Jump to content



Αγορά ΑΙΟ ή custom υδρόψυξη


idonthave

Recommended Posts

Εδώ και καιρό μου έχει κολλήσει να βάλω υδρόψυξη, όπου θα αφορά κατά 90-95% τον επεξεργαστή και στην ελάχιστη πιθανότητα

έως καθόλου (για την custom) και την κάρτα γραφικών.

Ήμουν σε σκέψη να πάω σε κάποια έτοιμη αλλά διαβάζω θέματα με τις αντλίες ως προς θόρυβο που παρουσιάζουν αργότερα.

 

Υπάρχουν 2 έξτρα fans be quiet silent wings high speed pwm 140mm που θα χρησιμοποιηθούν.

 

Όσον αφορά τις AIO είμαι ανάμεσα σε 3 

οπότε σε AIO ποια θα προτείνατε, εγώ στρέφομαι προς bequite υπάρχει κάποια άλλη αλλά να δέχεται 2χ140 fans ?

 

Για την custom έχω σκεφτεί τα παρακάτω με βάση κι αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα

αυτά θα τα φέρω απ'έξω και βγαίνουν γύρω στα 280€.

 

Τα παρακάτω θα τα πάρω από Ελλάδα

ρακόρ όπως λέγονται EK Water Blocks EK-ACF Fitting 16/10mm G1/4 λογικά θα χρειαστώ 6 κομμάτια (αν τα μέτρησα σωστά :p)

και σωλήνα παράδειγμα 

https://www.caseking.de/en/ek-water-blocks-ek-duraclear-15-9-9-5mm-3m-waek-1350.html ή 

https://www.caseking.de/en/mayhems-ultra-clear-schlauch-16-10-mm-1m-wazu-659.html

και για νερό ποιο?

https://www.caseking.de/en/cat/index/sCategory/80475?sPage=1&sSort=3

 

5a1f1f584e36f_2017-11-2921-37-15.thumb.jpg.5f7cb0acef8f00dad535aeee834439e1.jpg

 

Διευκρινίσεις

- Για την αντλία-reservoir κάποια άλλη φθηνότερη στα 80-100€ υπάρχει που να αξίζει αλλά και να είναι αθόρυβη?

- Αντλία σκέτη (χωρίς reservoir) στην δικιά μου περίπτωση που η χρήση θα είναι να ψύχει μόνο το cpu, κάποια στα 70-80€, και αθόρυβη?

- Το reservoir μπαίνει για να μπορεί να τροφοδοτεί η αντλία με νερό περισσότερα εξαρτήματα, για την καλύτερη ψύξη τους?

- Αξίζει να πάω σε custom μόνο για την ψύξη του cpu?

 

Αν τα έχω καταλάβει σωστά,ενημερώνω δεν έχω ιδέα από custom υδρόψυξη πέρα από κάποια βασικά πράγματα.

Για πείτε την γνώμη σας κι εσείς.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

- Το reservoir μπαίνει για να μπορεί να τροφοδοτεί η αντλία με νερό περισσότερα εξαρτήματα, για την καλύτερη ψύξη τους?

 

το reservoir μπαίνει από ότι ξέρω για να φεύγει εκεί όποιος αέρα έχει εγκλωβιστεί στο κύκλωμά σου σε μορφή φυσαλίδας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εχεις θεμα με θερμοκρασιες? Θυμισε μου τι εχεις τωρα στον 8700Κ...

https://www.thelab.gr/forums/topic/177949-intel-8700k-ρευματα-συχνοτητες/?do=findComment&comment=2625102

68 βαθμούς με alpenfoehn himalaya-2, θέμα με τις θερμοκρασίες όχι μια χαρά κάνει την δουλειά της

αλλά από το καλοκαίρι τριγυρίζει σαν σκέψη να βάλω υδρόψυξη.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Γιατί δεν κοιτάς τα έτοιμα κιτ που έχει η ΕΚ στο site της; εγώ έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. 

https://www.ekwb.com/shop/ek-kit-p280

Ακριβαίνει πολύ το πράγμα :p το μόνο σχετικά φθηνό είναι αυτό https://www.ekwb.com/shop/ek-kit-s280 αν αφαιρέσω την αντλία είναι σαν το παραπάνω που έβαλα.

 

Με βλέπω να παίρνω στο τέλος καμιά AIO και να αφήνω τις customιές :whistling::D

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικοτερος σκοπος του ρεζερβουαρ ειναι να γεμισεις με υγρο το κυκλωμα και αφου το κανεις θα φυγει και απο εκει οποιος αερας υπαρχει μεσα.

 

Αντλια custom υδροψυξης δεν ακουγεται ειδικα αν ειναι η D5, οι ανεμιστηρες θα κανουν περοσσοτερο θορυβο οπως και η καρτα γραφικων. Εδω να πω οτι η αντλια αυτη εχει 5 ταχυτητες, καθε κομματι εχει διαφορετικο σημειο που παυει να εχει κραδασμους παιζεις με τις ταχυτητες και βλεπεις.

 

Κατα τη γνωμη μου αξιζει να πας σε custom, η D5 δεν θα σε αφησει ποτε, δεν εχει ακουστει ποτε failure της συγκεκριμενης αντλιας οι περισσοτεροι την αλλαζουν για προληπτικους λογους. Εγω την εχω 7 χρονια και δουλευει 10ωρα.

Το cpu block ειναι κατι που θα το κρατησεις για ολα τα τσιπ που θα βγουν οποτε το ολο συστημα ειναι μια επενδυση που θα κρατησεις σιγουρα για τα επομενα 7-8 και γιατι οχι 10 χρονια. 

 

Σωληνα θα βαλεις primochil advanced lrt που δεν εχει plasticizer και υγρο mayhems.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

το παραπάνω kit EK-KIT P280 που πρότεινε ο @jax7480 τελικά είναι στο μέγιστο των χρημάτων που θα έδινα για custom,

οπότε αναιρώ το παραπάνω που έγραψα είδα τιμή Ευρώπης. Ζαχαρία αυτή έχεις εσύ?

Οπότε μέσα στα έτοιμα kit παίζουν:

ek-kit-p280  330€

ek-kit-g280  290€ (στην συγκεκριμένη η αντλία γνώμες, αν και φαίνεται ογκώδες ?)

 

Άλλη μια απορία:

10/13mm ή 10/16mm σωλήνα στην περίπτωση custom και τα αντίστοιχα ρακόρ/fittings (αν τα λέω σωστά)?

ή δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

H EK δεν στέλνει Ελλάδα; γιατί κοιτάς αγορά από caseking.de?

 

Εγώ έχω αυτό:

https://www.ekwb.com/shop/ek-kit-x360

 

Απλά έμεινα ευχαριστημένος με το όλο πακέτο, γι'αυτό το αναφέρω. Το κιτ είχε μέσα τα πάντα εκτός από το υγρό, όπου έβαλα απεσταγμένο μαζί με προσθετικό που αγόρασα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

@fatalara εγώ είχα στείλει για υπνο 2 αντλίες d5 γιατί απο μέσα μάλλον περνάγανε κομματάκια πάγου! χααχαχ

Γενικα οι αντλιες τα εφτυναν απο plasticizer η απο κατι κολπα αλχημιστων που εβαζαν μεσα οτι ναναι. Πλεον οι αντλιες της Laing μαζι με primochill σωληνα η ακρυλικο-petg δεν εχουν τετοια προβληματα.

 

@idonthave αν θες ek υπαρχει μαγαζι στην ελλαδα που τα φερνει η παραγγελνει οτι θες. E-world.com.gr

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

H EK δεν στέλνει Ελλάδα; γιατί κοιτάς αγορά από caseking.de?

εκτός ότι βγαίνει λίγο "φθηνότερα", στα μεταφορικά από caseking με ups είναι 19€ (σε μια βδομάδα θα τα έχω) σε αντίθεση

με 23 από EKL ( DPD with tracking € 23.90 Estimated Delivery Date: 12 December 2017) που εδώ άσχετα την ημ/νια που λέει

δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι μέσα στους χρόνους).

Επίσης υπάρχει κι ένα μικρό πιστωτικό που θέλω να το χρησιμοποιήσω.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Άλλη μια απορία:

10/13mm ή 10/16mm σωλήνα στην περίπτωση custom και τα αντίστοιχα ρακόρ/fittings (αν τα λέω σωστά)?

ή δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο?

Για το παραπάνω επιλογή σωλήνα 10/13mm ή 10/16mm?

 

Επίσης για τις αντλίες από τις παρακάτω της σειρά d5

EK-XRES 100 Revo D5 PWM - inkl. Pump

EK-XRES 140 Revo D5 PWM - inkl. Pump

όποια και να επιλέξω δεν αλλάζει κάτι?

Άλλη μια εναλλακτική EK-XTOP Revo D5 PWM - inkl. Pumpe γι'αυτήν?

 

Απορίες noobικες

 

1)Ως προς την αντοχή υλικών (σπειρώματα κτλ.) cpu block & αντλίας άλλες είναι με plexi ,

άλλες με ακετάλη (acetal) τι είναι προτιμότρερο?

 

2)Σε περίπτωση που στηθεί, μπούνε τα νερά και δουλέψει.

Μετά από κάνα μήνα θέλω να μετακινήσω, καθαρίσω το κουτί ή να αλλάξω κάποιο εξαρτημα πχ. Gpu 

και χρειαστεί να ξαπλώσω το tower υπάρχει θέμα με τα νερά ή είναι το ίδιο όπως αν είχα τοποθετημένη μια AIO 

και δεν με απασχολεί.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Η ιδια ανλτια ειναι, αυτο που αλλαζει ειναι το ρεζερβουαρ. Στα δυο πρωτα το ενα ειναι 100ml το αλλο 140ml. Το τριτο ειναι μονο η ανλια με το τοπ και θα πρεπει να παρεις το τανκ ξεχωριστα.

 

Για μεγεθος σωληνα διαλεξε οτι σου αρεσει στο ματι το ιδια και με τα υλικα. Κανονικα δεν θα εχεις θεμα με κανενα.

 

Δεν εχει θεμα πως θα το βαλεις απλα μην ξεχασεις να σφιξεις την ταπα στο ρεζερβουαρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πρέπει να είναι άμεσα διαθέσιμο νομίζω δεν χάνεις κάτι να πάρεις ένα τηλέφωνο να δεις σε πόσο χρόνο θα το έχεις. Φαίνεται καλή η τιμή για εγχώρια αγορά https://www.eworld.com.gr/products/details/10393/EKWB-EK-KIT-G280-Gaming-Series-Watercooling-Kit

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αλουμινιο να ξερετε. Αν θελετε να κανετε αναβαθμιση στο μελλον θα πρεπει να παρετε μονο απο EK Gaming σειρα γιατι οτιδηποτε αλλο θα εχει σοβαρα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποιες επιπλέον noobiκες ερωτήσεις :p

 

Αντλίες

Όσον αφορά τις αντλίες, η D5 έχει το διπλάσιο κόστος από την EK-XRES 100 SPC-60 MX PWM (incl. pump).

Η spc-60mx δεν χρειάζεται extra τροφοδοσία ρυθμίζεται μέσω pwm από 20-100%.

Εσείς τι λέτε από άποψη θορύβου πως είναι? Έχει κάτι αρνητικό που πρέπει να την αποφύγω?

 

Η EK-XRES 100 Revo D5 PWM (incl. pump) απ'όσο έχω καταλάβει είναι το top, μεταφέρει την τριπλάσια ποσότητα νερού,

αλλά μου φαίνονται πολλά τα χρήματα για την αντλία.

 

Σε σύγκριση (οι παραπάνω 2) με κάποια έτοιμη ΑΙΟ θα είναι η μέρα με την νύχτα απ'όσο φαντάζομαι (θόρυβο κτλ.)?

 

Cpu block

Να πάω σε

α) EK-Supremacy EVO ή

β) XSPC RayStorm Pro 

 

- δεν θα υπάρχει πρόβλημα ο συνδυασμός cpu block με ρακόρ άλλης εταιρίας?

 

Βανα

Τέλος σκέφτηκα να προσθέσω βάνα για να μπορώ να αδειάζω εύκολα το νερό αν χρειαστεί .

Το νερό μπορώ να το χρησιμοποιήσω πάλι σωστά?

 

Η σειρά που θα έχει η ροή του νερού θα είναι αντλία/reser.→ ψυγείο→cpu block→αντλία/reser.

H αντλία με το reservoir θα είναι το χαμηλότερο εξάρτημα,

η βάνα θα μπει στο τελείωμα του σωλήνα που θα κουμπώνει στην είσοδο της αντλίας?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Η D5 ναι θα ειναι μερα με νυχτα σε σχεση με την αλλη η με aio.

 

Τα λεφτα πιυ λες δεν ειναι πολλα, δεν ειναι μονο αντλια, ειναι αντλια τοπ cover και ρεζερβουαρ ειναι 3 πραγματα που και μονα τους να τα παρεις θα σου ερθουν ακριβοτερα. Τωρα την ΕΚ που λες με τα 75 δεν την ξερω.

 

Και τα δυο cpu block ειναι εξαιρετικα, παρε το φθηνοτερο. Εγω θα αγοραζα 

xspc γιατι εχω μια λατρεια προς την εταιρια. Τα μπλοκ της ειναι πανεμορφα χωρις πολλα πολλα και το κυριοτερο δεν ειναι nickel στο εσωτερικο.

καθε 3-4 χρονια το βαζεις μεσα στο mayhems blitz part one και ειναι καινουργιο.

 

Το πιο δυσκολο να αδειασεις ειναι το ψυγειο. Ποιο λες να παρεις και που θα το βαλεις?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω να βρω περισσότερες πληροφορίες  EK-XRES 100 SPC-60 MX PWM (incl. pump),

 

Για ψυγείο αυτό EK-CoolStream SE 280. Θα μπει στο πάνω μέρος σε corsair 760t.

Στο μέσο θα είναι το cpu block και η αντλία/reservoir (που θα είναι και το χαμηλότερο κομμάτι)

πάνω από την βάση των δίσκων.

wo_rogpc9_1.thumb.jpg.d088fd90fe05fbbe4b02d90a802400bf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστο.

Αυτο εδω ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα να ξερεις.

https://www.highflow.nl/watercooling/radiatoren/140mm-140-280-420-560/black-ice-nemesis-radiator-gts-280-black.html

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

  Έχω μπει πάλι σε σκέψη για custom υδρόψυξη (αν δεν βγουν τα κουκιά θα πάω σε AIO για αρχή :p), καθώς κοίταζα

για τους σωλήνες τους primochill primoflex advanced LRT σε διάφανες επειδή δεν βρίσκω, έχετε κάποιο κατάστημα να προτείνετε?

Βρίσκω σε μαύρο,μπλε, κόκκινο (eshop,eworld) που δεν με ενδιαφέρουν,

 

Εναλλακτικές ek-duraclear απ'όσο έχω διαβάσει είναι με plasticizer(?) μετά έχω βρει της mayhem's..

Στην χειρότερη σε μαύρο ή κόκκινο σωλήνα

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.