Jump to content



Αγορές από newegg global?!!


Recommended Posts

Εχτές έκανα αναζητήσεις για πιθανές αγορές και μπαίνοντας στο newegg, επεσε το μάτι μου εδώ : image.thumb.png.490ed069f354e37aa5e4fb81cdde93ef.png

Αφού με ανακατεύθυνε στο global ακόμα και με τους φόρους (duty) οι τιμές ήταν ΑΡΚΕΤΑ καλές. Το έχει επιχειρήσει κανείς ;

Χάνω κάτι; Έχει κανεις προηγούμενη εμπειρία με αγορές απο newegg global ;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, 2cpu said:

το τελωνειο .Βασικα οσο το ειχα δει με τους φορους σε βγαινει μια η αλλη + ταπα του τελωνειου

+αν χρειαστεις εγγυηση?

 

:o Δηλαδή το καπέλο που μου έβαζε στην τελίκη τιμή το οποίο το έλεγε "duty" δεν αφορά το τελωνείο ; Όσον αφορά εγγύηση/RMA κτλ είχε πολιτική συγκεκριμένη την οποία δεν διάβασα (βαρέθηκα) :p 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ξερουν τι γινεται με τα δικα μας τελωνεια η αμφιβαλλω αν

εχουν κανει καποιου ειδους "συμφωνια" (εδω γελανε και τα κοτρονια) με τα δικα μας

τελωνεια και να εχουν καποια φιξ χρεωση.

Οσο για το rma δεν θα ηθελα να δω τι θα γινει αν παρεις μια τουμπανη vga απο εκει

και την πας για rma στο κοκκινομαγαζο ;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαζι σου και  μαζι τους.

Εμενα ομως τα ελληνικα τελωνεια ποτε δεν με εγγυουνται οτι

θα με χρεωσουν τοσο οσο λεει το newegg ;)

Επισης οπως ανεφερα και ποιο πανω δεν παιζει τρελλη διαφορα στις συνολικες τιμες.

Ναι μεν πχ βρισκεις ποιο φτηνα μνημες ddr4 (που ηδη ειναι στο Θεο) αλλα οταν πας να τα αγορασεις

σουρνταδες μουρνταδες φτανεις τιμες Ελλαδας χωρις να εισαι σιγουρος οτι δεν θα δωσεις κατι αλλο στο τελωνειο.

Πχ

Συνθεση Ελλαδας με ενα τυχαιο μαγαζι (το εβαλα γιατι ειναι διπλα στην δουλεια μου :p )

vs.thumb.png.42024c45af707ecf8115623757aefe71.png

Ιδια πραγματα απο newegg προ τελωνειων

ngg.thumb.jpg.b90a73162c6d65ae9a007b99a33dfb04.jpg

 

H σουμα να σε βοηθησω ειναι 225,60

Και η τελικη σουμα με τελωνειο

nngg.thumb.jpg.4cc9c41f79c589ecba631fb5569e26fe.jpg

Που οπως ειπα δεν εισαι απολυτα σιγουρος αν θα ειναι οντως τοσο.

Και παιζει και το σεναριο του rma. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι/υπηρεσίες αποστολής που περιλαμβάνουν τα πλήρη έξοδα εκτελωνισμού.

Δίνουν σχετικό option διάφοροι μεγάλοι vendors (Amazon US, Mouser etc) - φαντάζομαι κάτι τέτοιο κάνουν κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά ΜΗΝ κάνετε το λάθος και παραγγείλετε από εκεί!!!!! Πήρα από Newegg τροφοδοτικό και το πλήρωσα διπλό. Εδώ στην Ελλάδα κάνουν τους Κινέζους, το newegg δεν δέχεται το δέμα πίσω εάν το απορρίψεις... Με λιγα λόγι για αγορά 144 ευρώ πλήρωσα καπέλο 160 στην Fedex για να το εκτελωνίσουν και εχω τρέξει αφάνταστα με φαξ, εξουσιωδωτήσεις και email για να βρω το δίκιο μου και να μου κανουν refund τα έξοδα τελωνείου... Δεν νομίζω να γίνει τίποτα αλλά το κινηγάω. Επειδή έψαξα πολύ και δεν βρήκα κατι στα φόρουμ το λέω εδώ!!!! Μακριά από Newegg...!!!! Πλήρωσα κι έμαθα... Μόνο από ΕΥΡΩΠΗ. Αν βέβαια δικαιωθώ θα ενημερώσω... Αλλά όλοι νομίζω ξέρουμε τι θα πάρω τελικά.... Κρίμα γιατί και στην Ελλάδα 160 κόστιζε... Απλά ήταν σε πλήρη έλλειψη. 160 ευρώ αέρα πλήρωσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πλήρωσες import duties κατ'ευθείαν στο newegg, το έχουν στείλει DDP (direct duties paid) και δεν εκτελωνίζεται. Έχω παραγγείλει πολλές φορές από Αμερική (Amazon, eBay, Newegg) με προπληρωμένο τελωνείο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το τελωνείο, ούτε σε πράγματα πολύ υψηλής αξίας.

 

Στους κανονισμούς του Newegg το αναγράφει ξεκάθαρα πως τα δέματα στέλνονται DDP:

 

"Should you elect to proceed with completing the purchase, all orders will be delivered with duty and tax fully paid for and included in your final checkout price."

 

Εφόσον όπως λες εκτελωνίστηκε, άνοιξε dispute στο PayPal και σκίσε τους.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2018 at 1:01 ΜΜ, το μέλος Spyreto88 έγραψε:

Παιδιά ΜΗΝ κάνετε το λάθος και παραγγείλετε από εκεί!!!!! Πήρα από Newegg τροφοδοτικό και το πλήρωσα διπλό. Εδώ στην Ελλάδα κάνουν τους Κινέζους, το newegg δεν δέχεται το δέμα πίσω εάν το απορρίψεις... Με λιγα λόγι για αγορά 144 ευρώ πλήρωσα καπέλο 160 στην Fedex για να το εκτελωνίσουν και εχω τρέξει αφάνταστα με φαξ, εξουσιωδωτήσεις και email για να βρω το δίκιο μου και να μου κανουν refund τα έξοδα τελωνείου... Δεν νομίζω να γίνει τίποτα αλλά το κινηγάω. Επειδή έψαξα πολύ και δεν βρήκα κατι στα φόρουμ το λέω εδώ!!!! Μακριά από Newegg...!!!! Πλήρωσα κι έμαθα... Μόνο από ΕΥΡΩΠΗ. Αν βέβαια δικαιωθώ θα ενημερώσω... Αλλά όλοι νομίζω ξέρουμε τι θα πάρω τελικά.... Κρίμα γιατί και στην Ελλάδα 160 κόστιζε... Απλά ήταν σε πλήρη έλλειψη. 160 ευρώ αέρα πλήρωσα!!!

Για newegg δεν ξέρω, αλλά προχθές παρέλαβα laptop από amazon.com και δεν πλήρωσα στο τελωνείο ούτε σεντ παραπάνω από ότι έγραψε στην περιγραφή. Η αποστολή έγινε με dhl.

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2018 at 1:01 ΜΜ, το μέλος Spyreto88 έγραψε:

Παιδιά ΜΗΝ κάνετε το λάθος και παραγγείλετε από εκεί!!!!! Πήρα από Newegg τροφοδοτικό και το πλήρωσα διπλό. Εδώ στην Ελλάδα κάνουν τους Κινέζους, το newegg δεν δέχεται το δέμα πίσω εάν το απορρίψεις... Με λιγα λόγι για αγορά 144 ευρώ πλήρωσα καπέλο 160 στην Fedex για να το εκτελωνίσουν και εχω τρέξει αφάνταστα με φαξ, εξουσιωδωτήσεις και email για να βρω το δίκιο μου και να μου κανουν refund τα έξοδα τελωνείου... Δεν νομίζω να γίνει τίποτα αλλά το κινηγάω. Επειδή έψαξα πολύ και δεν βρήκα κατι στα φόρουμ το λέω εδώ!!!! Μακριά από Newegg...!!!! Πλήρωσα κι έμαθα... Μόνο από ΕΥΡΩΠΗ. Αν βέβαια δικαιωθώ θα ενημερώσω... Αλλά όλοι νομίζω ξέρουμε τι θα πάρω τελικά.... Κρίμα γιατί και στην Ελλάδα 160 κόστιζε... Απλά ήταν σε πλήρη έλλειψη. 160 ευρώ αέρα πλήρωσα!!!

Ο απατεώνας εδώ είναι πιθανότατα η fedex. Από τα 160 που έδωσες παίζει τα 100+ να είναι δικό τους καπέλο. Είναι πάγια τακτική αυτών των κορακιών να κάνουν ακριβώς αυτή τη ληστεία. Αν για παράδειγμα ήταν USPS, απλώς θα σου ζητούσαν τα ΕΛΤΑ (αν σου ζητούσαν), να πληρώσεις π.χ. 35 ευρώ στο τοπικό σου ταχυδρομείο. Η συμβουλή μου είναι μακριά από fedex. Αυτοί οι τύποι πρέπει να βγάζουν πιο πολλά από τελωνειομπλεξίματα παρά από τις αποστολές καθεαυτές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.