Jump to content



CAT6/CAT7 Τιμη μετρου


therock

Recommended Posts

Θελω να τραβηξω γραμμες μεσα στο σπιτι για οικιακο δικτυο να συνδεω2 λαπτοπ, router, nas και accespoint και εχω υπολογισει συνολικο μηκος 31 μετρων, εκ των οποιων θελω τα 6 να ειναι ενισχυμενα καθως θα περνανε απο εξωτερικο χωρο. Τι τιμες μετρου μπορω να βρω για να μη με γδαρουν και αν δεν εχει σημαντικες διαφορες να παω κατευθειαν σε CAT7 για να μην αλλαζω αν οι αναγκες αυξηθουν μελλοντικα

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικο, εχω πηρα της Ubiquiti to TOUGHCable Carrier.  Ειναι μεν cat5e, αλλα δουλευει gigabit ευκολα.

 

cat7 ειναι για 10gb δικτυα  τις οποιες θα αργησουμε να δουμε σε οικιακες λυσεις

 

Ειναι οτι ποιο ποιοτικο εχω δει σε καλωδια εξωτερικου χωρου.

(Το καταστημα τυχαιο, μιας και ειναι στην γειτονια μου)

 

https://www.hellasdigital.gr/networking-el/utp-cables-el/cat5e-el/ubiquiti-tc-carrier-toughcable-carrier-cat5e-outdoor-shielded-cable/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να πας σε 7, το cat6 είναι υπεραρκετό για οτιδήποτε θέλεις να κάνεις, και για να είμαστε ειλικρινείς και η πρακτική διαφορά με cat5e πάλι είναι μικρή.

Για εσωτερικού χώρου, βρίσκεις εύκολα  ~0.4€/m και για εξωτερικού χώρου ~0.6€/m.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τις κατηγορίες τώρα: Cat5e όπως είπε και ο Γιάννης παίζει Gigabit χωρίς πρόβλημα. Προς το παρόν δε σου χρειάζεται παραπάνω. Όταν θα σου χρειαστεί το πιο πιθανόν είναι να έχει παλιώσει το καλώδιο και να θέλει άλλαγμα. Οπότε πάρε μία κουλούρα που έχει γύρω στα 13 ευρώλεπτα το μέτρο και σωλήνα για το εξωτερικό μέρος και είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Τιμες απο skroutz Και Καυκα βρισκω πολλες, περισσοτερο ηθελα λιγο αποψεις απο το τι διαφερουν, μιας και δεν μιλαμε για ενα 2μετρο καλωδιο να ενωσω ενα λαπτοπ σε switch. Απο τη στιγμη που θα καλωδιο 30μετρα πλας, που θα χει κοστος και εργατοωρες θελω να ειμαι σιγουρος για την επιλογη μου. Αν παρω το φθηνοτερο αγνωστου προελευσης παιζει να το μετανιωσω. Περα απο αυτο επειδη δεν εχω ξανασχοληθω δε ξερω καν τι σημαινουν τα οποια χαρακτηριστικα αναφερονται και πως μεταφραζονται στην τελικη υλοποιηση

 

Το σπιραλ το λετε ως καλυτερο η φθηνοτερο? Φανταζομαι με την εξτρα χρεωση για τα οσα μετρα θα βγει πιο ακριβο σιγουρα, αν ομως ειναι πιο πρακτικο να το παρω

 

16 hours ago, trendy said:

Για τις κατηγορίες τώρα: Cat5e όπως είπε και ο Γιάννης παίζει Gigabit χωρίς πρόβλημα. Προς το παρόν δε σου χρειάζεται παραπάνω. Όταν θα σου χρειαστεί το πιο πιθανόν είναι να έχει παλιώσει το καλώδιο και να θέλει άλλαγμα. Οπότε πάρε μία κουλούρα που έχει γύρω στα 13 ευρώλεπτα το μέτρο και σωλήνα για το εξωτερικό μέρος και είσαι άρχοντας.

 32 λεπτα βλεπω το φθηνοτερα, αλλα και παλι θελω τουλαχιστον Cat6. Θελω να μεταφερω αρχεια πολλων GB απο και προς τον NAS και θελω τις μεγαλυτερες ταχυτητες. Το πιο απλο σεναριο να θελω να εγκαταστησω παιχνιδι στο Game PC που εχει μεγεθος 30-50GB και ειναι αποθηκευμενο στο δικτυακο σκληρο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι για τα 31 μέτρα που θες οι αποκλίσεις της τάξης των 10 λεπτών των μέτρων έχουν μόλις 3 ευρώ επιβάρυνση στον προϋπολογισμό σου, νομίζω πως ένα επώνυμο Cat6 όπως αυτό το Panduit θα σε καλύψει 100%.

 

Όσον αφορά το σπιράλ, σίγουρα θα είναι καλύτερα έτσι. Πρόσεξε να πάρεις κάποιο ανθεκτικό στην ακτινοβολία UV όπως αυτό. Εάν έχεις όρεξη για καλλιτεχνίες, μπορείς να συνδιάσεις σπιράλ και ευθύγραμμα τμήματα με μούφες και κολλάρα. (μεταξύ μας εάν ήταν ορατό το σημείο διέλευσης έτσι θα το έκανα). Στα μπες βγες μπορείς να βάλεις και ένα κουτί σε συνδιασμό με ρακόρ που θα του τρυπήσεις την πλάτη για να περάσει το καλώδιο και θα γεμίσεις με σιλικόνη την τρύπα. Το όλο κόστος δύσκολα θα ξεπεράσει τα 10 ευρώ, οπότε εάν έχεις τρυπάνι και όρεξη go for it!

 

Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι

 

kafkas-pinakas1-hcbanner.jpg?lm=e044c4ed

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλα με 13 λεπτα το μετρο αν υπηρχε οντως τετοια τιμη καλωδιου μιλαμε για 4 ευρω τα 31μ, καμμια σχεση με τα 16 που θα δωσω τωρα με το μισο ευρω το μετρο. Αλλα και απο την αλλη 16 ευρω δεν ειναι κοστος, πολυ παραπανω θα μου πανε τα εργατικα. Εδω προχτες εδωσα 10 ευρω να παρω καναλακια και 30 ευρω πηρε ο μαστορας να μου τα περασει για να κρυψω τα καλωδια των ηχειων

 

Επειδη δε πιανουν τα χερια μου τι εργατικα να υπολογιζω για ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2017 at 12:41 PM, YDinopoulos said:

Για εξωτερικο, εχω πηρα της Ubiquiti to TOUGHCable Carrier.  Ειναι μεν cat5e, αλλα δουλευει gigabit ευκολα.

 

cat7 ειναι για 10gb δικτυα  τις οποιες θα αργησουμε να δουμε σε οικιακες λυσεις

 

Ειναι οτι ποιο ποιοτικο εχω δει σε καλωδια εξωτερικου χωρου.

(Το καταστημα τυχαιο, μιας και ειναι στην γειτονια μου)

 

https://www.hellasdigital.gr/networking-el/utp-cables-el/cat5e-el/ubiquiti-tc-carrier-toughcable-carrier-cat5e-outdoor-shielded-cable/

 

Παίζει πουθενά σαν πληροφορία η διάμετρος του εν λόγω καλωδίου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ένα πολύ καλής ποιότητας CAT5e

Θεωρώ πως δεν έχει νόημα να πας σε CAT6 - CAT7 μιας και τα συγκεκριμένα είναι για 10GB/s

Για να καταλάβεις, το να βάλεις τα συγκεκριμένα δεν θα αυξήσει τις ταχύτητες του εσωτερικου δικτύου σου μιας και τα

switch/nas/pc/laptop η ότι άλλο βάλεις πάνω, είναι Gigabit και όχι 10Gigabit.

 

Για να αξιοποιήσεις τα CAT6/7 θα πρέπει να αναβαθμίσεις το switch σου σε 10GB/s καθώς και να πάρεις στο PC σου 10GB/s NIC

αλλά και πάλι το NAS θα πρέπει να το αλλάξεις.

 

Aν πάλι θες να πας ντε και καλά σε CAT6/7 με την δικαιολογια του "ποτέ δεν ξέρεις" πήγαινε σε 6 μιας και το 7 ήρθε για να υποστηρίξει 10GB/s για αποστασεις άνω των 100m

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NOPSTRIM said:

Καλησπέρα,

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ένα πολύ καλής ποιότητας CAT5e

Θεωρώ πως δεν έχει νόημα να πας σε CAT6 - CAT7 μιας και τα συγκεκριμένα είναι για 10GB/s

Για να καταλάβεις, το να βάλεις τα συγκεκριμένα δεν θα αυξήσει τις ταχύτητες του εσωτερικου δικτύου σου μιας και τα

switch/nas/pc/laptop η ότι άλλο βάλεις πάνω, είναι Gigabit και όχι 10Gigabit.

 

Για να αξιοποιήσεις τα CAT6/7 θα πρέπει να αναβαθμίσεις το switch σου σε 10GB/s καθώς και να πάρεις στο PC σου 10GB/s NIC

αλλά και πάλι το NAS θα πρέπει να το αλλάξεις.

 

Aν πάλι θες να πας ντε και καλά σε CAT6/7 με την δικαιολογια του "ποτέ δεν ξέρεις" πήγαινε σε 6 μιας και το 7 ήρθε για να υποστηρίξει 10GB/s για αποστασεις άνω των 100m

 

Συμφωνω. Το 6 θα παρω που προτεινε ο φιλος παραπανω μαζι με ολες τις κλεμες, μουφες και πιτσιφρικια και θα φερω και εναν μαστορι ζορικο να μου τα μονταρει να μαι πενατος

 

thanx ρε guys

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε , περνεις το κουβιδι και βαζεις στηριγματα καθε 60 ποντους . Μουφες για τις ενωσεις και ρακορακια για τα κουτια διακλαδωσεων . Φ10 διαμετρος και εισαι μια χαρα . 

6αρες βιδες και ουπα σετακι . Δεν χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να κανεις τρυπες ..... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι για οικιακή εγκατάσταση ενός καλωδίου δεν υπάρχει λόγος να πας σε ακριβό-επώνυμο. Αλλά αν δε σε πειράζει να δώσεις κάτι παραπάνω για cat6 ή panduit, προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στη θέση σου θα εξέταζα το ενδεχόμενο να περάσω και ένα δεύτερο καλώδιο αφού την κάνω την εγκατάσταση. Αν έχεις switches με link aggregation μπορείς να διπλασιάσεις το throughput, αν υποστηρίζουν stp θα έχεις backup link, αλλιώς το έχεις να κάθεται σε περίπτωση που πάθει κάτι το πρώτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, trendy said:

Θεωρώ ότι για οικιακή εγκατάσταση ενός καλωδίου δεν υπάρχει λόγος να πας σε ακριβό-επώνυμο. Αλλά αν δε σε πειράζει να δώσεις κάτι παραπάνω για cat6 ή panduit, προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στη θέση σου θα εξέταζα το ενδεχόμενο να περάσω και ένα δεύτερο καλώδιο αφού την κάνω την εγκατάσταση. Αν έχεις switches με link aggregation μπορείς να διπλασιάσεις το throughput, αν υποστηρίζουν stp θα έχεις backup link, αλλιώς το έχεις να κάθεται σε περίπτωση που πάθει κάτι το πρώτο.

 

Ειμαι μεγιστος νουμπας ολα αυτα που λες πρεπει να τα ψαξω. Ξερω μονο κατοπιν συστασεων οτι θα παρω η το Netgear FS105-300PES ή το D-Link GO-SW-8G

Link to comment
Share on other sites

Το Netgear δεν το συνιστώ είναι 10/100 μόνο. To Dlink το έχω και είναι τίμιο 10/100/1000 οπότε στο συνιστώ. Κανένα από τα δύο βέβαια δεν τρέχει lacp ή stp, οπότε το δεύτερο καλώδιο μπορείς να το αφήσεις εκτός, αν το περάσεις, για το ενδεχόμενο αν πάθει κάτι το πρώτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ το GS εννουσα, το οποιο για καποιο λογο ειναι στην ιδια τιμη παροτι gigabit

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16061&cat=13&sub=0&pmanuf=76&sort=3&step=undefined

 

Αν οχι ενα απο τα 2 που αναφερω, ποιο αλλο θα προτεινες με τα χαρακτηριστικα που αναφερεις (lacp/stp κτλ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.