Jump to content



Αγορα TV 55''


Recommended Posts

28 minutes ago, Bonito said:

@minast μόνο βράδυ με λίγο φως.

Σε τέτοιες συνθήκες η OLED είναι ιδανική, αλλά και το μέγεθος παίζει ρόλο στην εμπειρία θέασης....

Βάζεις κάτω τις προτεραιότητές σου και αποφασίζεις ;).

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, minast said:

Σε τέτοιες συνθήκες η OLED είναι ιδανική, αλλά και το μέγεθος παίζει ρόλο στην εμπειρία θέασης....

Βάζεις κάτω τις προτεραιότητές σου και αποφασίζεις ;).

 

Για ταινίες είναι κυρίως η οθόνη.

 

Για PS4 OLED ή LED (sony) ?

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Bonito said:

 

Δηλαδή; τι είναι το 10hdr? Μιλάς για oled ή γενικά;

Το HDR10 είναι το πιο συνηθισμένο πρότυπο HDR. Όλες οι LG OLED το υποστηρίζουν, μαζί με το Dolby Vision που είναι λιγότερο διαδεδομένο, αλλά επιτρέπει τον έλεγχο HDR ανά σκηνή (σε αντίθεση με το HDR10 που επιτρέπει ανά συνεδρία (ταινία/παιχνίδι).

Στο gaming, το input lag είναι σημαντικό για να έχεις την αίσθηση της άμεσης απόκρισης. Οι LG LED έχουν τυπικά χαμηλότερο input lag από τις LG OLED (10-20 ms σε σχέση με 20-30 ms αντίστοιχα), αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να κοιτάξεις για τη συγκεκριμένη τηλεόραση που σκέφτεσαι.

Μία παράμετρος που κάνει τις OLED να αντενδείκνυνται για gaming είναι το πιθανό burn-in μετά από πολλές ώρες εμφάνισης σταθερής εικόνας σε συγκεκριμένα σημεία. Παρότι δεν συμβαίνει τόσο εύκολα στην τρέχουσα γενιά OLED, μετά από πολλές ώρες, ποτέ δεν ξέρεις :).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και κάτοχος B6 55 και πραγματικά είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος..Να σου πω οτι η απόσταση θέασης μου είναι στα 3 μέτρα περίπου.Κάνω χρήση αποκλειστικά για ταινίες-ps4 κλπ κλπ.
Είναι πολλέ ςφορές που επειδή έβαλα κα ιμαι βάση στον τόιχο που την ΄φερνω ακόμα πιο κον΄τα για πιο "γεματο" feeling οταν εχει πολύ εφέ και πολύ καλή ανάλυση και ερχεται περίποθ στα 1.8-2 μέτρα...55άρα στα 4-5 μέτρα δεν θα έβαζα ούτε κατα διάνοια...Εδω σκέψου οτι ο λόγος που δεν πήρα τότε 65άρα ήταν γιατι μου έβγαινε ακριβώς τα διπλά χρήματα αλαλ λόγο απόστασης είπα οτι η 65άρα θα ήτνα overkill και διάλεξα ποιότητα..
Απο την άλλη όσο πιο μεγάλη η οθόνη τοσο πιο έντονεσ και οι ατέλειες στην εικόνα αλλα στα 4-5 μέτρα νομίζω οτι θα πρέπει να συμβιβαστείς με μια "μη" OLED αλλα να είναι 65inch.Στην θέση σου λοιπόν την 55άρα δεν θα την είχα βάλει καν στην εξίσωσή.
Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

3 μετρα 65αρα ειναι μικρη. Τι εννοεις overkill? Εμενα τουλαχιστον δεν μου φτανει. 75αρα θα ηθελα optimally, αλλα παμε αλλου. Εντωμεταξυ πως απο τα 3 μετρα παει η τηλεοραση στα 2? 1 μετρο ειναι ο βραχιονας της βασης? WTF???

 

Bonito 4-5 μετρα μονο πανι-προβολεας. Ειναι αδιανοητα μεγαλη η αποσταση. Θες πανω απο 80αρα για να βλεπεις.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, icy20 said:

3 μετρα 65αρα ειναι μικρη. Τι εννοεις overkill? Εμενα τουλαχιστον δεν μου φτανει. 75αρα θα ηθελα optimally, αλλα παμε αλλου. Εντωμεταξυ πως απο τα 3 μετρα παει η τηλεοραση στα 2? 1 μετρο ειναι ο βραχιονας της βασης? WTF???

 

Bonito 4-5 μετρα μονο πανι-προβολεας. Ειναι αδιανοητα μεγαλη η αποσταση. Θες πανω απο 80αρα για να βλεπεις.

Επειδή τώρα είμαι σπίτι κα ιμέτρησα ακριβώς..
Είπα περίπου 3 μέτρα @icy20 γιατι δεν ημουν σπίτι:...
O τόιχος απο το κεφάλι μου είναι 2.8 και ο βραχίωνας είναι 70cm(μαζί με 5 περίπου cm που αφήνει απ οτον τοίχο όταν είναι κλειστός) επομένω έρχεται στα 210-220 περίπου απο τα μάτια μου...οταν την έχω τέρμα μπορστά δεν θέλω σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση 65άρα θα πονούσανε τα μάτια μου..Αλλα οταν είναι μαζεμένη μια 65άρα θα ήταν ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα τη άποψη σας σχετικά με την γνωστή LG 55UJ620V ναι μέν διάβασα οτι δεν είναι πραγματικό 4κ και για αυτό είδα οτι προτείνετε SONY και Samsung  αλλα  εδώ μπλέκει το θεμα και θα πω της σκέψης μου.

 

Sony

1)      Sony και Ελλάδα δε ξέρω αναφέρομαι στο θέμα αντιπροσωπείας.

2)      Menu αν και έχω άποψη από παλιά ΝΟ WAY

Samsung

1)      Οκ καλη αλλα αν εχω ως συνήθως κάτι σε 480p

2)      Menu διαφορετικό αν και δε μου αρέσει αλλα από τι στιγμή που το εμαθε η μητέρα μου που 2 χρόνια ακομα δε μπορεί να παρει τηλ από Android  παω πάσο :D

LG

1)      καλή αντιπροσωπεία

2)      όταν βάλω κατι το Up scaling τα σπάει τουλάχιστον στην Fhd 3d που έχω δε θυμαμε μοντέλο απεξω.

3)      παιζει τα πάντα εχω κάτι σε ένα Stick που εχει από κάμερα κινητού εως mkv απλά θα το παιξει (αν και μερικά μου εβγαζε η παλιά no supported audio )

4)      Ok αν εχω πραγματικό 4κ input φωτισμό μπλα μπλα υστερεί

 

 

Πραγματικές ανάγκες και το τι θα κάνω με την TV

 

Σειρές  60%

Ταινίες 20%

TV 18%

Κάποια αγαπημένη ταινία που την είδα σινεμά και περιμενα να βγει σε 4k με ανοιχτό τελικό προ κτλ κτλ 2%

Budget 600-800 euro σύμφωνα με τα παραπάνω αξίζει να δω κατι αλο εκτός της LG ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα αρχίσω λίγο ανορθόδοξα και θα σου επισημάνω πως οποιαδήποτε τηλεόραση κι αν επιλέξεις, να έχει οπωσδήποτε ψηφιακό δέκτη DVB-T2. Πλέον οι περισσότερες είναι ήδη εξοπλισμένες με αυτό το δέκτη, αλλά σε περίπτωση που κατευθυνθείς προς μία μεταχειρισμένη λύση, να το έχεις υπόψη σου.

 

Τώρα, θα πω λίγα λόγια για το after sales service. Και οι 3 εταιρείες που αναφέρεις, λίγο πολύ έχουν παρόμοια εξυπηρέτηση και παρόμοιους τρόπους αντιμετώπισης. Ίσως, λέω ίσως λίγο πιο ελαστική να είναι η LG με την πιο σκληρή στις απόψεις της να είναι η Samsung. Καθαρά εμπειρικά και προσωπικά το αναφέρω, δεν έχω κάποια επίσημα στοιχεία. 

 

Από τα πιο λειτουργικά μενού, θα έλεγα πως έχει η Samsung. Εγώ προσωπικά το λατρεύω, "στροφάρει" γρήγορα και ειδικά με το τελευταίο τηλεχειριστήριο One Remote Control, έχεις 10 κουμπιά όλα κι όλα, τα οποία όμως κάνουν τα πάντα. Η LG επίσης, έχει όμορφο μενού με ωραίο σχεδιασμό ενώ η Sony τη θεωρώ απελπιστικά "αργή" για τα δικά μου γούστα. Υπάρχουν περιπτώσεις που στηρίζεται σε Android περιβάλλον όπου εκεί τα πράγματα είναι "ασχολίαστα" ως προς τις επιδόσεις (κυρίως λόγω του Android) αλλά υπάρχουν και οι περιπτώσεις όπως για παράδειγμα αυτό της A1 OLED όπου το μενού πετάει κυριολεκτικά.

 

Τώρα, πάω στο "καυτό" θέμα Upscaling. Πάντα προσωπικά, δεν θα αγόραζα μία τηλεόραση η οποία μου έρχεται με αυτοκόλλητα 4K γύρω-γύρω από το κουτί, αλλά στην πράξη δεν είναι 4K. Καταλαβαίνεις λοιπόν, ποιες τηλεοράσεις ακυρώνω απευθείας. Και μιλάμε πάντα για τις πιο low-mid-range σειρές. Συνήθως, όταν αγοράζω τηλεόραση (1 φορά στα 5-6 χρόνια περίπου), προτιμώ κάτι πιο future-proof (όσο μπορεί να είναι). Μεταξύ σειράς Samsung 2017 με Sony 2017, θα πήγαινα σε Sony. Για εικόνα μιλάω πάντα και αναφέρομαι πάντα στο δικό σου budget. Αυτό γιατί, η Samsung έχει κάνει rebrand κάποιες παλαιότερες τηλεοράσεις, τις βάφτισε με άλλο όνομα και τις επανέφερε στην αγορά, με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά υψηλότερες τιμές. Ενδεικτικό το παράδειγμα της MU7002 η οποία πρόκειται για μία απλή LED τηλεοράση και θεωρείται η συνέχεια της σειράς KS7000, η οποία όμως δεύτερη ήταν QLED. 

 

Τώρα, και η Sony έχει κάποιες τέτοιες περιπτώσεις και μάλιστα θα βρεις δυσκολότερα τηλεόραση σε αυτά τα χρήματα, διότι κατά κανόνα η Sony το "τσούζει" λίγο περισσότερο. Από εκεί και πέρα όμως, ανάλογα τις υποχωρήσεις που θα κάνεις, αν πρέπει να επιλέξεις μεταξύ Samsung και Sony, μόνο και μόνο για την εικόνα, θα σου πρότεινα να πας σε Sony. Κάτι που μπορείς να διαπιστώσεις και μόνος σου, όταν τη δεις στο κατάστημα. 

 

Τέλος, θα αναφερθώ λίγο στα USB capabilities. 99% των τηλεοράσεων του 2017, παίζουν σχεδόν τα πάντα. Ακόμη και H.265. Και αναφέρομαι σε αυτό διότι μιλάμε τουλάχιστον για μία LG UJ820V. Συγκεκριμένα η LG παίζει και αρχεία Blu-ray M2TS. 

 

υ/γ: Αν σκοπεύεις να περιοριστείς σε SD/720p σειρές, θεωρώ πως η 4K τηλεοράση δεν θα κάνει τη διαφορά σε σύγκριση με μία Full HD. Ναι μεν, χρησιμοποιούν πιο εξελιγμένους επεξεργαστές, αλλά η εικόνα δεν θα έχει τη διαφορά που θα ελπίζεις. Στη θέση σου, ίσως έκανα μερικές βόλτες στα μαγαζιά μήπως έβρισκα LG OLED Full HD, όπου όντως θα έβλεπες διαφορά. 

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ελπίζω σε καποια διαφορά στην 720p σε σχεση με την 1080p στο πατρικό μου ... Διαλέγω δώρο πεθερού /tv σπιτιου μου απο Xmas οπου ειναι σε φαση ο Technics A900S Reference και ενα Trek 1.5 (Αγαπες ) καθονται στο φρεσκοβαμμένο τοίχο περιμένοντας έπιπλα και εμας ...

 

Οπότε πρεπει να βρω κατι αξιολογο στο Budget και να υπάρχει σε Media/κοτσο ή αλυσιδα που εχει κατάστημα Θεσσαλονίκη  ωστε να πλήρωση εκει να ερθει εδω :) και να μη κλαιω την επιλογή μου .
Θα δω αν βρω κατι σε Samsung εκει γυρω για Sony δε θα δω γιατί θα ειμαι σπίτι και θα μου θυμίζει την εργασία μου (IT DEP σε σταθμό με Sony Sonaps) και Sony ηταν η TV της πρώην 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.