Jump to content



Μετατροπη ψύξης σε 1050ti?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.
Επειδή είμαι πολύ σφιχτά απο χώρο στο pc αλλα θέλω λίγη δύναμη για gaming(assetto) θέλω να μου πείτε εαν υπάρχει ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ τρόπος να βρώ(δεν βρήκα καμία) η ακόμα καλύτερα να "κανω" μια 1050ti στι παρακάτω διαστάσεις...(είπα 1050ti γιατι πιο δυνατή κάρτα γίνεται ακόμα πιο δύσκολο και κάτω απο 1050ti δεν μπορώ να πάω)
(240mmX80mmX25mm) δεν μπορώ να ξεφύγω ουτε 1 mm.
Τώρα να πώ οτι 25mm είναι ακριβώς όσο χώρο έχω απο το κέντρο του slot μέχρι κάτω...Αν μιλάμε για gpu με fan θα πρέπει να είναι 20mm για να έχει αερά να δώσει αν υπάρξει τρόπος να κάνω passive cooling που το προτιμώ μπορεί να γίνει τσίμα τσίμα 25mm.
Παρακάτω σας παραθέτω μια φωτογραφία απο το case μου ωστε να υπάρχει μιαι πιο σαφή εικόνα.

Μιας και μιλάμε για πατέντα κατα 90% θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εφικτό να "πειράξεις" την γεομετρία μιας gpu...Αν μπορώ πχ κάπως να προμηθευτώ heatpipes η οτι αλλο ωστε να κάνω ουσιαστικά custom ψύξη σε μια gpu είτε με passive είτε με φουρφούρια(αν δεν γίνεται passive)
Γιατι έτσι θα αγοράσω μια low profile 1050ti(η ακόμα και 1060αν βρώ κάτι που βολέυει) θα βγάλω το cooling system και θα κάνω το "δικό μου" ωστε να χωράει στο κουτί..

PS:Δεν θέλω να αλλάξω κουτί ούτε μπορώ να αλλάξω κάτι ωστε να μου δώσει χώρο.Πρέπει να δοθεί λύση στην gpu στα (240mmX80mmX25mm)

Ευχαριστώ πολύ

htpc.jpg

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
Επειδή είμαι πολύ σφιχτά απο χώρο στο pc αλλα θέλω λίγη δύναμη για gaming(assetto) θέλω να μου πείτε εαν υπάρχει ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ τρόπος να βρώ(δεν βρήκα καμία) η ακόμα καλύτερα να "κανω" μια 1050ti στι παρακάτω διαστάσεις...(είπα 1050ti γιατι πιο δυνατή κάρτα γίνεται ακόμα πιο δύσκολο και κάτω απο 1050ti δεν μπορώ να πάω)
(240mmX80mmX25mm) δεν μπορώ να ξεφύγω ουτε 1 mm.
Τώρα να πώ οτι 25mm είναι ακριβώς όσο χώρο έχω απο το κέντρο του slot μέχρι κάτω...Αν μιλάμε για gpu με fan θα πρέπει να είναι 20mm για να έχει αερά να δώσει αν υπάρξει τρόπος να κάνω passive cooling που το προτιμώ μπορεί να γίνει τσίμα τσίμα 25mm.
Παρακάτω σας παραθέτω μια φωτογραφία απο το case μου ωστε να υπάρχει μιαι πιο σαφή εικόνα.

Μιας και μιλάμε για πατέντα κατα 90% θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εφικτό να "πειράξεις" την γεομετρία μιας gpu...Αν μπορώ πχ κάπως να προμηθευτώ heatpipes η οτι αλλο ωστε να κάνω ουσιαστικά custom ψύξη σε μια gpu είτε με passive είτε με φουρφούρια(αν δεν γίνεται passive)
Γιατι έτσι θα αγοράσω μια low profile 1050ti(η ακόμα και 1060αν βρώ κάτι που βολέυει) θα βγάλω το cooling system και θα κάνω το "δικό μου" ωστε να χωράει στο κουτί..

PS:Δεν θέλω να αλλάξω κουτί ούτε μπορώ να αλλάξω κάτι ωστε να μου δώσει χώρο.Πρέπει να δοθεί λύση στην gpu στα (240mmX80mmX25mm)

Ευχαριστώ πολύ
htpc.thumb.jpg.fd67190d074fa6bd3e2d6dfb93734a5f.jpg
Ποιό κουτί έχεις?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Streacom FC8 Alpha.
Λοιπόν άρα:
1 μια single slot τύπου 1050 δεν χωράει λόγω ύψους
2 οι low profile δεν χωράνε λόγω πλάτους καθότι είναι όλες πάνω από 35μμ

Προσωπικά θα έβαζα low profile και θα έκανα μοντιφα στο καπάκι δλδ κόψιμο ενός παραθύρου ή καινούργια κατασκευή λίγο πιο μεγάλο.
Την κάρτα δεν θα την πείραζα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

Λοιπόν άρα:
1 μια single slot τύπου 1050 δεν χωράει λόγω ύψους
2 οι low profile δεν χωράνε λόγω πλάτους καθότι είναι όλες πάνω από 35μμ

Προσωπικά θα έβαζα low profile και θα έκανα μοντιφα στο καπάκι δλδ κόψιμο ενός παραθύρου ή καινούργια κατασκευή λίγο πιο μεγάλο.
Την κάρτα δεν θα την πείραζα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

1 μια single slot δεν χω΄ραει λόγο πλάτους
και οι low profile 2slot δεν χωράνε λόγο ύψους...Οχι για τα Slot αλλα για τα φουρφούρια κλπ κλπ

Είναι κουρμπαριστό σίδερο και ειναι το πλαινο απο το κουτι...Δεν το κόβω με τίποτα.!Στο κουτί θα έκανα τρύπα μόνο απο κάτω και  απο πίσω αν χρειαζόταν...

Αλλη επιλογη....?!!!

Μου πρότινε κάποιος μια αλλη επιλογή αλλα δεν την αναφέρω επίτιδες γιατι κάποιος μπορεί να σκεφτεί κάτι αλλο που δεν είπε κανεις επομένως αν το πω μπορεί να σταματήσει το μυαλό του εκεί.:D

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, liakjim said:

Ωραία μη το κόψεις το καπάκι, φτιάξε καινούργιο από plexiglass.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το καπάκι είναι "χωνευτό" σε ολο το "Γ" που είναι με ητν καμπύλη του κλπ...Αν αλλαξω διάσταση θα κάνει μπάμ και θα είναι και άσχημο..
Θέλω να βρώ με την βοήθεια κάποιου να γίνει μαι 1050ti η 1060 στις διαστάσεις που έγγραψα και κατα προτίμηση passive...
Ενας αλλο τρόπος που το πρότινε ο Tommy είναι μήπω βάλω Riser για την κάρτα και την αλλάξω γωνία που ΜΑΛΛΟΝ ουτε αυτό γίνεται γιατι θα βρίσκει στις μνήμες...Εκτός αν βρώ ενα flexible riser και την βάλω την κάρτα ΟΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ...αλαλ εκει έρχεται κα ιτο πρόβλημα της στήριξης....Που χωράει και πως θα την στηρίξω....
 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο κουτί έχεις. Ακόμα και το slot που έχει δεν φαίνεται να έχει θέση για βίδα που στερεώνει το λαμάκι από την όποια κάρτα τοποθετήσεις!

Αυτή η Inno3D φαίνεται να κάνει σε μήκος και ύψος (είναι όσο το λαμάκι οπότε μένει χώρος από κάτω για να "αναπνέει" ο ανεμιστήρας). Το οτι προεξέχει λίγο από την άκρη που βιδώνει το λαμάκι προς το πλαϊνό του κουτιού δεν ξέρω αν θα την πάρει (στην φωτογραφία σου φαίνεται να υπάρχει ένα μικρό περιθώριο). Φυσικά είναι και το θέμα που θα την βρεις (στο σκρουτζ η μόνη single slot είναι μια XFX RX460).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο κουτί έχεις. Ακόμα και το slot που έχει δεν φαίνεται να έχει θέση για βίδα που στερεώνει το λαμάκι από την όποια κάρτα τοποθετήσεις!
Αυτή η Inno3D φαίνεται να κάνει σε μήκος και ύψος (είναι όσο το λαμάκι οπότε μένει χώρος από κάτω για να "αναπνέει" ο ανεμιστήρας). Το οτι προεξέχει λίγο από την άκρη που βιδώνει το λαμάκι προς το πλαϊνό του κουτιού δεν ξέρω αν θα την πάρει (στην φωτογραφία σου φαίνεται να υπάρχει ένα μικρό περιθώριο). Φυσικά είναι και το θέμα που θα την βρεις (στο σκρουτζ η μόνη single slot είναι μια XFX RX460).
 
Δεν την παίρνει στο ύψος

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Efialtis said:

mini itx κάρτες δεν χωράνε;

Υπάρχουν δυνατότερες της 1050ti σε αυτό το μέγεθος αλλά λογικά είναι και ακριβότερες.

Οι Mini itx Θπερβαίνουν τα 80mm Που έχω περιθώριο και έιναι 111mm μέχρι και 150mm
Εχει και 1060 mini αλλα δεν χωράει όπως ούτε οι 1050ti

5 hours ago, TopCLR said:

Πολύ περίεργο κουτί έχεις. Ακόμα και το slot που έχει δεν φαίνεται να έχει θέση για βίδα που στερεώνει το λαμάκι από την όποια κάρτα τοποθετήσεις!

Αυτή η Inno3D φαίνεται να κάνει σε μήκος και ύψος (είναι όσο το λαμάκι οπότε μένει χώρος από κάτω για να "αναπνέει" ο ανεμιστήρας). Το οτι προεξέχει λίγο από την άκρη που βιδώνει το λαμάκι προς το πλαϊνό του κουτιού δεν ξέρω αν θα την πάρει (στην φωτογραφία σου φαίνεται να υπάρχει ένα μικρό περιθώριο). Φυσικά είναι και το θέμα που θα την βρεις (στο σκρουτζ η μόνη single slot είναι μια XFX RX460).

 

Πολυ περίεργο"/
To βιδάκι είναι απ οτην έξω πλευρά..axaxxaax
Οσο για την inno ολα καλά αλλα μας τα χαλάει στο φάρδος..Ειναι 96-98 κάπου εκει αν θυμάμαι καλα...αρα ουτε αυτη μπαίνει...
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GoMaR said:

Ψαξου και για πιο αδύναμες κάρτες. Δε χρειάζεται να τα έχεις όλα max.

Μετά πάμε σε 1030 και είναι πολύ κάτω Gomar.
Λύση θα υπάρχει και για 1050ti..Πάντα υπάρχει το θέμα είναι το πώς...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

Σου έχω δώσει λύση. Παρήγγειλε custom καπάκι. Μη πετάξεις το παλιό.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πως μου έδωσες λύση?Το κουτί είναι αυτό...
streacom_fc8_alpha_itx_7.jpg

Και το προβλημα είναι οπως βλέπεις την photo απο αριστερα...Βλέπεις οτι το καπάκι του είναι "Γ" με R στην γωνία?αμα κάνω καπάκι τηα προεξέχει απ οτο πλάι στην γωνία και απο μπρός πίσω..Δεν βρίσκω καλία λύση σε αυτό....
Σκέψου ενα ΓΑΜΜΑ σαν το γραμμα Γ....αν θέλει να μεγάλωσει την πάνω πλευρα αναγαστικα η κάθετη γραμμη δεν θα πάει πιο αριστερά??ΕΚει θα αφήσει κενο θα βγεί απο τα κουμπώματά του...

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Στο ειπα και στο αλλο θεμα που ανοιξες.

Το κουτι που εχεις δεν κανει γιαυτο που θες. Η θα παιξεις το παιχνιδι στο pc θα παρεις αυτο

http://www.fractal-design.com/home/product/cases/node-series/node-202

η κατι σαν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ψάξτο και για εξωτερική θήκη (απ'την στιγμή που δεν θέλεις να πειράξεις το κουτάκι) για να συνδέσεις με κάποιο τρόπο την κάρτα εκτός κουτιού

http://www.pcworld.com/article/2984716/laptop-computers/how-to-transform-your-laptop-into-a-gaming-powerhouse-with-an-external-graphics-card.html

 

πάρε και μια ιδέα κι από εδώ, στείλε μήνυμα στο παρακάτω μέλος μήπως σου δώσει κάποια ιδέα ή βοηθήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Πως μου έδωσες λύση?Το κουτί είναι αυτό...
streacom_fc8_alpha_itx_7.jpg

Και το προβλημα είναι οπως βλέπεις την photo απο αριστερα...Βλέπεις οτι το καπάκι του είναι "Γ" με R στην γωνία?αμα κάνω καπάκι τηα προεξέχει απ οτο πλάι στην γωνία και απο μπρός πίσω..Δεν βρίσκω καλία λύση σε αυτό....
Σκέψου ενα ΓΑΜΜΑ σαν το γραμμα Γ....αν θέλει να μεγάλωσει την πάνω πλευρα αναγαστικα η κάθετη γραμμη δεν θα πάει πιο αριστερά??ΕΚει θα αφήσει κενο θα βγεί απο τα κουμπώματά του...

Βρε σου ξαναλέω. Θες όπως είναι το κουτί, το κάθετο στα αριστερά να έχει ένα εξκόγωμα εκεί που θα είναι τα fans ώστε να έχεις τα 3.5εκ .

 

Κάπως έτσι (είμαι χάλιας στο 3D) , αυτό είναι από το manual:

 

297d3c275d93b09815edfb07764a2773.png.thumb.jpg.861b06fb530ee5bf39fce9099f217799.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πιο σωστό είναι ότι λέει ο @liakjim

Κόβεις το καπάκι τόσο, όσο να μπει η νέα κάρτα και βάζεις plexi με τα ανοίγματά του και τα φίλτρα του για να παίρνει η κάρτα και φρέσκο αέρα από έξω.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.