Jump to content



Μετατροπη ψύξης σε 1050ti?


Recommended Posts

5 hours ago, npetras said:

Για δες και αυτο μπας και...     http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-gtx-1050-ti-passive-cooling-mod,4837.html#p1

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε.
Το είδακαι εγω χθές και του έστειλα ενα e-mail για feedback.Περιμένω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα βγάλει άκρη με κάτι και τα είχα μισο αφήσει έτισ μήπως και...
Σήμερα όμως βρήκα αυτό...

http://www.pcasl.com/index.php?act=pShow&id=258

Ξέρει κανείς την ASL?Είναι κα΄τι που μπορώ να εμπιστευτώ? η ούτε να το σκέφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον τυχαίνει να ενδιαφέρεται για κάρτες της εν λόγο εταιρίας απο άτομο που δεν έχει καμία σχέση με promotion  η οτιδήποτε μου απάντησε με τον εξής τρόπο..
.......Α reputable brand that just hasn't entered the western/european market!
Tα σχόλια δικά σας.

Λύση βρέθηκε με passive συστημα χωρις ανεμιστήρες και πολύ oiκονομικό(50-70) χωρις καμια πατέντα στο κουτί.!
Cheers!

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Ηταν κάτι που είχα σκεφτεί αλλα το σταμάτησα αμέσως διότι δεν σκέφτηκα καθόλου να βάλω τα δυο δεξιά heatpipes απο αριστερα επομένως δεν μου χωρούσαν.
Θα μου βγεί καμια 70euro για bracket+pipes

s9t3WjT.jpg

Το μόνο θέμα που δεν είχα μετρήσει ουτε ανέφερε κάποιος ειναι ΕΑΝ το psu θα αντέξει την κάρτα:/

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Το μόνο θέμα που δεν είχα μετρήσει ουτε ανέφερε κάποιος ειναι ΕΑΝ το psu θα αντέξει την κάρτα:/

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-1050-ti,4787-6.html

 

Ποιo είναι το psu? Το Nano 160W του HTPC της υπογραφής;

Link to comment
Share on other sites

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-1050-ti,4787-6.html
 
Ποιo είναι το psu? Το Nano 160W του HTPC της υπογραφής;

Ναι.
Δεν μπορω να ανοιξω το ατθρο τωρα γιατι ειπμαι στο αμάξι θα τ δω ατγοτερα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Απο Watt μια χαρα θα ειναι , το πλαινο καπακι δε ξερω κατα ποσο θα αντεξει που ειναι φορτωμενο και με gpu και με cpu .  Σε βλεπω να πετας μπριζολακια επανω του  XD

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, virus777 said:

Καίει μέχρι 70 άντε 75 Watt κλοκαρισμένη η 1050ti. Να πούμε 80 να είμαστε μέσα.

Θεωρείς οτι φτάνουν τα εναπομείνοντα 80 W για όλο το υπόλοιπο σύστημα;

Θεωρητικά απο όσο βλέπω το σύστημα μου δεν καταναλώνει παραπάνο απο 51cpu+3-4 M2+2-3Ram άρα είμαι όκ.Ελπίζω να μην κάνω λάθος.Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με σε παρακαλώ.

4 hours ago, kpetros said:

Απο Watt μια χαρα θα ειναι , το πλαινο καπακι δε ξερω κατα ποσο θα αντεξει που ειναι φορτωμενο και με gpu και με cpu .  Σε βλεπω να πετας μπριζολακια επανω του  XD

Επειδή εμένα με απασχολεί πιο πολύ να σου πώ την αλήθει μήπως κρατάει την ζέστη επειδη θα είναι παραπάνω και όλο αυτό να ζεσταίνει το σύστημα...Παρόλα αυτα επικοινώνησα με την streacom εδω και κάτι ώρες για να μου πει αν αντέχει το side plate και περιμένω να δώ τι θα μου πούνε.Αν μου δώσουν το οκ θα το κάνω και αν δώ οτι κρατάει θερμοκρασία θα βάλω εναν ανεμιστήρα μικρό αθόρυβο για να βγάζει έξω τον αέρα

2 hours ago, liakjim said:

Το πολύ πολύ να πέσει κάργα underclock και undervolt

Στάλθηκε από το thl T6S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτό το λές θέμα τροφοδοτικού η θερμοκρασίας?:/



Θα χρειαστεί να κάνω μήπως κα ιUndervolt την gpu επειδη θα αφαιρέσω το 1 slot=vga port απο την κάρτα γραφικών είτε της msi είτε της gigabyte?
Εχω λόγο να επιλέξω μια απο τις δύο?


Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κύταξε η φάση με το psu είναι οριακή.

Και ποιος μου λέει εμένα οτι δίνει όντως 160W, και όχι 150 ή 140; Το έχεις μετρήσει;

Ξέχασες και τα ανεμηστιράκια, τα περιφερειακά κλπ.

Στη θέση σου δε θα ένιωθα άνετα, αλλά δε μπορώ να σου πω ότι δε θα παίξει.

 

Επίσης, οι κάρτες δεν δείχνεις ποιες είναι. Ένα msi και ένα gigabyte δε λένε και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

Το underclock και undervolt θα ρίξει και τα δύο.

Στάλθηκε από το thl T6S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εννοεις να αναγκαστω να την κάνω undervolt-clock...Κάτι τέτοιο θα ρίξει κα ιτις επιδόσεις και είναι σίγουρα κάτι που δεν θέλω αρα θα πρέπει να βρεθεί μια λύση ειτε αν δεν αντέχει το psu είτε αν έχω μεγάλες θερμοκρασίες..

1 hour ago, virus777 said:

Κύταξε η φάση με το psu είναι οριακή.

Και ποιος μου λέει εμένα οτι δίνει όντως 160W, και όχι 150 ή 140; Το έχεις μετρήσει;

Ξέχασες και τα ανεμηστιράκια, τα περιφερειακά κλπ.

Στη θέση σου δε θα ένιωθα άνετα, αλλά δε μπορώ να σου πω ότι δε θα παίξει.

 

Επίσης, οι κάρτες δεν δείχνεις ποιες είναι. Ένα msi και ένα gigabyte δε λένε και πολλά.

Το psu ξέρω οτι είναι οριακα αλλωστε λέμε οτι περισευουν καμια 20W απο την θεωρητική max Κατανάλωση της κάρτας που σύμφωνα με το review Που μου έστειλε το MAX είναι 74w(φαντάζομαι οτι έχει να κάνει και με την επιλογή Msi η gigabyte)
To οτι ειναι 160W δεν μας το εγγυάται κανεις μόνο η ονομαστικη απόδοση της εταιρίας θεωρούμε οτι ειναι 160w.Ειναι συχνό φαινόμαι να ύπαρχουν τέτοιες διαφορές?Πόσο μάλλον οταν μια εταιρια βγάζει 120-140-150-160w...Υπάρχει και η πιθανότητα να δίνει 165-170 η αυτο είναι σίγουρα απίθανο?
Το ανεμιστηράκι και αυτο εαν βάλω..Περιφεριακά?Το αλλο τραβάει w?Και έχει εικόνο το πόσο?Θα τραβάει δηλαδή και το bluetooth της mobo?(η mobo ουσιαστικά αν θα τραβάει και πόσο?)
Δεν νιώθω άνετα γιατι ακόμα και χωρις να σκέφτομαι τα περιφεριακά όπως λες(δεν καταλαβαίνω καν ποια εννοείς)και επίσης με δεδομένο οτι το Psu ΕΙΝΑΙ 160w είπα ότι..
51CPU+3M2+4Ram+75gpu=133 αρα περισευουν 27w ΕΑΝ φυσικά είναι 160το Psu...Αλλα εαν είναι υπάρχει κάτι αλλο που τραβάει 25w η 2-3 που τραβάνε πχ 5+10+6+4=25?(αφήνω και 2W περιθώριο:hehe::amen::amen:

Τις κάρτες δεν τις έδωσα με Link γιατι είναι οι μοναδικές lowprofile ουσιαστικά..
https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-GTX-1050-Ti-4GT-LP.html

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N105TOC-4GL#kf

Και στις δύο θα βγάλω το DVI port και να γίνουν Single slot!

Link to comment
Share on other sites

Με μόνο undervolt έριξα την 470 από 110W σε 70W. Ίσως αυτό αρκεί. Αν όχι, ένα μικρό underclock της τάξης του 10% ναι μεν θα ρίξει επιδόσεις αλλά αφενός θα επιτρέπει και άλλο undervolt αφετέρου οι επιδόσεις θα αρκούν.

Στάλθηκε από το thl T6S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε ενα -20% το ελαχιστο στην αποδοση του τροφοδοτικου.

Περιφεριακα εννοει ποντικι πληκτρολογιο και γενικα οτι συνδεσεις πανω στο κουτι που τραβαει ρευμα απο αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.