Jump to content



Δίπλωμα οδήγησης


panos 12

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά άρχισα την οδήγηση, πρώτο μάθημα σε ταχεία κυκλοφορία, χωρίς να έχω πιάσει τιμόνι νομίζω τα πήγα μια χαρά άλλαζα τις ταχύτητες εύκολα με τον συμπλέκτη πάρα πολύ καλά, μόνος μου το πήγαινα το αυτοκίνητο 2 φόρες μόνο πήγε να μου σβήσει η μηχανή. Στο δεύτερο όμως μάθημα ήταν έτσι και έτσι, πήγαμε σε στενάκια και στο μέρος που θα εξεταστώ, εκεί ήταν λίγο κάπως στο στοπ για παράδειγμα  σταματούσα λίγο νωρίς, την στροφή δεν την έπαιρνα καλά με πετούσε στο αντίθετο ρεύμα, λίγο δυσκολεύτηκα. Από μηχανικά μέρη τώρα  και από θεωρία τα ξέρω δεν έχω θέμα ούτε εκεί, τώρα δεν ξέρω στα στενάκια το χασα πολύ, ξεχνούσα τον συμπλέκτη άλλες φορές τον άφηνα απότομα με έσβησε πολλές φορές η μηχανή, θέλω να πιστεύω ότι θα το φτιάξω και αυτό και μακάρι να φτάσουν τα 12 μαθήματα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ αφού πιάσαμε το θέμα η κυβέρνηση αποφάσισε οτι για να είσαι επαγγελματίας οδηγός πρέπει να έχει κάρτα ψηφιακού ταχογράφου(150 ευρώ) και Π.Ε.Ι(200 ευρώ).Θωρακίζεται η ασφάλεια στο δρόμο με τέτοιες κινήσεις.Μπράβο.Είμαστε για τα ΠΕΙ.Εννοώ για πιστοποιητικό επαγγελματικής ικανότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

200 ? 420 ζητουν στην Θεσσαλονικη εντος σχολης οδηγησης... να πουμε και οτι το Π.Ε.Ι το ζητουν καθε 5 χρονια.

Αν και ειμαι υπερ σε καθε ειδος επιμορφωσης για τους επαγγελματιες και μη οδηγους στην περιπτωση του Ελληνικου Π.Ε.Ι δεν μαθαινεις

τιποτα καινουργιο ειδικα για οδηγους που εχουν περασει απο ΣΕΚΑΜ η ΣΕΚΟΟΜΕΕ ειναι απλα χασιμο χρονου και χρηματος προς το παρον.

 

Προσωπικα θα ηθελα να ενταχθουν μαθηματα πρωτων βοηθειων, πυροσβεσης,  υποχρεωτικα μαθηματα ασφαλους και οχι απλα οδηγησης

και να μπουν στην διαδικασια και οσοι εξαιρουνται δηλαδη στρατιωτικοι, αστυνομικοι, ιδιωτες και δασκαλοι οδηγησης εκτος και αν ολοι

αυτοι εχουν μπαμπα τον σουμαχερ και δεν το ξερουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το διπλωμα παιδια που θα παρω θα ειναι και επαγγελματικο ετσι δεν ειναι; τωρα εχω το τρίτο μάθημα κατά σειρά   εντάξει το πάω λίγο αργά άλλα σημασία έχει να μάθω και τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενα απλο διπλωμα αυτοκινητου θα ειναι και μην μπεις καν στην διαδικασια να το κανεις επαγγελματικο αν δεν εχεις

σκοπο να ασχοληθεις επαγγελματικα ως οδηγος.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω αυτοκινητου ειναι το Β & ΒΕ (για τροχοσπιτο) επαγγελματικο σε αυτοκινητο ειναι το Β1 απο κει και μετα

να ξερεις οτι το επαγγελματικο θελει καθε 5 χρονια ανανεωση πραγμα πολυ κακο οικονομικα μιλωντας ασε που

για ποιον λογο στην τελικη να βγει απο την αρχη επαγγελματικο ρωτα καλυτερα στην σχολη.

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματικό Γ' κατηγορίας δίνεις εξετάσεις με φορτηγό.Εγώ το πήρα κάποτε δε θυμάμαι πόσα έδωσα περίπου 600€ και αφού δεν το χρησιμοποίησα το παρέδωσα στο υπουργείο,μου έδωσαν πίσω το ερασιτεχνικό και αν το χρειαστώ στο μέλλον το παίρνω πίσω με ένα παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος edward έγραψε:

Για επαγγελματικό Γ' κατηγορίας δίνεις εξετάσεις με φορτηγό.Εγώ το πήρα κάποτε δε θυμάμαι πόσα έδωσα περίπου 600€ και αφού δεν το χρησιμοποίησα το παρέδωσα στο υπουργείο,μου έδωσαν πίσω το ερασιτεχνικό και αν το χρειαστώ στο μέλλον το παίρνω πίσω με ένα παράβολο.

Αυτό να φανταστώ για να μην τρέχει η πενταετία, σωστά;

Διαφορετικά ποιος ο λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα παιδια να ρωτησω κατι επειδη σημερα δεν πηγα στο μαθημα για λογους υγειας, θα κανουμε την παρασευη και μετα σαββατο κυριακη απλα θελω να ρωτησω πρεπει τα μαθηματα να τα τελειωσουμε γρηγορα; γιατι κανουμε 2 την εβδομαδα με αφηνει λιγο ξεκουραζομαι, γιατι μου φαινονται πολλα και τιμονι δεν επιασα μου φανηκαν λιγο βουνο να το πω ετσι, αλλα πρεπει λεει να τελειωνουμε σιγα σιγα μηπως τα κοιτανε και απο τα γραφεια; και λενε να τελειωνουμε γρηγορα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα, τα μαθηματα της οδηγησης πανε αρκετα καλα σχεδον, εκτος απο τα στενακια που θα εξεταστω, λιγο το χανω στο Γ μετα απο το στοπ, επισης λιγο με τον συμπλεκτη εχω ενα θεμα, τα 12 μαθηματα δεν ξερω αν θα φτασουν ειμαι τωρα στο 5 μαθημα 2 την εβδομαδα κανουμε δυστηχως δεν υπαρχει αμαξι δικο μας μαθηση ποιο καλη, αλλα καμια σχεση με την πρωτη φορα που εκανα το πρωτο μαθημα, ενταξει ειναι λιγο και οι ανηφορες εκει θελει ποιο γρηγορα λιγο το θεμα ειναι με την πορεια μου στις στροφες μετα απο το στοπ και οι ταχυτητες με τον συμπλεκτη 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι τα χανω, ενω στην ευθεια παω καλα βαζω την ταχυτητα μου τον συμπλεκτη ολα καλα, στα στενακια εκει που θα εξεταστω και στα στοπ κυριως τα χανω εκει περα, πως γινεται δεν ξερω, μαλον οτι δεν εχω αμαξι να μαθω και λιγο μονος καπως και δεν ειχα πιασει και τιμονι ποτε στο χερι μου ειναι τωρα 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να παιζεις με τον συμπλεκτη και το γκαζι σε καποιο μαθημα και στην αναγκη κανε και μερικα μαθηματα παραπανω

αν δεν εισαι σιγουρος και στην τελικη αν πας να δωσεις και κοπεις να εχεις στο μυαλο σου οτι εχουν κοπει και οδηγοι με πολυ

μεγαλυτερη πειρα απο σενα και με περισσοτερα μαθηματα.

 

Στα στενα και στα παρκαρισματα σταματα το αυτοκινητο κατεβα κατω και δες τον κενο χωρο γυρω απο αυτοκινητο θα εκπλαγεις

απο το ποσο χωρο εχεις ακομα αυτο θα σε βοηθησει να καταλαβεις τον ογκο του αυτοκινητου  και παντα να μιλας στον δασκαλο

σου για το που δεν αισθανεσαι καλα. Οπισθογωνια ειναι παρκαρισμα σε στενο ειναι πεστου να γινει μαθημα αποκλειστηκα σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε αυτος με λεει οτι τα παω παρα πολυ καλα και οτι δεν χρειαζεται αλλα μαθηματα τωρα θα κανω το εκτο μαθημα  και ειμαι κοντα στο τελειο στην επιτυχια οπως λεει  απλα οταν καποιες φορες το χανω τελειωσε μετα σβηνει και η μηχανη αφηνω και το γκαζι το αμαξι ψοφαει γιατι δεν εχει γκαζακι μεσα ή ξεχναω τον συμπλεκτη και τον αφηνω ολα αυτα στο στανακια εκει που θα γινει η εξεταση, στην ευθεια δεν εχω θεμα και τον συμπλεκτη και τις ταχυτητες ολα καλα εκει περα

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά κι εσύ. Έκτο μάθημα θα κάνεις. Είναι νωρίς ακόμη, αν σου λέει οτι τα πας καλά, εμπιστεύσου τον. Δε σημαίνει οτι είσαι έτοιμος για να δώσεις, θέλει συνήθεια και εξάσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έφτασα 7 μάθημα σήμερα, ακόμα δυστυχώς έχω θεματακια, δεν μπόρεσα να συνηθίσω τον συμπλέκτη, άλλα έγινα ποιο προσεκτικός βλέπω τα σηματα, το θέμα μου για ακόμα μια φορά είναι μετά το στοπ εκεί στο Γ, λίγο ξεχνάω παλι τις ταχύτητες, απλά ρωτήθηκα αν είμαι  έτοιμος και είπα όχι δεν είμαι, θα κάνω κι άλλα μαθήματα 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.