Jump to content


Αγορα TV 55''


Recommended Posts

Καλημερα.Εχω ενα budget στα 1000 ευρωγια τηλεοραση,θα αξιζε να ανεβω στα 1300 για αυτην:http://www.public.gr/product/tileoraseis/tileoraseis/tileorasi-samsung-qe55q6famtxxh-55-smart-qled-ultra-hd/prod8830170pp/

Tην εχει απο 2000 στα 1300 και ειναι QLED,γενικα δεν ξερω καθολου απο TV.

Καθε γνωμη δεκτη και μαλιστα σκεφτομαι αν οχι σημερα μεχρι αυριο να την αγορασω,τωρα αν για black friday αξιζει να περιμενω δεν ξερω γιατι εδω Μυτιληνη εχει μονο 2-3 καταστηματα αλυσιδα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

QLED=LED να ξερεις.

Δηλαδη;;;Γιατι οπως εγραψα και ποιο πανω σεν γνωριζω απο τηλεορασεις

 

Έγινε επεξεργασία από Tzon fistikis GR
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφερθώ σε 3 πράγματα.

 

1) Η τεχνολογία QLED ναι μεν στηρίζεται στο πατροπαράδοτο LED αλλά έχει έντονη διαφορά. Τα quantom dots (υπεύθυνα για το QLED - το οποίο στην ουσία πρόκειται για ένα φίλτρο - αν μπορούσαμε να το πούμε έτσι) ουσιαστικά τονίζουν τα χρώματα περισσότερο με αποτέλεσμα οι διακυμάνσεις των αποχρώσεων να γίνονται πιο διακριτές. Με λίγα λόγια έχει διαφορά. Επίσης, μην ξεχνάμε το γεγονός ότι οι QLED (και εν μέρη κάποιες LED) έχουν πολύ μεγαλύτερη φωτεινότητα από τις OLED, οι οποίες αποδίδουν καλύτερα σε σκοτεινούς χώρους. Ακόμη, μερικοί θα έχετε διαβάσε ότι οι OLED έχουν θέμα burn-in με τις στατικές εικόνες. Ισχύει, αν και η LG το αρνείται.

 

2) Η Samsung έχει "ανακοινώσει" (official - unofficial - δεν είμαι σίγουρος) ότι δεν βλέπει να ασχολείται με την τεχνολογία OLED στο άμεσο μέλλον. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα. Οι OLED θα γίνουν ακόμη πιο προσιτές στα επίπεδα των LED (που ήδη δηλαδή έχουν πέσει δραματικά από πέρυσι) και επίσης η Sony θα ασχοληθεί ακόμη περισσότερο με το OLED. Και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα τα πάει καλύτερα από την LG.  

 

3) @Bonito Αν τις τηλεοράσεις τις έχεις δει από κοντά και έχεις λειτουργήσει κάποια λεπτά την smart πλατφόρμα του Android, τότε εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στη σειρά 9000. Λόγω του ότι πρόκειται για Direct LED και όχι Edge LED όπως η σειρά 85xx. Αν δεν έχεις πιάσει ούτε δευτερόλεπτο το τηλεχειριστήριο, επιβάλλεται να πας. Προσωπικά, στα δικά μου τα γούστα, το Android (δεν θα πω σέρνεται) αλλά δεν με "γοητεύει" και θα πήγαινα σε εντελώς άλλη λύση, τύπου Samsung. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Bonito said:

@trib σαν εικόνα σε σχέση με τις άλλες στην αντίστοιχη τιμή ; Με το smart tv δεν με πολυενδιαφέρει.. σε 2-3 χρόνια και οι καλές θα έχουν παλιώσει σε θέμα smart.

 

Η 9000 είναι η τηλεόραση που πρέπει να επιλέξεις, μεταξύ των 2 κυρίως λόγω panel. Τώρα από εκεί και πέρα, θα τη σύγκρινα με την Samsung Q6 55'' (όπου είναι κοντά τιμολογιακά - αν όχι στα ίδια χρήματα) όπου η Sony έχει αρκετά καλύτερη αντίθεση (μαύρο). Κάτι δλδ που μπορείς να το δεις και στο YouTube αφού υπάρχουν αρκετά βίντεο σύγκρισης. Εδώ θα ήθελα να τονίσω το εξής. Τα χρώματα μίας QLED τηλεόρασης (όπως η Q6) δεν μπορείς να τα "δεις" (όπως αναπαράγονται πραγματικά) μέσα από το monitor του υπολογιστή, αφού προυποθέτει να έχεις QLED monitor. Κοινώς, πρέπει να τη δεις από κοντά

 

Όσο αφορά το Smart, πίστεψέ με, σε ενδιαφέρει. Με τη μόνη σου πηγή 4K video να είναι το streaming (αφού το 4K Blu-ray player είναι λιγάκι ακριβό για την ώρα όπως και το γεγονός ότι δεν υπάρχουν πολλά δισκάκια 4K διαθέσιμα), αυτό αυτομάτως μεταφράζεται σε Netflix κ.α. όπου το έχεις ανάγκη για να χαρείς την τηλεόρασή σου. Η Samsung το αναβαθμίζει σχετικά συχνά (5-6 φορές το χρόνο ; ίσως λιγότερο) το Smart Hub και προσωπικά το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. YouTube κυρίως, Netflix, Mirroring, Ειδήσεις, Καιρός κι άλλα. Τώρα, στην περίπτωση της Sony, όπου υπάρχει το Android TV θεωρητικά έχεις μεγαλύτερη ελευθερία αλλά δυστυχώς για τα δικά μου τα γούστα, είναι αργό. Σαν να laggarei. Τώρα, μπορεί να είμαι και περίεργος, τι να σου πω :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

Θα ήθελα να αναφερθώ σε 3 πράγματα.

 

1) Η τεχνολογία QLED ναι μεν στηρίζεται στο πατροπαράδοτο LED αλλά έχει έντονη διαφορά. Τα quantom dots (υπεύθυνα για το QLED - το οποίο στην ουσία πρόκειται για ένα φίλτρο - αν μπορούσαμε να το πούμε έτσι) ουσιαστικά τονίζουν τα χρώματα περισσότερο με αποτέλεσμα οι διακυμάνσεις των αποχρώσεων να γίνονται πιο διακριτές. Με λίγα λόγια έχει διαφορά. Επίσης, μην ξεχνάμε το γεγονός ότι οι QLED (και εν μέρη κάποιες LED) έχουν πολύ μεγαλύτερη φωτεινότητα από τις OLED, οι οποίες αποδίδουν καλύτερα σε σκοτεινούς χώρους. Ακόμη, μερικοί θα έχετε διαβάσε ότι οι OLED έχουν θέμα burn-in με τις στατικές εικόνες. Ισχύει, αν και η LG το αρνείται.

 

2) Η Samsung έχει "ανακοινώσει" (official - unofficial - δεν είμαι σίγουρος) ότι δεν βλέπει να ασχολείται με την τεχνολογία OLED στο άμεσο μέλλον. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα. Οι OLED θα γίνουν ακόμη πιο προσιτές στα επίπεδα των LED (που ήδη δηλαδή έχουν πέσει δραματικά από πέρυσι) και επίσης η Sony θα ασχοληθεί ακόμη περισσότερο με το OLED. Και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα τα πάει καλύτερα από την LG.  

 

3) @Bonito Αν τις τηλεοράσεις τις έχεις δει από κοντά και έχεις λειτουργήσει κάποια λεπτά την smart πλατφόρμα του Android, τότε εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στη σειρά 9000. Λόγω του ότι πρόκειται για Direct LED και όχι Edge LED όπως η σειρά 85xx. Αν δεν έχεις πιάσει ούτε δευτερόλεπτο το τηλεχειριστήριο, επιβάλλεται να πας. Προσωπικά, στα δικά μου τα γούστα, το Android (δεν θα πω σέρνεται) αλλά δεν με "γοητεύει" και θα πήγαινα σε εντελώς άλλη λύση, τύπου Samsung. 

 

Πράγματι, οι LED έχουν μεγαλύτερη φωτεινότητα από τις OLED, αλλά η αντίθεση και το χρώμα των OLED ακόμα είναι εκτός συναγωνισμού. Και το image retention είναι πλέον σε τέτοιο σημείο που στην πράξη μπορούμε να το θεωρήσουμε αμελητέο, αλλά όχι ανύπαρκτο.

Η Samsung παραμένει ο μεγαλύτερος σε αριθμούς κατασκευαστής OLED panels, αλλά όλα προορίζονται για φορητές συσκευές. Νομίζω ότι ο βασικός λόγος που δεν επενδύει ακόμα σε OLED για τηλεοράσεις, είναι το τεράστιο κόστος αλλαγής των γραμμών παραγωγής... Παρότι θα χαρώ να τα πάει καλύτερα από την LG λόγω αύξησης του ανταγωνισμού, αυτή τη στιγμή οι OLED δεν έχουν αντίπαλο στην ποιότητα εικόνας. Οι Samsung QLED τα πάνε καλύτερα στο χρώμα σε σχέση με τυπικές IPS LED άλλων κατασκευαστών, αλλά χρειάζονται κι άλλη βελτίωση για να χτυπηθούν με OLED.

 

Για εμένα, το μεγαλύτερο πλεονέκτημά των OLED είναι η απουσία backlight, με ό,τι συνεπάγεται για την ποιότητα της εικόνας. Στο "δια ταύτα", με πρόλαβε ο Γιώργος :).

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο για σενα και για μενα. Η απουσια κεντρικης πηγης φωτος λογω των αυτοφωτιζομενων πιξελ ειναι αυτο καθαυτο το μεγαλο πλεονεκτημα των oled. Απυθμενο μαυρο και κυριολεκτικα απειρο contrast. Στα χρηματα που ζηταει το Π και μαλιστα για φετινη σειρα ειναι the only way to go!!!! Ισως παιζει και σε αλλα καταστηματα και να μην το εχω δει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Πράγματι, οι LED έχουν μεγαλύτερη φωτεινότητα από τις OLED, αλλά η αντίθεση και το χρώμα των OLED ακόμα είναι εκτός συναγωνισμού.

 

Για την αντίθεση δεν συζητάμε, έχεις δίκιο. Τα χρώματα όμως, μπορεί και όχι.

 

Η Samsung πάντα ενδιαφερόταν περισσότερο για τα χρώματα, άλλωστε μόνο και μόνο που επέλεξε στο παρελθόν ένα RGB-OLED panel για την ίσως καλύτερη OLED τηλεόραση που έχει κυκλοφορήσει ποτέ - Samsung KN55S9C - (ίσως να υπερβάλλω :P) , ήταν τεράστιο ρίσκο. Αφενός γιατί το κόστος παραγωγής ήταν υπέρογκο, αφετέρου διότι έχασε μία τεράστια ευκαιρία να διαλύσει τον ανταγωνισμό. 

 

Η LG από την άλλη επέλεξε το δρόμο του WOLED, δηλαδή White OLED. Με πολύ λίγα λόγια σημαίνει ότι το άσπρο χρησιμοποιείται για την παραγωγή των RGB χρωμάτων. Αυτό μεταφράζεται σε washed out χρώματα; (ρητορική ερώτηση) - Ειδικά στις πολύ φωτεινές εικόνες. Είναι βαρύς χαρακτηρισμός και δεν μπορώ να είμαι άδικος, το χρώμα των LG είναι κορυφαίο. Ίσως όμως να χάνει σε κάποια σημεία, ακόμη και σε σύγκριση με τις QLED.

 

Οι QLED είναι γνωστό ότι χρησιμοποιούν αποκλειστικά παλέτα RGB και μπορούν και διευκρινίζουν με περισσότερη σαφήνεια το χρώμα. Βέβαια, όσα συζητάμε δεν έχουν καμία σχέση με το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας την εικόνα, όταν έχει απέναντί του την τηλεόραση. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν είμαι 100% σίγουρος ότι οι OLED έχουν καλύτερο χρώμα από τις QLED ή έστω διαφορά που μπορεί να δεις με γυμνό μάτι.

 

Παρ' όλα αυτά, θα με πεις τρελό (λόγω της κουβέντας μας), η επόμενη μου τηλεόραση θα είναι OLED. Αυτή τη στιγμή έχω την KS7000 55''.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλες αποριες μου εχουν λυθει απλα το μεγαλο μειονεκτημα που εχω ειναι οτι ειμαι επαρχια με λιγα μαγαζια(κοτσοβολος-public-electronet)και πολυ μικρη ποικιλια απο τηλεορασεις για να κανω συγκρισεις και αποτελεσμα ειναι να ανεβαζω budget για να παρω καποια TV ουσιαστικα με κλειστα τα ματια απλα ειμαι μεταξυ αυτων

1  https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/172839-lg-oled-55b7v-55

2   https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/171554-sony-kd55xe9005-55

3   https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/179604-samsung-qe55q6f-55

Βεβαια θα περιμενω να δω τα black fridey μηπως και υπαρξει κατι εξαιρετικο σε τιμη

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω ειμαι sony fan στις τηλεορασεις, αλλα δυστυχως απο αυτες που βαζεις στην 1 πηγαινε. Για να παρεις καλυτερη εικονα απο την Β7 μονο η Α1 της sony η οποια εχει πανω απο διπλα λεφτα...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική τηλεόραση που  μπορείς να πάρεις με κλειστά τα μάτια σε αυτά τα χρήμα είναι η B7.
Μόνο το συναίσθημα την ώρα που αλλάζει κανένα πλάνο ο σκηνοθέτης με fadeout-black και θα λές..."Καλα τι επαθε η τηλεόραση και έκλεισε??"Και απλά θα νομίζεις οτι έκλεισε γιατι το μαυρο ειναι ΜΑΥΡΟ.
Αγόρασα TV πρίν 6-8 μήνες...που τότε OLED Κάτω απο 2k δεν είχε.!Μια ακόμα φο΄ρα θα το πώ και ψάξε όσο θέλεις.OLED είναι το μέλλον και η καλύτερη ποιότητα εικόνας απο οποιοδήποτε πάνελ.Και μόνο οτι δεν μπορει να το αμφισβητήσει κανείς οτι οι OLED είναι =ποιότητα εικόνας αυτό να σε βάλει σε σκέψεις.
Τα χρήματα είναι δικά σου και ΝΑΙ και εγώ Sony ήθελα να πάρω...Αλλα απο φίλο κιόλας που πήρε 2Sony και 1 Lg γιατι παντρευτηκε και έκανε σπίτι δεν σταμάταγε να ρίχνει μπινελίκι στην Sony.:D ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ SONY TV με SONY PLAYSTATION Και να μου κάνει "νούμερα"?Και με κουραστικό menu?..(Δεν ξέρω αν άλλαξαν). LG φίλε...Μακάρι να είχα παρει 3 LG και καμία Sony. Αυτά ήταν τα λόγια του:D:D:D
Tωρα πόσο δίκιο έχει..?Απλά σου είπα ενα περιστατικό .
Καλημέρα και καλή επιλογή.!

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Με βάλατε σε σκέψεις για την B7 αν και δεν ήθελα να πάω πολύ πάνω απο τα 1000 ευρώ.

 

Στο σαλόνι ή απόσταση καναπέ με τηλεόραση είναι 4-5 μέτρα. Μήπως πρέπει να δώ 65-άρα;

 

KD-65XE8596

 

όσο για τα μενού, έχω την 46W905 η οποία έχει αρκετά κακό μενού αλλά είμαι με  chromecast εδώ και καιρό. Λύσεις υπάρχουν και φαντάζομαι θα βγούν και περισσότερα στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Bonito said:

Με βάλατε σε σκέψεις για την B7 αν και δεν ήθελα να πάω πολύ πάνω απο τα 1000 ευρώ.

 

Στο σαλόνι ή απόσταση καναπέ με τηλεόραση είναι 4-5 μέτρα. Μήπως πρέπει να δώ 65-άρα;

 

KD-65XE8596

 

όσο για τα μενού, έχω την 46W905 η οποία έχει αρκετά κακό μενού αλλά είμαι με  chromecast εδώ και καιρό. Λύσεις υπάρχουν και φαντάζομαι θα βγούν και περισσότερα στο μέλλον.

Αφού η απόστασή σου είναι τόσο μεγάλη, εγώ θα σου πρότεινα τις 65". Η ποιότητα εικόνας είναι σημαντική παράμετρος, αλλά το μέγεθος δεν αντικαθίσταται με τίποτα :).

Με πόσο φώς βλέπεις συνήθως τηλεόραση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.