Jump to content



CAT6/CAT7 Τιμη μετρου


therock

Recommended Posts

Eάν το access point που έχεις σε καλύπτει από άποψη απόδοσης του ασύρματου, πάρε ένα 8άρι switch (τις δύο θύρες θα στις φάει η ethernet που έρχεται και το ap) να έχεις και χώρο για μελλοντική επέκταση

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω και ο χωρος να ειναι μαζεμενος θα προτιμουσα να μην εχω πολλες συσκευες. Ητο και switch και AP και να τρεχουν συσκευες και καλωδια παντου μεσα στο χωρο.

 

Αυτο που σκεφτηκα τελικα ειναι το εξης. Θα παρω μια διπλα πριζα Cat6 ας πουμε αυτη. Αυτη προφανως απο οτι καταλαβαινω δουλευει και καπως σα splitter. Δηλαδη απο το ενα καλωδιο που θα τραβηξω θα καταληξω με 2 πριζες ethernet στο τοιχο.

 

https://www.epapantoniou.gr/diplh-priza-plhroforikhw-rj45-utp-8065.html

 

Η μια θυρα θα εχει αποκλειστικα το καλωδια για OTE-TV Kαι η αλλη το Repeater ή Router που θα λειτουργει και ως switch για παραπανω καλωδια εφοσον χρειαστουν

 

Αρχικα θα συνδεσω το TP-Link που εχω απλα για το ασυρματο broadcast μη μεινω ξεμπαρκος μεχρι να καταληξω σε κατι αξιολογο που θα παιρνω τα εξτρα καλωδια. Εδω θα χρειαστω για τελευταια φορα τη βοηθεια σας. Εφοσον τα gigabit AP ξεκινουν 50+ εχετε κανα ρουτερ εως 50 να μου προτεινεται με gigabit ethernet?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν τραβήξεις δεύτερο καλώδιο, δεν μπορείς να συνδέσεις και τις δύο πρίζες. (Μπορείς να συνδέσεις 4 καλώδια στην κάθε μία και να έχεις μέχρι 100Mbps, αλλά δεν στο προτείνω).

Οι λύσεις είναι αυτές που σου έχουμε πει παραπάνω.

Εάν δεν θέλεις πολλές συσκευές, παίρνεις μία που να τα έχει όλα, δηλαδή και αρκετές θύρες ethernet και ασύρματο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.