεις σε μαθήματα όλες τις προφορές των Αγγλικών.

 

Οι γραμματικοί κανόνες δεν νομίζω ότι θα σου χρειαστούν μιας και όταν μιλάς δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς τη γραμματική. Πιστεύω ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι να βρεις έναν καθηγητή που να σε αναλάβει ένα διωράκι τη βδομάδα και απλά να μιλάτε Αγγλικά προσπαθώντας από ένα σημείο και μετά να χρησιμοποιείς και κάπως την ορολογία που θα χρειαστείς. Το IELTS με πόσο σκορ το είχες πάρει?

 

Τώρα αν προτιμάς πιο φροντιστηριακό πρόγραμμα, κι αυτό που έβαλες στο British Council δεν είναι κακό, απλά τα φροντιστηριακά μαθήματα είναι συνήθως πιο αργά από αυτό που θες + ο χρόνος που έχεις για εξάσκηση διαιρείται με τον αριθμό των μαθητών.

Σε αυτό έχεις δίκιο ότι όταν μιλάς δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς κάτι από γραμματική αλλά όλα πάνε μόνα τους..Το πολύ πολύ επειδή έχω τα βιβλία να κάνω ένα refresh μόνος μου σε γραμματική και λεξιλόγιο ώστε να είμαι πιο έτοιμος όπου επιλέξω να πάω. Το IELTS με 6 το είχα πάρει. Και εγώ γι αυτό κυνηγάω το ιδιαίτερο αφού στην περίπτωση μου μετράει και ο χρόνος..Ισχύει αυτό που έχω ακούσει από κάποιους ότι για εργασία στο εξωτερικό πρέπει να είσαι επιπέδου Proficiency

Link to comment
Share on other sites

Και 3 προφισενσι να έχεις, αμα πας σε συνεντευξη και μιλας σαν ουμπαλούμπα/google translate δε πας πουθενά... 

 

Επίσης αντε και μιλάς εσυ καθαρά, όμορφα και με γραμματικούς κανόνες.

Οι άλλοι μιλάνε χύμα και πρέπει να είσαι σε θέση να καταλάβεις τι στον κόρακα λένε. Αυτό είναι θέμα  συνήθειας και κανένα φροντιστήριο δε θα στο μάθει. 

 

@sotiris  Ειναι απ τις χειρότερες προφορές τα μπερμινχαμέζικα νομίζω, και απ τα πιο ανυποφορα μέρη της αγγλίας το Μπερμιχαμ, ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.