Jump to content



450-500 GPU


Recommended Posts

9 hours ago, idonthave said:

Το "θέμα" το έλυσαν κατά 99% με την κυκλοφορία του icx,

"καινούρια" με το acx3 κι εγκατεστημένα τα pads από το εργοστάσιο λίγο δύσκολο, refurbished ναι η όσες τους είχαν μείνει ανέλαβε

το  service και τοποθέτησε τα pads. Αυτό είχα καταλάβει όσο παρακολουθούσα το θέμα στο forum τους και από τις διαθεσιμότητες που είχαν

όταν προέκυψε το πρόβλημα.

 

Αν θα έχεις πρόβλημα  με την κάρτα δεν νομίζω μιας και το πρόβλημα προκλήθηκε έτσι όπως τα λένε μετά από ακραία σενάρια.

Κρίνεις και προχωράς  αν θα πάρεις την κάρτα μιας κι έχεις όλες τις πληροφορίες για την σειρά αυτή της Evga.

 

*Αυτή που είχα αλλά κι άλλα μέλη που έχουν την σειρά 10xx στον Λάμπη, δεν είχαμε πρόβλημα και μερικοί δεν έχουν βάλει καθόλου τα pads, ούτε

έχουν αλλάξει το bios. 

 

Ρισκο αλλα λεω να την παρω και οτι κατσει. Αν τρεξω aida να στρεσαρω και δω πανω απο 85 διαπιστωνεται το προβλημα?

 

Τα Pads τα στελνει η ιδια η EVGA η το καταστημα που στην προμηθευει

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Τα Pads τα στελνει η ιδια η EVGA η το καταστημα που στην προμηθευει

Έκανες request στο site της EVGA. Δε ξέρω αν υπάρχει ακόμη η δυνατότητα για αυτό. 

 

Δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις Furmark και λοιπά. Δεν έχω τρέξει, αλλά σε συνθήκες gaming με την κάρτα στο 100%, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τα Pads τα έχω, αλλά βαριέμαι να τα περάσω :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσκασε μεγαλη ατυχια. Ξυπναω χθες πρωι γεμιζω χρεωστικη, παω πισω να παραγειλω, και βλεπω οτι τελειωσε το στοκ και παει παραλαβη στις 29.09.

 

Το θεμα ειναι οτι τελος της εβδομαδας θα χω συγκεντρωσει ολα τα κομματια και θα μεινω να περιμενω μια καρτα για να τελιωσω το στησιμο, οποτε καλυτερα να παρω κατι τωρα. Απο Ελλαδα δε βλεπω αλλη προσφορα. Η ιδια καρτα που βγαινει απο Γερμανια 535 Ελλαδα ξεκιναει 620. Αντι να δωσω 100ε παραπανω, ας δωσω 220 να παρω κατυεθιεαν μια ti.

 

Τωρα βλεπω αυτες σαν καλες vfm. (Δεν νομιζω οτι τα 220ε scalaroun καλα σε σχεση με την 1080 την απλη αλλα τι αλλα να κανω εδω που ηρθαν τα πραματα)

 

https://www.caseking.de/en/evga-geforce-gtx-1080-ti-sc2-gaming-icx-11264-mb-gddr5x-gcev-299.html

https://www.caseking.de/en/zotac-geforce-gtx-1080-ti-mini-11264-mb-gddr5x-gczt-101.html

 

Πλεον ομως αυτο περιπλεκει τα πραματα. Αρχικα θα πρεπει λογικα να παρω και καλυτερο επεξεργαστη. Να ανεβω απο 1600x σε Ryzen 7 1700 (+50ε). Μετα επισης θεωρω το SF450 να ναι οριακο. Πριν ειχα 100 W αερα, η καρτα προσθετει 70 ο επεξεργαστης αφαιρει 30, αλλα ειμαι πιο οριακα.

Link to comment
Share on other sites

Οι υψηλότερες συχνότητες του 1600Χ, σε σχέση με 1700, τον κάνουν να έχει σχεδόν εφάμιλλες επιδόσεις με 1800Χ σε gaming, αν δεν ασχοληθείς να κάνεις Overclocking.

Οπότε μια χαρά θα είσαι και χωρίς 1700 που είναι χαμηλότερα χρονισμένος.

Προς το παρόν είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού τα παιχνίδια που οι 2 επιπλέον πυρήνες κάνουν αισθητή διαφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ συμφωνοι με τον επεξεργαστη σε επιδοσεις, πιο πολυ παταγα στα 30w λιγοτερα γιατι βλεπω οτι τωρα με το 450αρι τροφοδοτικο ειμαι οριακι με την ti και με αγχωνει το θεμα. Το τροφοδοτικο αναμενεται να μου ρθει και ειναι αργα πλεον να το αλλαζα με 600αρι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.