Jump to content



Ενίσχυση σήματος κινητής σε σπίτι.


Snips

Recommended Posts

Στο καινούργιο σπίτι που εγκαταστάθηκα έχω πρόβλημα γενικά με σήμα κινητής τηλεφωνίας. Είναι μεν ισόγειο (μονοκατοικία) με έναν όροφο απο πανω μόνο. Αλλά δεν υπάρχουν ψηλά κτήρια τριγύρω ώστε να "κόβουν" κάτι. Ιδίως vodafon (για ένα usb stick mobile internet που διαθέτω) είναι χάλια. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει για ενίσχυση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αν εχεις πρόγραμμα συμβολαίου πάρε τηλ την vodafone. Διαθέτει μία υπηρεσία που λέγεται full σήμα. Παίρνεις μία συσκευή την βάζεις στην πρίζα και την συνδέεις στο ρουτερ σου και έχεις τέλειο σήμα στο σπίτι

 

Ανάλογη υπηρεσία έχει και η cosmote

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία Full Σημα της Vodafone στο σπιτι. Εχω βεβαια και ιντερνετ απο Vodafone (HOL) και δεν ξερω αν παιζει μεσο αλλων ISP.

Πρακτικα σου δινει ενα πομποδεκτη κινητης που τον καρφωνεις μεσω ethernet πανω στον adsl router και εχεις σημα μεσα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tyxeros said:

Εγω εχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία Full Σημα της Vodafone στο σπιτι. Εχω βεβαια και ιντερνετ απο Vodafone (HOL) και δεν ξερω αν παιζει μεσο αλλων ISP.

Πρακτικα σου δινει ενα πομποδεκτη κινητης που τον καρφωνεις μεσω ethernet πανω στον adsl router και εχεις σημα μεσα στο σπιτι.

Παίζει με όλους τους παρόχους σταθερής, δεν χρειάζεται να είναι ο ίδιος (κάνει και IPsec VPN).

 

Ένα μικρό θέμα στον τρόπο που οι πάροχοι διαχειρίζονται τα οικιακά femtocells είναι ότι σε βάζουν να δηλώνεις αριθμούς κινητών / SIM που επιτρέπουν να συνδέονται, οπότε οι επισκέπτες πάλι δεν έχουν σήμα :).

Κατά τα άλλα, ο ΟΤΕ έχει στο πρόγραμμα να τα ελαττώσει, κάνοντας χρήση του WiFi calling, αλλά οι συσκευές που υποστηρίζει είναι ακόμα πολύ λίγες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και κλασσικοί ενισχυτές σήματος, αλλά με έχουν αρκετά λεφτά και πρέπει να συνδέσεις και κεραία-καλώδιο.

https://plantron.gr/index.php/proionta-plantron/enisxytes-simatos/enisxytes-simatos-3g-gsm.html?dir=asc&order=price

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
πριν 9 ώρες, το μέλος archive800 έγραψε:

Το cosmote WiFi calling έχει αντικαταστήσει το τέλειο σημα;

Στην Cosmote για οικιακή χρήση, πρακτικά ναι.

Έχουν αυξηθεί αρκετά και οι συσκευές που το υποστηρίζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.