Jump to content



Δίπλωμα οδήγησης


panos 12

Recommended Posts

Ειναι φυσικο να εχεις ακομα θεματακια, ολοι εχουν στη φαση που βρισκεσαι. Μετα απο μερικα μαθηματα θα μπορεις να δωσεις για διπλωμα, χρειαζεται ομως περιπου ενας χρονος οδηγησης για να σου ερχονται ολα φυσικα. Θεμα εξασκησης ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα θελει   εξάσκηση το θέμα ειναι να περάσω άλλα να περάσω με σιγουριά να το αξίζω και να παω στα σιγουρα  στην συγκεκριμενη φαση κανω λαθη ακομα, που νομιζω οτι αλλοι στο 7ο μαθημα το πηγαιναν το αμαξι και λιγο μονοι τους, πιστευω επειδη ειναι και η πρωτη μου επαφη με αυτοκινητο θα χρειαστει να κανω μαθηματα εξτρα, αλλα ο δασκαλος δεν θελει 

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε με έναν φίλο σου, πατέρα σου σε μια αλάνα με το δικό σας αμάξι και μάθε μονο αυτο. Να μάθεις μόνος σου την λειτουργία και την ιδιαιτερότητα του συμπλέκτη χωρίς να έχεις το άγχος της κίνησης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πήγαινε με έναν φίλο σου, πατέρα σου σε μια αλάνα με το δικό σας αμάξι και μάθε μονο αυτο. Να μάθεις μόνος σου την λειτουργία και την ιδιαιτερότητα του συμπλέκτη χωρίς να έχεις το άγχος της κίνησης. 

Δυστυχώς αμάξι δεν υπάρχει είναι σταματημένο χωρίς   πινακίδες, φίλους που είπα δεν θέλουνε καν να με βοηθήσουν γιατί φοβούνται, συγγενείς κι αυτοί δεν υπάρχουν, οπότε δυστυχώς και εγώ το σκέφτηκα άλλα δεν γίνεται, θα συνεχίσω με τον δάσκαλο και θα αναγκαστώ δεν ξέρω πόσα  μαθήματα να κάνω, άλλα απ ότι ξέρω και παιδιά που δεν ήξεραν έμαθαν μετά από το εκτο μάθημα 

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που υπαρχει αυτοκινητο εστω και σταματημενο μπορεις να παρεις 24/48 ωρων αδεια απο την τροχαια

με ενα παραβολο και σχετικα φτηνο (ρωτα στην τροχαια) για να κανεις μαθηματα με τον πατερα σου σε πορεια

 Απο κει και μετα σταματημενο ειναι μπορεις να το βγαλεις και να το ξαναβαλεις ωστε να κανεις μαθηματα παρκινγ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Απο την στιγμη που υπαρχει αυτοκινητο εστω και σταματημενο μπορεις να παρεις 24/48 ωρων αδεια απο την τροχαια

με ενα παραβολο και σχετικα φτηνο (ρωτα στην τροχαια) για να κανεις μαθηματα με τον πατερα σου σε πορεια

 Απο κει και μετα σταματημενο ειναι μπορεις να το βγαλεις και να το ξαναβαλεις ωστε να κανεις μαθηματα παρκινγ.

Όπα αυτό δεν το ήξερα, δηλαδή μπορούμε να πάμε στην τροχαία και για 48 ώρες χωρίς πινακίδες να πάμε στο δρόμο κανονικά; γίνεται και παρά πάνω να τους πούμε; πληρώνουμε κατι γι αυτό; αν ξέρεις 

Link to comment
Share on other sites

Οχι παραπανω δεν γινεται 24 η 48 ωρες σου δινει η τροχαια πινακιδα για το οχημα αν σε ρωτησουν γιατι την θες την αδεια

θα τους πεις οτι το αυτοκινητο παει απο Θεσσαλονικη π.χ. Λαρισα σε εμπορο για πωληση η συνεργειο κατι τετοιο, πληρωνεις

παιρνεις την πινακιδα (ενα χαρτι ειναι το κολλας στο τζαμι) και κανεις την δουλεια σου.

 

Και απο τις εφοριες γινεται απο τι διαβαζω πλεον κοιτα εδω και εδω αν και στην τροχαια σε 10 λεπτα θα εχεις καθαρισει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Οχι παραπανω δεν γινεται 24 η 48 ωρες σου δινει η τροχαια πινακιδα για το οχημα αν σε ρωτησουν γιατι την θες την αδεια

θα τους πεις οτι το αυτοκινητο παει απο Θεσσαλονικη π.χ. Λαρισα σε εμπορο για πωληση η συνεργειο κατι τετοιο, πληρωνεις

παιρνεις την πινακιδα (ενα χαρτι ειναι το κολλας στο τζαμι) και κανεις την δουλεια σου.

 

Και απο τις εφοριες γινεται απο τι διαβαζω πλεον κοιτα εδω και εδω αν και στην τροχαια σε 10 λεπτα θα εχεις καθαρισει.

 

 

Καλά εντάξει ότι να ναι ο πατέρας μου, του το είπα και δεν θέλει, λέει ότι θα μου το βγάλει το αμάξι μια και καλή όταν πάρω το δίπλωμα τι να πω, ευχαριστώ πάντως για την ιδέα, τέλος πάντων θα δώσω έτσι και ότι γίνει κάτι άλλο δεν μπορούμε να κάνουμε 

Link to comment
Share on other sites

Κανε τα 10 (?) μαθηματα που πρεπει να κανεις , και πες στο δασκαλο να σου πει -δειξει κατι που ακόμα που  νιώθεις πως  δεν κατεχεις..

Εγω ας πουμε εκανα 13 μαθηματα (γιατι κόπηκα τη 1η φορα στην οπισθογωνια) και εδωσα παλι.

 

Λαθη (μεγαλα ή μικρα) θα κανεις και αφου παρεις το δίπλωμα.

Απλα να εισαι με φυσιολογική προς λιγο χαμηλότερη ταχύτητα - αναλογικα παντα με τους γυρω σου- και να μην εισαι νευρικός στην οδηγηση-συμπεριφορα για να εχεις χρόνο να αντιδράσεις

 

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2018 at 11:48 ΠΜ, το μέλος SirDiman έγραψε:

Κανε τα 10 (?) μαθηματα που πρεπει να κανεις , και πες στο δασκαλο να σου πει -δειξει κατι που ακόμα που  νιώθεις πως  δεν κατεχεις..

Εγω ας πουμε εκανα 13 μαθηματα (γιατι κόπηκα τη 1η φορα στην οπισθογωνια) και εδωσα παλι.

 

Λαθη (μεγαλα ή μικρα) θα κανεις και αφου παρεις το δίπλωμα.

Απλα να εισαι με φυσιολογική προς λιγο χαμηλότερη ταχύτητα - αναλογικα παντα με τους γυρω σου- και να μην εισαι νευρικός στην οδηγηση-συμπεριφορα για να εχεις χρόνο να αντιδράσεις

 

Μαλιστα, κατάλαβα ολοι εκει κόβονται στην οπισθογωνια ή στο παρκάρισμα όσο αφορά τώρα το θέμα νευρικότητας που έχω στο τιμόνι ούτε σε μένα δεν μ αρέσει θα το διορθώσω ελπίζω στο μελον, γιατί και τα γκάζια μου είναι παρά πάνω, και τα φρένα μου είναι λίγο απότομα   

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι σε τιμαει που σε απασχολουν αυτα τα προβληματα (οσο γελοια και αν σου φαινονται μετα απο πολυ καιρο) γιατι δειχνει οτι κατανοεις την σοβαροτητα του να βγεις εξω σε δημοσιο χωρο χωρις να εισαι ετοιμος.
Να ξερεις πως στις πρωτες σου βολτες να εχεις ΠΑΝΤΑ εναν οδηγο διπλα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panos 12 έγραψε:

Μαλιστα, κατάλαβα ολοι εκει κόβονται στην οπισθογωνια ή στο παρκάρισμα όσο αφορά τώρα το θέμα νευρικότητας που έχω στο τιμόνι ούτε σε μένα δεν μ αρέσει θα το διορθώσω ελπίζω στο μελον, γιατί και τα γκάζια μου είναι παρά πάνω, και τα φρένα μου είναι λίγο απότομα   

Ναι σίγουρα   θα έχω κάποιον δίπλα μου, γιατί εντάξει ακόμα έτοιμος δεν νιώθω, καλύτερα σιγά και αργά παρά  γρήγορα και να μην φτάσουμε ποτέ εκεί που θέλουμε  κατεβαίνω κάτω κέντρο  πεζός πολλές φορές και βλέπω μια  <<ζούγκλα>>  στην κυριολεξία, πριν 3 μέρες ήταν το κάτι άλλο, λεωφορείο του οασθ να στρίβει πάνω σε ταξί σταθμευμένο, και να φωνάζει κιόλας ο οδηγός του λεωφορείου  ότι να ναι.  Και κάτι τελευταίο αν δεν αξίζω το δίπλωμα να μην μου το δώσουν θα ξανά δώσω όσες φορές χρειαστεί 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστηχως παιδια επεσα σε απεργιες των εξεταστων γκαντεμια θα ελεγα, αν και εχω αλλα 3 μαθηματα να κανω να δουμε πως θα τα παω κιολας, αλλα εφοσον δεν με σβηνει η μηχανη πλεον, ολα καλα, λιγο απλα τις ταχυτητες να μην ξεχναω να της βαζω ποιο γρηγορα, παρκαρισμα οπιστωγωνια εκει θελω  δουλεια ακομα, και στα στοπ στα οποια ενω ειμαι καλα στο σταματημα καπως χανω  τον προσανατολισμο στο Γ. Με λιγα λογια λιγο απο ολα και ειμαι ετοιμος 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια καλησπερα, εδωσα σημερα για οδηγηση ολα καλα μια χαρα τον κυκλικο κομβο τον περασα οπιστογωνια εκανα μια χαρα, παρκαρισμα αψογο στα στοπ μια χαρα σταματουσα ολα μα ολα τελεια στα 40μ μια ευθεια πανω στην ευθεια χτυπησα τον καθρεπτη  μετα  θα στριβαμε και θα ειχα το διπλωμα δυστηχως ομως κοπηκα γιατι χτυπησε ο καθρεπης μου κριμα κριμα κριμα, και οι εξεταστες ηταν παρα πολυ καλοι δυστηχως ομως 

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2018 at 9:29 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε πειραζει! Αυτο θα σου γινει μαθημα για την επομενη φορα να εισαι πιο προσεκτικος :)
Την επομενη φορα θα το παρεις! 

Αυτοί με είπανε ότι τα άκρα ήτανε η αδυναμία σου, και με είχανε κάνει και μια προειδοποίηση ότι πάω πολύ κοντά να προσέχω, οι εξεταστές με είπανε να κάνω άλλα 2 μαθήματα και την επόμενη φορά θα έχω περάσει, ο δάσκαλος λέει να μην κάνω άλλα, δεν ξέρω φοβάμαι να μην τα ξεχάσω σε ένα μήνα  

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2018 at 11:11 ΠΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

να τα κανεις λιγες μερες πριν την εξεταση :)

Ξερεις ποτε ξανα δινω; γιατι ο δασκαλος δεν με λεει, ελπιζω να τα κανω σωστα την δευτερη φορα, αν σκεφτει κανεις οτι μεχρι στο 12 μαθημα ουτε οπιστογωνια δεν εβγαζα ουτε παρκαρισμα, αντιθετο ρευμα εμπαινα,  στις εξετασεις τελειως διαφορετικος πολυ ηρεμη οδηγηση ολα τελεια φοβαμαι μην με ξανα βγουνε οι κακες συνηθειες 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.