Jump to content



450-500 GPU


Recommended Posts

Θελω να μου πειτε αν Υπαρχει καμμια καλη ευκαιρια τωρα που οι τιμες ειναι στα υψη λογω του mining, και αν αξιζει να παρει κανεις κατι τωρα σε αυτα τα χρηματα η αν πρεπει να περιμενω μηπως αλλαξει κατι. Εστω οτι θα παιρνα κατι τωρα θελω να ξερω ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, therock said:

Θελω να μου πειτε αν Υπαρχει καμμια καλη ευκαιρια τωρα που οι τιμες ειναι στα υψη λογω του mining, και αν αξιζει να παρει κανεις κατι τωρα σε αυτα τα χρηματα η αν πρεπει να περιμενω μηπως αλλαξει κατι. Εστω οτι θα παιρνα κατι τωρα θελω να ξερω ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα.

Περιμενε για custom Vega 56, τελος σεπτεμβριου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες κάρτες, που αξίζουν, κάνουν τόσο; 1070 στα 450-500; Νο way. Η πιο φθηνή 1080 κάνει 500 (ή και 480, αν την πετύχεις σε προσφορά). Αξίζει σ' αυτά τα λεφτά, αλλά παίρνεις, εντέλει, κάρτα 16 μηνών. Αν δεν σε πειράζει, προχωράς. Vega σ' αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει. Άρα, έχουν και ένα νόημα οι 980ti/1060, αν τις βρεις σε λογικές τιμές. Γιατί, απ' ότι βλέπω, όλοι θέλουν 350-400 και γι' αυτές, οπότε μένεις μακριά. Γενικά, η αγορά καρτών θυμίζει εποχές ποτοαπογόρευσης. Λίγες και υπερκοστολογημένες κάρτες και οι μεταχειρισμένες επίσης ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

αλλά παίρνεις, εντέλει, κάρτα 16 μηνών.

Ας πάρει μια VEGA που είναι φρέσκια τότε :hehe: 

 

On 9/3/2017 at 0:26 ΜΜ, το μέλος def έγραψε:

Μπορεις να μου πεις αν βρει καμια 980 ti με 300 γιατι να μην την παρει ?

 

πριν 23 ώρες, το μέλος konnos έγραψε:

Διότι ρωτάει για GPU στα 450-500 ευρο

Και επειδή ρωτάει για 450-500€ GPU , σημαίνει ότι δε θα κάνει τη δουλειά του με μια φθηνότερη και πρέπει να εξαντλήσει όλο το διαθέσιμο budget; Δε το καταλαβαίνω. 

Μια 980ti στα 300 θα ήταν σούπερ αλλά δε μας λέει ποιες είναι ακριβώς οι απαιτήσεις του ο φίλος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ας πάρει μια VEGA που είναι φρέσκια τότε :hehe:

Εχμμ, έτσι όπως τα λέμε, μάλλον για παγωτό ψάχνουμε και όχι για κάρτα γραφικών. Vega κυπελλάκι, σούπερ πατουσάκι:p.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, therock said:

Ισχυει αυτο που διαβαζω πως η vega 56 θα εχει επιδοσεις οσο μια 1070 με τιμη μεγαλυτερη απο 1080?

400-450 ευρω κανει/αξιζει η 56, αμα ψαξεις λιγο θα την βρεις σε αυτη την τιμη...τελος σεπτεμβριου θα βγουνε και οι custom (σιγουρα της asus).

 

αμα βλεπεις και ''δωρο'' παιχνιδια να ξερεις οτι τα παιχνιδια δεν ειναι δωρο, αλλα +100 ευρω.

 

Και μην πιστευεις οτι μπουρδα διαβαζεις στο ιντερνετ. :p

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

400-450 ευρω κανει/αξιζει η 56, αμα ψαξεις λιγο θα την βρεις σε αυτη την τιμη...

Nope.

Αυτήν τη στιγμή κάνει 509€ η φτηνότερη (Sapphire με blower) στο φτηνότερο μαγαζί στη Γερμανία. Χωρίς μεταφορικά.

 

Φυσικά και δεν τα αξίζει.

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος zapata έγραψε:

Στα 400€-430€ αξιζει καινουργια μια GTX1070 για gaming? 

Μια χαρά τιμή. Υλοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, virus777 said:

Nope.

Αυτήν τη στιγμή κάνει 509€ η φτηνότερη (Sapphire με blower) στο φτηνότερο μαγαζί στη Γερμανία. Χωρίς μεταφορικά.

 

Φυσικά και δεν τα αξίζει.

 

Μια χαρά τιμή. Υλοποίηση;

Ας μου πει καποιος αφου 510 εχει εξωτερικο και με 520 παιρνεις blower 1080 απο ελλαδα που ναι και καλυτερη, γιατι ολοι εχετε κολλησε με vega56

 

PS> Επειδη ειμαι νουμπας ρωταω, και αν ειναι και μαζεψω να τα σκασω να νιωθω οτι εκανα καλη αγορα

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κολλήσει δε θα το έλεγα. Δεν είπα σε κανένα σημείο οτι μου έκανε εντύπωση κάποια από τις 3 vega.

Θεωρώ πως είναι too little, too costly, too late.

Τώρα κάποιοι που "έχουν κολλήσει", το κάνουν επειδή γουστάρουν να τα στάξουν στην κόκκινη, και δικαίωμά τους. Ό,τι θέλει ο καθένας αγοράζει.

 

Για μένα η μόνη που θα άξιζε υπο προυποθέσεις την αγορά, θα ήταν η 56άρα αν κυμαινόταν κοντά στα ποσά που είπε ο LocoDiceGR (οι custom).

Όταν μια vega 56 έχει τα ίδια λεφτά με μια gtx 1080, πας στην πράσινη χωρίς πολλή σκέψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ κομπλε συμφωνουμε, απλα σε κουοταρα για το ποσό που ανεφερες απο εξωτερικο.

 

Κατι αλλο τωρα, επειδη θα στησω mini-itx (node202) παλι σε βιντεακι ειδα οτι η τυπου blower θα κανει τι διαφορα καθως ο αερας που θα στελνει θα ψυχει και τα υπολοιπα part μεσα στον ηδη στενο χωρο

 

Εδω ομως λεει αυτο

 

http://www.overclock.net/t/1365464/whats-the-difference-between-turbine-type-gpu-fans-and-regular-gpu-fans

 

Quote

turbine type coolers, also known as blowers, exhaust their hot air out of the back of the case. They tend to be louder than the radial fans coolers, if you are running a single card system.

If you are running a single card, there is no reason to go for a blower cooler. If you are running multiple and don't have unbelievable airflow, you will probably be better off with blower coolers.

Αξιζει τελικα στη περιπτωση μου να χωσω blower που βγαινε ικαι πιο φθηνη η 1080, και να θυσιασω τα επιπεδα θορυβου, αμα ειναι να εχει καλυτερες επιδοσεις σε θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Η blower δεν ψύχει τα υπόλοιπα part μέσα στο pc, απλά δεν επιβαρύνεται ο αέρας στο εσωτερικό με άλλη μία πηγή θερμότητας, μιας και πετάει τον δικό της αέρα έξω, στην πίσω μεριά του κουτιού.

Γενικά προτείνεται για dual gpu συστήματα, καθώς και για συστήματα που δεν έχουν καλό airflow.

To θέμα είναι αποκλειστικά δικό σου, αν μπορείς να αντέξεις την έξτρα φασαρία, την οποία δε μπορείς να την πεις και λίγη.

 

Προσωπικά μιλώντας, έχω να πάρω κάρτα με blower από το 2008. Δεν τις παλεύω, αλλά στην περίπτωσή μου μιλάμε για mid τότε, full tower τώρα.

Δεν έχω θέμα airflow.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, virus777 said:

Η blower δεν ψύχει τα υπόλοιπα part μέσα στο pc, απλά δεν επιβαρύνεται ο αέρας στο εσωτερικό με άλλη μία πηγή θερμότητας, μιας και πετάει τον δικό της αέρα έξω, στην πίσω μεριά του κουτιού.

Γενικά προτείνεται για dual gpu συστήματα, καθώς και για συστήματα που δεν έχουν καλό airflow.

To θέμα είναι αποκλειστικά δικό σου, αν μπορείς να αντέξεις την έξτρα φασαρία, την οποία δε μπορείς να την πεις και λίγη.

 

Προσωπικά μιλώντας, έχω να πάρω κάρτα με blower από το 2008. Δεν τις παλεύω, αλλά στην περίπτωσή μου μιλάμε για mid τότε, full tower τώρα.

Δεν έχω θέμα airflow.

Μηπως ολα αυτα τα χρονια εχει αλλαξει κατι στην τεχνολογια αυτη? Επειδη τωρα στο desktop εχω μια 480 σαν και αυτη και κυριολεκτικα κανει σαν ελικοπτερο και κατι τετοιο δε θα ξαναθελα

 

header_productshot1.png

 

 

Επειδη εχω φαει σκαλωμα μπορεις λιγο εδω να μου πεις τι λεει ο ποιητης (το χω βαλει στο 15:40) που μιλαει για το πως η blower βοηθαει αυτο το build

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως δεν χρειάζεται ντε και καλά blower type σε αυτό το κουτί. Έστησα το καλοκαίρι για τον αδερφό μου ένα pc με μία Sapphire RX 580 8GB Pulse και δεν είχα πρόβλημα. Έβαλα 2 slim 120άρηδες από κάτω οι οποίοι κάνουν καλή δουλειά και σε desktop εφαρμογές οι ανεμιστήρες της κάρτας δεν δουλεύουν. Δες εδώ , βάζοντας στην αναζήτηση node 202 ώστε να δεις builds με το κουτί αυτό και να πάρεις ιδέες για την υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.