Jump to content



CAT6/CAT7 Τιμη μετρου


therock

Recommended Posts

To Netgear λέει ότι έχει εγγύηση εφ όρου ζωής, αλλά είναι πιο ακριβό. Γενικά αυτά δε χαλάνε, μόνο η ΔΕΗ μπορεί να στο κάψει. Και τα δύο θα στην κάνουν τη δουλειά σου.

Για να υποστηρίζουν lacp/stp πρέπει να δεις σε managed switch, που είναι πιο ακριβά και θέλουν και κάποιες ρυθμίσεις για να παίξουν. Από τα πιο φτηνά είναι το TL-SG2008 που είδα ότι κοστίζει γύρω στα 66€ και έχε υπόψιν σου ότι για link aggregation θέλεις 2 switches ή ένα switch και δύο κάρτες δικτύου στον υπολογιστή που θα κάνει το link aggregation.

Γνώμη μου είναι να περάσεις ένα δεύτερο καλώδιο και να το αφήσεις ασύνδετο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το SG2008 το είχα αγοράσει όταν έκανα review το QNAP TS251A στα 66 ευρώ που κάνει και τώρα. Για home χρήση κάνει παπάδες αν και μετά το τέλος του review το χρησιμοποιώ σαν ένα απλό χαζό switch. Συμφωνώ με την άποψη του @trendy να περαστούν 2 καλώδια και άστα να υπάρχουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2017 at 11:58 AM, GriGaS said:

Δεδομένου ότι για τα 31 μέτρα που θες οι αποκλίσεις της τάξης των 10 λεπτών των μέτρων έχουν μόλις 3 ευρώ επιβάρυνση στον προϋπολογισμό σου, νομίζω πως ένα επώνυμο Cat6 όπως αυτό το Panduit θα σε καλύψει 100%.

 

Όσον αφορά το σπιράλ, σίγουρα θα είναι καλύτερα έτσι. Πρόσεξε να πάρεις κάποιο ανθεκτικό στην ακτινοβολία UV όπως αυτό. Εάν έχεις όρεξη για καλλιτεχνίες, μπορείς να συνδιάσεις σπιράλ και ευθύγραμμα τμήματα με μούφες και κολλάρα. (μεταξύ μας εάν ήταν ορατό το σημείο διέλευσης έτσι θα το έκανα). Στα μπες βγες μπορείς να βάλεις και ένα κουτί σε συνδιασμό με ρακόρ που θα του τρυπήσεις την πλάτη για να περάσει το καλώδιο και θα γεμίσεις με σιλικόνη την τρύπα. Το όλο κόστος δύσκολα θα ξεπεράσει τα 10 ευρώ, οπότε εάν έχεις τρυπάνι και όρεξη go for it!

 

Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι

 

kafkas-pinakas1-hcbanner.jpg?lm=e044c4ed

 

Ξεκιναω αυτη τη βδομαδα τις παραγγελιες να ρωτησω λιγο να το κλεισω το θεμα.

 

Μου πε ηλεκτρολογος οτι το Πanduit δεν ειναι καλης ποιοτητας και προτεινε ενα microtech με 0.6ε/μ. Γνωριζουμε κατι για αυτο η προχωραω με Panduit

 

Επισης υπαρχει κατι ποιοτικο και εγγυημενο για 6a σε αυτη την τιμη, να εχουμε εστω 10gigabit για κοντινες αποστασης σε περιπτωσεις μελλοντικης αναβαθμισης

 

On 9/23/2017 at 2:00 PM, NOPSTRIM said:

Καλησπέρα,

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ένα πολύ καλής ποιότητας CAT5e

Θεωρώ πως δεν έχει νόημα να πας σε CAT6 - CAT7 μιας και τα συγκεκριμένα είναι για 10GB/s

Για να καταλάβεις, το να βάλεις τα συγκεκριμένα δεν θα αυξήσει τις ταχύτητες του εσωτερικου δικτύου σου μιας και τα

switch/nas/pc/laptop η ότι άλλο βάλεις πάνω, είναι Gigabit και όχι 10Gigabit.

 

Για να αξιοποιήσεις τα CAT6/7 θα πρέπει να αναβαθμίσεις το switch σου σε 10GB/s καθώς και να πάρεις στο PC σου 10GB/s NIC

αλλά και πάλι το NAS θα πρέπει να το αλλάξεις.

 

Aν πάλι θες να πας ντε και καλά σε CAT6/7 με την δικαιολογια του "ποτέ δεν ξέρεις" πήγαινε σε 6 μιας και το 7 ήρθε για να υποστηρίξει 10GB/s για αποστασεις άνω των 100m

 

Δεν ισχυει η τελευται προταση. Η αποσταση αυξηθηκε και ειναι αναβαθμιση υπερ του 6a. Το 6 ειναι και αυτο gigabit και πιο εγγυημενο σε σχεση με 5e.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, therock said:

 

Ξεκιναω αυτη τη βδομαδα τις παραγγελιες να ρωτησω λιγο να το κλεισω το θεμα.

 

Μου πε ηλεκτρολογος οτι το Πanduit δεν ειναι καλης ποιοτητας και προτεινε ενα microtech με 0.6ε/μ. Γνωριζουμε κατι για αυτο η προχωραω με Panduit

 

Επισης υπαρχει κατι ποιοτικο και εγγυημενο για 6a σε αυτη την τιμη, να εχουμε εστω 10gigabit για κοντινες αποστασης σε περιπτωσεις μελλοντικης αναβαθμισης

 

 

Δεν ισχυει η τελευται προταση. Η αποσταση αυξηθηκε και ειναι αναβαθμιση υπερ του 6a. Το 6 ειναι και αυτο gigabit και πιο εγγυημενο σε σχεση με 5e.

Τα Panduit θεωρούνται πολύ καλά και αξιόπιστα καλώδια, αν και κάπως τσιμπημένα... πρώτη φορά ακούω το αντίθετο.

Το "έστω 10Gbit" που λες είναι υπερβολή. Οι πιθανότητες είναι ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις 10Gbit Ethernet πάνω από UTP, και οτιδήποτε πάρεις  από 5e και πάνω, θα σε καλύψει. Προσωπικά προτείνω 6a απλά επειδή οι τιμές πλέον είναι πολύ κοντινές. Ειδικά για cat 7, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το προτιμήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Τα Panduit θεωρούνται πολύ καλά και αξιόπιστα καλώδια, αν και κάπως τσιμπημένα... πρώτη φορά ακούω το αντίθετο.

Το "έστω 10Gbit" που λες είναι υπερβολή. Οι πιθανότητες είναι ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις 10Gbit Ethernet πάνω από UTP, και οτιδήποτε πάρεις  από 5e και πάνω, θα σε καλύψει. Προσωπικά προτείνω 6a απλά επειδή οι τιμές πλέον είναι πολύ κοντινές. Ειδικά για cat 7, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το προτιμήσεις.

 

Το εθεσα βιαστικα. Πες το "Να εχουμε 10Gigabit, εστω για κοντινες αποστασεις". Πιστευω με τη μεταφορα ετσι της λεξης, βγαινει πιο ευκολα το νοημα που ηθελα να αποδωσω

 

Εχεις καποιο λινκ με τιμη 6α κοντα στην 6 (αυτο ειναι και μενα το σκεπτικο μου) δηλαδη περιπου μισο ευρω το μετρο, σε ποιοτητα αντιστοιχη του panduit μηπως και παρω τελικα 6α

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εστησα λοιπον το κομματι που αφορα τον οροφο μου και μενει να τραβηξω το καλωδιο που θα βγαινει πανω. Αυτο που θελω να σιγουρεψω ειναι το εξης. Θελω πανω να καταληγει ενα καλωδιο gigabit για την οποια χρηση, εναν να παει στον OTE-TV και να εχω και ασυρματο AP που να παιρνει απο καλωδιο.

 

Οποτε αν το gigabit καλωδιο που στειλω πανω καταληξη να δωσει πριζα πχ κατι τετοιο

 

190281-800x800_0.png

 

Σε αυτο θα συνδεσω το Repeater που απαραιτητα θα χει gigabit ports, Και απο τις θυρες αυτες μια στο ΟΤΕ-TV και μια σε αναμονη για οποιαδηποτε χρηση.

 

Ειναι σωστο σα στησιμο ετσι οπως το σκεφτομαι η εχετε να προτεινετε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ήδη κενό ηλεκτρολογικό κουτί μέσα στον τοίχο, αυτή είναι η πιο κομψή λύση. Στην πρίζα θα συνδέσεις ένα patch cable που θα πηγαίνει στο ενεργό σου (router/switch) και πάνω σε αυτό συνδέεις ό,τι άλλο θέλεις.

Εναλλακτικά, μπορείς απλά να τερματίσεις το καλώδιο με ένα κλιπάκι RJ45, με τόσο μήκος καλωδίου όσο χρειάζεσαι για να φτάσεις στο ενεργό. Είναι λιγότερο όμορφο και πρακτικό, αλλά δεν απαιτείται τρύπα για την πρίζα.

Παίζει και η λύση της επιτοίχιας πρίζας, που δεν χρειάζεται να χωνευτεί στον τοίχο, απλά βιδώνεται πάνω του και προεξέχει.

Link to comment
Share on other sites

Θενξ αλλα περα απο αυτο, το σεταπ που περιγραφω, πριζα στην οποια μπαινει ριπιτερ και το ριπιτερ βγαζει γκιγκαμπιτ θυρες, ειναι αξιολογο ως υλοποιησω η υπαρχει καλυτερος τροπος να εχω ασυρματο + Lan στον πανω οροφο

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, therock said:

Θενξ αλλα περα απο αυτο, το σεταπ που περιγραφω, πριζα στην οποια μπαινει ριπιτερ και το ριπιτερ βγαζει γκιγκαμπιτ θυρες, ειναι αξιολογο ως υλοποιησω η υπαρχει καλυτερος τροπος να εχω ασυρματο + Lan στον πανω οροφο

Αυτός είναι ο συνήθης τρόπος. Repeater δεν είναι ο πιο δόκιμος όρος, γιατί συνήθως χρησιμοποιείται για συσκευές που πιάνουν και αναμεταδίδουν (ασύρματο) δίκτυο. Λογικά θα συνδέσεις κάποιο router (με κάποιες θύρες ethernet και WiFi) ως access point και ethernet switch.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι AP εννουσα, απλα το θετω ως repeater, γιατι δεν θελω απαραιτητα να ειναι ρουτερ η συσκευη αυτη. Το ιντερνετ θα το παιρνει μεσω του δικτυου και του καλωδιου ethernet και θα το επαναλαμβανει ασυρματα.

 

Επιγραμματικα δηλαδη

 

-Στο κατω οροφο εχω το gigabit switch και εχω πανω του συνδεσει το Router του ΟΤΕ και 3 καλωδια που βρισκονται σε συσκευες (2 PC/1NAS). Οποτε οτι συνδεω πλεον στο δικτυω εχει προσβαση στα shares και στο ιντερνετ.

 

Αρα θα τραβηξω το 5ο καλωδιο αυτο που φευγει απο κατω που βρισκονται ολα και παει στο πανω οροφο. Εκει θα καταληγει σε πριζα. Οτι συνδεθει πανω στη πριζα θα βλεπει ολα τα απο κατω. Στη πριζα θελω λοιπον να συνδεσω μια συσκευη (οχι απαραιτητα ρουτερ) που θα αναμεταδιδει ασυρματα και ενσυρματα την προσβαση με τον κατω οροφο

 

Θελω μια επαληθευση αν ειμαι σωστος η παρατηρησεις αν καπου το χω χασει

 

Εχετε να μου κανετε καμμια προταση ονομαστικα για τη συσκευη που θα συνδεεται στον τοιχο και θα δινει gigabit ports + ασυρματο AP

Link to comment
Share on other sites

Το κομματι που με εχει μπερδεψει ειναι το εξης. Το Repeater παιρνει σιγουρα ασυρματο σημα και το επαναλαμβανει. Μπορει ομως να το παρει απο καλωδιο και να το επαναλαβει? Αν οχι υπαρχει τετοια συσκευη που να το κανει

 

Δηλαδη αν κλεισω το Wireless broadcast απο το Ρουτερ μου, και μοιραζει ιντερνετ μονο απο καλωδιο, μπορει καποια συσκευη να το παρει μεσω ethernet απο Router Και να κανει Wireleass Broadcast

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, therock said:

Το κομματι που με εχει μπερδεψει ειναι το εξης. Το Repeater παιρνει σιγουρα ασυρματο σημα και το επαναλαμβανει. Μπορει ομως να το παρει απο καλωδιο και να το επαναλαβει? Αν οχι υπαρχει τετοια συσκευη που να το κανει

 

Δηλαδη αν κλεισω το Wireless broadcast απο το Ρουτερ μου, και μοιραζει ιντερνετ μονο απο καλωδιο, μπορει καποια συσκευη να το παρει μεσω ethernet απο Router Και να κανει Wireleass Broadcast

Ναι, και το λένε Access Point :).

Η πιο πλήρης συσκευή είναι router. Συνήθως έχει κάποιες Ethernet και WiFi. Μπορείς να το ρυθμίσεις να δουλεύει όπως θέλεις, πχ ethernet switch, access point, wireless repeater/extender ή ακόμη πιο σύνθετες λειτουργίες routing που δεν σε πολυνοιάζουν.

Ένα σκαλί κάτω, έχεις "σκέτο" access point, που απλά παίρνει από ethernet και μοιράζει ασύρματο. Ανάλογα με τη συσκευή, και αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως wireless extender. Συνήθως έχει μόνο μία ethernet για να παίρνει δίκτυο. Παρότι και αυτό συνήθως κάνει κάποιο υποτυπώδες routing, υπολείπεται σε λειτουργίες σε σχέση με ένα πλήρη router.

Τέλος, η πιο απλή συσκευή (αλλά όχι ιδιαίτερα φτηνότερη) είναι ένα απλό wireless repeater/extender που ακούει και αναμεταδίδει ασύρματο σήμα. Είναι το χειρότερο από όλες τις πλευρές (ευελιξία, δυνατότητες, αξιοπιστία). Το επισημαίνω, επειδή αν πας σε κάποιο μαγαζί και ζητήσεις "repeater" μάλλον με κάτι τέτοιο θα καταλήξεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ γιατι αυτο ηταν που με μπερδυε. Εχω ενα 100mbit repeater tplink και νομιζα πως ειναι και AP αλλα απλα ηθελα κατι αντιστοιχο σε gigabit.

 
Απο τη στιγμη που ρουτερ ομως εχω γιατι να ξαναπληρωσω ρουτερ χωρις να χρειαζομαι της τηλεφωνικες λειτουργιες
 
Στη περιπτωση του AP αφπυ η θυρες δικτυοτ ειναι αμφιδρομες το switch τι το θελω. Δε μπορει στη μια να συνδεεται στο οικιακο δικτυπ βς εισοδο και στις αλλες να μεταφερει ως εξοδο
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις είναι εντελώς τυπικό Access Point. Μπορείς κάλλιστα να το χρησιμοποιήσεις για να πάρεις δίκτυο από το καλώδιο και να το μοιράσεις ασύρματα, απλά δεν έχει άλλες θύρες ethernet. Γι' αυτό χρειάζεσαι και switch εάν θέλεις επιπλέον ενσύρματες θύρες.

Η πιο φτηνή και εύκολη λύση είναι να πάρεις ένα μικρό Gbit switch, και πάνω του να συνδέσεις το AP που έχεις και όποιες ενσύρματες συσκευές θέλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο τα πρωτα με πανω απο 1 gigabit ξεκιναν με 70 ευρω και πανω. Υπολογιζα εως 50 μαξ.

 

https://www.skroutz.gr/s/3864358/Edimax-CV-7438nDM.html

https://www.skroutz.gr/s/11088106/Edimax-EW-7478APC.html

https://www.skroutz.gr/s/10202018/NetGear-WAC104.html

 

Η θα πρεπει να βρω ενα router με gigabit ports αν υπαρχει εως 50 η ξαναπαιρνω το switch Που πηρα με 20 και κραταω το ριπιτερ που εχω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.